Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μελιτζανες στην καταψυξη


XΡΙΣΤΙΝΑ

Recommended Posts

καλημερα νοικοκυρουλες!!

εχω παρα πολλες μελιτζανες φλασκες και επειδη μου αρεσει πολυ η μελιτζανοσαλατα,θελω να τις ψησω στο φουρνο να βγαλω την ψιχα και να την αποθηκευσω στην καταψυξη.Αποθηκευετε η θα αχρηστευτει? Για πειτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω το ιδιο κανω τις τηγανιζω η τις ψηνω τις στρωνω σε ενα δισκο με μεμβρανη ενδιαμεσα και εχω για ολο τον χειμωνα μελιτζανες αλλα και πολλα αλλα ακομα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη ειμαι απο επαρχια εχω την πολυτελεια να εχω κηπο εχω φτιαξει ενα θερμοκηπιο που το καλοκαιρι φυτευω τα παντα φασολακια,ντοματες,αγγουρια,μπαμιες,μελιτζανες,πιπεριες μεχρι καρπουζια και πεπονια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις και ολαχωρις φυτοφαρμακα βεβαια αν δεις το σχημα τους δεν εχει καμοια σχεση με τα αγοραστα και ολα σχεδον τα ζεματιζω και μερικα τηγανιζω η ψηνω ενα εχω να σου πω σχεδον τα παντα μπαινουν στον καταψυκτη και δεν παθαινουν τιποτα ουτε χανουν την νοστιμια τους

οταν θελεις θα σου τι κανω με τις ντοματες και εχω ολη την ωρα πεντανοστιμη σαλτσα για τα φαγητα μου ολο τον χρονο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κι απο δω gioyla!!κι εγω εχω κηπο οχι τοσα πολλα βεβαια γιατι δεν χωραμε!φετος εβαλα ντοματες πιπεριες μελιτζανες κολοκυθακια ντοματινια και μια πεπονια που βγηκε σε μια γλαστρα μου καταλαθος και εβγαλε ενα πεπονακι πεντανοστιμο..!!Τωρα εβαλα μαρουλακια κρεμμυδακια και θα βαλω και αλλα..Του χρονου μαλλον θα βαλω πιο πολλα γιατι εχουμε μια εκταση πιο κατω απ το σπιτι και σκεφτομαστε να τα βαλουμε εκει..βεβαια με το μωρακι που ερχεται τωρα δεν με βλεπω να κανω τπτ αλλα λεμε!

βεβαια τωρα εχουν καταναλωθει ολα!ειδικα οι ντοματες..αλλα για πες για την σαλτσουλα!

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα δικια μου και εσυ με τον κηπο,μην φανταστεις οτι και εγω ξερω πολλα-πολλα απο κηπους φετος ηταν η δευτερη προσπαθεια μου αλλα για τον τον χειμωνα δεν εχω φυτεψει τιποτα

τωρα για την σαλτσα ντοματας εγω τι κανω, βασικα εχω το μηχανημα που φτιαχνεις ντοματα λοιπον ξεφλουδιζω την ντοματα καθαριζω σκορδα κρεμμυδια μελιτζανες καροτο μαιντανο πιπεριες και ολα αυτα τα τριβω στο μουλτι φτιαχνω αρκετη ποσοτητα και κατοπιν βραζω την σαλτσα εως οτου δεσει εχω αποστειρωσει βαζα και βαζω την σαλτσα σε μια μεγαλη κατσαρολα με νερο βαζω τα βαζα και βραζουν ωστε να κλεισει καλα και να αποστειρωθει η σαλτσα μετα στο ντουλαπι να την αφησεις ενα χρονο δεν παθαινει τιποτα (για να καταλαβω ποτε ειναι ετοιμα τα βαζα ριχνω μια πατατα μεσα και τα βγαζω οταν εχει βραση)ακουγεται δυσκολο αλλα δεν ειναι την σαλτσα αυτη την χροισημοποιω παντου απο τις φακες το γιουβετσι και οταν θελω μια μερα κατι γρηγορο για φαγητο βραζω μακαρονια ζεσταινω λιγο την σαλτσα και ετοιμο το φαγητο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

η σαλτσουλα σου μου ακουγεται πεντανοστιμη!

Απο τοτε που ηρθα επαρχεια εχω τρελαθει να φτιαξω κηπο με λουλουδια και φυτα!Εχω φτιαξει μια πολυ ωραια βεραντα με γλαστες και θελω συνεχεια να βαζω κι αλλες!Εχω ξοδεψει μια μικρη περιουσια σε φυτα και πηλινες γλαστρες.Καποια στιγμη θα φτιαξω ενα περιβολι τεραστιοοοοοο και θα βαλω τα παντα μεσα.Στο σημειο που λεμε να φτιαξουμε το περιβολι εχουμε βαλει 80 δεντρα,αχλαδιες,ροδιες,βερικοκιες...οτι μπορεις να φανταστεις επισης διπλα εχουμε 990 αμπελια..μολις μεγαλωσουν τα μικρακια μου θα ασχολουμε αποκλειστικα εκει...ανυπομονω!!Προς το παρον εχω τα πεθερικα μου που ασχολουντε τους λεω οτι ζηλεθω και με κοροιδευουν..ειναι το ονειρο μου να ασχολουμε με ολα αυτα και θα το κανω!!τερμα η λαικη!!χαχαχα!!μην σου πω θ'ανοιξω δικο μου παγκο!με βιολογικα!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνωστή μου μου είπε πως πρέπει πρώτα να τηγανίσεις ελαφρά (όσο να μαλακώσει λίγο)τη μελιτζάνα ή να την ζεματίσεις μετά να στραγγίσει και τέλος να μπει στην κατάψυξη.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έτσι κάνω. Τις μελιτζάνες και τις πιπεριές τις τηγανίζω ελαφρά, κολοκυθάκια και καρότα τα ζεματίζω για λίγα λεπτά και όταν κρυώσουν τα βάζω στην κατάψυξη.

 

Με τις ντομάτες δεν ξέρω τι να κάνω...Τις αλέθω και το βάζω σε σακουλάκι για να έχω φρέσκια ντομάτα για το φαγητό. Το πρόβλημα είναι πως παγώνοντας, κολλάει στο σακουλάκι και πολλές φορές δεν μπορώ να το ξεκολλήσω. Καμία ιδέα;;

 

Επίσης, ετοιμάζω και πιπεριές για γεμιστά. Τις πλένω, τις καθαρίζω και έτοιμες σε σακουλάκια. Μαϊντανό και άνιθο, το ίδιο. Και όλο το χειμώνα έχουμε "φρέσκα" λαχανικά και το κυριότερο χωρίς φυτοφάρμακα. Ας είναι καλά ο παππούς :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!!!!!!!!!

Μίκα εγώ την ντομάτα την αλέθω και την βάζω σε παλστικά ποτηράκια μια χρήσεως που είναι.Με αυτό τον τρόπο μπορείς το ένα πάνω στο άλλο να ττο βάζεις χωρίς να κολλάει.Επιχείρησα με το σακουλάκι που λες αλλά δυστυχώς κολλάει.Έτσι χωράει αρκετά ποτηράκια στην κατάψυξη και βγαίνει πολύ ευκολα η ντομάτα.Όταν θέλω να κάνω ''μπριαμ λαχανικών'' τηγανίζω ελαφρά την μελιτζάνα σε κομματάκια, αλλά τα κολοκυθάκια,τις πιπεριές,τα καρότα τα βάζω ωμά μεσα στο σακουλάκι τον μαιντανό και τον ανηθο ψιλοκομμενο και το κρεμμυδι.Μετά προσθέτω όταν θελω να τα μαγειρέψω την πατάτα.Όπως και τις κόκκινες πιπεριές τις μεγάλες για γέμισμα τις ζεματίζω λίγο και μετά η μια μεσα στην άλλη για να μην πιάνουν πολύ χώρο στο σακουλάκι και την ωρα που είναι για μαγείρεμα τις βγάζω πιο νωρίς να ξεπαγώσουν λίγο.Πάντως τώρα που υπάρχουν σε αφθονια οι πιπεριές είναι ωραία για την κατάψυξη, όπως και ψημενες έτοιμες για σαλάτα.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως για τις πιπεριές τώρα που είναι η εποχή τους, και γω παίρνω διάφορες πράσινες,κέρατο΄και φλωρίνης, τις πλένω , τις κόβω πορέλες και τις βάζω μέσα σε μπωλ από οικογενειακό παγωτό και τις εχω έτοιμες ανά πάσα στιγμή μέσα στο χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...