Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φορμάκια για κέικ


VASILIKI

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Θέλω να φτιάξω ατομικά κεκάκια κι έχω πάρει από το σούπερ μάρκετ κάτι χάρτινα φορμάκια, σαν ακορντεόν που είναι. Ξέρετε αν τελικά αυτά μπορούν αν μπουν στο φούρνο, και να ψηθεί κανονικά το κεκάκι, ή είναι μόνο για το σερβίρισμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Vasiliki υπάρχουν συγκεκριμένα χάρτινα φορμάκια για μαφινς , για μεγάλες θερμοκρασίες , και είναι φορμάκια μιάς χρήσης. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η ταμπελίτσα στο σούπερ μάρκετ έγραφε φορμάκια για κέικ, και η συσκευασία επάνω γράφει καραμελόχαρτα. Να δοκιμάσω ένα στο φούρνο για να δω αν καίγεται?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρόνια πολλά,

 

Τα χρησιμοποιώ χρόνια και φτιάχνω maffins, μέσα σε ταψάκι με υποδοχές για τέτοια κεκάκια. Αν δεν το έχεις θα βρεις εύκολα σε κατάστημα με κατσαρολικά (ή στον Ανδρεάδη). Με αυτά ούτε το ταψί δεν λερώνετε. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα γεμίσεις μέχρι τη μέση άντε και λίγο παραπάνω, γιατί μετά θα ξεχυλίσουν. Εχω δοκιμάσει να βάλω ολόκληρο το ταψί με τα καραμελόχαρτα και το περιεχόμενο άψητο μέσα στην κατάψυξη και όταν χρειάστηκε να τα ψήσω απλά τα εβγαλα από την κατάψυξη για 1/2 ώρα και μετά τα έψησα. Μην τα βουτυρώσεις δεν χρειάζεται. Δοκίμασέ το και δεν θα χάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...