Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Μήπως έχει αγοράσει κάποιος από εσάς τη φριτέζα της TEFAL που διαφημίζει ο Μαμαλάκης και τηγανίζει μόνο με μία κουταλιά λάδι? Τί κόλπο υπάρχει και τόσο λίγο λάδι είναι αρκετό? Αξίζει τα λεφτά της? Πέρυσι τα Χριστούγεννα που το είχαμε ψάξει, νομίζω ότι κόστιζε γύρω στα 250 ευρώ!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμπτωματικά το εψαξα εχθές. Στην πραγματικότητα ψήνει με θερμό αέρα και το αποτέλεσμα είναι σαν να έψησες στον φούρνο με αέρα. Άρα οι πατάτες δεν θα έχουν τη γεύση της τηγανιτής πατάτας. Ακόμα στα ίδια επίπεδα κυμμαίνεται η τιμή

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα μέσω της λίστας γάμου που είχα βάλει, και μάλλον το μετάνιωσα. Δεν τηγανίζει αλλά ψήνει με ζεστό αέρα.

Οι πατάτες ψήνονται σε 40 περίπου λεπτά, αλλά πρέπει να τις έχεις κόψει σε ίσα κομμάτια, να τις έχεις στεγνώσει και να τις έχεις αλείψει με λαδάκι για να γίνουν πιό τραγανές. Νόστιμες βγαίνουν, αλλά δεν μοιάζουν πολύ με τηγανητές.

Δοκίμασα να "τηγανίσω" καλαμαράκια αλλά δεν μ' ενθουσίασαν... Έμοιαζαν σαν λαστιχένια :oops:

Βέβαια είναι καθαρά θέμα γούστου. Μια φίλη μου την έχει, και μαγειρεύει συνέχεια εκεί διάφορα, έχει ξετρελαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάρει κι εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

Θετικά:

- τηγανίζει με 1 κουταλιά λάδι

- δε θέλουν ανακάτεμα οι πατάτες

- οικονομία στο λάδι, μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο

- "τηγανίζει" γρήγορα λουκάνικα, κλπ τρόφιμα που έχουν από μόνα τους λίπος χωρίς λάδι

- πολύ πιο άοσμο από το να τηγανίζεις κανονικά πατάτες

 

Αρνητικά:

- πολύ ακριβή

- κάνει πολύ ώρα (40-45 λεπτά) αλλά με σωστό προγραμματισμό ξεπερνιέται κι αυτό. Δεν μπορείς όμως να κάνεις πάνω από μια τηγανιά (1 κιλό πατάτες)

- κάνει αρκετό θόρυβο

 

Εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένη, τη χρησιμοποιώ κυρίως για πατάτες, γιατί του άντρα μου του αρέσουν πολύ κι εγώ δεν έφτιαχνα. Η γεύση μοιάζει πάρα πολύ. Δεν τις στεγνώνω, μια χαρά γίνονται. Κάνει πολυ ωραίες και τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Απ' ότι κατάλαβα είναι κάπως διαφορετική η γεύση από τις πατάτες που έχουμε συνηθίσει. Το θέμα είναι να γίνει δοκιμή για να μη μετανιώσουμε την αγορά...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις επειδη τρωμε πολυ τηγανιτή πατατα και γιατι μας αρέσει (και απο οτι καταλάβατε είμαι πολύ καλή μαγείρισσα :lol::lol: ) εγω εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη δεν θα συμφωνήσω οτι δεν μοιάζει η γεύση τους με αυτές που ψήνουν οι άλλες φριτέζες.Εμένα μου αρέσει πολύ.

Και αν βάζετε προτηγανισμένες πατάτες σε 25 λεπτάκια είναι έτοιμες :wink:

δεν μαζεύει και την λαδιλα που μετα παγωνει και όσο να τρίψεις τισ άλλες φριτέζες πάντα μες στην μπίχλα είναι :D .

εγω τη συνιστώ http://www.skroutz.gr/s/32503/Tefal-FZ7000-Actifry.html

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την εχω αυτη την φριτεζα!Εχω μια απο τις κλασσικες αλλα την εχω αθικτη!Δεν την χρησιμοποιώ!Εσεις την χρησιμοποιείτε συχνα!Εκτος το θεμα οτθ ειναι ανθυγιεινο!Το προσπερναμε αυτο ειναι πρακτικο?Πως την καθαριζετε?

(μην με βριζετε που χαλασα λιγοοοο το θεμα) :) Ταιριαζουν και αυτα που ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάρει κι εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

Θετικά:

- τηγανίζει με 1 κουταλιά λάδι

- δε θέλουν ανακάτεμα οι πατάτες

- οικονομία στο λάδι, μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο

- "τηγανίζει" γρήγορα λουκάνικα, κλπ τρόφιμα που έχουν από μόνα τους λίπος χωρίς λάδι

- πολύ πιο άοσμο από το να τηγανίζεις κανονικά πατάτες

 

Αρνητικά:

- πολύ ακριβή

- κάνει πολύ ώρα (40-45 λεπτά) αλλά με σωστό προγραμματισμό ξεπερνιέται κι αυτό. Δεν μπορείς όμως να κάνεις πάνω από μια τηγανιά (1 κιλό πατάτες)

- κάνει αρκετό θόρυβο

 

Εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένη, τη χρησιμοποιώ κυρίως για πατάτες, γιατί του άντρα μου του αρέσουν πολύ κι εγώ δεν έφτιαχνα. Η γεύση μοιάζει πάρα πολύ. Δεν τις στεγνώνω, μια χαρά γίνονται. Κάνει πολυ ωραίες και τις γαρίδες.

 

Τις αλευρώνεις της γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να γίνει δοκιμή για να μη μετανιώσουμε την αγορά...

 

προχθες σε καταστημα ηλεκτρικων του Ηρακλειου ειχαν μια φριτεζα και εφτιαχναν διαφορα και μπορουσες να δοκιμασεις

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω την εχω και το εχω μετανιωσει.

θελει 40-50 λεπτα για να ετοιμαστουν οι πατατες(τν ιδια δουλεια εκανα σε ενα ταψακι στο φουρνο)

αντε τωρα να θες να την χρησιμοποιησεις σε τραπεζι :twisted:

για εμενα δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την εχω αυτη την φριτεζα!Εχω μια απο τις κλασσικες αλλα την εχω αθικτη!Δεν την χρησιμοποιώ!Εσεις την χρησιμοποιείτε συχνα!Εκτος το θεμα οτθ ειναι ανθυγιεινο!Το προσπερναμε αυτο ειναι πρακτικο?Πως την καθαριζετε?

(μην με βριζετε που χαλασα λιγοοοο το θεμα) :) Ταιριαζουν και αυτα που ρωταω!

Για πείτε για καμιά άλλη φριτέζα ρε παιδιά
Link to comment
Share on other sites

:lol: εγω εχω την κλασικη πατατιερα.μια χαρα!κερδισα περυσι σε χριστουγιενιατικη εκπομπη σε τοπικο καναλι μια της τεφαλ αλλα την εχω στην αποθηκη.ο παγκος μου διαμαρτυρεται.εξαλλου δεν τηγανιζω καθε μερα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη Diva της Delonghi και ειναι φο-βε-ρή!

Παίρνει το μισό λάδι από ό,τι οι άλλες φριτέζες, γιατί ο κάδος είναι τοποθετημένος σε κλίση, το καλάθι περιστρέφεται και τηγανίζονται οι πατάτες ομοιόμορφα. Επίσης ο κάδος είναι αποσπώμενος, βγαίνει και μπαίνει και στο πλυντήριο πιάτων. Έχει ακόμα και χρονοδιακόπτη. Σε 12 λεπτά είναι έτοιμες οι πατάτες και είναι τραγανές, χωρίς λαδίλα (με τις άλλες φριτέζες έβαζα τις πατάτες πάνω σε χαρτί για να απορροφηθεί το έξτρα λαδι, μ' αυτήν δε χρειάζεται).

Δεν τηγανίζω γενικώς, αλλά όποτε το αποφασίσω δε χρησιμοποιώ τηγάνι, κάνει για καλαμαράκια, ψάρια κλπ κλπ. Νομίζω κοστίζει 180€, δεν είνα και φτηνή, αλλά τα λεφτά της τα αξίζει με το παραπάνω. Να φανταστείτε, την πρώτη μου Diva την έκαψα στο μάτι της κουζίνας :oops: -η αφηρημάδα σε όλο της το μεγαλείο- και ξανά Diva πήρα μετά!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εγώ έχω τη Diva της Delonghi και ειναι φο-βε-ρή!

Παίρνει το μισό λάδι από ό,τι οι άλλες φριτέζες, γιατί ο κάδος είναι τοποθετημένος σε κλίση, το καλάθι περιστρέφεται και τηγανίζονται οι πατάτες ομοιόμορφα. Επίσης ο κάδος είναι αποσπώμενος, βγαίνει και μπαίνει και στο πλυντήριο πιάτων. Έχει ακόμα και χρονοδιακόπτη. Σε 12 λεπτά είναι έτοιμες οι πατάτες και είναι τραγανές, χωρίς λαδίλα (με τις άλλες φριτέζες έβαζα τις πατάτες πάνω σε χαρτί για να απορροφηθεί το έξτρα λαδι, μ' αυτήν δε χρειάζεται).

Δεν τηγανίζω γενικώς, αλλά όποτε το αποφασίσω δε χρησιμοποιώ τηγάνι, κάνει για καλαμαράκια, ψάρια κλπ κλπ. Νομίζω κοστίζει 180€, δεν είνα και φτηνή, αλλά τα λεφτά της τα αξίζει με το παραπάνω. Να φανταστείτε, την πρώτη μου Diva την έκαψα στο μάτι της κουζίνας :oops: -η αφηρημάδα σε όλο της το μεγαλείο- και ξανά Diva πήρα μετά!

 

Ενδιαφεροντα ακουγονται ολα αυτα!Επειδη δεν εχω ιδεα απο φριτεζες,μπορεις να τηγανισεις,οτι κανεις και στο τηγανι;Δηλαδη και πιπιεριες μελιτζανες κτλ;

Και βγαζει γενικα λιγοτερη μυρωδια;

Τα ψαρια δεν χρειαζεται να τα γυριζεις,ε;

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μυρωδιά είναι λιγοτερη, μιας και η φριτέζα έχει φίλτρο που αλλάζεις ανα τακτά χρονικα διαστήματα (ανάλογα τη χρήση βέβαια), αλλά και παλι πρέπει να την έχεις κάτω από τον απορροφητήρα γιατί βγάζει αρκετούς υδρατμούς. Εννοείται πως δε χρειάζεται να γυρίζεις τα ψάρια (ή ο,τιδήποτε αλλο βάλεις στη φριτεζα), είναι μεγάλη διευκόλυνση. Εγώ ομολογώ ότι τηγάνι δεν ξερω να χρησιμοποιώ :oops: , να 'ναι καλά η Diva! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω!Θα δω,ισως την παρω!

Α και μια αλλη ερωτηση,πως ξερεις οτι ειναι ετοιμα τα ψαρια,ή οι πατατες πχ;Τα τσεκαρεις; Ή με καποιο τροπο σταματαει μονη της;

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρονοδιακόπτη, αλλά τον ρυθμίζεις εσύ, που σημαίνει ότι πρέπει να τσεκάρεις. Με τον καιρό μαθαίνεις πόση ώρα χρειάζεται κάθε φαγητό να ετοιμαστεί, τοτε θα ρυθμίζεις και τον χρονοδιακόπτη. Για παράδειγμα, ξέρω ότι οι πατάτες ετοιμάζονται στα 12 λεπτά, οπότε μόλις τις βάζω ρυθμίζω τον χρονοδιακόπτη στα 12 λεπτά και μόλις ακούσω το κουδουνάκι ξέρω ότι είναι έτοιμες, αν χρειάζεται κανενα λεπτό ακόμα ανοιγω και τσεκάρω, αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 12 λεπτά δεν ασχολούμαι καθόλου με τη φριτέζα. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ παντως κορίτσια είμαι πολύ ικανοποιημένη από την tefal. Καταρχήν δεν στεγνώνω τις πατάτες και τις βάζω γύρω στα 30' αν την έχω γεμίσει αλλιώς τη βάζω πολύ λιγότερο συνήθως 20'. Αλήθεια τι άλλες συνταγές έχετε κάνει και σας βγήκαν καλές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Μήπως έχει αγοράσει κάποιος από εσάς τη φριτέζα της TEFAL που διαφημίζει ο Μαμαλάκης και τηγανίζει μόνο με μία κουταλιά λάδι? Τί κόλπο υπάρχει και τόσο λίγο λάδι είναι αρκετό? Αξίζει τα λεφτά της? Πέρυσι τα Χριστούγεννα που το είχαμε ψάξει, νομίζω ότι κόστιζε γύρω στα 250 ευρώ!

ειναι τελεια!!ειδικα για τα παιδακια που θελουν τηγανητες πατατες ειναι υγειινες και νοστιμες!!δεν το μετανιωσα καθολου που την πηρα!;);)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω την φριτεζα του Μαμαλάκη και σωθηκα με το τηγάνι! Μια χαρα ειναι οι πατατες και υγεινες απλα δεν παιρνει μεγάλη ποσοτητα.Για 2-3 ατομα ειναι οκ.

Το σημαντικό ειναι οτι δεν βρωμαει το σπιτι γιατι εγω αρρωσταίνω με την τηγανιλα και τα λαδια. Μια φορα εκανα και κεφτεδάκια και ξετρελάθηκα! Ειναι θεμα γουστου ομως απ'οτι βλέπω....αμα σου αρεσουν τα τηγανητα να κολυμπάνε στο λαδι ε φυσικά ειναι άχρηστη αγορα.

Παντως οταν καναμε ερευνα αγορας ειδαμε οτι και οι αλλες φριτεζες δεν παιρνουν μεγαλύτερη ποσοτητα πατατες :(

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα εκανα και κεφτεδάκια και ξετρελάθηκα! Ειναι θεμα γουστου ομως απ'οτι βλέπω....αμα σου αρεσουν τα τηγανητα να κολυμπάνε στο λαδι ε φυσικά ειναι άχρηστη αγορα.

Παντως οταν καναμε ερευνα αγορας ειδαμε οτι και οι αλλες φριτεζες δεν παιρνουν μεγαλύτερη ποσοτητα πατατες :(

 

Ούτε εγώ έχω μετανιώσει την αγορά μού, την έχω εδώ και 2,5 χρόνια περίπου. Γενικά όλες οι φριτέζες δεν έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα, απλά γίνονται πιο γρήγορα οι πατάτες.

 

Yogini, τα κεφτεδάκια πώς τα έκανες? Φαντάζομαι δεν τα αλεύρωσες, ε? Γίνονται ωραία? Πόσο χρόνο τα άφησες?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω λοιπον το θεμα θα με ενδιεφερε και εμενα αυτη η φριτεζα της tefal χωρις λαδι και δεν την μπορω καθολου τη λαδιλα ουτε το καθαρισμα μετα εχω ομως καποιες αποριες εκτος απο πατατες τι αλλο βαζετε?τα ψαρια και τα κεφτεδακια τα αλευρωνετε η ετσι ?τα καλαμαρακια .

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω λοιπον το θεμα θα με ενδιεφερε και εμενα αυτη η φριτεζα της tefal χωρις λαδι και δεν την μπορω καθολου τη λαδιλα ουτε το καθαρισμα μετα εχω ομως καποιες αποριες εκτος απο πατατες τι αλλο βαζετε?τα ψαρια και τα κεφτεδακια τα αλευρωνετε η ετσι ?τα καλαμαρακια .

Γεια σου maridoula!!!Λοιπόν εγώ το μόνο πειραματισμό που έχω κάνει με την tefal είναι να τηγανίσω μελιτζάνες για ιμάμ που μια χαρά τις έκανε. Τίποτα άλλο όμως! Βέβαια η φριτέζα συνοδεύεται από ένα βιβλιο με συνταγές του Μαμαλάκη, εγώ όμως δεν έχω κάνει καμία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...