Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ-ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ. ΟΠΟΤΕ ΕΡΩΤΩ???


ZIMAROULIS

Recommended Posts

Άκου τώρα τι σκέφτηκα μεσημεριάτηκα και θέλω να ακούσω τις απόψεις σας...Καταρχήν ο υιός μου είναι 20 μηνών και επειδή γενικότερα πιστεύω στην υγιεινή διατροφή και αποφεύγω συντηρητικά κλπ. προσέχω πολύ τι τρώει όπως όλες οι μαμάδες θέλω να ελπίζω. Πιστεύω στο είμαστε ότι τρώμε. Στο ψητό τώρα τελικά το λάδι στα φαγητά πρέπει να μπαίνει ωμό στο τέλος ή στην διάρκεια του μαγειρέματος? Έχω διαβάσει ότι καλύτερασ το τέλος. Όμως κάποια φαγητά όταν τους προσθέτω το λάδι στο τέλος και δεν έχουν μαγειρευτεί με λάδι μου είναι άνοστα. Τι λέτε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα έβρισκα ποια φαγητά θέλουν λάδι κατα το μαγείρεμα και σε ποιά μπαίνει ωμό το λάδι και αναλόγως θα το έβαζα. Οπως εσύ νομίζεις καλύτερο. Απλα ίσως το ωμο λάδι βοηθάει στις κενώσεις τους. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι σωστή η άποψή μου. Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι θέμα συνήθειας το πόσο νόστιμο μοιάζει το φαγητό με μαγειρεμένο λάδι. Αν μαγείρευες πολύ συχνά με αυτόν τον τρόπο, θα εστίαζες σε άλλες αρετές του φαγητού. Το παιδί που δεν έχει συνηθίσει να τρώει μαγειρεμένο λάδι, δεν ξέρει τη διαφορά, οπότε συνέχισε να το βάζεις στο τέλος, απλά μαγείρευε με λιγότερο νερό ή κάτι τέτοιο, ώστε να μην είναι νερόβραστα. Ο ατμός βγάζει πιο νόστιμα από τα βραστά.

Εμείς βάζουμε το λάδι στο πιάτο της στο τέλος και το κάνουμε για όλο και περισσότερα δικά μας φαγητά. Αν είναι απολύτως απαραίτητο στο μαγείρεμα, βάζω όσο πιο λίγο γίνεται και βάζω και ωμό λάδι στο πιάτο.

Το ωμό λάδι έχει βιταμίνες, αντιοξειδωτικά, μονοακόρεστα λιπαρά κτλ που καταστρέφονται με το μαγείρεμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια πολύ σωστή παρατήρηση είναι αυτή της amaretto. Μη βάζεις πολύ νερό γιατί θα σου γίνονται σαν νερόβραστα. Θα σου πω τι κάνω εγώ. Βάζω λίγο-λίγο λαδάκι στην αρχή για το κρεμμυδάκι ή άλλα λαχανικά ή το κρέας λίγο να πάρουν γεύση και να τσιγαριστούν ελαφρά και μετά σβήνω είτε με λίγο νερό είτε με λίγο ζωμό είτε με κρασί αναλόγως το φαγητό. Μετά προσθέτω τα υλικά και αναλόγως ντομάτα ή λεμόνι ή κρασί ή λίγο νερό και ψήνω κανονικά.(πάλι αναλόγως το φαγητό πάει και το υγρό υλικό). Μόλις λοιπόν έχει σχεδόν μαγειρευτεί και λίγα λεπτά πριν το σβήσω βάζω το υπόλοιπο λάδι το οποίο δεν προλαβαίνει σε λίγα λεπτά να μαγειρευτεί πολύ. Έτσι παραμένει και υγιεινό αλλά και νόστιμο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...