Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε αντιμιλησει στα πεθερικα σας?


basic

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μία φορά. Δεν μου έκαναν και τίποτα οι άνθρωποι, αλλά κάποια πράγματα δεν είχαν μπει στις σωστές τους διαστάσεις και ήταν κυρίως θέμα του άντρα μου που έβαζε κάποια γραμμή, με την οποία δεν συμφωνούσα, βασικά. Αλλά εφόσον επρόκειτο για θέμα που αφορούσε όλους, το έθεσα με ηρεμία. Πιστεύω αν φανείς εκνευρισμένη χάνεις το δίκιο σου κιόλας, γιατί δεν μίλαγες τόσο καιρό αφού κάτι σε ενοχλούσε και τα χώνεις στα καλά του καθουμένου.

 

Θέλω να πω ότι μίλησα, για κάτι που ας πούμε δεν έδειξα υποταγή σε μια γενική και σιωπηρά τηρούμενη γραμμή. Αλλά αντικειμενικά δεν φάνηκε ότι αντιμιλάω, απλά είπα τι πιστεύω και το είπα με τρόπο που ήθελα και οι άλλοι να πουν τις προτάσεις τους και να μιλήσουμε και να βρούμε μια λύση που θα ικανοποιεί όλους τέλος πάντων.

 

Αλλά γενικά με τα πεθερικά, μια χαρά τα πάμε... Δεν έχουμε θέματα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις. Φροντισε να βρείς κοινή γραμμή με τον άντρα σου αν σας επειρεάζουν και κάνε υπομονή όταν τους βλέπεις (όσο γίνεται λιγότερο). Κάποια στιγμή θα δείς ότι ο άντρας σου θα το εκτιμήσει και θα είναι όφελος υπέρ σου σε θέματα που τυχόν θα προκύψουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν το εχω κανει αλλα οταν με νευριαζουν τα χωνω στον αντρα μου και ετσι ξεσπαω. Βεβαια δεν εχουμε τιποτα σοβαρα θεματα απλα θελουν να εχουν αποψη για ολα.Για παραδειγμα το τελευταιο του πεθερου μου ηταν προχθες που μου ειπε οτι δεν εγκρινει την εκκλησια που εχω επιλεξει για την βαπτιση γιατι οι καλεσμενοι του (απο που εβγαλε το συμπερασμα οτι θα καλεσει αυτος κοσμο δεν ξερω) δεν ειναι επιπεδου εξωκλησιου αλλα επιπεδου μητροπολης.Του απαντησα οτι εχουμε καιρο μεχρι την βαπτιση για να αποφασισουμε και τα εχωσα στον αντρα μου μολις ηρθε.Αυτος βεβαια μου ειπε οτι ειμαι χαζη γιατι η βαπτιση θα γινει εκει που εχουμε αποφασισει οι δυο μας αλλα εγω ακομα και τωρα ειμαι νευριασμενη γιατι θα ηθελα να ειχα το θρασος να του τα χωσω του πεθερου ενα χερακι γιατι γενικα πιστευει οτι λογω ηλικιας η γνωμη του πρεπει να ειναι νομος.Α τα ειπα και ξαλαφρωσα.

Πες τα και εσυ εδω που ειναι και δωρεαν και χωρις συνεπειες οσο αφορα την σχεση σου με τον αντρα σου γιατι οπως και να το κανουμε γονεις του ειναι.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν αντιμιλησα. σιγουρα εχει τυχει να θελω ναπω κατι αλλα δεν ειναι του στυλ μου γενικα να μιλαω ασχημα. ξερω πολυ καλα ομως σε αλλη στιγμη να πεταω μεσα στην απολυτη ευγενια τοσο δυνατα καρφια που τον ριχνουν κατω τον αλλον. δεν ετυχε στα πεθερικα να χρειαστει αλλα αυτο θακανα. να πω ενα αλλο κολπο. τα πεθερικα μου δε μενουν κοντα. ειναι μακρυα και ερχοντε παρα πολυ σπανια. λοιπον καποτε που ειχα θεματα στο τροπο μεγαλωματος στα μικρα εκανα το εξης. ελεγα στη μαμα μου να κανει κατι (που κανει η πεθερα στο μικρο αλλες φορες)και να αντιδρασω με νευρα πολλα. την ειδοποιουσα να μη νευριασει μετα με μενα... ολο αυτο μπροστα στην πεθερα. οποτε ακουγε και εκεινη τι δε μαρεσει και πως θα μπορουσα να αντιδρασω και ετσι δεντο εκανε μετα καικεινη.

 

ενολιγης.. ταλεγα στη μανα να τακουσει η πεθερα..αχαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ελεγα στη μαμα μου να κανει κατι (που κανει η πεθερα στο μικρο αλλες φορες)και να αντιδρασω με νευρα πολλα. την ειδοποιουσα να μη νευριασει μετα με μενα... ολο αυτο μπροστα στην πεθερα. οποτε ακουγε και εκεινη τι δε μαρεσει και πως θα μπορουσα να αντιδρασω και ετσι δεντο εκανε μετα καικεινη.

 

ενολιγης.. ταλεγα στη μανα να τακουσει η πεθερα..αχαχαχα

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πολύ καλή ιδέα!

Το έχω κάνει κι εγώ μια φορά.

Κι εγώ δεν έχω αντιμιλήσει ποτέ, από τη μια δεν έχει χρειαστεί και από την άλλη δεν θα το ήθελα κιόλας, επειδή δεν μου αρέσουν οι καυγάδες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι...δεν εχω αντιμιλησει χωρις να σημαινει οτι δεν εξεφρασα την γνωμη μου αν τυχον ηταν αντιθετη σε θεμα που μπορει να συζηταγαμε...απλα,κοφτα και ξεκαθαρα χωρις να ανεβασω τονους.

Γενικα ενω ειμαι εκρηκτικη ως ανθρωπος...προσεχω πως θα τους μιλησω...

ο αντρας μου με λεει διπλωματη..

εγω με λεω ανεκτικη και χαλαρη σε ατομα που πρωτιστως δεν μου δημιουργουν ιδιαιτερα προβληματα κι επειτα εχουν μια αλφα ηλικια που κατα την γνωμη μου τους δινει ενα ¨δικαιωμα" παραπανω στο να κανουν κατι που υπο αλλες συνθηκες θα μου φαινοταν πιο ¨βαρυ"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω αντιμιλησει με το γαντι καραπεταχτο. κ πιστεψε με ειχα κ τις ευλογιεσ του αντρα μου να την ξ@χ@σω την πεθερουλα!

 

απλα ξερω πως μετα ειναι αρκετα δυσκολο να ξεπεραστει το χασμα.

 

οπως ξερω οτι αλλιως ειναι να τσακωνομαι εγω τους δικους μου, κ αλλιως ειναι αν τσακωθει πχ ο αντρας μου με τα αδερφια μου, η' τους δικους μου.

δεν ξεπερνιεται ευκολα. οπως κ δεν ξεπερνιουνται οσα μου εχει κανει κ οσα εχει πει η ακατανομαστη για εμενα κ την οικογενεια μου.

 

κ δυσκολα αλλαζει κανεις τα μυαλα του σε μεγαλη ηλικια. ποσο μαλλον οταν προκειται για το μοναχοποαιδι του, που δυσκολευτηκε κ παρα πολυ να το φερει στον κοσμο.

 

αν ειμουν πολυ πλουυυυσια, αν ειμουν πολυ πλουυσια κ βασιλιας κ ταξιδευτης, λαλλαλαλλαλαλ...., θα της εκανα απ την αρχη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

με το τροπο μου εχω πει και εχω κανει αυτο που θελω,;)

ποτε ομως δεν εχω ερθει σε εντονη κοντρα μαζι τους οτι και να εχουν πει...

παλιοτερα τσακωνομουν συνεχεια με τον αντρα μου για τη παραμικρη κουβεντα που ελεγαν,επειδη με το καιρο καταλαβα οτι τελικα δε μου εχουν δημιουργησει ποτε κανενα σοβαρο προβλημα παρα μονο χαζες ατακες πετανε...αφηνω να παρει και κατι το ποταμι...

γιατι τελικα μονο εγω στεναχωριεμαι και ο αντρας μου...αυτοι ειναι σπιτι τους,ευτυχως δηλ;)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως εχω αντιμιλησει και δεν το εχω μετανοιωσει, διοτι οι συγκεκριμενοι ανθρωποι ειτε τους φερεσαι ευγενικα ειτε μιλας ειτε οχι δεν εκτιμουν κανεναν αλλο εκτος απο τα παιδια τους.Για να καταλαβετε οταν εχουν τα νευρα τους με τα παιδια τους ξεσπανε στη νυφη και τον γαμπρο τους.Η δε πεθερα μου οταν θελει να με προσβαλει το κανει οταν ειμαστε μονες μας και μπροστα στον αντρα μου λεει τα καλυτερα.Αντε βγαλε ακρη.Εχω ακουσει τις απιστευτες προσβολες απο την ημερα που την γνωρισα μεχρι και πριν ενα χρονο και δεν μιλουσα.Τωρα αδιαφορω και αντιμιλώ οταν ειμαστε μονες μας!!!Με οποιον δασκαλο καθισεις......:D

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

είστε απίθανες.

εγώ αυτά που έλεγα στη μάνα μου ως στραβά τα έκανε η πεθερά πάλι κ πάλι κ πάλι, κι ας ήταν μπροστά στα μπίρι μπίρι. κ δεν το έκανα σκοπίμως.

 

εγώ δεν μιλούσα γενικώς στις μπηχτές, καρφιά. στην αρχή τα έλεγε όταν ήμασταν οι δυό μας. μπροστά σε όλους ήταν κιουρία. τότε όμως κι εγώ δεν απασχολούσα το σύζυγο με τις μικρότητες. ήμουν μπαινάκης βγαινάκης.

αργότερα όταν άρχισε το ροκ, άρχισα να γκρινιάζω στον σύζυγο. ποτέ στα πεθερικά. δεν άνοιγα στόμα λέμε.

μόνο μια φορά που μου πρόσβαλαν ανοιχτά το σόι... τότε τους έψαλλα τηλεφωνικώς.

όταν γέννησα κι άρχισε το χέβυ μέταλ από τα πεθερικά... στην αρχή καραγκρίνιαζα στον άντρα μου. στην πεθερά κιχ. μέγα λάθος.

όταν έφτασε ο ρυθμός στο πεντοζάλι τότε το άνοιξα. ναι, αλλά όταν λέω πεντοζάλι δεν εννοώ να με υπονομεύει ως μάνα απλά, δεν εννοώ να με κατηγορεί ύπουλα στον άντρα μου ως σύζυγο, δεν εννοώ να με κατηγορεί έμμεσα ως νοικοκυρά, ως γυναίκα κ ως έχουσα σώας τας φρένας, όχι μόνο αυτά, αλλά κατά μέτωπο με αποκάλεσε ψυχωτική κ τρελή, γιατί κατά τη γνώμη της δεν έπρεπε να αφωσιωθώ τόσο στο παιδί, στο θηλασμό, στο πώς θα κοιμάται το μωρό. έπρεπε να βγω από το δωμάτιο που ήμουν με τη μικρή κ να πάρω τα βουνά, να κάνω βόλτες πριν σαραντίσω, να δώσω πιπίλα, να δώσω ξένο γάλα, να μη θηλάζω γενικά, να ....

τότε το άνοιξα, αλλά δεν την έβρισα-κρίμα θα έπρεπε- δεν την χαρακτήρισα. της είπα ότι με απογοητεύει, ότι δεν είναι ο ρόλος της η μητρότητα της κόρης μου, ότι το μόνο που της αναλογεί είναι μια γνώμη, την οποία έστω κ διαφορετική, θα την ακούσω μόνο μια φορά. ότι δεν καταλαβαίνω γιατί βάζει το γιο της να μαλώνει με τη νύφη της, αφού λεει ότι την αγαπάει, γιατί ενώ η νύφη της της ανοίγει την καρδιά της κ την εμπιστεύεται εκείνη μιλάει πισώπλατα κ ψιθυριστά εναντίον της στο διπλανό δωμάτιο.

γαργάρα η πεθερά, γαργάρα κ ο σύζυγος.

σε άλλη φάση της μιλήσα με πολλή αγάπη για τις διαφωνίες μου σε θέματα που δεν την αφορούσαν κι όμως έπαιζε μπάλα σε βάρος του άντρα μου. ούτε με το μαλακό κατάλαβε.

αργότερα, όταν φόρτωσα επικίνδυνα... τα είπα από το τηλέφωνο χύμα κ τσουβαλάτα, αλλά πάλι στο σημείο μηδέν έφτασα. γενικά τα νεύρα δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος.

θέλει να επίλέγεις τις μάχες που θα δίνεις κ κυρίως τη στιγμή. κ άμα είσαι μάγκας, εγώ δεν είμαι, σχεδιάζεις τις συμμαχίες σου νωρίτερα. ο καλύτερος σύμμαχος είναι ο σύζυγος.

τώρα δεν δίνω σημασία στις μικρότητες, στα καρφάκια της πεθεράς, του πεθερού, δίνω πάσα στον άντρα μου, όταν κάτι πάει να διαβρώσει τις αποφάσεις μας.

αν κάτι πει όταν είμαστε μόνες... εγώ κάνω πως δεν άκουσα ή γελάω με συγκατάβαση τύπου "ακόμα εκεί είσαι;"

παθαίνει λέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, οταν εγινα πολυ πολυ ανετη μαζι τους (κυριως με την πεθερα). οταν τον αλλο τον βλεπεις σα δικο σου ανθρωπο, ε νομιζεις οτι μπορεις να αφεθεις και ενιοτε να τα χωσεις.

λαθος, σωστο.. θα σας γελασω...

Link to comment
Share on other sites

είστε απίθανες.

εγώ αυτά που έλεγα στη μάνα μου ως στραβά τα έκανε η πεθερά πάλι κ πάλι κ πάλι, κι ας ήταν μπροστά στα μπίρι μπίρι. κ δεν το έκανα σκοπίμως.

 

εγώ δεν μιλούσα γενικώς στις μπηχτές, καρφιά. στην αρχή τα έλεγε όταν ήμασταν οι δυό μας. μπροστά σε όλους ήταν κιουρία. τότε όμως κι εγώ δεν απασχολούσα το σύζυγο με τις μικρότητες. ήμουν μπαινάκης βγαινάκης.

αργότερα όταν άρχισε το ροκ, άρχισα να γκρινιάζω στον σύζυγο. ποτέ στα πεθερικά. δεν άνοιγα στόμα λέμε.

μόνο μια φορά που μου πρόσβαλαν ανοιχτά το σόι... τότε τους έψαλλα τηλεφωνικώς.

όταν γέννησα κι άρχισε το χέβυ μέταλ από τα πεθερικά... στην αρχή καραγκρίνιαζα στον άντρα μου. στην πεθερά κιχ. μέγα λάθος.

όταν έφτασε ο ρυθμός στο πεντοζάλι τότε το άνοιξα. ναι, αλλά όταν λέω πεντοζάλι δεν εννοώ να με υπονομεύει ως μάνα απλά, δεν εννοώ να με κατηγορεί ύπουλα στον άντρα μου ως σύζυγο, δεν εννοώ να με κατηγορεί έμμεσα ως νοικοκυρά, ως γυναίκα κ ως έχουσα σώας τας φρένας, όχι μόνο αυτά, αλλά κατά μέτωπο με αποκάλεσε ψυχωτική κ τρελή, γιατί κατά τη γνώμη της δεν έπρεπε να αφωσιωθώ τόσο στο παιδί, στο θηλασμό, στο πώς θα κοιμάται το μωρό. έπρεπε να βγω από το δωμάτιο που ήμουν με τη μικρή κ να πάρω τα βουνά, να κάνω βόλτες πριν σαραντίσω, να δώσω πιπίλα, να δώσω ξένο γάλα, να μη θηλάζω γενικά, να ....

τότε το άνοιξα, αλλά δεν την έβρισα-κρίμα θα έπρεπε- δεν την χαρακτήρισα. της είπα ότι με απογοητεύει, ότι δεν είναι ο ρόλος της η μητρότητα της κόρης μου, ότι το μόνο που της αναλογεί είναι μια γνώμη, την οποία έστω κ διαφορετική, θα την ακούσω μόνο μια φορά. ότι δεν καταλαβαίνω γιατί βάζει το γιο της να μαλώνει με τη νύφη της, αφού λεει ότι την αγαπάει, γιατί ενώ η νύφη της της ανοίγει την καρδιά της κ την εμπιστεύεται εκείνη μιλάει πισώπλατα κ ψιθυριστά εναντίον της στο διπλανό δωμάτιο.

γαργάρα η πεθερά, γαργάρα κ ο σύζυγος.

σε άλλη φάση της μιλήσα με πολλή αγάπη για τις διαφωνίες μου σε θέματα που δεν την αφορούσαν κι όμως έπαιζε μπάλα σε βάρος του άντρα μου. ούτε με το μαλακό κατάλαβε.

αργότερα, όταν φόρτωσα επικίνδυνα... τα είπα από το τηλέφωνο χύμα κ τσουβαλάτα, αλλά πάλι στο σημείο μηδέν έφτασα. γενικά τα νεύρα δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος.

θέλει να επίλέγεις τις μάχες που θα δίνεις κ κυρίως τη στιγμή. κ άμα είσαι μάγκας, εγώ δεν είμαι, σχεδιάζεις τις συμμαχίες σου νωρίτερα. ο καλύτερος σύμμαχος είναι ο σύζυγος.

τώρα δεν δίνω σημασία στις μικρότητες, στα καρφάκια της πεθεράς, του πεθερού, δίνω πάσα στον άντρα μου, όταν κάτι πάει να διαβρώσει τις αποφάσεις μας.

αν κάτι πει όταν είμαστε μόνες... εγώ κάνω πως δεν άκουσα ή γελάω με συγκατάβαση τύπου "ακόμα εκεί είσαι;"

παθαίνει λέμε!

 

Είσαι απίθανη!:lol::lol::lol::lol:

Το έχεις σπουδάσει το θέμα λέμε!!

Ξεκίνα και κάνε σεμινάρια στις άβγαλτες νύφες, με τόση πολύτιμη εμπειρία θα σώσεις πολλές κοπέλες!

Πάει δασκάλα έγινες χάρη στην πεθερά :P!

Ευγνωμοσύνη να αισθάνεσαι καλέ!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... για πειτε... εχετε αντιμιλησει ποτε στα πεθερικα σας? γιατι? ελπιζω να παρω δυναμη κ να το κανω...:mad:

 

Αν το να αντιμιλήσεις είναι το ίδιο με το να τους κόβεις τον αέρα ευγενικά, τότε ναι το έχω κάνει.

 

 

ενολιγης.. ταλεγα στη μανα να τακουσει η πεθερα..αχαχαχα

παγια τακτικη....με επιτυχια δοκιμασμενη!!

 

 

Δεν βλεπω το λογο γιατι να μη πω την γνωμη μου οταν διαφωνω μαζι τους?

......σιγα μη δεν το ανοιξω το στοματακι μου./.....

 

Το εχω κανει πολλες φορες και θα συνεχισω να το κανω οπου χρειαστει....

 

Δεν ειμαι 15χρονων....ειμαι η νυφη τους!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τόλμησα να αντιμιλήσω στην πεθερά μου και εδώ από τότε σε κάθε διαφωνία με τον άντρα μου μου το χτυπάει συνέχεια.. Η "μαμά" υπεράνω όλων... Αλλά ως πότε θα κάνουμε μόκο; Και γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι θα πρέπει να κάνουν το σταυρό τους που τα παιδιά τους είναι μια χαρά με τις οικογένειές τους και ότι με το να φυτιλιάζουν τους γιούς τους με βλακείες παράπονα, μόνο κακό κάκουν στα παιδιά τους;

Link to comment
Share on other sites

εγω μια χαρα αντιμιλαω, ακριβως οπως κανω και στους γονεις μου...απο την αρχη ομως....από όταν πρωτοπηγα στο σπιτι τους ως ΄φιλη΄του γιου τους...

Και οι δυο ομως ηταν λογικοι ανθρωποι, αγαπουσαν το παιδι τους και ετσι -αναγκαστικα- αγαπησαν και εμενα....και εγω το ιδιο. Ειδικα απο τη μερα που γεννησα και σκεφτηκα οτι το παιδι μου εχει και δικο τους αιμα. Ετσι τωρα πια, μετα απο 13 χρονια (τον πεθερο τον 'χασαμε' πριν κανα χρονο) με την πεθερα μου ειμαστε μια χαρα....εχουμε διαφωνιες -όχι πολλες γιατι ψιλομοιαζουμε κι ολας- αλλα παντα υπαρχει σεβασμος και απο τις δυο πλευρες.

Εξαλλου εχουμε κοινο στοχο...να ειμαστε ολοι χαρουμενοι!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω μιλήσει άσχημα και κάθε φορά το μετανιώνω.....διότι η πεθερά μου που ειναι και ο κινητιριος μοχλός γενικά της απέναντι πλευράς...είναι κάφρος....η γυναίκα δεν καταλαβαίνει......θέλει όλα να γίνονται με βάση το δικό της σκεπτικό............ειναι κακός άνθρωπος λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι είναι.....

γενικά όταν ένας άνθρωπος θα μου επιτεθει ειτε λεκτικά ειτε με πράξεις δεν αντιδρώ και πολυ άμεσα.....

στην πεθερά μου και μιλάω μόνο για αυτήν γιατι ο πεθερός μου όταν είναι μόνος του ειναι μια χαρά...όταν ειναι μαζί της επειδη πέφτει γερή παντόφλα.......και συνήθως ειναι και αυτός επιθετικός.....

αλλά...όμως δεν βλέπω να το εκτιμά και πολυ ο άντρας μου....βέβαια έχει παραδεχτεί πως ειμαι αρκετά ευγενική απο όσο θα έπρεπε σύμφωνα με όσα μου έκανε και εχει πει.....αλλά το θεωρεί και ψιλοδεδομένο.....γενικά φροντίζω να μην την έχω ανάγκη......(άσε που δεν παιζει και θέμα βοήθειας απο την πλευρά της....εδώ έχει το παιδι της σαν χαμάλι εμένα θα κοιτάξει....)δεν είμαι τυπική σε επισκεψεις...δεν πάω.....δεν πάμε γενικότερα συχνά....αν θέλει ας έρθει αυτή.....και γενικά όπως έχω πει και στον άντρα μου......αν έρθει σπίτι μου ειμαι υποχρεωμένη θέλω δεν θέλω να την υποδεχθώ....και να την κεράσω κάτι αλλά μέχρι εκει.....όπως μου ΄φέρεται αυτη ψυχρά έτσι και εγω την έχω στον πάγο.....εδω παίρνει τηλέφωνο και αν το σηκωσω δεν μου λέει γεια.....κατευθείαν ζητάει τον άντρα μου....βέβαια όταν ειναι ο γίοκας της μπροστά παίζει θέατρο.....

θέλω πάρα πολυ μια μέρα την έχω μπροστά μου και να την βρίζω.....παλίοτερα τα έβαζα με τον άντρα μου...αλλά πλεον δεν παίζει γιατι αυτό χαλάει εμάς και εκεινη αυτό επιδιώκει......να είμαστε εμείς μαλωμένοι για να τρέχει και καλά ο γίοκας της σε εκεινη.....οπότε εφόσον πλέον βλέπει πως δεν πετυχαίνει και αυτό βάζει την κόρη της μπροστά....στην οποία δεν χαρίζομαι με τίποτα και της τα λέω χύμα.....γιατι ή κουτοπονηριά με ενοχλεί.......και ξέρω πως θα τρέξει να το πει στην μάνα της και με βγάζει και από ένα κόπο......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω μιλήσει άσχημα και κάθε φορά το μετανιώνω.....διότι η πεθερά μου που ειναι και ο κινητιριος μοχλός γενικά της απέναντι πλευράς...είναι κάφρος....η γυναίκα δεν καταλαβαίνει......θέλει όλα να γίνονται με βάση το δικό της σκεπτικό............ειναι κακός άνθρωπος λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι είναι.....

γενικά όταν ένας άνθρωπος θα μου επιτεθει ειτε λεκτικά ειτε με πράξεις δεν αντιδρώ και πολυ άμεσα.....

στην πεθερά μου και μιλάω μόνο για αυτήν γιατι ο πεθερός μου όταν είναι μόνος του ειναι μια χαρά...όταν ειναι μαζί της επειδη πέφτει γερή παντόφλα.......και συνήθως ειναι και αυτός επιθετικός.....

αλλά...όμως δεν βλέπω να το εκτιμά και πολυ ο άντρας μου....βέβαια έχει παραδεχτεί πως ειμαι αρκετά ευγενική απο όσο θα έπρεπε σύμφωνα με όσα μου έκανε και εχει πει.....αλλά το θεωρεί και ψιλοδεδομένο.....γενικά φροντίζω να μην την έχω ανάγκη......(άσε που δεν παιζει και θέμα βοήθειας απο την πλευρά της....εδώ έχει το παιδι της σαν χαμάλι εμένα θα κοιτάξει....)δεν είμαι τυπική σε επισκεψεις...δεν πάω.....δεν πάμε γενικότερα συχνά....αν θέλει ας έρθει αυτή.....και γενικά όπως έχω πει και στον άντρα μου......αν έρθει σπίτι μου ειμαι υποχρεωμένη θέλω δεν θέλω να την υποδεχθώ....και να την κεράσω κάτι αλλά μέχρι εκει.....όπως μου ΄φέρεται αυτη ψυχρά έτσι και εγω την έχω στον πάγο.....εδω παίρνει τηλέφωνο και αν το σηκωσω δεν μου λέει γεια.....κατευθείαν ζητάει τον άντρα μου....βέβαια όταν ειναι ο γίοκας της μπροστά παίζει θέατρο.....

θέλω πάρα πολυ μια μέρα την έχω μπροστά μου και να την βρίζω.....παλίοτερα τα έβαζα με τον άντρα μου...αλλά πλεον δεν παίζει γιατι αυτό χαλάει εμάς και εκεινη αυτό επιδιώκει......να είμαστε εμείς μαλωμένοι για να τρέχει και καλά ο γίοκας της σε εκεινη.....οπότε εφόσον πλέον βλέπει πως δεν πετυχαίνει και αυτό βάζει την κόρη της μπροστά....στην οποία δεν χαρίζομαι με τίποτα και της τα λέω χύμα.....γιατι ή κουτοπονηριά με ενοχλεί.......και ξέρω πως θα τρέξει να το πει στην μάνα της και με βγάζει και από ένα κόπο......

 

Πόσο, μα πόσο σε καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αντιμιλήσει γιατί κρατάω όσο μπορώ τις αποστάσεις. επειδή όμως με έχει ακούσει να τα χώνω στη μάνα μου νομίζω ότι φροντίζει και εκείνη να κρατάει αποστάσεις έτσι είμαστε όλοι καλά...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

To έχω ξαναπει νομίζω..Τώρα τελευταία οτι με ενοχλεί φροντίζω να το λεώ ή να το δείχνω.. Και είναι καλύτερο αυτό πιστέψτε με:D. Ξέρει και εκείνη μέχρι που την παίρνει και πράτει αναλόγως. Ανθρωποι είμαστε όχι φουσκωτές κούκλες να υπομένουμε και να μην αντιδρούμε:confused:. Δεν μπορώ να πω οτι έχω φοβερά θέματα μαζί της παρα μόνο την υστερική καταπίεση της σε σχέση με την μικρή και το γεγονος οτι θεωρεί οτι ειμαστε μια οικογένεια και όχι δύο, γιατί μένουμε διπλα.

Πιστεύω οτι το μακρια και αγαπημένοι ισχύει και σε όλους αυτό συμβουλεύω (και μπροστά της).

Προσπαθώ να κρατάω τα τυπικά μόνο γιατι σε κάποια φάση παραγνωρηστικαμε και μ ανέβηκε. Τι να πω... Μέχρι να ξανακάνει καμια μακακία και ξαναχεσ%^με...χαλλλλαρα!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, οταν εγινα πολυ πολυ ανετη μαζι τους (κυριως με την πεθερα). οταν τον αλλο τον βλεπεις σα δικο σου ανθρωπο, ε νομιζεις οτι μπορεις να αφεθεις και ενιοτε να τα χωσεις.

λαθος, σωστο.. θα σας γελασω...

 

 

Έτσι είναι

Αν μπορείς να νιώσεις τη πεθερά σου ,σα μάνα σου ,μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα χωρίς να παρεξηγηθείς

Μπορείς να πεις στη πεθερά σου ότι ,ʼʼεγώ σας νιώθω σα μάνα μου και όπως συμπεριφέρομαι σε εκείνη ,έτσι θέλω να συμπεριφέρομαι και σε εσάς .Δε μου αρέσει άλλα να λέω μπροστά και άλλα πίσωʼʼ

Είμαι σίγουρη ότι με το καιρό θα το καταλάβει και θα το εκτιμήσει

Σε κανέναν δε αρέσει η κοροϊδία

Και αν ρωτάτε αν έχω πεθερά ,θα σας πω όχι , αλλά έτσι ακριβώς φέρομαι την αδελφή του άντρα μου ,που έχει την ηλικία της μαμάς μου και έχει το ʽρόλοʼ της πεθεράς

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...