Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόρμες σιλικόνης


Olg@

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ έχω φόρμες σιλικόνης, αλλά δεν με βόλεψαν καθόλου :(

Ας πεί κάποια άλλη που έμεινε ευχαριστημένη!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ μία της Βέφας , δεν χρειάζεται βουτηρώμα.... κ είναι από 100% σιλικόνη ειδική για τρόφιμα.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ελαφριές , ανθεκτικές και πρακτικές , δεν πιστεύω οτι προσφέρουν κάτι παραπάνω είναι πιστεύω η ιδανική εναλλακτική πρόταση για όλα τα ταψιά και τις έτοιμες φόρμες από άλλα υλικά.

Αντέχουν σε υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες(από 220 οC εώς και -40οC νομίζω) και η μεταλλική βάση τουs με χειρολαβή βοηθάει πολύ στην ασφαλή μεταφορά της (προς το ψυγείο ή φούρνο)

 

Όλγακι δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο όσο αφορά αν ειναι υγιεινές ....

 

Αυτό με το βουτήρωμα ...ουτε εγω το καταλαβα , αν είναι αντικολλτικό το σκεύος ...δεν το βουτηρώνετε ή δεν βαζετε έστω ελαχιστο λάδι , σε τηγάνι ας πούμε; :roll::?

και τώρα που έφτιαξα μπιφτέκια , εχάλιστο λάδι το έβαλα στο τηγάνι...

και όταν φτιάχνω κέικ , πάντα την φόρμα την βουτηρώνω ....

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένη από τις φόρμες σιλικόνης.

Δεν τις βουτυρώνω

Τις αποθηκεύω πανεύκολα

Δεν με κουράζουν στο πλύσιμο(έχω ξεχάσει τί σημαίνει να τρίβεις αντικολλητικό ταψί με το κιτρινο μέρος του σφουγγαριού,για να μην το χαράξεις, αν έχει κολλήσει κάτι :lol: )

Και τα κεικ ψήνονται πιο καλά εκεί μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κουράζουν στο πλύσιμο(έχω ξεχάσει τί σημαίνει να τρίβεις αντικολλητικό ταψί με το κιτρινο μέρος του σφουγγαριού,για να μην το χαράξεις, αν έχει κολλήσει κάτι :lol: )

 

:D:D:D:lol::D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το βοτύρωμα δεν το καταλαβα...αν ειναι αντικολλητικη η φορμα τη βουτυρωνετε? Γιατι?

 

Πώς φαινεται οτι ειμαι αχρηστη μαγειρισσα... :oops: Εμαθα το γιατι οταν εφτιαξα το πρωτο μου κέικ μετα απο 7 χρόνια παντρεμενη και το μισο κολλησε στη φορμα...τωρα το τρωμε με το κοταλι απο μεσα απο τη φόρμα... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πήρα πρόσφατα μια φόρμα σιλικόνης (100% σιλικόνη) από γνωστή αλυσίδα με είδη μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη...Ειδικά το πλύσιμο της είναι παιχνιδάκι...Με την κλασική αλουμινένια φόρμα παιδευόμουν αρκετά μέχρι να ξεκολλήσουν τα υπολείμματα και καμιά φορά δεν έβγαινε σωστά το κέικ...

Στις οδηγίες γράφει ότι ειδικά πριν από την πρώτη της χρήση χρειάζεται βουτύρωμα για να διατηρείται η ελαστικότητα και η αντικολλητικότητα της...

Σίγουρα θα αγοράσω κι άλλες και σε διάφορα σχέδια...

Όσο για το αν είναι υγιεινές....τι να πω...μήπως οι κλασικές και οι αντικολλητικές είναι? Με το ψήσιμο δεν μεταφέρονται μεταλλικά στοιχεία στα φαγητά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εγώ φόρμα σιλικόνης χρησιμοποιώ στα κέϊκ και έχω σωθεί.

Οσο για τις αντικολητικές που λέτε, έχω 2. Μια στρογγυλή κλασσικού σχήματος και μια τριαντάφυλλο. Εεεε αυτή η τελευταία με έχει καταπαιδέψει. Είναι αντικολλητική υποτίθεται. Τι την έχω βουτυρώσει, τι την έχω αλευρώσει, τι και τα δυο τίποτα. Το κέϊκ κολλάει και δεν βγαίνει με τίποτα. Σκέφτηκα μέχρι και να βαλω μέσα λαδόκολλα αλλά δεν γίνεται. Τσάμπα τα 20 ? που έκανε η παλιοφόρμα.

Σιλικόνη και πάλι σιλικόνη. Οσο για το αν είναι βλαβερές δεν έχω ξανακούσει τίποτα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μένει να το μάθουμε σε καμιά 15αριά χρόνια όπως έγινε και με το τεφλόν και τρέχαμε και δεν φτάναμε.

Τι να πω βρε παιδιά και εγώ τα βλέπω και τρώγομαι να τα αγοράσω άλλα δεν έχω τολμήσει ακόμα μάλλον με την χαρά θα μείνω:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες κ απο την μια εμεινα ευχαριστημενη κ απο την αλλη απογοητευτηκα.....

 

αρκετα ευχρηστη κ κρυωνει κ πολυ πιο γρηγορα το γλυκισμα η η ομελετα(εγω την ομελετα την κανω στον φουρνο παντα).

 

απογοητευτηκα επειδη με το πρωτο κιολλας ψησιμο αλλαξε το χρωμα κ να φανταστειτε οτι ειναι της ταπεργουερ-αυτο με εβαλε σε σκεψεις πολυ σοβαρες για την υγεια,την δοκιμασα μηπως μου φανηκε η δεν εκανα κατι εγω καλα κ αφου εξακολουθησε το ιδιο την απεριψα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η σιλικονη μου μαυρισε κ αρχικα ειχε κοκκινο χρωμα εντονο,μιλαμε για χρονους ψησιματος το πολυ σε μια ωρα....

την ομελετα ναι την βαζω με αλαντικα κ με τυρι κ γαλα εβαπορε,την ψηνω κανονικα, κρυωνει,την βγαζω κ εχει το σχημα,ολα αυτα επιθυμιες της κορης που ασχολειτε υπερβολικα με μαγειρεμα κ ζαχαροπλαστικη κ της αρεσει γενικα οτι κανει να εχει κ καλη εμφανιση:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

η σιλικονη μου μαυρισε κ αρχικα ειχε κοκκινο χρωμα εντονο,μιλαμε για χρονους ψησιματος το πολυ σε μια ωρα....

την ομελετα ναι την βαζω με αλαντικα κ με τυρι κ γαλα εβαπορε,την ψηνω κανονικα, κρυωνει,την βγαζω κ εχει το σχημα,ολα αυτα επιθυμιες της κορης που ασχολειτε υπερβολικα με μαγειρεμα κ ζαχαροπλαστικη κ της αρεσει γενικα οτι κανει να εχει κ καλη εμφανιση:shock::shock::shock::shock:

 

και εγω την ομελέτα στο φουρνο την κανω! Παντως βρε κοριτσια...εγω μαλλον λαθος την χρησιμοποιήσα την φορμα σιλικονης...την τελευταια φορα....

να σας πω να με πειτε τι εκανα λαθος.

εβαλα το μειγμα..αλλα εκατσε πολυ η φορμα με αποτέλεσμα να βγει κοντοχοντρο το κεικ...ενω ήταν ψηλή η φορμα..τι εκανα λάθος????

 

Link to comment
Share on other sites

μηπως εβαλες μεγαλυτερη δωση απο οτι επρεπε???μηπως δεν ακουμπισες καλα????εγω παντα την ξανασηκωνω κανα δυο φορες για να κατσει πιο καλα....επειδη κ εμενα πολλες φορες μου ξαπλωνε

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εβαλα την δοση κεικ που γραφει στο φαριν απ στο χαρτι του....δεν ξερω αν ηταν πολυ. Δεν την βαζουμε υποτίθετε στο ταψι πανω να ακουμπαει και μετα στο φουρνο? την ξανασηκώνεις εννοεις την σηκώνεις και την κουνας περα δωθε σωστα?

 

Link to comment
Share on other sites

ναι την κουναω κ κοιτω να σταθει καλα ο πατος της....ειναι πολυ ιδιοτροπες οι σιλικονες καλαμαρακι μου....μηπως ηταν λιγο μικρουλα για την δοση την κανονικη???η μηπως ηταν παραπανω ελαστικη κ γιαυτο ξαπλωνει...παντως ολες οι σιλικονες λογω βαρους λιγακι ξαπλωνουν αλλα οχι παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάντα τα καινούρια κόλπα μπορεί να κρύβουν κινδύνους, οπότε οι επιλογές είναι δυο, ή το παίζεις με τόλμη και ότι προκύψει, ή το παίζεις εκ του ασφαλούς και αφήνεις άλλους να το παίζουν πειραματόζωα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...