Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να μαι ξανά ... με 2η εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σας, είναι 4 π.μ. και εγώ ξύπνια, όπως κάθε μέρα για περίπου 2 βδομάδες. Δεν ξέρω τι συμβαίνει και ξυπνάω τόσο νωρίς. Με μουδιάσματα στα χέρια ξυπνάω κάθε φορά. Λοιπόν για να μην πολυλογώ, ας έρθω στο θέμα μου.

 

Είμαι 37 χρονών παρα 3 μήνες, είδη μανούλα κορούλας 3 ετών. Με τον άντρα μου ξεκινήσαμε προσπάθειες απο τον Ιούνιο, για δεύτερο παιδάκι. Τελευταία περίοδο 7/11/14 με κύκλο 24 ημερών. Διαπιστώνω καθυστέρηση 4 ημερών, κάνω τεστ φαρμακείου ΝΑ ΕΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ :D ΟΚ λέω είμαι έγκυος. Δεν πήγα ο βλάκας να κάνω χωριακή, κλείνω ραντεβού κατευθείαν με τον γυναικολόγο μου. Στο ραντεβού μου ξεκαθαρίζει ότι με τεσσάρων εβδομάδων κύηση και μικρού κύκλου, δεν θα δούμε τίποτα, όπως και έγινε, κάνουμε υπέρηχο και δεν βλέπουμε τίποτα ( ίσως φταίνε τα παλιά μηχανήματα του Γ.Ν.Ιωαννίνων) λέω εγώ τώρα. Μου λέει έλα ξανά στις 5,5 εβδομάδες να σε δω.

Ωραία πήγα χθές, περίμενα τον ιατρό μου, εμφανίζετε, μου ζητάει συγνώμη αλλά μπαίνει επειγόντως για κεσσαρική, θα αργήσει λιγάκι, θα στείλει κάποιον άλλων να κάνει τους υπέρηχους. Είμαστε πολλές κοπέλες και περιμένουμε. Έρχεται ο άλλος ιατρός, μου εξηγεί ότι θα κάνουμε κολπικό υπέρηχο λόγο τις μικρής κύησης που έχω, λέω οκ, λετσ ντου ιτ μεν :P Με εξετάζει, κοιτάει την οθόνη απο εδω, κοιτάει την οθόνη απο κει, δεν μιλάει δεν λαλάει, παίζει με το ματσούκι μέσα μου, εγώ να νιώθω άβολα, (δεν φταίει αυτός, την δουλειά του κάνει, απλά εγώ πάντα νιώθω άβολα με κολπικό υπέρηχο) .... Με ρωτάει -έχετε κάνει εξωσωματική ή είναι φυσιολογική σύλληψη ?? - φυσιολογική σύλληψη ιατρέ..... γιατί ιατρέ συμβαίνει κάτι? Γυρίζει την οθόνη και λέει, γιατί έγώ βλέπω 2 έμβρυα .... και μένω παγωτό .....SAY WHAT??? Και μου δείχνει, και βλέπω δύο στρόγγυλες μεγαλοκουκίδες μέσα σε έναν μαύρο κύκλο :P Και είδη βλέπω την εσωτερική μου θεά μανούλα, να υποκλίνεται. Και στο καπάκι σκέφτομαι, ΟΥΠΣ !!! 3 παιδιά, λογαριασμοί, ΕΜΦΙΑ, έξοδα, ένας μισθός, τον άντρα μου να το κάνει φιόγκο αμα το μάθει :P .... αλλά το σκέφτομαι για λίγο... η θεά μανούλα μέσα μου βγάζει νοκ αούτ τις όποιες αμφιβολίες έχω.

Βέβαια ο ιατρός δεν άργησε να με προσγειώσει απότομα... Λέει,- βλέπω κίνηση και στα δύο έμβρυα, αλλά ακούω καρδούλα μόνο σε ένα, βέβαια δεν ανησυχώ καθόλου, λόγο τις μικρής κύησης. Η καρδούλα του άλλου μπορεί να ακουστεί στις επόμενες εβδομάδες... ξανα έγω - οκ ιατρέ, ξεκινάω τα γνωστά συμπληρώματα? Ναι μου λέει.

Αυτά κορίτσια, αναμένω, τις επόμενες εβδομάδες, ήθελα να ρωτήσω έχει συμβεί σε καμία? Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση απορρόφησης του ενός εμβρύου έτσι δεν είναι??

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πω πω τι τέλεια τα νέα σου πρωί πρωί, τα διάβασα και μου έφτιαξες το κέφι! !!! συγχαρητηρια, με το καλό!!! Μην ανησυχείς για το δεύτερο εμβρυακι, ολα καλά θα πάνε, θα το ακούσετε την επομένη φορά

FM9Ep2.pngNAdlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η καρδούλα του άλλου μπορεί να ακουστεί στις επόμενες εβδομάδες... ξανα έγω - οκ ιατρέ, ξεκινάω τα γνωστά συμπληρώματα? Ναι μου λέει.

Αυτά κορίτσια, αναμένω, τις επόμενες εβδομάδες, ήθελα να ρωτήσω έχει συμβεί σε καμία? Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση απορρόφησης του ενός εμβρύου έτσι δεν είναι??

 

Στη δική μου περίπτωση είχαμε ακούσει την καρδούλα πολύ καθαρά του ενός, ενώ στο άλλο ακουγόταν πολύ αργά, αλλά η γιατρός μού είχε πει ότι πιθανόν να μην είναι το έμβρυο αλλά ο σάκος από τον οποίο τρέφεται το μωρό (κάτι τἐτοιο), από όπου περνά αίμα και επειδή υπάρχει ροή αίματος ακούγεται και παλμός. Εν τω μεταξύ το δεύτερο "κάτι" που βλέπαμε ήταν πολύ μικρότερο σε μέγεθος. Το επόμενο ραντεβού επιβεβαίωσε ότι επρόκειτο για κύηση ενός εμβρύου. Δεν ξέρω αν είχε προκύψει απορρόφηση...

Τι έγινε με σένα τελικά; Ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...