Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτα για τον μπαμπά μου


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Έχει γενέθλια, του έφτιαξα λοιπόν μια τουρτίτσα (1η μου απόπειρα :oops: ) στον καναπέ (υποτίθεται) με τα εγγονάκια του!

 

 

001-8.jpg

 

 

Δεν έχει πλάκα???

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βίκυ είναι πολύ όμορφη και πολύ αστεία!!! Για πρώτη προσπάθεια αξίζεις πολλά συγχαρητήρια!!! Στις επόμενες προσπάθειες θα μεγαλουργείς δλδ! Με ζαχαρόπαστα την έκανες ή αμυγδαλόπαστα? Πού τη βρίσκουμε? Εγώ είμαι στα Χανιά βέβαια κι όχι Αθήνα αλλά φαντάζομαι ίσως βρω στα Βέφας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί, ο μπαμπάς που είναι ψιλό αλλήθωρος? :lol::lol::lol:

 

 

Ζαχαρόπαστα είναι που έφτιαξα μόνη μου, αλλά σίγουρα έχει και στα Βέφα'ς :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρόπαστα;; Για πες πώς γίνεται Pleeeeaaseee!! :D Δεν την έχω ξανακούσει! :oops:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, για πες για τη ζαχαρόπαστα!!!!

Ελα εγώ θα σου πω το τηλέφωνο :wink:

Το μωρό γιατί το ανεβάσατε καλέ εκεί, θα πέσει!!!!!!!!

Τις προάλλες κοίταγα ένα σάιτ που είχε προτείνει η Φιλιώ και είχε τέτοιες τούρτες. Η δικιά σου είναι κλάσεις ανώτερη!!!! Για πρωτάρα δεν παίζεσαι! Ο μπαμπάς σου τι είπε? Τελικά την φάγατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

H ζαχαρόπαστα είναι πολύ εύκολη,φτιάχνεται με ζάχαρη άχνη,ζελατίνη,γλυκόζη,νερό,βανιλίνη και λίγο γλυκερίνη,αν θέλουμε να τη χρωματίσουμε προσθέτουμε λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής,όλα αυτά τα πλάθουμε και ανοίγουμε τη ζαχαρόπαστα με πλάστη,όπως τις πίτες και στολίζουμε οτι θέλουμε.Εγω στολίζω τα γλυκά,αλλά δεν τη τρώω,μου κάνει λιγο ανθυγειεινή με τη ζελατίνη που εχει.

Link to comment
Share on other sites

H ζαχαρόπαστα είναι πολύ εύκολη,φτιάχνεται με ζάχαρη άχνη,ζελατίνη,γλυκόζη,νερό,βανιλίνη και λίγο γλυκερίνη,αν θέλουμε να τη χρωματίσουμε προσθέτουμε λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής,όλα αυτά τα πλάθουμε και ανοίγουμε τη ζαχαρόπαστα με πλάστη,όπως τις πίτες και στολίζουμε οτι θέλουμε.Εγω στολίζω τα γλυκά,αλλά δεν τη τρώω,μου κάνει λιγο ανθυγειεινή με τη ζελατίνη που εχει.

 

Από όλα αυτά.... η ζελατίνι σε πειραξε;;;; :lol::lol::lol::lol: Ενώ η βανιλίνη, γλυκερίνη και οι θερμιδούλες της ζάχαρης και της γλυκόζης..... :lol::lol::lol:

 

Ξέρετε πως για να φτιάξετε αρωματισμένη ζάχαρη-βανίλια μπορείτε να πάρετε φυσική βανίλια και να την τοποθετείσετε σε ένα κλειστο βάζο με ζάχαρη για λίγο καιρό; Η ζαχαρίτσα σας θα έχει ένα ανυπέρβλητο άρωμα και δεν έχει καμία σχέση με τη βανίλια που αγοράζουμε στο εμπόριο (η οποία είναι συνθετική και όχι φυσική).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ ! Χαίρομαι που σας άρεσε! Η δική μου ζαχαρόπαστα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με ό,τι έχετε δοκιμάσει έως τώρα! Και εγώ σιχαίνομαι τη γεύση της κοινής ζαχαρόπαστας....

 

Τη συνταγή λοιπόν την έχω ανεβάσει εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

 

 

Έφτιαξα παντεσπάνι αμυγδάλου (που αρέσει πολύ στο μπαμπά μου) σε στρογγυλό ταψί, γέμιση κρέμμα πατισερί με ολόκληρα αμύγδαλα. Κάλυψη με butter-cream και από πάνω το γλάσσο που ανοίχτηκε σε φύλλο. Τα ανθρωπάκια δεν τα φάγαμε λόγω του χρώματος.

 

Έκοψα το στρογγυλό παντεσπάνι αφου΄το γέμισα χωρίζοντας τον κύκλο στη μέση έχωντας δύο ημικύκλια τα ένωσα και έτοιμος ο καναπές! Μπορεί να γίνει και με μακρόστενο καναπέ αν το παντεσπάνι γίνει ορθογώνιο :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια έχω κολλήσει με τη διακοσμητική ζαχαροπλαστική όπως και η φιλενάδα μας. Ψάχνω για σεμινάρια, βιβλία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία. Αν μπορεί καμιά να με βοηθήσει....ας το κάνει. Θα της χρωστώ ευγνομωσύνη. Περιμένω....φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ ! Χαίρομαι που σας άρεσε! Η δική μου ζαχαρόπαστα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με ό,τι έχετε δοκιμάσει έως τώρα! Και εγώ σιχαίνομαι τη γεύση της κοινής ζαχαρόπαστας....

 

Τη συνταγή λοιπόν την έχω ανεβάσει εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

 

 

Έφτιαξα παντεσπάνι αμυγδάλου (που αρέσει πολύ στο μπαμπά μου) σε στρογγυλό ταψί, γέμιση κρέμμα πατισερί με ολόκληρα αμύγδαλα. Κάλυψη με butter-cream και από πάνω το γλάσσο που ανοίχτηκε σε φύλλο. Τα ανθρωπάκια δεν τα φάγαμε λόγω του χρώματος.

 

Έκοψα το στρογγυλό παντεσπάνι αφου΄το γέμισα χωρίζοντας τον κύκλο στη μέση έχωντας δύο ημικύκλια τα ένωσα και έτοιμος ο καναπές! Μπορεί να γίνει και με μακρόστενο καναπέ αν το παντεσπάνι γίνει ορθογώνιο :wink:

 

 

Καλα ειχα καταλαβει κυρια μου οτι εσυ εισαι.Βολταρω και εγω στο συγκεκριμενο site.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα μου, κολλημένη συναδέλφισα :lol: μπές εδώ http://www.wilton.com

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!! ΠΡΙΝ μπεις, πάρε δίπλα σου τρόφιμα, αν έχεις ασύρματη σύνδεση κάτσε κοντά στην τουαλέτα :lol: γιατί άμα μπεις, θα αργήσεις να ξαναβγείς από εκεί (από το σάιτ όχι από την τουαλέτα :lol: )

Μπορείς να παραγγείλεις και τα βιβλία . Εγώ τον τελευταίο καιρό αγοράζω κάθε Παρασκευή τα βιβλία του Παρλιάρου, εκεί να δεις κόλλημα... :lol: που κυκλοφορούν από την Καθημερινή, χωριστά όμως, όχι μαζί με την εφημερίδα :wink: έχουν και dvd μαζί!

Ξεκίνα και οτι ψάχνεις και δεν βρίσκεις σχετικά, έχω πλήρες αρχείο, πέσμου και θα σου πω.

 

Angi, :lol: με τσάκωσες ε?! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...