Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κονδυλώματα και σύλληψη


Recommended Posts

υπαρχει περιπτωση τα κονδυλωματα που εχει καποια κοπελα να της δημιουργησουν προβληματα στη συλληψη? Ειναι γεγονος πως πολλες φορες χρειαζεται καισαρικη στη γεννα για να μη κολλησει το εμβρυο.αλλα υπαρχει περιπτωση να μη μπορει καποια κοπελα να μεινει εγκυος λογο κονδυλωματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οσο ο ιος ειναι στον οργανισμο σου,χωρις να φαινεται στο ΠΑΠ,ολα ειναι οκ.

δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα συλληψης,δεν επηρεαζει σε τιποτα.δεν ξερω αν εχεις κανει καυτηριασμο.ισως αυτο να επηρεασει κατι.αλλα και παλι νομιζω οτι ο γιατρος σου θα σε κατατοπισει καλυτερα,ξεροντας και το ιστορικο σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειτε για μενα απλα εχω ακουσει για τα κονδυλωματα κ το ειχα απορια ,ξερω πως σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται καισαρικη γιατι μπορει το μωρο να κολλησει αλλα για τη συλλυψη δεν ειχα ακουσει κατι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ?

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ 2ης ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΧΤΕΣ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΗΛ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΜΩΔ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ....

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ?

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ 2ης ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΧΤΕΣ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΗΛ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΜΩΔ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ....

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

τίποτα απολύτως...Την έχω και εγώ αυτήν την ιστορία και όπως βλέπεις έχω ήδη ένα παιδάκι..Εμπιστέψου τον γιατρό σου, και να το παρακολουθείτε κάθε εξάμηνο.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Κ ΜΕ ΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣΣΣΣ

Καλέ γιατί πανικός? Δεν χρειάζεται...Εγώ ζω με αυτή την ιστοριία τα τελευταία 12 χρόνια..και δεν έχω πάθει τίποτα..κι όπως λέει ο γιατρός μου, καλύτερα να ξέρεις τι έχεις και να ελέγχεσαι τακτικά, παρά σαν κάτι άλλες γυναίκες που δεν ξέρουν ότι το έχουν και αμελούν το τεστ παπ...εεε και τότε γίνονται παρατράγουδα. :wink:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ?

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ 2ης ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΧΤΕΣ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΗΛ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΜΩΔ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ....

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

 

Φορέας του ιού των κονδυλωμάτων (HPV) είναι ο μισός γυναικείος πληθυσμός, για να μην πω παραπάνω.

 

Όταν εκδηλωθεί συνήθως αντιμετωπίζεται με laser/loop (σωστά το έγραψα) τραχήλου κ παλαιότερα με κρυοπηξία, καυτηριασμούς, κλπ.

 

Αν κάνεις τεστ-Παπ τακτικά, δλδ σίγουρα κάθε χρόνο, ή κ ανά μικρότερα χρονικά διαστήματα, δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.

 

Επίσης, σε κάποιες περιπτώσεις συνιστάται ταυτοποίηση του ιού, για να δουν αν είναι μικρής ή μεγάλης ογκογενετικής ικανότητας, καθότι δεν είναι όλοι οι τύποι το ίδιο επικίνδυνοι.Ανεξάρτητα πάντως από το αποτέλεσμα αυτής της εξέτασης, αν ακους το γιατρό σου, μην πανικοβάλλεσαι.

 

Επίσης, καλό θα ήταν να εξετασθείο σύντροφος, για ενδεχόμενο εκδήλωσης συμπτωμάτων.

 

Εμένα πάντως δεν μου έχει πει κανείς ότι επηρεάζει τη γονιμότητα.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kalli29, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας...Η καλύτερή μου φίλη ζεί με αυτό 8 χρόνια τώρα και όταν αποφάσισε να κάνει παιδάκι έμεινε έγκυος τον 1ο μήνα και τώρα περπατάει στον 3ο μήνα της κύησης και είναι όλα τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ?

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ 2ης ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΧΤΕΣ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΗΛ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΜΩΔ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ....

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

 

Φορέας του ιού των κονδυλωμάτων (HPV) είναι ο μισός γυναικείος πληθυσμός, για να μην πω παραπάνω.

 

Όταν εκδηλωθεί συνήθως αντιμετωπίζεται με laser/loop (σωστά το έγραψα) τραχήλου κ παλαιότερα με κρυοπηξία, καυτηριασμούς, κλπ.

 

Αν κάνεις τεστ-Παπ τακτικά, δλδ σίγουρα κάθε χρόνο, ή κ ανά μικρότερα χρονικά διαστήματα, δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.

 

Επίσης, σε κάποιες περιπτώσεις συνιστάται ταυτοποίηση του ιού, για να δουν αν είναι μικρής ή μεγάλης ογκογενετικής ικανότητας, καθότι δεν είναι όλοι οι τύποι το ίδιο επικίνδυνοι.Ανεξάρτητα πάντως από το αποτέλεσμα αυτής της εξέτασης, αν ακους το γιατρό σου, μην πανικοβάλλεσαι.

 

Επίσης, καλό θα ήταν να εξετασθείο σύντροφος, για ενδεχόμενο εκδήλωσης συμπτωμάτων.

 

Εμένα πάντως δεν μου έχει πει κανείς ότι επηρεάζει τη γονιμότητα.

Δεν την επηρεάζει αυτό είναι σίγουρο!!!!

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες πολυ για την απαντηση κ χαιρομαι που μου λετε να μην ανησυχω. Απλα πανικοβληθηκα λογω της επικειμενης σπερματεγχυσης γιατι φοβηθηκα οτι υστερα απο τοση διαδικασια με φαρμακα κ ενεσεις να μην μπορεσω να την κανω τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης θελω να σας πω οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι κυριος εχθρος του ιου των κονδυλωματων ειναι το αγχος γιατιοταν αγχωνεσαι πεφτει η αμυνα του οργανισμου κ ειναι σε εξαρση....Κ απο αγχος αλλο τιποτα κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω να σας πω οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι κυριος εχθρος του ιου των κονδυλωματων ειναι το αγχος γιατιοταν αγχωνεσαι πεφτει η αμυνα του οργανισμου κ ειναι σε εξαρση....Κ απο αγχος αλλο τιποτα κοριτσια...

Μην ανησυχείς. είχα κι εγώ πριν δυο χρόνια.

Τωρα που θέλω να κάνω παιδάκι μου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! :D σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω να σας πω οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι κυριος εχθρος του ιου των κονδυλωματων ειναι το αγχος γιατιοταν αγχωνεσαι πεφτει η αμυνα του οργανισμου κ ειναι σε εξαρση....Κ απο αγχος αλλο τιποτα κοριτσια...

 

Σωστά σου είπε ο γιατρός σου, μόνο φαντάζομαι ότι εννοείς ότι δεν είναι εχθρός το άγχος, αλλά σύμμαχος αυτού του ιού. :wink:

 

Επίσης στην αντιμετώπιση-καλύτερα την μη έξαρση-βοηθά η διατροφή που είναι πλούσια σε φρούτα κ λαχανικά, καθώς κ η άσκηση-με τους περιορισμούς που μπορεί να έχει ο καθένας.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΙΝΑ ΜΟΥ ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΛΑΘΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ Κ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

 

θα θελα να σας ρωτησω αν το γεγονος οτι διαπιστωθηκε ο ιος HPV (εκανα κολποσκόπηση, και ο γιατρός είπε παρακολούθηση) και το οτι παίρνω εδω και 6 μήνες serpafar και δεν εχω μείνει ακόμη έγκυος είναι ανησυχητικό.

Περιμένω σύντομα την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ

labero asteraki

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...