Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΕΓώ χρησιμοποιώ πότε προδερμ ποτε αρκάδι... το αρκάδι όντως είναι λίγο έντονο στη μυρωδιά, αλλά θεωρητικά είναι το πιο αγνό.

 

Μαλακτικό βάζω για τη μυρωδιά αλλά και για να είναι μαλακά και απαλά τα ρουχαλάκια της μπουμπούς μου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΒΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΟΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?? ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓώ χρησιμοποιώ πότε προδερμ ποτε αρκάδι... το αρκάδι όντως είναι λίγο έντονο στη μυρωδιά, αλλά θεωρητικά είναι το πιο αγνό.

 

Μαλακτικό βάζω για τη μυρωδιά αλλά και για να είναι μαλακά και απαλά τα ρουχαλάκια της μπουμπούς μου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΒΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΟΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?? ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!

 

Αντωνιά και εμένα ο Χαράλαμπος πριν λίγες μέρες πέσασε μια ίωση με υψηλό πυρετό και λίγο ερεθισμένο λαιμό. Κάναμε και εξέσαση ούρων αλλα δεν υπήρχε ουρολοίμοξη.Η παιδ/τρός για να αποκλείσουμε όλα τα ενδεχόμενα (μιας και είναι πολύ σχολαστική-και κατά των αντιβιώσεων) μας συνέστισε να κάνουμε υπέρηχο νεφρών, φοβούμενη μήπως και είχαμε κάποια παλινδρόμηση ούρων.Πήγαμε και την κάναμε αμέσως στο Καραμανδάνειο Πατρών, ήταν κάπως περίεργη εξέταση αλλα μην σε φοβίζω.Τελικά όλα καλά δεν υπήρξε παλινδρόμηση και υποχρεωτικά δεν αποφύγαμε την αντιβίωση.Ζήτα απο τον/την παιδίατρο διευκρινήσεις γιατι χρειάζετε να γίνει ο υπέρηχος;

Όλα να πάνε καλά ευχομαι!Και σύντομα να τελιώσει η ανησυχία σου :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ΕΓώ χρησιμοποιώ πότε προδερμ ποτε αρκάδι... το αρκάδι όντως είναι λίγο έντονο στη μυρωδιά, αλλά θεωρητικά είναι το πιο αγνό.

 

Μαλακτικό βάζω για τη μυρωδιά αλλά και για να είναι μαλακά και απαλά τα ρουχαλάκια της μπουμπούς μου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΒΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΟΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?? ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!

 

Αντωνιά και εμένα ο Χαράλαμπος πριν λίγες μέρες πέσασε μια ίωση με υψηλό πυρετό και λίγο ερεθισμένο λαιμό. Κάναμε και εξέσαση ούρων αλλα δεν υπήρχε ουρολοίμοξη.Η παιδ/τρός για να αποκλείσουμε όλα τα ενδεχόμενα (μιας και είναι πολύ σχολαστική-και κατά των αντιβιώσεων) μας συνέστισε να κάνουμε υπέρηχο νεφρών, φοβούμενη μήπως και είχαμε κάποια παλινδρόμηση ούρων.Πήγαμε και την κάναμε αμέσως στο Καραμανδάνειο Πατρών, ήταν κάπως περίεργη εξέταση αλλα μην σε φοβίζω.Τελικά όλα καλά δεν υπήρξε παλινδρόμηση και υποχρεωτικά δεν αποφύγαμε την αντιβίωση.Ζήτα απο τον/την παιδίατρο διευκρινήσεις γιατι χρειάζετε να γίνει ο υπέρηχος;

Όλα να πάνε καλά ευχομαι!Και σύντομα να τελιώσει η ανησυχία σου :)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 14 ΜΗΝΩΝ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ. ΕΔΕΙΞΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΔΑΝΕΙΟ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ; ΞΕΡΕΤΕ;

md

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΒΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΟΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?? ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!

 

[ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 14 ΜΗΝΩΝ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ. ΕΔΕΙΞΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΔΑΝΕΙΟ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ; ΞΕΡΕΤΕ;

 

Εαν στην αναζήτηση αριστερά στην οθόνη σας γράψετε "ουρολοίμωξη" θα βρείτε πολλές απαντήσεις :wink:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, αν και είμαι καρό στο forum λίγες είναι οι φορές που έχω μιλήσει, σήμερα όμως διαβάζοντας το θέμα αποφάσισα να εναποθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Έχω ένα γιό το μικρό Χρηστάκη, ο οποίος είναι σήμερα που μιλάμε 14 μηνών. Στην ηλικία των 5,5 μηνών είχαμε και εμείς την εμπειρία της ουρολοίμωξης. Ξεκίνησε Τετάρτη πρωί με πυρετό και λάβαμε αντιβίωση, το απόγευμα της ίδιας ημέρας πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε να κάνουμε καλλιέργεια και γενική ούρων. Δυστυχώς βγήκαν θετικά, οπότε μίλησα με τη γιατρό και μας έστειλε στο Ιπποκράτειο, αφού περάσαμε μια δύσκολή εβδομάδα φύγαμε από το νοσοκομείο και λαμβάναμε μια μικρή ποσότητα αντιβίωσης μέχρι να κάνουμε την κυστεογραφία. Σημειωτέων ότι το σπινθηρογράφημα ήταν καθαρό και ο υπέρηχος των νεφρών έδειξε μια μικρή κύστη, χωρίς λόγος ανησυχίας. Μετά από 2,5 μήνες κάναμε και την κυστεογραφία η οποία και αυτή ήταν καθαρή, οπότε το γεγονός ήταν τυχαίο. Εδώ θα ήθελα να σας πω ότι η καλλιέργεια έδειξε το μικρόβιο E-coli, που σημαίνει ότι προέρχεται από τα κακά ή από το νερό. Παρ' όλα αυτά την συνεχίσαμε την αντιβίωση για 2 μήνες, μέχρι που αποφάσισα να την σταματήσω με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.

Πριν δύο εβδομάδες, ο μικρός μου ξύπνησε ένα βράδυ με κλάματα και ήταν πολύ ανήσυχος, άρχισα να με ζώνουν τα φίδια διότι την προηγούμενη ημέρα μου μύριζαν λίγο τα ούρα του. έτσι το πρωί έδωσα καλλιέργεια και γενική ούρων η οποίες δυστυχώς βγήκαν θετικές. Πήραμε αντιβίωση και το ξεπεράσαμε.

 

Δυστυχώς αν το κολλήσεις μια φορά, σου ξαναεμφανίζεται το γνωρίζω από δική μου εμπειρία, διότι ταλαιπωρούμε τρία χρόνια. Οπότε απλές συμβουλές, μακριά από μωρομάντηλα, σκουπίζουμε με διαφορετική πετσέτα κάθε φορά που τα πλένουμε και μη περιμένετε να κάνει πυρετό, μπορείτε να το εντοπίσετε και νωρίτερα, τα ούρα μυρίζουν πολύ άσχημα και η όψη είναι πορτοκαλοκίτρινη.

 

Περαστικά και να ξέρετε ότι τα άγχη σας είναι δικαιολογημένα, εγώ ξυπνώ και κοιμάμαι με αυτό.

The Best Things In Life Are Free

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα, αν και είμαι καρό στο forum λίγες είναι οι φορές που έχω μιλήσει, σήμερα όμως διαβάζοντας το θέμα αποφάσισα να εναποθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Έχω ένα γιό το μικρό Χρηστάκη, ο οποίος είναι σήμερα που μιλάμε 14 μηνών. Στην ηλικία των 5,5 μηνών είχαμε και εμείς την εμπειρία της ουρολοίμωξης. Ξεκίνησε Τετάρτη πρωί με πυρετό και λάβαμε αντιβίωση, το απόγευμα της ίδιας ημέρας πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε να κάνουμε καλλιέργεια και γενική ούρων. Δυστυχώς βγήκαν θετικά, οπότε μίλησα με τη γιατρό και μας έστειλε στο Ιπποκράτειο, αφού περάσαμε μια δύσκολή εβδομάδα φύγαμε από το νοσοκομείο και λαμβάναμε μια μικρή ποσότητα αντιβίωσης μέχρι να κάνουμε την κυστεογραφία. Σημειωτέων ότι το σπινθηρογράφημα ήταν καθαρό και ο υπέρηχος των νεφρών έδειξε μια μικρή κύστη, χωρίς λόγος ανησυχίας. Μετά από 2,5 μήνες κάναμε και την κυστεογραφία η οποία και αυτή ήταν καθαρή, οπότε το γεγονός ήταν τυχαίο. Εδώ θα ήθελα να σας πω ότι η καλλιέργεια έδειξε το μικρόβιο E-coli, που σημαίνει ότι προέρχεται από τα κακά ή από το νερό. Παρ' όλα αυτά την συνεχίσαμε την αντιβίωση για 2 μήνες, μέχρι που αποφάσισα να την σταματήσω με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.

Πριν δύο εβδομάδες, ο μικρός μου ξύπνησε ένα βράδυ με κλάματα και ήταν πολύ ανήσυχος, άρχισα να με ζώνουν τα φίδια διότι την προηγούμενη ημέρα μου μύριζαν λίγο τα ούρα του. έτσι το πρωί έδωσα καλλιέργεια και γενική ούρων η οποίες δυστυχώς βγήκαν θετικές. Πήραμε αντιβίωση και το ξεπεράσαμε.

 

Δυστυχώς αν το κολλήσεις μια φορά, σου ξαναεμφανίζεται το γνωρίζω από δική μου εμπειρία, διότι ταλαιπωρούμε τρία χρόνια. Οπότε απλές συμβουλές, μακριά από μωρομάντηλα, σκουπίζουμε με διαφορετική πετσέτα κάθε φορά που τα πλένουμε και μη περιμένετε να κάνει πυρετό, μπορείτε να το εντοπίσετε και νωρίτερα, τα ούρα μυρίζουν πολύ άσχημα και η όψη είναι πορτοκαλοκίτρινη.

 

Περαστικά και να ξέρετε ότι τα άγχη σας είναι δικαιολογημένα, εγώ ξυπνώ και κοιμάμαι με αυτό.

Γεια σας.είμαι νέα στο φόρουμε καθώς επίσης και νέα μανούλα.έχω ένα αγοράκι 2 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα δε τρώει καλά ,έχει γκρινια και τα ουρα του μυρίζουν.Πυρετό δε κάναμε.Σήμερα οι εξετάσεις έδειξαν ουρολείμωξη -στο ξεκίνημά της-αύριο θα κάνουμε επαναλλειπτική.Μας είπαν ότι αν επιβεβαιωθεί θα πρέπει να γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο για να γινει εισαγωγή.Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις και τις γνώσεις που έχετε επί του θέματος και κυρίως αν γνωρίζετε να μου πειτε τι προκαλεί την ουρολείμωξη σε ένα βρέφος 2 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.είμαι νέα στο φόρουμε καθώς επίσης και νέα μανούλα.έχω ένα αγοράκι 2 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα δε τρώει καλά ,έχει γκρινια και τα ουρα του μυρίζουν.Πυρετό δε κάναμε.Σήμερα οι εξετάσεις έδειξαν ουρολείμωξη -στο ξεκίνημά της-αύριο θα κάνουμε επαναλλειπτική.Μας είπαν ότι αν επιβεβαιωθεί θα πρέπει να γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο για να γινει εισαγωγή.Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις και τις γνώσεις που έχετε επί του θέματος και κυρίως αν γνωρίζετε να μου πειτε τι προκαλεί την ουρολείμωξη σε ένα βρέφος 2 μηνών.

 

Ο μεγάλος μου γιός νοσηλεύτηκε με ουρολοίμωξη όταν ήταν 22 ημερών. Δεν είχε άλλα συμπτώματα (πυρετό, ούρα με περίεργη μυρωδιά) πέρα από τη νωθρότητα. Δεν ξυπνούσε δλδ για να φάει.

Η ουρολοίμωξη στα νεογνά μπορεί να είναι μοιραία. Προκαλεί σηψαιμία χωρίς άλλα συμπτώματα πριν.

Μην το αφήσεις, μην το καθυστερήσεις. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά μην το αμελήσεις ούτε μέρα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1014&highlight=

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10480&highlight=

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=242&highlight=

 

 

Μάρα διάβασε από τα παραπάνω και μπορεί να σου λυθούν μερικές απορίες. Ο,τι θέλεις να ρωτήσεις, δυστυχώς τα γνωρίζω.!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1014&highlight=

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10480&highlight=

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=242&highlight=

 

 

Μάρα διάβασε από τα παραπάνω και μπορεί να σου λυθούν μερικές απορίες. Ο,τι θέλεις να ρωτήσεις, δυστυχώς τα γνωρίζω.!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.θα τα διαβάσω όλα και θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

[ μας συνέστισε να κάνουμε υπέρηχο νεφρών, φοβούμενη μήπως και είχαμε κάποια παλινδρόμηση ούρων.Πήγαμε και την κάναμε αμέσως στο Καραμανδάνειο Πατρών, ήταν κάπως περίεργη εξέταση αλλα μην σε φοβίζω.Τελικά όλα καλά δεν υπήρξε παλινδρόμηση και υποχρεωτικά δεν αποφύγαμε την αντιβίωση.

[/color]

 

Καλα απο απλο υπερηχο νεφρων ειδε οτι δεν εχει παλινδρομηση? Μηπως εκανε κυστεογραφια?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.είμαι νέα στο φόρουμε καθώς επίσης και νέα μανούλα.έχω ένα αγοράκι 2 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα δε τρώει καλά ,έχει γκρινια και τα ουρα του μυρίζουν.Πυρετό δε κάναμε.Σήμερα οι εξετάσεις έδειξαν ουρολείμωξη -στο ξεκίνημά της-αύριο θα κάνουμε επαναλλειπτική.Μας είπαν ότι αν επιβεβαιωθεί θα πρέπει να γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο για να γινει εισαγωγή.Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις και τις γνώσεις που έχετε επί του θέματος και κυρίως αν γνωρίζετε να μου πειτε τι προκαλεί την ουρολείμωξη σε ένα βρέφος 2 μηνών.

 

Ο μεγάλος μου γιός νοσηλεύτηκε με ουρολοίμωξη όταν ήταν 22 ημερών. Δεν είχε άλλα συμπτώματα (πυρετό, ούρα με περίεργη μυρωδιά) πέρα από τη νωθρότητα. Δεν ξυπνούσε δλδ για να φάει.

Η ουρολοίμωξη στα νεογνά μπορεί να είναι μοιραία. Προκαλεί σηψαιμία χωρίς άλλα συμπτώματα πριν.

Μην το αφήσεις, μην το καθυστερήσεις. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά μην το αμελήσεις ούτε μέρα!

Τι σου ειπαν οι γιατροι?τι το προκάλεσε και γενικά πως είναι δυνατόν ένα βρέφος 22 ημερών να έπαφε ουρολοίμωξη?

Link to comment
Share on other sites

τέτοιες ερωτήσεις δεν μου απαντήθηκαν ποτέ.. :cry:

πιθανολογώ ότι κάποια μαία στο ΜΗΤΕΡΑ τον είχε αφήσει άπλυτο...

 

απο κει και πέρα οι ιατροί στο Παίδων μου είχαν πει: ΠΟΤΕ κρέμα στο πουλακι του, ποτέ μωρομάντηλο, πάντα πλύσιμο...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βρέφος μπορεί να πάθει ουρολοίμωξη από αυτόνοσο μικρόβιο δηλαδή να το γεννήσει ο οργανισμός του. Με την παραμικρή υποψία ουρολοίμωξης και ειδικότερα σε μια διαπιστωμένη ουρολοίμωξη τα βρέφη κάτω των 3 μηνών αυτομάτως κάνουν τουλάχιστον 10ήμερη εισαγωγή σε νοσοκομείο για ενδοφλέβια λήψη αντιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βρέφος μπορεί να πάθει ουρολοίμωξη από αυτόνοσο μικρόβιο δηλαδή να το γεννήσει ο οργανισμός του. Με την παραμικρή υποψία ουρολοίμωξης και ειδικότερα σε μια διαπιστωμένη ουρολοίμωξη τα βρέφη κάτω των 3 μηνών αυτομάτως κάνουν τουλάχιστον 10ήμερη εισαγωγή σε νοσοκομείο για ενδοφλέβια λήψη αντιβίωσης.

Αγάπη 6 , σε βρίσκω πλήρως ενημερωμένη για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα βρέφος μπορεί να πάθει ουρολοίμωξη από αυτόνοσο μικρόβιο δηλαδή να το γεννήσει ο οργανισμός του. Με την παραμικρή υποψία ουρολοίμωξης και ειδικότερα σε μια διαπιστωμένη ουρολοίμωξη τα βρέφη κάτω των 3 μηνών αυτομάτως κάνουν τουλάχιστον 10ήμερη εισαγωγή σε νοσοκομείο για ενδοφλέβια λήψη αντιβίωσης.

 

15ημερη...

:cry:

 

όταν τα θυμάμαι...

τέλος πάντων... ας μην κλαίγομαι γιατί υπάρχουν και πολύ χειροτερα... :cry:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βρέφος μπορεί να πάθει ουρολοίμωξη από αυτόνοσο μικρόβιο δηλαδή να το γεννήσει ο οργανισμός του. Με την παραμικρή υποψία ουρολοίμωξης και ειδικότερα σε μια διαπιστωμένη ουρολοίμωξη τα βρέφη κάτω των 3 μηνών αυτομάτως κάνουν τουλάχιστον 10ήμερη εισαγωγή σε νοσοκομείο για ενδοφλέβια λήψη αντιβίωσης.

 

15ημερη...

:cry:

 

όταν τα θυμάμαι...

τέλος πάντων... ας μην κλαίγομαι γιατί υπάρχουν και πολύ χειροτερα... :cry:

15 μέρες?εμένα μου είπαν για 2-3 ημέρες.Καλά χρειάζονται 15 μέρες για την ενδοφλέφια αντιβίωση?δεν είναι πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω βρε κορίτσι μου! μακάρι να έχουν βρει άλλο φάρμακο και να έχουν ελαττωθεί οι μέρες νοσηλείας... πάντως ότι σου πουν κάνε το. Μην το αφήσεις!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

τι 10, τι 15 μέρες!! Η τουλάχιστον 6 μηνη καθημερινή δόση αντιβίωσης;

Πάντως έχει δίκιο η maryp, μην το αφήσεις!

Ετοιμαστείτε να σοκαριστείτε.Ενώ βγήκε η καλλιεργεια ουρων θετικη και ετοιμαζα σημερα βαλίτσες για νοσοκομείο η επαναλλειπτικη εξεταση βγηκε αρνητική!!!!!Και όλα αυτά από μια ....λάθος διάγνωση.

Το μήνυμα λοιπόν είναι προσοχή μεγάλη στο μικροβιολογικό που πάτε για εξετάσεις.Προφανώς ο μικρός μου κάποιο άλλο πρόβλημα εχει που θα πρέπει να το ψάξουμε.

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο με τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

τι 10, τι 15 μέρες!! Η τουλάχιστον 6 μηνη καθημερινή δόση αντιβίωσης;

Πάντως έχει δίκιο η maryp, μην το αφήσεις!

Ετοιμαστείτε να σοκαριστείτε.Ενώ βγήκε η καλλιεργεια ουρων θετικη και ετοιμαζα σημερα βαλίτσες για νοσοκομείο η επαναλλειπτικη εξεταση βγηκε αρνητική!!!!!Και όλα αυτά από μια ....λάθος διάγνωση.

Το μήνυμα λοιπόν είναι προσοχή μεγάλη στο μικροβιολογικό που πάτε για εξετάσεις.Προφανώς ο μικρός μου κάποιο άλλο πρόβλημα εχει που θα πρέπει να το ψάξουμε.

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο με τα μωράκια σας.

 

Μπράβο σας!!!! Σου εύχομαι να μην είναι τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

τι 10, τι 15 μέρες!! Η τουλάχιστον 6 μηνη καθημερινή δόση αντιβίωσης;

Πάντως έχει δίκιο η maryp, μην το αφήσεις!

Ετοιμαστείτε να σοκαριστείτε.Ενώ βγήκε η καλλιεργεια ουρων θετικη και ετοιμαζα σημερα βαλίτσες για νοσοκομείο η επαναλλειπτικη εξεταση βγηκε αρνητική!!!!!Και όλα αυτά από μια ....λάθος διάγνωση.

Το μήνυμα λοιπόν είναι προσοχή μεγάλη στο μικροβιολογικό που πάτε για εξετάσεις.Προφανώς ο μικρός μου κάποιο άλλο πρόβλημα εχει που θα πρέπει να το ψάξουμε.

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο με τα μωράκια σας.

 

:shock::shock: καλα θα τους πλακωνα στο ξυλο :evil:

Ευτυχως το πηρατε ειδηση χωρις να ταλαιπωρησετε το παιδι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!Πριν λίγο καιρό η κόρη μου 5μηνών πέρασε ουρολοίμωξη.Το μόνο σύμπτωμα που με ανησύχησε ήταν η περίεργη μυρωδιά στα ούρα της.Το γεγονός ότι είναι μίζερη στο φαγητό το είχαμε αποδώσει στην Γ.Ο.Π που έχει από 3 μηνών.Της κάναμε Υ/Α νεφρών και βγήκε καθαρό.Τώρα περιμένουμε να γίνει την άλλη εβδομάδα η κυστεογραφία για να δούμε αν έχει παλλινδρόμηση ούρων.Ανησυχώ πολύ που δεν τρώει και φοβάμαι τι θα μας βγάλει η εξέταση..έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος την ίδια κατάσταση;το οτι δεν τρώει πολυ είναι σημάδι κ.ο.π;Επίσης πετάγεται συχνά στον ύπνο της με κλάματα.Αυτό ίσως να είναι και απο τα δόντια της που φουσκώνουν..ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!![/b]

Link to comment
Share on other sites

emili η ανηψιά μου όταν ήταν τριών μηνών ένα μεσημέρι έκλαιγε ασταμάτητα και δεν μπορούσαμε να την ηρεμήσουμε . Ο γιατρός είπε να της κάνουμε ούρα και τα οποία βγήκαν θετικά. Ούτε πυρετό όυτε ανορεξία ,μόνο ανησυχια. Τελικά είχε δευτέρου βαθμού παλινδρόμιση. Σήμερα 2 ετών έκανε την εξέταση και δεν έχει τίποτα. Το ότι δεν τρώει δε σημαινει τίποτα. Και εμένα το μπεμπέκι μου την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει πολύ στα ml που έτρωγε . Κάναμε ούρα αλλά αρνητικά. Περνάνε και αυτάτη φάση τους.

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αντιβιωση εχει τελειωσει? Εμας εκλαιγε οταν ουρουσε απο την ουρολοιμωξη χωρις να εχει τελικα παλινδρομηση.

Μην πανικοβαλεσε και μην τρελενεσαι με το παραμικρο. Και εγω εβλεπα παντου σημαδια αλλα μονο η κυστεογραφια θα δειξει.

Η αφαγια και τα κλαματα στον υπνο ειναι και τα 2 σημαδια δοντιων οποτε μπορει να ειναι απο αυτο.

Καλο κουραγιο στην κυστεογραφια και να πατε 2 ατομα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...