Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα.

Για μένα δεν μπήκε και τόσο καλά ο μήνας γιατί ενώ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα από τα γνωστά ενοχλητικά συμπτώματα της εγκυμοσύνης, κλείνοντας και τον τρίτο δεν μπορώ να σταθώ από την ζαλάδα :(

Έχω στίγμα Μεσογειακής Αναιμίας και στις πρώτες εξετάσεις που έκανα ο αιματοκρίτης ήταν 29, σχετικά καλός για μένα.

Από προχτές όμως έχω αρχίσει να νιώθω ταχυπαλμίες, κούραση και ζαλάδες και συν όλων αυτών μετράω και την πίεση μου όλο το Σ/Κ και βρίσκομαι στα επίπεδα του 7,5 - 8 η μεγάλη και 4 - 4,5 η μικρή :shock:

Ο γιατρός μου λέει αλάτι και πολύ νερό. Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, μένω Πειραιά και η δουλειά μου είναι Αμπελόκηποι, που σημαίνει λεωφορείο - τρένο - μετρό :(

Μήπως να έπερνα καμιά βδομαδούλα άδεια? Θα βοηθούσε λέτε? Αισθάνομαι και άσχημα να αφήνω την δουλειά μου αλλά ....

Πείτε μου την γνώμη σας βρε κορίτσια

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μήνα! Νομίζω ότι στη φάση που είσαι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο φιλότιμη με τη δουλειά σου. Ακόμη και δική σου δουλειά να είναι, αυτό που προέχει τώρα είναι το μωράκι σου κι εσύ. Μετά θα δεις που όλα θα τα καταφέρνεις. Δεν χρειάζεται να το παίζουμε παλλικάρια. Σίγουρα η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης ώρες-ώρες σε αρρωσταίνουν. Εγώ ψηφίζω άδεια και σακουλάκια με κρακεράκια σαν αυτά που δίνουν μετά την αιμοδοσία. Ελπίζω να είναι κάτι παροδικό λόγω της ξαφνικής ζέστης. Καλό κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τις τύψεις που θα νιώθεις για τη δουλειά σου, καθώς και την ανασφάλεια που θα σε πιάσει ίσως γι'αυτήν "Θα μου πουν τίποτε? Μήπως νιώσω καλύτερα? Μήπως να κρατήσω την άδεια για κάποια πιο δύσκολη στιγμή?"

 

Ο οργανισμός σου όμως δουλεύει στο φουλ. Προσπαθεί πρώτα-πρώτα να φροντίσει το μωρό και έπειτα εσένα. Αν κουράζεσαι επιπλέον και τον ωθείς στα άκρα σίγουρα δε θα σε βγάλει σε καλό. Πάρε μία αναρρωτική λίγων ημερών, 1-2 εβδομάδων ίσως ώσπου να πάρεις τα πάνω σου.

 

Είμαι σε φάση αναρρωτικής εδώ & 1,5 μήνα (γι'αυτό έλιωσα στο forum!!) Σκέφτομαι όμως το εξής: Αν, αν, αν κάτι δεν πάει καλά με το μωρό και το θέσω σε κίνδυνο, θα συγχωρήσω ποτέ τον εαυτό μου? Έχουμε καιρό για δουλειά, αφού γεννηθούν οι μικροί τρομοκράτες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, το ήξερα ότι θα καταλάβεται σε τι ψυχολογία βρίσκομαι :? Σας ευχαριστώ πολύ

 

Μαx, μήπως μπορείς να με ενημερώσεις για το τι πρέπει να κάνω για να πάρω την άδεια? Θέλει χαρτί από το γιατρό μου και μετά στο ΙΚΑ? Και τον εργοδότη πότε πρέπει να τον ενημερώσω?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως πρεπει να σταματησεις αμεσως τη δουλεια..εστω για λιγες μερες μεχρι να νιωσεις πιο δυνατη..δεν πινεις χαπακια??

ειναι δυνατον να χρειαζεται τοση ταλαιπωρεια για να πας στη δουλεια και να το σκεφτεσαι ακομα??

θα σκεφτεις το μωρο σου και τον εαυτο σου και κανεναν αλλο...ειπαμε να δουλευουμε αλλα σε συνθηκες που να μπορουμε και οχι που να εξαντλουμαστε...

προσπαθησε να κανεις το καλυτερο για σενα!!!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κλείσεις ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ, σήμερα κιόλας (ξέρεις με τι ρυθμούς δουλεύουν..) Θα πάρεις βεβαίωση ανικανότητας απ'το γιατρό σου για 5-10-20-... μέρες.Με τη βεβαίωση αυτή, τις αιματολογικές σου εξεάσεις που θα δείχνουν το πρόβλημα, έναν υπέρηχο που πάνω θα γράφει τ'όνομά σου και θα συνοδεύεται από γνωμάτευση (πχ, ενδομήτριος κύηση 14 εβδομάδων, κλπ) θα πας στο γιατρό του ΙΚΑ. Αυτός θα σου δώσει άδεια 15 ημερών (είναι το μέγιστο που δίνουν) αρχίζοντας απ'τη μέρα που θα σε δει. Μόλις τελειώσει η άδειά σου, θα σε δει η επιτροπή του ΙΚΑ της περιοχής σου (κλείσε ένα ραντεβού μόλις σε δει ο γιατρός του ΙΚΑ) και θα σου καλύψουν τις μέρες ώσπου να πας στο γιατρό του ΙΚΑ.

 

Πχ: 2/6 παίρνεις το χαρτί του ιδιώτη γιατρού σου. Στις 10/6 σε βλέπει ο γιατρός του ΙΚΑ. Σου γράφει 15 μέρες άδεα ως την 24/6. Στις 24/6 περνάς επιτροπή, που σου καλύπτει τις μέρες 2/6-9/6. Άρα έχεις μια χαρά άδεια!!

 

Τον εργοδότη τον ενημερώνεις από τις 2/6 στο συγκεκριμένο παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

ΕΦ' ΟΣΩΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ, ΠΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ. ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ http://WWW.IKA.GR ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ, ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΑΛΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΣΟΥ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΙΖΕΣΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΦ' ΟΣΩΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ, ΠΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ. ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ http://WWW.IKA.GR ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ, ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΑΛΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΣΟΥ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΙΖΕΣΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

Δηλάδή αν πάρω χαρτί από το γιατρό μου σήμερα το απόγευμα και πάω αύριο στο Κεντρο Μάνας και Παιδιού λες να μου την γράψει? Θα ξεκινάει δηλαδή από αύριο η άδεια?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΩΙ, ΠΡΙΝ ΤΙΣ 7, ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7:15, ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ 15ΗΜΕΡΗ ΑΔΕΙΑ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ Β' ΒΑΘΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ΕΧΕ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα εννοείται ότι θα πάρεις άδεια. Είναι επικίνδυνο να βγεις, να ζαλαστείς, να πέσεις και να χτυπήσεις... σκέψου το μωράκι...

 

Μήπως πρέπει να ξεκινήσεις να παίρνεις και σίδηρο;

 

Δε ξέρω αν έχει σχέση αλλά με την ηπαρίνη τα αιμοπετάλια πέφτουν λίγο. Μήπως έχεις μεγαλύτερη πτώση;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως απο την στιγμή που έμεινα έγκυος. δεν σκέφτηκα καθόλου την δουλειά, αμέσως πήρα και συνεχίζω να παίρνω άδεια, ενημέρωσα φυσικά τον εργοδότη μέχρι να βρεί μια κοπέλα να με αντικαταστήσει για όσο θα λείπω γιατί η δουλειά τρέχει, και τώρα σκέφτομαι μόνο το μωράκι μου και τίποτα άλλο, ενώ πριν ήμουν περισσότερο στο γραφείο παρά στο σπίτι :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα katerina79!Μπορώ να σε καταλάβω πάρα πολύ καλά!

Αυτή τη στιγμή ο αιματοκρίτης μου είναι στο 28,7!Κατάφερα να τον ανεβάσω τόσο από 28,2!Έχω και εγώ στίγμα και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να έχουμε ανεβασμένο αιματοκρίτη. Εγώ για να ανέβει έκανα ενέσεις. Θα σου πρότεινα για να ανέβει να προσέχεις πάρα μα πάρα πολύ τη διατροφή σου. Να τρως συχνά κόκκινο κρέας, όσπρια, αρακά και να πίνεις πορτοκάλι κάθε μέρα!Θα σε βοηθήσει. Τώρα σε ότι αφορά τις ζαλάδες...Δυστυχώς μέχρι να ανέβει ο αιματοκρίτης θα υπάρχουν και οι ζαλάδες...Υπομονή και πολύ ξεκούραση. Αν όντως μπορείς να πάρεις άδεια, πάρε χωρίς δεύτερη σκέψη!Εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα και ήμουν χάλια!

Και μια βασική συμβουλή!Μην βγαίνεις στον ήλιο καθόλου. Όσο μπορείς να αποφεύγεις τις μετακινήσεις σου μέρα. Βραδάκι, μόνο που δροσίζει....Να έχεις μαζί σου όπως είπαν τα κορίτσια κάτι αλμυρό και εγώ προσθέτω και κάτι γλυκό...Υπομονή κοριτσάκι μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, όντως από σήμερα ξεκίνησα 4 μερούλες άδειας :)

Έστειλα την μαμα μου στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού και επειδή δεν είχε χαρτί του γιατρου που με παρακολουθεί της είπαν 4 ημέρες και αν θέλω παραπανω να φέρω χαρτί.

Δεν με πειραζει όμως καλές είναι και αυτές, έχω και την μαμα που με βοηθάει όποτε όλα καλά.

Τώρα σχετικά με τις ζαλάδες και σήμερα η πίεση 8 με 5 αλλά τουλάχιστον είμαι σπίτι. :)

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον αν δεν ήσασταν εσείς ακόμα θα το σκεφτόμουν :)

 

Υ.Γ. Λόγω του στίγματος μεσογειακής αναιμίας με το που έμεινα έγκυος ξεκίνησα σιδέρο μια φορά την ημέρα και με το που πήρα τις πρώτες εξετάσεις προστέθηκε και δεύτερο :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

katerina79 και rouge σας εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και καλά μας κουράγια, μια και είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση και κάπου παρηγορήθηκα όταν είδα ότι δεν είμαι η μόνη. Έχω κι εγώ στίγμα. Ακριβώς στην 4η εβδομ. κύησης είχα 34,5 αιματοκρίτη. Μέσα σε ένα μήνα κατεβαίνει στο 31,5. Τώρα, μόλις μπαίνω στη 15η εβδομάδα σήμερα, είναι 28! Οι γιατροί θεωρούν ότι πέφτει αδικαιολόγητα γρήγορα. Εξαρχής έπαιρνα φυλλικό και σίδηρο και τώρα μου είπαν να παίρνω 2 legofer τη μέρα. Υπάρχει όμως το εξής θέμα: αν έχετε παρατηρήσει, εμείς με στίγμα, έχουμε υψηλό σιδηρο. Η γιατρός που με παρακολουθεί στην επαρχία λέει να μη πάρω 2ο σίδηρο, ενώ ο μαιευτήρας στον οποίο θα γεννήσω στην Αθήνα λέει να πάρω. Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Ζαλίζομαι πολύ τελευταία, ακόμη και καθιστή όταν είμαι. Έχω και μια αλλεργία και δεν κάνει ούτε όσπρια να τρώω ούτε πορτοκάλια...Τρώω όμως πολύ κρέας και ψάρια.

Ας ελπίσουμε ότι τα μωράκια μας παίρνουν τα θρεπτικά στοιχεία που πρέπει κι ας είμαστε εμείς... λείψανα!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

rica στο εγραψα κι αλλου, στο γραφω κι εδω και για τις υπολοιπες.

Εσυ που εχεις στιγμα και βλεπεις τετοια ραγδαια πτωση στον αιματοκριτη, πρεπει να σε δει αιματολογος και οχι ο γυναικολογος.

Δεν αρκει η απλη και τυχαια ληψη συμπληρωματος σιδηρου οπως κανουν οι αλλες εγκυες.

Πηγαινε σε αιματολογο και να σε παρακολουθει και να καθοριζει αυτος τι, πως και ποτε πρεπει να το παρεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω στίγμα με όλα τα αρνητικά που συνεπάγεται (χαμηλός αιματοκρίτης και υπόταση) αλλά ο σίδηρος και το φολικό μου πάντα ήταν σε καλό επίπεδο...

Χθες πηγα να κάνω όλες τις εξετάσεις αίματος του προγεννητικού και μόλις είδα τα 14 μπουκαλάκια που αράδιασε και αφού προσπάθησε για κανένα 10 λεπτο να βρει τη φλέβα μου που κουνιόταν (συνηθες για μένα) ζαλίστηκα και με είχαν κανένα μισάωρο ξαπλωμένη να προσπαθώ να συνέλθω. Αφού ηρέμησα προσπάθησαν από το δεξί χέρι (ε αφού τους το λέω από το αριστερό δεν έχω καλές φλέβες και δε με πιστεύουν) και τα κατάφεραν.

Παίρνω σήμερα τηλ να μάθω τουλάχιστον τον αιματοκρίτη μου (οι εξετάσεις θα ναι ετοιμες τρίτη) και μου παν ότι δεν έκαναν γενική αίματος, δεν την έγραφε η γιατρός!!!!!! Είναι δυνατό ρε κορίτσια;;;; Να πάω να ξανατρυπηθώ;;;;

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός! Προγεννητικό έλεγχο και δεν σου γράψανε γενική αίματος; Πρώτη φορά το ακούω. Πάρε τη γιατρό σου τηλ. και πήγαινε ούτως ή άλλως για γενική. Πρέπει να ξέρεις από πού ξεκινάς, βλέπω είσαι στην αρχή. Εγώ ακριβώς στις 4 εβδομ. έμαθα ότι είμαι έγκυος κι έκανα εμέσως από μόνη μου μια γενική, σίδηρο και φερριτίνη.

kassiani, έχεις δίκιο σ' αυτό που λες αλλά μένω σε μικρή επαρχία και χτες που το' ψαξα, δεν υπάρχει εδώ αιματολόγος...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani, έχεις δίκιο σ' αυτό που λες αλλά μένω σε μικρή επαρχία και χτες που το' ψαξα, δεν υπάρχει εδώ αιματολόγος...

 

Να πας σε κοντινη πολη να σε δει. Μια φορα το μηνα ειναι και παλι οχι απαραιτητα. Του στελνεις και με φαξ αποτελεσματα και σου δινει οδηγιες.

Μην το αφησεις, δεν ξερει ο γυναικολογος να χειριστει τετοια κατασταση και απορω γιατι δεν το λεει απο μονος του.

 

Ο σιδηρος δεν σχετιζεται παντα απαραιτητα με τον αιματοκριτη. Μπορει να παιρνεις σιδηρο και να μην ανεβαινει ο αιματοκριτης για αλλους λογους που δεν μπορει ο γυναικολογος να ελεγξει.

 

Συγγνωμη που επιμενω και φυσικα ειναι προσωπικο σου θεμα, αλλα δεν πρεπει να το αφησεις ετσι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδή αν πάρω χαρτί από το γιατρό μου σήμερα το απόγευμα και πάω αύριο στο Κεντρο Μάνας και Παιδιού λες να μου την γράψει? Θα ξεκινάει δηλαδή από αύριο η άδεια?

 

και χωρίς χαρτί από το γιατρό σου, αν του δείξεις τον υπέρηχο, τη γενική αίματος και μετρήσει και την πίεση θα σου δώσει άδεια. Αν σου κάνει το δύσκολο θα είναι καθαρά και μόνο από ιδιοτροπία και να ζητήσεις να δεις το διευθυντη

Link to comment
Share on other sites

rica στο εγραψα κι αλλου, στο γραφω κι εδω και για τις υπολοιπες.

Εσυ που εχεις στιγμα και βλεπεις τετοια ραγδαια πτωση στον αιματοκριτη, πρεπει να σε δει αιματολογος και οχι ο γυναικολογος.

Και εμένα που έχω στίγμα ο γυναικολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να δω αιματολόγο

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε κοντινη πολη να σε δει. Μια φορα το μηνα ειναι και παλι οχι απαραιτητα. Του στελνεις και με φαξ αποτελεσματα και σου δινει οδηγιες.

Μην το αφησεις, δεν ξερει ο γυναικολογος να χειριστει τετοια κατασταση και απορω γιατι δεν το λεει απο μονος του.

 

Ο σιδηρος δεν σχετιζεται παντα απαραιτητα με τον αιματοκριτη. Μπορει να παιρνεις σιδηρο και να μην ανεβαινει ο αιματοκριτης για αλλους λογους που δεν μπορει ο γυναικολογος να ελεγξει.

 

Συγγνωμη που επιμενω και φυσικα ειναι προσωπικο σου θεμα, αλλα δεν πρεπει να το αφησεις ετσι.

 

Η κοντινότερη πόλη είναι... στην Τουρκία! Μένω σε νησί. Αλλά έχω υπόψιν μου αιματολόγο στην Αθήνα που μπορεί έστω και τηλεφωνικά να δώσει κπ οδηγίες. Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει γενική αίματος μεγάλη παρασκευή (17/4??) γιατί νόμιζα πως έιχα ουρολοίμωξη και πήγα στο εφημερεύον και ήταν πολύ καλός για τα δικά μου δεδομένα (νομίζω 36 ήταν περίπου) υπάρχει περίπτωση να φαίνεται ο αιματοκρίτης σε κάποια άλλη εξέταση και η κοπέλα στο μικροβιολογικό να μην το ήξερε, υπάρχει περίπτωση να ξέχασε να τη γράψει η γιατρός ή να την κάνουν αυτές εκεί....τέλος πάντων θα δω τα αποτελέσματα την τρίτη κι αν όντως δε φαίνεται πουθενά ε δίνω λίγο αίμα ακόμα...

ευχαριστώ :)

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...