Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Κάθε αλλαγή για να εδραιωθεί χρειάζεται γύρω στις 15 με 20 ημέρες. Δεν αρκεί μια βραδυά.

Μήπως δε χρειάζεται πια τον απογευματινό ύπνο; Δηλ δες μήπως μεταφέρεις αργότερα σιγά σιγά τον πρωινό μέχρι να συναντηθεί με τον απογευματινό γύρω στις 2 το μεσημέρι. Οπότε τελικά θα έχει έναν μόνο ημερήσιο ύπνο.Θα ανοίξει κι ο καρός τώρα και θα είστε για τρελλές βόλτες το απόγευμα...

 

Αχ αυτός ο ύπνος!!!!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γύρω στο χρονο πάντως αρχίζουν και κοιμουνται το μεσημέρι μόνο ενα δίωρο αλλιώς αρχίζει και επηρεάζει τον βραδινό ύπνο

 

 

Αλλα εγω argini μου νομίζω ότι δεν βοηθάει πολύ που κοιμάστε μαζι:-(

Τώρα μεγαλώνει η μικρή καταλαβαίνει πιο πολλά, φεύγει απο την μωρουδιστικη ηλικία οποτε βλέπει την μαμά δίπλα και θελει να παίξει δεν θελει να κοιμηθεί!

Να το πω και διαφορετικά ..θυμάσαι οταν πολύ μωρά κοιμοντουσαν με το παραμικρό πανω μας; Ήταν πολύ εύκολο όπου και να πηγαίναμε τα αγκαλιάσαμε και κοιμοντουσαν.. Μετά απο μερικούς μηνες δεν ήταν τόσο απλό! Το ίδιο και με τον ύπνο ατο κρεββάτι το βράδυ..

Έχεις σκοπό να κοιμάστε μαζι για πολλούς μηνες;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! Μάλλον εχετε δικιο! Σημερα ξυπνησε στις 10 με την παλια ωρα δηλ στις 11 με την καινουρια. Εκμεταλλεύτηκα την αλλαγη της ωρας και την κρατησα ξυπνια μεχρι τις 15.00! Συγχωνευσα δηλ τον πρωινο με τον μεσημεριανο υπνο. Δεν εχει ξυπνησει ακομη αλλα πιστευω σε λιγο θα ξυπνησει διοτι αρχισε να κινειται.

Σχετικα με το κρεβατι πραγματικα θα προτιμουσα να κοιμαται στο δικο της που είναι μεσα στο δωματιο μας ούτως ή αλλως...α) φοβάμαι μην ξυπνησει κανενα βραδυ και σκαρφαλώσει επανω μας και βουτηξει από το κρεβατι μας που είναι και σχετικα ψηλο β) πιστευω ότι εκτος από πιο ασφαλης στην κουνια της θα κοιμαται και πιο ηρεμα καθως στο κρεβατι μας στριφογυρνάμε και εμεις... αλλα συνηθως όταν παω κοιμησμενη να την αφήσω στην κουνια της ξυπναει και αρπαζεται από το νυχτικο μου...χθες τα καταφερα και την εβαλα στην κουνια της και την πηραμε κοντα μας τα χαραματα...θα προσπαθήσω να την μεταφερω μονιμα στο κρεβατακι της...αν αφηνω ένα συγκεριμενο λουτρινο με την μυρωδια μου λετε να βοηθησει??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Argini μου εγώ διαφωνώ να της κόψεις τον πρωινό ύπνο, νομίζω είναι μικρή ακόμα.

 

Νομίζω ότι το "πρόβλημα" βρίσκεται στο ότι ξεκινά σχετικά αργά την ημέρα της. Ίσως θα βοηθούσε να την ξυπνήσεις κάποιες μέρες νωρίς, π.χ. κατά τις 8, ώστε να μετατοπισθεί όλο το πρόγραμμα προς το νωρίτερο. Αν αποφασίσεις πάντως να περάσεις στον έναν ύπνο, καλύτερο είναι αυτός να γίνεται νωρίς (π.χ. κατά τις 12), ώστε μετά να μεσολαβεί επαρκές διάστημα μέχρι τον βραδυνό ύπνο. Κι αυτό γιατί πάντα η αντοχή των μωρών στο να είναι ξύπνια είναι μικρή το πρωί και μεγαλύτερη το απόγευμα. Δηλαδή, ακόμα κι αν ξυπνήσει στις 9, εύκολα θα κοιμηθεί στις 12 για 2 ώρες και μετά θα αντέξει γύρω στις 6 ώρες μέχρι να πέσει για ύπνο το βράδυ. Αντιθέτως, αν ξυπνώντας την ίδια ώρα την κρατήσεις ξύπνια μέχρι τις 15.00, το πιθανότερο είναι ότι : α) θα εξαντληθεί και θα σε φάει η γκρίνια, β) θα κοιμηθεί δυσκολότερα, γ) θα ξυπνήσει αργά το απόγευμα και μετά θα πάει αρκετά αργά και ο βραδυνός ύπνος.

 

Τέλος, συμφωνώ κι εγώ με την babycute ότι δεν βοηθάει ότι κοιμάστε μαζί. Προσπάθησε συστηματικά να την κοιμίζεις στην κούνια της στην αρχή της νύχτας, ιδανικά τοποθετώντας την εκεί πριν αποκοιμηθεί πλήρως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! Μάλλον εχετε δικιο! Σημερα ξυπνησε στις 10 με την παλια ωρα δηλ στις 11 με την καινουρια. Εκμεταλλεύτηκα την αλλαγη της ωρας και την κρατησα ξυπνια μεχρι τις 15.00! Συγχωνευσα δηλ τον πρωινο με τον μεσημεριανο υπνο. Δεν εχει ξυπνησει ακομη αλλα πιστευω σε λιγο θα ξυπνησει διοτι αρχισε να κινειται.

Σχετικα με το κρεβατι πραγματικα θα προτιμουσα να κοιμαται στο δικο της που είναι μεσα στο δωματιο μας ούτως ή αλλως...α) φοβάμαι μην ξυπνησει κανενα βραδυ και σκαρφαλώσει επανω μας και βουτηξει από το κρεβατι μας που είναι και σχετικα ψηλο β) πιστευω ότι εκτος από πιο ασφαλης στην κουνια της θα κοιμαται και πιο ηρεμα καθως στο κρεβατι μας στριφογυρνάμε και εμεις... αλλα συνηθως όταν παω κοιμησμενη να την αφήσω στην κουνια της ξυπναει και αρπαζεται από το νυχτικο μου...χθες τα καταφερα και την εβαλα στην κουνια της και την πηραμε κοντα μας τα χαραματα...θα προσπαθήσω να την μεταφερω μονιμα στο κρεβατακι της...αν αφηνω ένα συγκεριμενο λουτρινο με την μυρωδια μου λετε να βοηθησει??? :confused:

 

Πως θα σκαρφαλώσει απο την κούνια στο κρεβάτι σου; Μικρή δεν ειναι για αυτά;

Μωρε μην με κραξεις αλλα πρεπει οπωσδήποτε η κούνια να ειναι στο δωματίο σου; Το πρόβλημα ειναι ότι τα μωρά ξυπνάνε μες την νύχτα έτσι και αλλιώς.. Οποτε αν ξυπνήσει και δει την μανούλα τι νομίζεις πως θα κάνει;

 

Πάντως με τίποτα μην την βάζεις εντελώς κοιμηςμενη στην κούνια, ξύπνησε την έστω και λιγο πριν την αφήσεις (πες κάληνυχτα αγάπη μου και χάιδεψε την για να ξυπνήσει ελαφρώς) κλείσε πόρτα και φύγε ..

Μπορεί αν βάλεις κατι δικό σου να μην της λείψεις αλλα τα μωρά ειναι λιγο περίεργα η τα αφήνεις μόνα τους να μανατζαρουν τον ύπνο τους η κάθεσαι δίπλα τους και καταντάνε να μην κοιμουνται καλα :-(

Απο σένα εξαρτάται αν θες να λυςεις το πρόβλημα μια και καλή η λαου λαου

 

Οσο για τον ενα ύπνο εμείς κάναμε ενα δυωρο μεσημεριανό στους 12 μηνες ακριβώς (και το babycentre νομίζω λέει ότι τότε αλλάζουν στον ενα) αλλα συμφωνώ με Deena καντο προς το πρωί καλύτερα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν την αφήσω μισοκοιμησμενη στην κουνια της ξυπνα και σηκωνεται στα καγκελα...δεν την αφηνω να κλαιει..με την πρωτη γκρινια την παιρνω αγκαλια...την νανουρίζω και μόλις προσπαθω να την αφήσω στο κρεβατακι της έχουμε τα ίδια...στο τελος καταληγουμε αγκαλια στο διπλο κρεβατι όπου και αποκοιμιέται βαθια...αν είμαι τυχερη την αφηνω τότε στην κουνια της...αλλα μερικες φορες και τοτε ξαναξυπνάει οποτε καταλήγουμε όλοι μαζι στο μεγαλο κρεβατι...το μισο βραδυ εχω αγχος μηπως ξυπνησει και δωσει κανενα σαλτο πανω από μενα και το άλλο μισο εχω αγχος μηπως ξυπνησει ο άντρας μου που έχει και απαιτητικη δουλεια και δεν θελω να ταλαιπωρειται...εχω την εντυπωση ουτε αφου στην ηλικια των 3-4 μηνων δεν την αφησα στο κρεβατακι της το παιχνιδι χαθηκε...να σημειωσω ότι μεχρι περιπου εκεινη την ηλικια κοιμοταν στην κουνια της που ηταν διπλα στο κρεβατι μας και τελικα την πηρα διπλα μου όταν α) μεγαλωσε και βγαλαμε το μικρο κουνακι που δεν ειχε καγκελα από την πλευρα μου β) βαρυνε και κουραζομουν να την μετακινω κάθε φορα που ηθελε να θηλασει από την νεα μεγαλη κουνια...Τωρα θα προτιμουσα να κοιμαται στην κουνια αλλα το θεωρω αδυνατο!!

Σημερα ξυπνησε μετα από δυο ωρες υπνου στις 17,00 μμ και τωρα παιζει με τον μπαμπα της αφου σταθηκε αδυνατον να την κοιμησω!! Μηπως αποφασισε να γινει ξενυχτισσα? Εχω την εντυπωση ότι καταλαβαινει ότι εμεις ειμαστε ξύπνιοι και αρνείται να κοιμηθεί!! Είναι ηδη 6 ωρες ξυπνια και δεν κλαιει ουτε γκρινιαζει!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με τίποτα δεν έχασες το παιχνίδι!! Ο μεγάλος μου αρχιςε να κοιμάται καλα μετά τον τους 15 μηνες και τώρα κοιμάται και 13 ώρες σερι( και τις περισσότερες φορές πρεπει να τον ξυπνήσω τον πρωί!) και σκέψου σαν και σένα αποκοιμιοταν στο στήθος και ξυπνάγε και 3 φορές την νύχτα !

 

Λοιπόν υπάρχει περίπτωση να την πας σε άλλο δωμάτιο; Η με τιποτα;

Αν το κανεις αυτο και αν κλαψει να πας μεσα δεν είπα να μην πας, αλλα αγκάλιασε την μην της μιλάς και βάλτην πάλι πίσω σε ενα λεπτό ... Αν θες να ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο οι πρώτες 3 νύχτες θα ειναι μαρτυρικές (πες στον άντρα σου να βάλει ωτοασπίδες ) αλλα μετά θα κάνει τον ύπνο του δικαίου! Αλλα αν το αρχίσεις πρεπει να το κανεις συνέχεια και να εισαι συνεπής

 

Θα το έκανες η ειναι too much? σημειωτέον δεν ανέφερα controlled crying :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν την αφήσω μισοκοιμησμενη στην κουνια της ξυπνα και σηκωνεται στα καγκελα...δεν την αφηνω να κλαιει..με την πρωτη γκρινια την παιρνω αγκαλια...την νανουρίζω και μόλις προσπαθω να την αφήσω στο κρεβατακι της έχουμε τα ίδια...στο τελος καταληγουμε αγκαλια στο διπλο κρεβατι όπου και αποκοιμιέται βαθια...αν είμαι τυχερη την αφηνω τότε στην κουνια της...αλλα μερικες φορες και τοτε ξαναξυπνάει οποτε καταλήγουμε όλοι μαζι στο μεγαλο κρεβατι...το μισο βραδυ εχω αγχος μηπως ξυπνησει και δωσει κανενα σαλτο πανω από μενα και το άλλο μισο εχω αγχος μηπως ξυπνησει ο άντρας μου που έχει και απαιτητικη δουλεια και δεν θελω να ταλαιπωρειται...εχω την εντυπωση ουτε αφου στην ηλικια των 3-4 μηνων δεν την αφησα στο κρεβατακι της το παιχνιδι χαθηκε...να σημειωσω ότι μεχρι περιπου εκεινη την ηλικια κοιμοταν στην κουνια της που ηταν διπλα στο κρεβατι μας και τελικα την πηρα διπλα μου όταν α) μεγαλωσε και βγαλαμε το μικρο κουνακι που δεν ειχε καγκελα από την πλευρα μου β) βαρυνε και κουραζομουν να την μετακινω κάθε φορα που ηθελε να θηλασει από την νεα μεγαλη κουνια...Τωρα θα προτιμουσα να κοιμαται στην κουνια αλλα το θεωρω αδυνατο!!

Σημερα ξυπνησε μετα από δυο ωρες υπνου στις 17,00 μμ και τωρα παιζει με τον μπαμπα της αφου σταθηκε αδυνατον να την κοιμησω!! Μηπως αποφασισε να γινει ξενυχτισσα? Εχω την εντυπωση ότι καταλαβαινει ότι εμεις ειμαστε ξύπνιοι και αρνείται να κοιμηθεί!! Είναι ηδη 6 ωρες ξυπνια και δεν κλαιει ουτε γκρινιαζει!!:confused:

 

Καταρχήν σήμερα κανένα μωρό ή και νήπιο δεν κοιμάται νωρίς, το βιολογικό ρολόι τους δεν έχει ρυθμισθεί ακόμα στην καινούρια ώρα!!! Δεν είναι ασφαλής ένδειξη η σημερινή μέρα, μην τρελλαίνεσαι!

 

Κατά δεύτερον, ξύπνα την αύριο πρωί νωρίς. Καταλαβαίνεις κι εσύ ότι μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργηθεί φαύλος κύκλος : αν κοιμηθεί αργά το βράδυ, θα ξυπνήσει αργά και το πρωί, θα κοιμηθεί αργά για μεσημέρι και πάει λέγοντας!

 

Προφανώς το παιδί αντέχει πλέον αρκετές ώρες το απόγευμα χωρίς ύπνο, επιπλέον έχει μεγαλώσει και διεκδικεί χρόνο με τους γονείς, κοινώς αρχίζει και πολεμά τον ύπνο....είναι η αρχή μιας αέναης μάχης!!!

 

Εγώ λοιπόν προτείνω τα εξής :

 

α) Αν δεις ότι όντως είναι ΟΚ με έναν ύπνο, κοίμιζέ την το μεσημέρι κατά τις 12 (εννοείται ότι αυτό δεν γίνεται αν έχει ξυπνήσει στις 10 ή στις 11) και μετά κατευθείαν το βράδυ, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα κοιμηθεί στις 19.30 ή στις 20.00. Αν θυμάμαι καλά, όταν ο γιος μου έκανε την μετάβαση στον έναν ύπνο και κοιμόταν περίπου 12.30 - 14.30, έπεφτε για ύπνο το βράδυ πριν τις 20.00...ωραίες εποχές!!!!

 

β) Σφίξε τα δόντια και προσπάθησε να την κοιμίζεις στην κούνια της. Δεν είναι ανάγκη να την αφήσεις μόνη της στο δωμάτιο να κλαίει αν δεν θες. Μείνε μαζί της μέχρι να κοιμηθεί. Μπορείς να ξαπλώσεις δίπλα της στο κρεβάτι σου, να της τραγουδάς, να της κρατάς το χέρι, να την αγκαλιάζεις όταν κλαίει χωρίς να την βγάζεις από την κούνια, να την ξαπλώνεις όταν σηκώνεται κ.λπ. Κάποια στιγμή θα κοιμηθεί, αρκεί βέβαια να είσαι προετοιμασμένη ότι μπορεί τις πρώτες νύχτες να κάτσεις και 2 ώρες μέχρι να αποκοιμηθεί, αλλά μετά το πράγμα όλο και θα βελτιώνεται. Να πω και κάτι για το κλάμα κι ελπίζω να μην παρεξηγηθώ : δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να τρέχουμε οι γονείς να προλαμβάνουμε κάθε κλάμα ή γκρίνια των μωρών. Δεν αντέχεις ούτε να δοκιμάσεις? Κι αν π.χ. κλάψει για 10', την πάρεις αγκαλιά, ηρεμήσει, την αφήσεις κάτω, κλάψει άλλα 10' και κοιμηθεί? Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις, άσε που, αν καταφέρει και αρχίσει να κοιμάται μόνη της στην κουνια, λογικά θα μειωθούν και οι φορές που ξυπνάει τη νύχτα.

 

Υ.Γ. : Όπως λέει και η babycute κι εγώ θα την έβγαζα τώρα από το δωμάτιο. Μια ψυχή που'ναι να βγει....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!! Σημερα επεμενα και τελικα αφου κοιμηθηκε αγκαλια τελικα την αφησα στην κουνια της κοιμισμένη μετα από τρεις (!!) ανεπιτυχεις προσπάθειες:(...

Δεν είμαι ακομη ετοιμη για να την μεταφερω σε άλλο δωματιο και πιστευω θα της πεσει πολύ αποτομο!! Μου αρκει να κοιμαται στην κουνια της διοτι πλεον μπουσουλάει και το πρωι που φευγει ο αντρας μου μπορει να μου ξεφυγει και να πεσει από το κρεβατι μας!!

Το σκηνικο έχει καπως ετσι...ηταν μικροτερη και αποικοιμιοταν στο στηθος και την αφηνα στο κουνακι...ΤΩρα που μεγαλωσε δεν βολευεται στην αγκαλια και καθως θηλαζει θελει να ξαπλώσουμε...στην κουνια δεν χωραω αρα ξαπλώνουμε στο κρεβατι..αφηνει το στηθος...κοιμαται...παω να την μεταφερω ...και ξυπναει...

Αρα λόγω κουνιας πρεπει να αποδεσμευτούμε από το στηθος!! Αφου δεν μπορω να την θηλαζω στην κουνια! Αυριο θα την ξαπλωσω στην κουνια θα καθομαι διπλα της και θα της κραταω το χερακι κτλ και θα δουμε αν θα μπορεσει να κοιμηθεί...συνηθως σηκώνεται και αρχιζει να φωναζει στα κάγκελα!!!! Θα παρουμε και ένα βιβλιαρακι με εικονες...θα πρσπαθησω τρεις μερες...

Δεν αντεχω να την ακουω να κλαει...μου είναι αδυνατον...και ειλικρινα αν υπηρχε τροπος να την κοιμιζω στο στηθος και μετα να την αφηνω στην κουνια δεν θα με πειραζε...μήπως να την μεταφερω αφου εχει κοιμηθεί για κανενα μισαωρο??? Μηπως τοτε δεν ξυπναει/?? Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γινει όταν επιστρεψω στην δουλεια οποτε και αναγκαστικα καποιες νυχτες μπορει να απουσιάζω από το σπιτι??? Δεν πρεπει να μπορει να κοιμηθεί μακρυα μου? Μικρότερη κοιμοταν στο ρηλαξ με τον μπαμπα της ..τωρα με τιποτα...:(:(

Μήπως εκδηλώνεται στον ύπνο το αγχος αποχωρισμου???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αργινι εμεις που ειμαστε σχεδον ενός ετους,,,ξυπνάμε στις 8:30 ,,,παιρνει έναν υπνακο γυρω στις 10:30-11:00 για 30-45 λεπτα και μετα στις 13:30-15:30 και μετα ξανακοιμάται στις 20:00,,,,νομιζω και εγω ότι ξυπναει αργα για πρωι και αυτό λογικα θα σου δημιουργει και πρακτικο πρόβλημα (αν καπου θελεις να πας κτλ),,όλα τα υπολοιπα που ανεφερεις (κλαματα ταν την αφηνεις κτλ) αρχισε και μενα να μου τα κανει πριν 1-1,5 μηνα...λογικα είναι ένας συνδυασμος πολλων παραγόντων (δοντια,,αγχος αποχωρισμου,,,υπερενταση,,,η χαρα που ανακαλυπτει τοσα καινουρια πραγματα κτλ)

 

 

ακομη ειναι σε μια ηλικια που καταλαβαινει πολύ καλα ότι μαμα+μπαμπας =παιχνιδι και χαρα και γι αυτό καλο είναι να μην την βαζεις στο κρεβατι μαζι σας,,,,οσες φορες την παιρνω και εγω πλεον γινεται ο κακος χαμος αφου μας βλεπει ως ευκαιρια για παιχνίδια και επιπλέον ,,όπως ειπες ,,είναι επικινδυνο γιατι κινειται ανετα και μπορει να πεσει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!! Σημερα επεμενα και τελικα αφου κοιμηθηκε αγκαλια τελικα την αφησα στην κουνια της κοιμισμένη μετα από τρεις (!!) ανεπιτυχεις προσπάθειες:(...

Δεν είμαι ακομη ετοιμη για να την μεταφερω σε άλλο δωματιο και πιστευω θα της πεσει πολύ αποτομο!! Μου αρκει να κοιμαται στην κουνια της διοτι πλεον μπουσουλάει και το πρωι που φευγει ο αντρας μου μπορει να μου ξεφυγει και να πεσει από το κρεβατι μας!!

Το σκηνικο έχει καπως ετσι...ηταν μικροτερη και αποικοιμιοταν στο στηθος και την αφηνα στο κουνακι...ΤΩρα που μεγαλωσε δεν βολευεται στην αγκαλια και καθως θηλαζει θελει να ξαπλώσουμε...στην κουνια δεν χωραω αρα ξαπλώνουμε στο κρεβατι..αφηνει το στηθος...κοιμαται...παω να την μεταφερω ...και ξυπναει...

Αρα λόγω κουνιας πρεπει να αποδεσμευτούμε από το στηθος!! Αφου δεν μπορω να την θηλαζω στην κουνια! Αυριο θα την ξαπλωσω στην κουνια θα καθομαι διπλα της και θα της κραταω το χερακι κτλ και θα δουμε αν θα μπορεσει να κοιμηθεί...συνηθως σηκώνεται και αρχιζει να φωναζει στα κάγκελα!!!! Θα παρουμε και ένα βιβλιαρακι με εικονες...θα πρσπαθησω τρεις μερες...

Δεν αντεχω να την ακουω να κλαει...μου είναι αδυνατον...και ειλικρινα αν υπηρχε τροπος να την κοιμιζω στο στηθος και μετα να την αφηνω στην κουνια δεν θα με πειραζε...μήπως να την μεταφερω αφου εχει κοιμηθεί για κανενα μισαωρο??? Μηπως τοτε δεν ξυπναει/?? Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γινει όταν επιστρεψω στην δουλεια οποτε και αναγκαστικα καποιες νυχτες μπορει να απουσιάζω από το σπιτι??? Δεν πρεπει να μπορει να κοιμηθεί μακρυα μου? Μικρότερη κοιμοταν στο ρηλαξ με τον μπαμπα της ..τωρα με τιποτα...:(:(

Μήπως εκδηλώνεται στον ύπνο το αγχος αποχωρισμου???:confused::confused:

 

Argini είστε όντως σε ηλικία άγχος αποχωρισμού αλλα θα εκδηλωθεί περισσότερο οταν δεν σε βλέπει κάποιες ώρες μέρα η νύχτα

Πάντως εγω που έχω γνωρίσει τόσες μαμάδες ποτέ δεν έχω δει περίπτωση σε τέτοια ηλικία να κοιμάται το παιδί στο ίδιο δωμάτιο χωρις πρόβλημα (συνηθως ήταν ξυπνάνε και βλέπουν μαμα την αποζητουν:-( )

Αλλα μπορεί με σένα να παει καλα ποτέ δεν ξέρεις

Εγω οποτε έπρεπε να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο γινόταν ένας χαμός

Πιστεύω το παιδί ειναι πιο ήρεμο οταν ειναι μόνο του .. Δεν νομίζεις ότι μωρε θα παιδευτεί αν ειναι δίπλα σου αλλα δεν μπορεί να σε αγκαλιάσει; :-(

Εσένα πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγε η μανα σου, κοιμησου διπλα μου αλλα αγκαλιες δεν εχει! Ενώ ξέρει στο δωμάτιο του ειναι για ύπνο μόνο και Οταν ξυπνήσει το πρωί θα εχει αγκαλιές (δεν ξέρω αν βγαίνει νόημα, αλλα στο αθώο τους μυαλουδάκι αν εχει πρόσβαση στην μαμα, δεν θα θελει να κοιμηθεί)

 

Δεν εισαι εσύ έτοιμη ψυχολογικά; Την θες μάζι σου; Δεν σε κατηγορώ ειναι απίστευτο να ανοίγεις τα ματιά σου και να βλέπεις το παιδί σου! Αλλα να σου πω αν είχες τώρα άλλο μωρακι τι θα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γινει όταν επιστρεψω στην δουλεια οποτε και αναγκαστικα καποιες νυχτες μπορει να απουσιάζω από το σπιτι??? Δεν πρεπει να μπορει να κοιμηθεί μακρυα μου? Μικρότερη κοιμοταν στο ρηλαξ με τον μπαμπα της ..τωρα με τιποτα...:(:(

Μήπως εκδηλώνεται στον ύπνο το αγχος αποχωρισμου???:confused::confused:

 

Αχχχχ ναι... αν είναι σαν την μικρή κόρη μου... θα έχεις ένα προβληματάκι.. :lol: Οσες φορές νοσηλεύτηκε η μεγάλη φέτος, η μικρή ανέβαζε πυρετό και έκλαιγε διαρκώς. Οταν με είδε και τις δύο φορές, για 1 ολόκληρη ημέρα & νύχτα το παιδάκι ήταν γαντζωμένο επάνω μου ακόμη και στην τουαλέτα. Ούτε για μπάνιο. Κοιμόταν και ήθελε να την έχω αγκαλιά, να ακουμπά το κεφάλι της στο στέρνο μου.

Και τα 2-3 τελευταία βράδια μου κάνει τα ίδια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, προφανώς επειδή έχει ίωση και δόντια μαζί; Και στον ύπνο της κλωτσάει, τραβάει μαλλιά, τρώμε πολύ ξύλο γενικά... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:, έτσι είμαι η μισή έξω απ' το κρεβάτι - στην κόχη του στρώματος και ξυπνάω και δεν μπορώ να ισιώσω! Και που κοιμάται πολύ βαθειά, την βάζω στο δωμάτιο της και αμέσως ξυπνάει.

Μέχρι που η μεγάλη (3,5 σχεδόν) μου είπε "μαμά, να την βάλουμε στο δικό μου δωμάτιο για να μην κλαίει;;" :lol::lol::lol::lol: (τι παιδί....)

Και το σκεφτόμαστε τώρα να το δοκιμάσουμε. Αν δεν γίνεται ο 4ος παγκόσμιος ώσπου να τις πάρει ο ύπνος... :mrgreen:

 

Πόσο είναι το δικό σου argini? εμένα έφτασε 21 μηνών κι όσο πάει χειροτερεύει. Παρόλα όμως αυτά, όταν της λέω ότι φεύγω για την δουλίτσα μου, είναι ήρεμη ώσπου να γυρίσω. Την καταλαβαίνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Xena 11 μηνων ειναι η μικρή μου. Γενικά από πολύ μικρή έχει μάθει να είναι με κόσμο και επειδή προς το παρον δεν εργαζομαι εχει μαθει να περνα όλη την μερα μαζι μου. Ο υπνος ήταν παντα το θεμα μας!! Ουτε με τον θηλασμό ουτε με το φαγητο της δεν είχα τοσα θεματα όσα με τον ύπνο της!!

Babycute δεν θα ειχα πρόβλημα εγω η ιδια να την παω στο δωματιο της αλλα όταν δεν καθεται ουτε στο κρεβατι της πως θα ηταν ρεαλιστικο να την αφήσω μονη σε ένα δωματιο??? Γενικά είναι αρκετα "καλομαθημενη" διοτι ο αντρας μου δεν θελει καθολου να την αφήνουμε να κλαει και εγω δεν παω πισω...οποτε φοβάμαι ότι ίσως εχει αρχισει να καταλαβαινει πως θα της κανουμε τα χατηρια...από την άλλη λυπάμαι να την αφηνω μόνη της...τοσο γρηγορα μεγαλωνουν τα παιδακια...θα ερθει η στιγμη που δεν θα μας χρειάζονται ούτως η άλλως!

Σημερα την ξυπνησα στις 10 και κοιμηθηκε ένα μισαωρα 12.30-13.00. Τωρα παιζει με την γιαγια της και φανταζομαι ότι θα ξανακοιμηθεί κατά τις 16.30 μμ για λιγο.. Στοχος είναι να μετακινω ανα μισαωρο τις ωρες ξυπνήματος και ύπνου..δηλ ελπιζω αφου χθες κοιμηθήκαμε στις 23.30 σημερα να κοιμηθούμε στις 23.00 αυριο στις 22.30 κοκ...αν φτασουμε ξανα στις 21.30 ξυπνώντας ένα μισαωρο νωρίτερα κάθε μέρα θα είμαι ευχαριστημενη!

Link to comment
Share on other sites

αντεχω να την ακουω να κλαει...μου είναι αδυνατον...και ειλικρινα αν υπηρχε τροπος να την κοιμιζω στο στηθος και μετα να την αφηνω στην κουνια δεν θα με πειραζε...μήπως να την μεταφερω αφου εχει κοιμηθεί για κανενα μισαωρο??? Μηπως τοτε δεν ξυπναει/?? Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γινει όταν επιστρεψω στην δουλεια οποτε και αναγκαστικα καποιες νυχτες μπορει να απουσιάζω από το σπιτι???

 

Argini μου στο λέω με όλη μου την καλή διάθεση, το κλάμα φοβάμαι ότι κάποια στιγμή δεν θα μπορέσεις να το αποφύγεις, σε μεγαλύτερη ηλικία δε, είναι και πολύ χειρότερο. Το πιθανότερο είναι ότι όσο μεγαλώνει δεν θα χαλαρώνει τόσο εύκολα και γρήγορα στο στήθος, κάποια στιγμή και αυτό το όπλο θα παύσει να είναι τόσο αποτελεσματικό. Για αυτό η λύση του να την κρατάς μαζί σου κοιμισμένη για κανένα μισάωρο και μετά να την αφήνεις μπορεί να λειτουργήσει βραχυπρόθεσμα, αλλά κάποια στιγμή κι αυτό θα παύσει να λειτουργεί και πάλι θα είμαστε εδώ να κάνουμε την ίδια συζήτηση. Σε μεγαλύτερη ηλικία δε, το κλάμα δεν είναι μόνο κλάμα, είναι φωνές και παρακάλια κι αν δεν αντέχεις τώρα, δύσκολα θα αντέχεις μετά. Παρ' ολα αυτά, για να μην παρεξηγηθώ, μπορείς να την μάθεις να κοιμάται μόνη της χωρίς να την αφήσεις μόνη της να κλάψει, με τον ομαλό τρόπο που σου είπα σε προηγούμενο μήνυμα. Θα πάρει βέβαια αρκετό χρόνο, μην περιμένεις να λειτουργήσει στις 3 μέρες που σκοπεύεις να δοκιμάσεις, έχε υπ' όψιν σου δε ότι το πιθανότερο είναι και τότε το παιδί θα κλαίει παρουσία σου!!!

 

Τέλος, να διευκρινίσω ότι αν σου έχω προτείνει τα παραπάνω, το έκανα γιατί φαίνεται από αυτά που γράφεις ότι η παρούσα κατάσταση έχει αρχίσει και σου δημιουργεί πρόβλημα. Το λέω γιατί υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις μαμάδων που κοιμούνται με τα παιδιά τους πολλά χρόνια και δεν έχουν πρόβλημα.

 

Babycute δεν θα ειχα πρόβλημα εγω η ιδια να την παω στο δωματιο της αλλα όταν δεν καθεται ουτε στο κρεβατι της πως θα ηταν ρεαλιστικο να την αφήσω μονη σε ένα δωματιο???

 

Δεν θα την αφήσεις μόνη της, θα μένεις μαζί της μέχρι να κοιμηθεί και θα πηγαίνεις κοντά της κάθε φορά που ξυπνάει. Αλήθεια, τη νύχτα ξυπνάει συχνά?

 

..από την άλλη λυπάμαι να την αφηνω μόνη της...τοσο γρηγορα μεγαλωνουν τα παιδακια...θα ερθει η στιγμη που δεν θα μας χρειάζονται ούτως η άλλως!

 

Βρε συ...δεν θα την εγκαταλείψεις, απλά θα την μάθεις να κοιμάται χωρίς να χρειάζεται να είναι ξαπλωμένη δίπλα στην μαμά ή θηλάζοντας!!! Όσο για το πόσο γρήγορο μεγαλώνουν, συμφωνώ γενικά, ωστόσο η επένδυση σε καλό ύπνο είναι επένδυση και για το μέλλον και οι καλές συνήθειες ύπνου καλό είναι να χτίζονται νωρίς. Υπάρχουν άλλωστε τόσες ευκαιρίες και στιγμές κάθε μέρα που μπορείς να προσφέρεις απλόχερα την παρουσία και την αγκαλιά σου, χτίζοντας μια σχέση εμπιστοσύνης με το παιδί που δεν μπορεί να γκρεμιστεί επειδή το αφήνεις να κοιμάται μόνο του.

 

την ξυπνησα στις 10 και κοιμηθηκε ένα μισαωρα 12.30-13.00. Τωρα παιζει με την γιαγια της και φανταζομαι ότι θα ξανακοιμηθεί κατά τις 16.30 μμ για λιγο.. Στοχος είναι να μετακινω ανα μισαωρο τις ωρες ξυπνήματος και ύπνου..δηλ ελπιζω αφου χθες κοιμηθήκαμε στις 23.30 σημερα να κοιμηθούμε στις 23.00 αυριο στις 22.30 κοκ...αν φτασουμε ξανα στις 21.30 ξυπνώντας ένα μισαωρο νωρίτερα κάθε μέρα θα είμαι ευχαριστημενη!

 

Ξύπνησε μόνη της στην μισή ώρα το πρωί ή την ξυπνησες? Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να την αφήσεις να κοιμηθεί όσο πάει και μετά να την κρατούσες ξύπνια μέχρι το βράδυ ώστε να κοιμηθεί μια και καλή. Ωστόσο, επειδή επιμένω ότι καλό είναι οι 2 ημερήσιοι ύπνοι να διατηρηθούν ακόμα για κάποιο διάστημα, το πλάνο σου για μετατόπιση του ωραρίου προς το νωρίτερο φαίνεται καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Το πρωι την ξυπνησα στις 10 και μετα κοιμηθηκε στις 12.30 και ξυπνησε μονη της στις 13.00 Τελικα έκανε μόνη της αυτό που πρότεινες! Δηλ αρνηθηκε παρα τις προσπάθειες να κοιμηθεί κατά τις 16.30 και παρεμεινε ξυπνια μεχρι της 21.00 όποτε και σχεδόν λιποθυμισε :rolleyes: στην αγκαλια του μπαμπα της και την βαλαμε στο κρεβατακι της χωρις να ξυπνησει! ΑΛΛΑ! 45 λεπτα αργοτερα ξυπνησε με γοερά κλαματα ...τωρα ξυπνια και κεφατη μολις βλεπει το υπνοδωματιο κλαιει και θελει να παραμεινει στο σαλονι!! Ευχομαι να καταφέρουμε να κοιμηθεί εστω στι 23.00 για σημερα!!

Πιστευω ότι μαλλον θα προσπαθήσω να καταφερω να γυρισουμε σταδιακα στις 21.00 για ωρα υπνου και μετα θα κανω την προσπαθεια για να αποικοιμηθει στην κουνια...σημερα μολις ξυπνησε στις 21.45 σηκωθηκε στα καγκελα κλαιγοντας...και την πλατουλα της χαιδευα ...και το χερακι της κρατουσα...και ο μπαμπας της τραγουδουσε...και την ξαπλώναμε και αμεσως απλωνε τα χερια της στα καγκελα και εκλαιγε σπαραχτικα!! Τωρα περιχαρης τραβαει τα αυτια του μπαμπα της στο σαλονι!! Εχω την εντυπωση ότι ισως το θεμα μας είναι ο μπαμπας που γυρναει στο σπιτι μετα τις 18.00///λετε να μενει ξυπνια εξαιτιας του????

Link to comment
Share on other sites

αργινι αυτην ακριβως την φαση περασε και η δικια μου πριν λιγο καιρο,,,μαυρο δακρυ στο δωματιο της και τρελη χαρα στο σαλονι η στο υπνοδωματιο μας,,,προσπαθησε να μην της ξαναδινεις ερεθισματα όταν την βαζεις για υπνο δηλαδή μην της μιλας παιχνιδιάρικα κτλ,,,το καλυτερο είναι να μην αλλαζεις καθολου τις συνθηκες όταν ξυπναει δηλ.να μην την βγαζεις από το δωματιο σας κτλ,,,,

 

 

α και το ότι ξεσηκώνεται με τον μπαμπα είναι 1000% σιγουρο,,,η δικια μου όταν ειναι σπιτι η αδερφη μου δε παει με τιποτα για υπνο,,,,ξερει ότι στο σαλονι εχει παιχνίδια με τη θεια,,,,πλεον τη βαζω να ντύνεται και την εχω να περιμενει στο μπαλκονι (αφου χαιρετησει τη μικρη) και μετα κανουμε απολυτη ησυχια (μεχρι να κοιμηθεί για τα καλα) γιατι η κυρια είναι με στημενο αφτι:D:D:Dπαρολο που είναι σε άλλο οροφο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Deena σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Το πρωι την ξυπνησα στις 10 και μετα κοιμηθηκε στις 12.30 και ξυπνησε μονη της στις 13.00 Τελικα έκανε μόνη της αυτό που πρότεινες! Δηλ αρνηθηκε παρα τις προσπάθειες να κοιμηθεί κατά τις 16.30 και παρεμεινε ξυπνια μεχρι της 21.00 όποτε και σχεδόν λιποθυμισε :rolleyes: στην αγκαλια του μπαμπα της και την βαλαμε στο κρεβατακι της χωρις να ξυπνησει! ΑΛΛΑ! 45 λεπτα αργοτερα ξυπνησε με γοερά κλαματα ...τωρα ξυπνια και κεφατη μολις βλεπει το υπνοδωματιο κλαιει και θελει να παραμεινει στο σαλονι!! Ευχομαι να καταφέρουμε να κοιμηθεί εστω στι 23.00 για σημερα!!

Πιστευω ότι μαλλον θα προσπαθήσω να καταφερω να γυρισουμε σταδιακα στις 21.00 για ωρα υπνου και μετα θα κανω την προσπαθεια για να αποικοιμηθει στην κουνια...σημερα μολις ξυπνησε στις 21.45 σηκωθηκε στα καγκελα κλαιγοντας...και την πλατουλα της χαιδευα ...και το χερακι της κρατουσα...και ο μπαμπας της τραγουδουσε...και την ξαπλώναμε και αμεσως απλωνε τα χερια της στα καγκελα και εκλαιγε σπαραχτικα!! Τωρα περιχαρης τραβαει τα αυτια του μπαμπα της στο σαλονι!! Εχω την εντυπωση ότι ισως το θεμα μας είναι ο μπαμπας που γυρναει στο σπιτι μετα τις 18.00///λετε να μενει ξυπνια εξαιτιας του????

 

Υπάρχει άραγε κανένας μπαμπάς που γυρνάει νωρίτερα από τις 18.00? :confused::confused::confused: Και ο δικός μας κατά τις 18.30 έρχεται αλλά η κακομοίρα η μπέμπα μας είναι ακόμα μικρούλα και δεν αντέχει ξύπνια, προλαβαίνει να την δει μόλις για μισή ώρα πριν αρχίσουμε μπάνια, ταίσματα κ.λπ.

 

Η μικρή σου προφανώς ήταν overtired στις 9 και κοιμήθηκε μεν αμέσως, αλλά ξύπνησε μετά από λίγο. Νομίζω ότι έχω ακούσει μάλιστα ότι στο 45λεπτο γίνεται η πρώτη εναλλαγή σε κύκλο ύπνου, για αυτό είναι συχνό τα παιδιά να ξυπνάνε κάπου εκεί. Σε κάθε περίπτωση, προφανώς η λύση δεν είναι να κοιμάται το παιδί μόνο 30' μέσα στην ημέρα και να πέφτει ξερό το βράδυ.

 

Να σου πώ....δεν έπρεπε να την πάρετε στο σαλόνι, ξεσηκώθηκε! Είναι αδύνατον να μην ήταν κουρασμένη, γνώμη μου είναι ότι σε εκείνο το σημείο έπρεπε να επιμείνετε να μείνει στην κούνια και να κοιμηθεί, έστω κι αν έκλαιγε λίγο παραπάνω ή έστω ας την έβαζες στο στήθος να ξανακοιμηθεί.

 

Επειδή καταλαβαίνω ότι θέλεις να το πας ομαλά, θα πρότεινα το εξής : αν προσπαθήσεις να την κοιμίσεις χωρίς στήθος ΑΛΛΑ μαζί σου στο κρεβάτι, π.χ. με τραγούδι, χάδι στην πλάτη, κράτημα από το χέρι κ.λπ., νομίζεις ότι θα είναι πιο εύκολο να τα καταφέρεις? Γιατί εδώ που τα λέμε να πάει το παιδί από το στήθος της μαμάς απευθείας μόνο του σε μια άδεια κούνια όντως χωρίς κλάμα δεν γίνεται. Αν όμως μπορέσεις να την κοιμίζεις έτσι όπως σου λέω, ΙΣΩΣ η μετάβαση στην κούνια είναι λίγο πιο εύκολη.

 

Επίσης, επειδή δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει ήδη, η ρουτίνα ύπνου σας πώς είναι? Καλό είναι να περιλαμβάνει αρκετά εξωτερικά στοιχεία (π.χ. αρκουδάκι, μουσική από ένα παιχνιδάκι) που θα δημιουργήσουν στο μυαλό του παιδιού συσχέτιση με τον ύπνο (έτσι ώστε να μην είναι το στήθος και η αγκαλιά της μαμάς η μοναδική συσχέτιση) αλλά και θα ακολουθήσουν το παιδί όταν πάει στην κούνια.

Γενικώς χρειάζεται πολλή υπομονή. Εγώ με τον γιο μου πάλευα 6 μήνες να του ξεμάθω το κούνημα στην αγκαλιά (τότε δεν διανοούμουν να αφήσω παιδί να κλάψει, στην πορεία άλλαξα:oops::oops::oops:) και τελικά όντως τα καταφέραμε με τον τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω + 1 ώρα κλάματος βέβαια εκείνη την βραδιά πριν ένα χρόνο περίπου!!!!

 

Για να επανέλθω στο θέμα της ρουτίνας, "οσμίζομαι" οτι δεν έχετε κάποια συγκεκριμένη. Η ιδανική ρουτίνα (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) πρέπει να ξεκινά κάθε βράδυ ίδια ώρα και να περιλαμβάνει τα ίδια ακριβώς βήματα, σε σημείο μονοτονίας. Έτσι το παιδί καταλαβαίνει ότι ήρθε η ώρα για ύπνο και ότι π.χ. δεν παίζει, αν θελήσει, να ξαναβγεί στο σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι όμως Deena έχουμε ρουτινα και μάλιστα συγκεκριμενη...μπανακι, μασαζ, χαμηλα φωτα, τραγουδάκια , κλεινόμαστε στο υπνοδωματιο ενίοτε βάζω και καποιον λευκο ηχο από το tablet..και κοιμοταν στο στηθος πολύ γρηγορα...τις τελευταιες μερες ενώ κοιμαται ξυπναει κλαιγοντας...σημερα ξυπνησε στις 9.00...κοιμηθήκαμε στις 11.00 για ένα μισαωρο και ξανακοιμηθηκε στις 13.45 οποτε σε λίγο θα κλεισει ωρα...φανταζομαι ότι δεν θα ξανακοιμηθεί μεχρι τις 20.00 που θα κανω την πρωτη αποπειρα να την κοιμησω ...αν ξυπνησει κατά τις 15.00 θα εχει μεινει evw tiw 20.00 μμ 5 ωρες ξυπνια αλλά φανταζομαι αν κανει και τριτο ημερησιο υπνο σημερα κατά τις 18.00 τοτε θα ξαναφτασουμε μεσάνυχτα για να κοιμηθεί για βραδυ...σημερα δεν θα την βγαλω από το υπνοδωματιο οσο και αν γκρινιάζει...παντςω πιστευω ότι ξυπνώντας νωρίτερα σημερα θα καταφέρουμε να μετατοπίσουμε την βραδυνη ωρα ύπνου...

Κουκλακι δεν εχω ενταξει στην ρουτινα υπνου και αυτό ενδεχεται να είναι ένα σημαντικο λαθος...σημερα θα παρω και ένα λαγουδακι όσο την κραταω αγκαλια μπας και αρχισει να το συνηθιζει ώστε μετα να το αφηνω και κοντα της...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα σημερα τα καταφέραμε και κοιμηθήκαμε στις 21.00!! :PΞυπνησε στο μισαωρο αλλα ξανακοιμηθηκε αμεσως! Αφου εδραιώσουμε ξανα αυτην την ωρα ως ωρα υπνου για μερικες μερες θα μπουμε και στην διαδικασια να μεταφερθούμε σταδιακα στην κουνια!!:P

Link to comment
Share on other sites

Tελικα σημερα τα καταφέραμε και κοιμηθήκαμε στις 21.00!! :PΞυπνησε στο μισαωρο αλλα ξανακοιμηθηκε αμεσως! Αφου εδραιώσουμε ξανα αυτην την ωρα ως ωρα υπνου για μερικες μερες θα μπουμε και στην διαδικασια να μεταφερθούμε σταδιακα στην κουνια!!:P[/

 

Καλό υπόλοιπο νύχτας!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου ξυπνούσε ξαφνικά τα μεσάνυχτα και φώναζε δυνατά μαμά μαμά, έβλεπε εφιάλτες και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τον λόγω ,όταν του απαγόρευσα να βλέπει κάποιες συγκεκριμένες παιδικές σειρές σταμάτησε .τα πολλά τέρατα και πλάσματα με μεγάλα μάτια και δόντια παρόλο που είναι για μικρά παιδιά τα έβλεπε στον ύπνο του και τρόμαζε ...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη αισιως εσκλεισε τους 20 μηνες και ετσι κλεισαμε και 1 χρονο που κοιμαται μονη της στο κρεβατι της πιπιλωντας το δαχτυλακι της (πονεμενο το πως θα το κοψουμε...).

Πριν 1 εβδομαδα περασε μια ιωση με 3 μερες πυρετο, σκετο. Αϋπνες νυχτες, γκρινια, αφαγια και ολο το σχετικο μενου... Αφου περασε αυτο ηρθαν 3 μερες οπου η μικρη προφανως εβγαλε τα σπασμενα της και κοιμοταν 11 ωρο το βραδυ και ισως και 3ωρο το μεσημερι. Η αφαγια μας εμεινε λιγο ακομα...

Να σημειωσω οτι το προγραμμα μας ειναι:

8:00 ξυπνημα

14:00 - 16:00 νανι

21:30 γαλα και μεχρι τις 22:00 εχει κοιμηθει. Ολα στο +/- μισης ωρας εκτος απο το βραδυνο μας που φροντιζω να μην ξεφευγουμε.

Ειναι λοιπον 2 βραδια τωρα που ξυπναει 03:10 με 03:20 και φωναζει μαμα. Οχι ομως με παραπονο ή κλαμα. Πολυ γλυκα και ομορφα.

Σηκωνομαι της δινω νερακι, τσεκαρω πανα, διαπιστωνω οτι δεν τρεχει κατι και την ξαναβαζω (αδιαμαρτυρητα). Ελα ομως που σε κανενα 20' ξανα τα ιδια...και μας τραβαει αυτο για 2 ολοκληρες ωρες!!!!!! Της εξηγω οτι κανουμε ολοι νανι και ειναι νυχτα ακομα κλπ δεν παραπονιεται και ξαναξαπλωνει. Χτες αφου δεν ηξερα τι αλλο να κανω και ειχα αρχισει να χανω την υπομονη μου εστειλα τον μπαμπα της να της πει οτι κανω νανι και να κοιμηθει και εκεινη. Και κοιμηθηκε αφου ειχε παει η ωρα 05:15!!!!!

Περιμενω να δω τι θα γινει αποψε...

 

Σημ.: Εδω και 2 μηνες περιπου εχουν σκασει κυνοδοντες. Οι πανω εχουν βγει και βλεπω και μυτουλες απο τους κατω. Ισως να φταιει και αυτο αλλα δεν δειχνει να ενοχλειται απο κατι-δεν κλαιει... Στο υπνο της βεβαια την ακουω που παραπονιεται.

 

Καμια ιδεα φιλες μου??? :confused:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη αισιως εσκλεισε τους 20 μηνες και ετσι κλεισαμε και 1 χρονο που κοιμαται μονη της στο κρεβατι της πιπιλωντας το δαχτυλακι της (πονεμενο το πως θα το κοψουμε...).

Πριν 1 εβδομαδα περασε μια ιωση με 3 μερες πυρετο, σκετο. Αϋπνες νυχτες, γκρινια, αφαγια και ολο το σχετικο μενου... Αφου περασε αυτο ηρθαν 3 μερες οπου η μικρη προφανως εβγαλε τα σπασμενα της και κοιμοταν 11 ωρο το βραδυ και ισως και 3ωρο το μεσημερι. Η αφαγια μας εμεινε λιγο ακομα...

Να σημειωσω οτι το προγραμμα μας ειναι:

8:00 ξυπνημα

14:00 - 16:00 νανι

21:30 γαλα και μεχρι τις 22:00 εχει κοιμηθει. Ολα στο +/- μισης ωρας εκτος απο το βραδυνο μας που φροντιζω να μην ξεφευγουμε.

Ειναι λοιπον 2 βραδια τωρα που ξυπναει 03:10 με 03:20 και φωναζει μαμα. Οχι ομως με παραπονο ή κλαμα. Πολυ γλυκα και ομορφα.

Σηκωνομαι της δινω νερακι, τσεκαρω πανα, διαπιστωνω οτι δεν τρεχει κατι και την ξαναβαζω (αδιαμαρτυρητα). Ελα ομως που σε κανενα 20' ξανα τα ιδια...και μας τραβαει αυτο για 2 ολοκληρες ωρες!!!!!! Της εξηγω οτι κανουμε ολοι νανι και ειναι νυχτα ακομα κλπ δεν παραπονιεται και ξαναξαπλωνει. Χτες αφου δεν ηξερα τι αλλο να κανω και ειχα αρχισει να χανω την υπομονη μου εστειλα τον μπαμπα της να της πει οτι κανω νανι και να κοιμηθει και εκεινη. Και κοιμηθηκε αφου ειχε παει η ωρα 05:15!!!!!

Περιμενω να δω τι θα γινει αποψε...

 

Σημ.: Εδω και 2 μηνες περιπου εχουν σκασει κυνοδοντες. Οι πανω εχουν βγει και βλεπω και μυτουλες απο τους κατω. Ισως να φταιει και αυτο αλλα δεν δειχνει να ενοχλειται απο κατι-δεν κλαιει... Στο υπνο της βεβαια την ακουω που παραπονιεται.

 

Καμια ιδεα φιλες μου??? :confused:

 

Smak θυμάσαι αυτή την ανάρτησή μου? http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2684361&postcount=237

 

Όσα περιγράφω γίνονταν και σε μας σε ηλικία 20 μηνών περίπου. Τελικά ήταν μια φάση που κράτησε γύρω στις 2-3 εβδομάδες και μετά επανήλθαμε στα καλά μας.

 

Υπομονή, γενικά παρατήρησα ότι η ηλικία 1,5 - 2,5 έχει πολλές παρόμοιες φάσεις στον ύπνο.

 

Έχετε καλές βάσεις και θα επανέλθει η μικρή in no time!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...