Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε γελάει δυνατα??


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!

Έχω μια μπεμπούλα η οποία θα κλείσει στις 13/3 τον 5ο μήνα. Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ γιατί ενώ μου χαμογελάει σχετικά εύκολα δεν γελάει δυνατά. Είναι φυσιολογικό; Την έχω ακούσει να γελάει μέχρι τώρα 3 φορές και αυτό ήταν ένα περίεργο γέλιο, σαν γέλιο με κλάμα μαζί, δηλαδή έλεγες γελάει ή δεν γελάει. Το βαφτιστήρι μας, αγοράκι, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, το θυμάμαι αξέχαστα 2 μηνών (δεν υπερβάλω!) έσκαγε στα γέλια το παιδί. Ένα άλλο παιδάκι μιας φίλης που γεννήθηκαν με την κόρη μου με 2 μέρες διαφορά τα ίδια. Μήπως πρέπει να το κοιτάξω πιο σοβαρά το θέμα; Έχω αγχωθεί πολύ :(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο ένας απο τους δύο μου γίους έως τους 8 μήνες δεν έιχε σκάσει χαμόγελο! Τώρα( 20 μηνών) είναι ένας μικρός καραγκιοζάκος:P.Πιστέω ότι είναι λίγο νωρίς. ο άλλος ήταν όπως περιγράφεις τα άλλα παιδάκια..υπομονή το κάθε παιδάκι με τον ρυθμό του

Link to comment
Share on other sites

ο ένας απο τους δύο μου γίους έως τους 8 μήνες δεν έιχε σκάσει χαμόγελο! Τώρα( 20 μηνών) είναι ένας μικρός καραγκιοζάκος:P.Πιστέω ότι είναι λίγο νωρίς. ο άλλος ήταν όπως περιγράφεις τα άλλα παιδάκια..υπομονή το κάθε παιδάκι με τον ρυθμό του

 

ευχαριστώ twinmama! απλά με αγχώνει και αυτή η παιδίατρος... 40 ημερών με ρώτησε αν χαμογελάει. Της είπα όχι φυσικά! Τώρα μου λέει πρέπει να χαμογελάει. 3 μηνών με ρωτάει αν γελάει δυνατά. όχι της ξαναλέω. Μα θα έπρεπε μου λέει. Τί να πω; Υποτίθεται πως ο γιατρός πρέπει να μας καθησυχάζει εμάς τις τρελές νέες μανούλες και όχι να μας τρελαίνει περισσότερο! Εκτός βέβαια και αν υπάρχει λόγος.. Τί να πω..

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κάπου στον πέμπτο μήνα μια φορά που τη γαργαλούσα άρχισε ξαφνικά να ξεκαρδίζεται! χαχαχα πολύ ωραίος ήχος! Και από τότε το κάνει κάθε τρεις και λίγο.:P

Μην ανησυχείς, σε όλα μα όλα τα θέματα κάθε παιδί είναι μοναδικό. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις 50 μερες περιπου αρχισε ο μικρος μου να γελαει συνειδητα...τωρα 2 μηνων και κατι ειναιενα μικρο καραγκιοζακι που ολη μερα γελαει...οχι ομως οτι ξεκαρδιζεται δυνατα.Το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμο...μην αγχωνεσαι.Αυτοι οι παιδιατροι ωρες ωρες πανε να μας αγχωσουν χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Ράννια όντως 40 ημερών πρέπει να γίνονται συσπάσεις χαμόγελου, όταν κάνεις εσύ τον καραγκιόζη. Μη φανταστείς δα και το χαμόγελο της colgate. Μια αντανακλαστική κίνηση που να θυμίζει χαμόγελο.

Link to comment
Share on other sites

cheesecake, πρέπει να το προκαλέσεις το γέλιο του μωρού σου. Προσπάθησε να χαχανίζεις εσύ την ώρα που το αλλάζεις και είστε πρόσωπο με πρόσωπο. Τα μωρά αντιδρούν μετά από ερεθίσματα. Πάντως μπορεί να είναι σοβαρός ο τύπος και να μη θέλει να γελάει συνέχεια. Μη περιμένεις σώνει και ντε να γελάει συνέχεια όπως κάποιο άλλο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Αα, sorry είναι δεσποινίδα... Πάντως έχει γελάσει, μην αγχώνεσαι. Μπορείς όμως να της καλλιεργήσεις την αίσθηση του χιούμορ κάνοντας διάφορες βλακειούλες. Παίξτε το κου-κου-τσα, να κρύβεσαι δηλαδή πίσω από ένα πετσετάκι, την πάνα της, κ.λ.π., πολύ χρήσιμο παιχνίδι, πιστεψε με! Μαθαίνει στα μωρά ότι η Μαμά εξαφανίζετε αλλά ξαναγυρνάει, διαδικασία που πρέπει να τη νιώσει για να μη δυσκολευτείς και συ σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

cheesecake, εμένα άρχισε να γελάει γύρω στους 5 μήνες, όταν κάποια στιγμή που την άλλαζα της έκανε 'κουκου τσα!'. Προσπαθούσα μετά για αρκετό καιρό να την κάνω να γελάσει αλλά τίποτα. Ακόμα και τώρα ενώ είναι παιδί που χαμογελάει συνέχεια, δεν γελάει δυνατα εύκολα. Τώρα που έχει αρχίσει και γαργαλιέται λίγο, της κάνω μπουρμπουλήθρες στο λαιμό και τότε ΙΣΩΣ γελάσει δυνατα.

 

Μην αγχώνεσαι. Είναι στο παιδί. Πάντως όντως είναι κάτι που πρέπει να το προκαλέσεις με διάφορα καραγκιοζηλίκια :lol:

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αα, sorry είναι δεσποινίδα... Πάντως έχει γελάσει, μην αγχώνεσαι. Μπορείς όμως να της καλλιεργήσεις την αίσθηση του χιούμορ κάνοντας διάφορες βλακειούλες. Παίξτε το κου-κου-τσα, να κρύβεσαι δηλαδή πίσω από ένα πετσετάκι, την πάνα της, κ.λ.π., πολύ χρήσιμο παιχνίδι, πιστεψε με! Μαθαίνει στα μωρά ότι η Μαμά εξαφανίζετε αλλά ξαναγυρνάει, διαδικασία που πρέπει να τη νιώσει για να μη δυσκολευτείς και συ σε λίγο.

 

roullio μου δεν μπορείς να φανταστείς τα καραγκιοζολίκια που της κάνω!! Αλλά μάλλον είναι σοβαρό το παιδί μου! Κυρία! Μου λέει και η μαμά μου, "ε τι ήθελες το παιδί, κορίτσι είναι, να χαχανίζει συνέχεια σαν χαζοχαρούμενο;;"!!:P Τί να πεις! Ο καθένας σε παρηγορεί με τον τρόπο του!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εμενα ο μικρουλης μου οταν ηταν 5 μηνων αρχησε , αλλα αυτο που λες cheesecake,δεν ηξερα αν ηταν κλαμα ή γελιο!!!

αλλα μετα σιγα σιγα μολις εβλεπε το μπαμπα του , γελαγε!!!

τωρα ειναι 8 μηνων και γελαει συνεχεια!!!

ευχομαι σε ολα τα παιδακια να γελανε μια ζωη!!!!! ειναι το πιο γλυκο πραγμα, διαβασα σε βιβλιο οτι πρπει κα ιεσυ να χαμογελας στο μικρουλη σου!!!

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ράννια όντως 40 ημερών πρέπει να γίνονται συσπάσεις χαμόγελου, όταν κάνεις εσύ τον καραγκιόζη. Μη φανταστείς δα και το χαμόγελο της colgate. Μια αντανακλαστική κίνηση που να θυμίζει χαμόγελο.

εννοεις το συνειδητο χαμογελο δλδ? οτι αντιλαμβανεται τι γινεται γυρω του και του φαινεται αστειο? ή απλα τις συσπασεις του προσωπου που μοιαζουν με χαμογελο?

 

δε ξερω...νομιζα οτι γινεται πολυ αργοτερα αυτο....εμενα αν δε κανω λαθος (δε θυμαμαι και πολυ καλα) νομιζω συνειδητα χαμογελο εκανε περιπου 2 μηνων. Γελιο με ηχο εκανε 3,5-4 μηνων(αυτο το θυμαμαι γιατι τον εχω σε ενα βιντεακι που ειναι ακριβως 4 μηνων)

 

 

Link to comment
Share on other sites

cheesecake, πρέπει να το προκαλέσεις το γέλιο του μωρού σου. Προσπάθησε να χαχανίζεις εσύ την ώρα που το αλλάζεις και είστε πρόσωπο με πρόσωπο. Τα μωρά αντιδρούν μετά από ερεθίσματα. Πάντως μπορεί να είναι σοβαρός ο τύπος και να μη θέλει να γελάει συνέχεια. Μη περιμένεις σώνει και ντε να γελάει συνέχεια όπως κάποιο άλλο μωρό.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!Ήμουν έτοιμη να σου γράψω τα ίδια!!!Βρες τρόπο να προκαλέσεις γέλιο!Εμένα γέλασε δυνατά 3μιση μηνών όταν την ώρα που τον έκανα μπάνιο αποφάσισα να μπω και εγώ στη μπανιέρα και παίζαμε με το τηλέφωνο του ντούζ!Την πρώτη φορά που τον άκουσα τρόμαξα!!!(ναι είναι αλήθεια) μου φάνηκε περίεργο! Μετά πέρασαν πολλές μέρες μέχρι να γελάσει πάλι με φωνή και έπρεπε να δει κάτι που να του φανεί πολύ αστείο.Μην περιμένεις στα καλά καθούμενα να αρχίσει να γελάει ένα μωρό!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το συνειδητο χαμογελο δλδ? οτι αντιλαμβανεται τι γινεται γυρω του και του φαινεται αστειο? ή απλα τις συσπασεις του προσωπου που μοιαζουν με χαμογελο?

 

δε ξερω...νομιζα οτι γινεται πολυ αργοτερα αυτο....εμενα αν δε κανω λαθος (δε θυμαμαι και πολυ καλα) νομιζω συνειδητα χαμογελο εκανε περιπου 2 μηνων. Γελιο με ηχο εκανε 3,5-4 μηνων(αυτο το θυμαμαι γιατι τον εχω σε ενα βιντεακι που ειναι ακριβως 4 μηνων)

 

 

Θα συμφωνήσω!!Συνειδητό χαμόγελο γίνετε συνήθως στους 2 μήνες και γέλιο με ήχο 3,5-4μηνών(εδώ ίσως απο παιδί σε παιδί να διαφέρει αλλά αυτά είναι τα όρια πιο νωρίς με ΤΙΠΟΤΑ πιο αργά μπορεί)

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
40 ημερων να χαμογελαει?! Πρωτη φορα το ακουω...

 

Ναι Ράννια μου!! Εμένα 42 ημερών όποτε πήγαινε πάνω απο την κούνια της και με έβλεπε έσκαγε χαμόγελο και κουνούσε χέρια πόδια. Ηταν χαμόγελο γιατί γελούσαν και τα μάτια της...Μόνο σε εμένα όμως..

Εντελώς συνειδητά σε όλους 2,5 μήνες.

Τώρα είναι 4,5 και ακόμη δεν κάνει αυτό το ξεκαρδιστικό που λέμε. 2 φορές με γαργαλητό το πέτυχα αλλά δεν το ξανακάνει...:-( και ήταν τόσο ωράια φωνούλα.

Νομίζω έχουν διαφορετικά χρονοδιαγράμματα...

και αυτόι οι παιδίατροι και για το γέλιο πρέπει να μας ανχώνουν....:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...