Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικά ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα αν το μωρό μου κάνει αρκετά συχνά πράσινα κακά?


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες,

Έχω ένα μωρό 2 μηνών και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί είναι τόσο κακό αν κάνει πράσινα κακάκια συχνά ενώ όλα τα άλλα βαίνουν κανονικά και παίρνει και βάρος κ.λπ.;

Επίσης, παίζει ρόλο στο χρώμα τους αν εγώ τρώω συχνά πράσινες σαλάτες ή αρακά και μπάμιες για παράδειγμα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η παιδίατρος μου είπε απλά όταν τη ρώτησα, ότι αυτό συμβαίνει συχνά στα μωρά που θηλάζουν και τίποτα άλλο, σα να μην έδωσε σημασία.

Κι εγώ έχω διαβάσει εδώ ότι είναι αλλεργία ή υπερπαραγωγή αλλά στην τελική τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργείται δεν έχω καταλάβει.

Ας μας πουν οι ειδικές...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς η γιατρός μας είπε ότι δεν είναι τίποτα, έχει να κάνει με το τι έχω φάει. αλλά κάπου αλλού στο forum (δε θυμάμαι σε ποιο τοπικ ακριβώς) διάβαζα ότι κάτι άλλο σημαίνει, αλλεργία ή κάτι τέτοιο. Κι εγώ το έχω απορία πάντως, αν και δεν ανησυχώ όσο παίρνει βάρος και φαίνεται ευχαριστημένη γενικότερα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπερπαραγωγη δειτε εδωhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39656&highlight=%F5%F0%E5%F1%F0%E1%F1%E1%E3%F9%E3%E7 και εδω http://www.thilasmos.gr/poli%20gala.htm

 

εν ταχυ οταν το μωρο τρωει το ελαφρυ γαλα και οχι το λιπαρο....

 

για αλλεργια τα πρασινα κακα με βλενες ειναι η πρωτη ενδειξη αλλα παραλληλα αποκλειουμε και την υπερπαραγωγη....οσο για τους παιδιατρους απο τη στγμη που δε ξερουν απο θηλασμο δε θα ξερουν οτι ναι μια γυναικα μπορει να εχει υπερπαραγωγη:rolleyes::rolleyes:

 

οχι το τι τρως δεν εχει σχεση...ουσιες περνανε μεσα απο το στηθος οχι κομματια φαγητου ΄:wink: σκεψου δηλ αμα φας πατζαρι δε θα γινει παντζαρι τα κακα του μωρου

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν το μωρο δεν παιρνει το λιπαρο γαλα, δεν θα παιρνει και βαρος απο καποια στιγμη κ επειτα...κ η παιδιατρος μπορει τωρα να μην πολυασχολειται, αλλα τοτε θα σου πασαρει το συμπληρωμα λεγοντας σου οτι το γαλα σου μαλλον ''δεν ειναι καλο''....:roll:

υποθετω τωρα εγω....

 

οσο για την αλλεργια , αν ειναι πχ στο αγελαδινο γαλα που καταναλωνει η μητερα , δεν ειναι κατι που δεν θα πρεπει να σας απασχολησει, οπως κ να το κανουμε ειναι αντιδραση του οργανισμου του μωρου. με το σκεπτικο οτι κατι το πειραζει καλυτερα να το παρατηρησετε και να πραξετε αναλογως....

Link to comment
Share on other sites

πράσινα αφρώδη κακά, εκρηκτικές κενώσεις: ένδειξη υπερπαραγωγής

πράσινα βλεννώδη: ένδειξη αλλεργίας

 

πράσινα νερουλά κακά είναι ένδειξη ίωσης

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

πράσινα αφρώδη κακά, εκρηκτικές κενώσεις: ένδειξη υπερπαραγωγής

πράσινα βλεννώδη: ένδειξη αλλεργίας

 

πράσινα νερουλά κακά είναι ένδειξη ίωσης

 

Να ρωτήσω και γω?

Μουσταρδί αφρώδη με σποράκια σημαίνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω?

Μουσταρδί αφρώδη με σποράκια σημαίνει κάτι?

καλημερα καλη μου αυτο που περιγραφησ ειναι πωσ εφαγε καλα

να σου ζησει

.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για να πω την αλήθεια μου δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι πράσινα με βλένες ή πράσινα αφρώδη.

Δηλαδή όσο παίρνει βάρος το παιδί να μη με απασχολεί αν είναι υπερπαραγωγή;

Αν είναι αλλεργία και συνεχίζουμε το ίδιο πρόγραμμα όπως τώρα, είναι πιθανό να του εμφανιστεί κάτι;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια γεία σας κι από μένα!να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

εμένα ο γιος μου είναι τώρα 12 μηνών!

όταν ήταν πολύ μικρούλης δύο εμβδομάδων έκανε και μένα συνέχεια πράσινα κακάκια,τον θύλαζα και που και που του έδινα ξένο γάλα όταν ένοιωθα ότι δεν είχε χορτάσει...όταν το είπα στον παιδίατρο μου,μου είπε φυσιολογικό!όμως εμένα ο μικρούλης έκλαιγε συνέχεια και χωρίς λόγο για αρκετές μέρες (μου έλεγαν όλοι κολικοί)......αφού λοιπόν άλλαξα τέσσερις παιδιάτρους σε διάστημα ενός μήνα..........ανακαλύψαμε ότι το παιδί μας έχει αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος και σταμάτησα να τον θυλάζω....του έδινα μέχρι πριν είκοσι ημέρες το almiron pepti (γάλα)το οποιο είναι για βρέφη με διαγνωσμένη αλλεργία!!!!!!

λοιπόν με λίγα λόγια νομίζω πως θα καταλάβεις ότι δεν πάει κάτι καλά κι από άλλα σημάδια.....όπως πρήξιμο στην κοιλίτσα του ή εξανθήματα ή έντονη ανησυχία!άν δεν έχει κάποιο από αυτά και απλά τα κακάκια του είναι πράσινα δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχίσεις!!!!!!!!!!!αυτά κουκλίτσα να σου ζήσει και πάλι.......!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

α επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η παιδίατρος μου που την έχω μέχρι και σήμερα μου είχε ζητήσει να της πάω τα κακάκια του μικρού να τα δει από κοντά........

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, να χαίρεσαι κι εσύ το μωρό σου.

Επειδή δεν κατάλαβα, το δικό σου είχε αλλεργία στο δικό σου γάλα ή στο αγελαδινό; γιατί αν είχε στο αγελαδινό θα μπορούσε ο γιατρός να σου πει να κόψεις αυτό από την τροφή σου, όχι το θηλασμό.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

είχε στο αγελαδινό καλά κατάλαβες..για κάποιες ημέρες έκοψα ότι είχε με αγελαδινό γάλα, δεν είδαμε καμία βελτίωση...στην πορεία λοιπόν καταλάβαμε ότι ο μικρούλης προφανώς είχε κι άλλες αλλεργίες!!

μεγαλώνοντας φαντασου που μπήκαμε στις στερεές τροφές είχα πολλά προβλήματα!

στα γρήγορα θα σου πω κάποια παραδείγματα!

αρχίσαμε με λίγο μήλο για δύο εμβομάδες, μετά λίγο μπανάνα για δύο εμβδομάδες μετά λίγο αχλάδι και τέλος το πορτοκάλι!παρατηρούσαμε λοιπόν ότι κάθε φορά που προσθέταμε άνα νέο φρούτο ο μικρός έβγαζε κοκκινίλες σας μικρά σπιθούράκια στα μάγουλα του (γύρω απτα χειλάκια του)και κάποιες φορές και το κορμάκι του!σιγά σιγά όμως και τον τρόπο που του προσθέταμε νέες γεύσεις ο οργανισμός του του καταπολεμούσε και το αντιμετωμετοπίζαμε!

φαντάσου λοιπόν ο μικρούλης όπως σου είπα είναι 12 μηνών και κάτι και πριν από 20 ημέρες βγήκαμε σιγά σιγά από το υποαλλεργικό γάλα πήγαμε σε ΗΑ και τώρα εδώ και πέντε ημέρες πίνουμε κανονικό και τρώμε κανονική κρεμούλα, από φαγητά τρώμε τα απολύτως απαραίτητα χωρίς να δοκιμάζουμε διάφορες γεύσεις!

βέβαια εμένα είναι μια δύσκολη περίπτωση που όμως ξεπερνιέται απλά θέλει υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

απλά θέλω να σου πω ότι με τις αλλεργίες δεν μπορείς να ξέρεις,οπότε δοκιμάζεις, κάνεις αλλαγές στην διατροφή σου εφόσον θηλάζεις και βλέπεις τα αποτελέσματα!

αλλά νομίζω ότι θα είχε κι άλλα συμπτώματα εκτός από τα κακάκια του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...όταν ήταν πολύ μικρούλης δύο εμβδομάδων έκανε και μένα συνέχεια πράσινα κακάκια,τον θύλαζα και που και που του έδινα ξένο γάλα...

 

είχε στο αγελαδινό καλά κατάλαβες..για κάποιες ημέρες έκοψα ότι είχε με αγελαδινό γάλα, δεν είδαμε καμία βελτίωση...

 

...ανακαλύψαμε ότι το παιδί μας έχει αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος και σταμάτησα να τον θυλάζω....του έδινα μέχρι πριν είκοσι ημέρες το almiron pepti (γάλα)το οποιο είναι για βρέφη με διαγνωσμένη αλλεργία!!!!!!

 

 

Για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, να διευκρινίσω τα εξής σε σχέση μ' αυτά που λες:

 

1. Και μόνο το γεγονός ότι έδινες στο μωρό ξένο γάλα ήταν λόγος για να ενεργοποιήσει την αλλεργία του.

 

2. Για να φανεί διαφορά η μαμά θα πρέπει να απέχει από τα γαλακτοκομικά (εμφανή και κρυφά, πχ. φρυγανιές, ψωμί για τόστ που περιέχουν ορό γάλακτος) για 4 εβδομάδες περίπου. Αυτός είναι περίπου ο χρόνος που "μένει" η πρωτεΐνη στον οργανισμό της μαμάς.

 

3. Το όποιο "ειδικό" αντιαλλεργικό γάλα δεν παύει να έχει ως βάση του το αγελαδινό γάλα. Το μητρικό εξακολουθεί να είναι το καλύτερο γάλα για τα βρέφη με αλλεργίες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλη μου αυτο που περιγραφησ ειναι πωσ εφαγε καλα

να σου ζησει

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να σαι καλά

 

αν το μωρο δεν παιρνει το λιπαρο γαλα, δεν θα παιρνει και βαρος απο καποια στιγμη κ επειτα...κ η παιδιατρος μπορει τωρα να μην πολυασχολειται, αλλα τοτε θα σου πασαρει το συμπληρωμα λεγοντας σου οτι το γαλα σου μαλλον ''δεν ειναι καλο''....:roll:

υποθετω τωρα εγω....

 

οσο για την αλλεργια , αν ειναι πχ στο αγελαδινο γαλα που καταναλωνει η μητερα , δεν ειναι κατι που δεν θα πρεπει να σας απασχολησει, οπως κ να το κανουμε ειναι αντιδραση του οργανισμου του μωρου. με το σκεπτικο οτι κατι το πειραζει καλυτερα να το παρατηρησετε και να πραξετε αναλογως....

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και γω αυτόν τον καυγά θέλω να αποφύγω γι'αυτό και το ψάχνω. Πάντως σε μια φίλη μου που χρειάστηκε πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού και το συζήτησαν της είπε ότι όσο παίρνει βάρος το μωρό δεν ανησυχούμε. Θα ρωτήσω και εγώ πάντως μήπως κάτι χαθηκε στην πορεία:P

Link to comment
Share on other sites

ξένο γάλα του έδινα μόνο τις δύο πρώτες εβδομάδες όπως είπά, μετά μόνο τον θήλαζα. μετά για ένα μήνα όπως είπα δεν έτρωγα ούτε έπινα καθόλου γαλακτοκομικά.το θέμα με το μικρό μου αν διαβάσεις και το επόμενο δεν ήταν μόνο στο γάλα αλλά και σε πολλές τροφές ακόμα!δεν δημιουργώ παρανοήσεις λοιπόν λέω την προσωπική μου εμπείρια!επίσης το "ειδικό" γάλα μπορεί να έχει ως βάση το αγελαδινό αλλά είναι φτιαγμένο για παιδιά με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δημιουργείται πρόβλημα στην υγεία του παιδιού αν έχει πράσινα κακάκια ή όχι; εγώ αυτό θέλω να ξέρω...όσο βλέπω το παιδί μου να αναπτύσσεται κανονικά να μην ανησυχώ κι ας έχει πράσινα κακάκια; Τι λέει η εμπειρία σας;

Στο μεταξύ είμαι στην αναζήτηση παιδιάτρου που να υποστηρίζει και τον αποκλειστικό θηλασμό, να είναι δηλαδή σύμβουλος, για να νιώσω ασφάλεια ότι δεν θα πάει να μου πασάρει ξένο γάλα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

ξένο γάλα του έδινα μόνο τις δύο πρώτες εβδομάδες όπως είπά, μετά μόνο τον θήλαζα. μετά για ένα μήνα όπως είπα δεν έτρωγα ούτε έπινα καθόλου γαλακτοκομικά.το θέμα με το μικρό μου αν διαβάσεις και το επόμενο δεν ήταν μόνο στο γάλα αλλά και σε πολλές τροφές ακόμα!δεν δημιουργώ παρανοήσεις λοιπόν λέω την προσωπική μου εμπείρια!επίσης το "ειδικό" γάλα μπορεί να έχει ως βάση το αγελαδινό αλλά είναι φτιαγμένο για παιδιά με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα!

 

Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα σου τα μηνύματα πριν γράψω αυτό που έγραψα. Λέγοντας παρανοήσεις εννοώ το να μην παρανοήσει κάποια που διαβάζει τα γραφόμενά σου το τι ισχύει. Δεν εννοώ ότι εσύ "δημιουργείς παρανοήσεις".

 

Το ξένο γάλα που έδωσες έστω και για 2 εβδομάδες ήταν αρκετό για να ενεργοποιήσει την αλλεργία - αυτό δεν αλλάζει.

 

Στην πορεία καταναλώνοντας εσύ γαλακτοκομικά και περνώντας η πρωτεΐνη του αγελαδινού στο δικό σου γάλα, το πρόβλημα συνεχίστηκε.

 

Επίσης το "καθόλου γαλακτοκομικά" είναι σχετικό... Είχες κόψει δηλαδή και αλλαντικά που περιέχουν ορό γάλακτος και μαγιονέζες και ψωμιά κλπ.;

 

Τα ειδικά γάλατα έχουν τη θέση τους σαφώς.

Και σαφώς είναι σεβαστό το ότι επέλεξες να μην συνεχίσεις να θηλάζεις - μπορεί να το έκανες (υποθετικά μιλώ) και γιατί δεν ήθελες να έχεις τόσους περιορισμούς στο φαγητό - κι αυτό σεβαστό.

Μην λέμε όμως ότι το όποιο αντι-/υπο-αλλεργικό γάλα είναι καλύτερο ή καταλληλότερο από το μητρικό γιατί δεν είναι - αυτό είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως θα μου απαντήσει κάποια αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα για το παιδί μου αν κανει συχνα πράσινα κακάκια και δεν κάνω κατι γι'αυτό;;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως θα μου απαντήσει κάποια αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα για το παιδί μου αν κανει συχνα πράσινα κακάκια και δεν κάνω κατι γι'αυτό;;;;

Δεν ειμαι ειδικη, αλλά φανταζομαι οτι αν οφειλετε σε υπερπαραγωγη(αλλα το μωρο αυξανει καλά το βαρος του) δεν πειραζει, οφειλετε σε αλεργια το μωρο ισως να εχει κι αλλες ενοχλήσεις.

Εμενα ας πουμε όταν εχει πρασινα κακά(που ακομα δεν εχω καταλάβει τι φταιει) ερεθίζεται πολύ και το πωπουδακι του!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως θα μου απαντήσει κάποια αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα για το παιδί μου αν κανει συχνα πράσινα κακάκια και δεν κάνω κατι γι'αυτό;;;;

 

νομιζω οτι οι απαντησεις για υπερπαραγωγη, αλλεργια, ιωση σε καλυπτουν...

τι εννοεις 'σοβαρο'; το να χασει βαρος πχ δεν ειναι σοβαρο; το να το φορτωσεις με αλλεργιογονες τροφες (μεσα απο το γαλα σου) στις οποιες αργοτερα μπορει να αντιδρασει με εκζεματα π.χ. δεν ειναι σοβαρο; σκεψου να εχεις εσυ αλλεργια πχ στο πορτοκαλι κ να σου δινουν καθε μερα πορτοκαλι χυμο...:roll:

για την ιωση, τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα θα την περασουν με καποια ανησυχια, η κ μυξες, αυτο ειναι αλλο θεμα ετσι κ αλλιως.

αλλα για τα 2 πρωτα δεν καταλαβαινω τι αλλο σοβαροτερο θεωρεις οτι θα μπορουσε να συμβαινει....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μα παίρνει βάρος κανονικότατα και με το παραπάνω και δεν έχει καμία ένδειξη για αλλεργία...Το ότι τρώω σαλάτες κάθε μέρα θα έχει να κάνει με τα κακά του παιδιού...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

οκ, τοτε αν εσυ θεωρεις οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα δεν καταλαβαινω τι αλλο θες να μαθεις....:roll: επισης εφοσον γραφουμε παραπανω οτι τα πρασινα κακα ΕΙΝΑΙ ενδειξη αλλεργιας, δεν καταλαβαινω απο που συναγαγεις οτι ''δεν εχει καμια ενδειξη για αλλεργια.''

οπως νομιζεις, φυσικα.

 

σχετικα με το τι τρωει μια θηλαζουσα μαμα : ειπαμε οτι ειναι παραλογο το χρωμα του φαγητου ΤΗΣ να βγαινει στα κακα του μωρου (το γαλα ειναι πρασινο αν φαει μαρουλι; η καφε αν φαει σοκολατα; :rolleyes:) απλη λογικη..

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...