Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

13Μιση μηνων πισω κινητικα


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!ειναι ισως η τριτη φορα που γραφω εδω με θεμα τη κινητικη αναπτυξη που ειμαστε πισω..εχω ενα υπεροχο αγορακι 13μιση μηνων!

ολους αυτους τους μηνες με ανησυχουσε η κινητικη του αναπτυξη αλλα παντα με καθισυχαζε ο παιδιατρος..αλλα τωρα πλεον το κακο εχει παραγινει και δεν με καθησυχαζει πλεον τιποτα.θα το κοιταξω σε καποιο ειδικο μαλλον

η κατασταση ειναι η εξης,ειναι πολυ παραξενο περπαταει αμα τον κρατας απο τα χερακια αρκετα σταθερα,πλεον οταν κρατιεται απο επιπλα φευγει και μονος του...απο την αλλη ομως δεν σηκωνεται απο ξαπλωτος καθιστος ουτε απο καθιστος ορθιος!

σας παρακαλω πολυ αμα εχει καμια μανουλα παρομοια εμπειρια να μου απαντησει.εχω σκασει απο την ανησυχια μου..

επισεις αμα ξερετε που να τον παω σε καποιο ειδικο ιδιωτικο..στο παιδων..που???

απλα μου φενεται πολυ παραξενο..απο τη μια να ειναι ετοιμος να περπατησει και να μη κανει ομως ολα τα αλλα που θα επρεπε να εχει ηδη κανει πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μονο περιεργο (ισως γιατι κι εγω ασχετη ειμαι ) μου ακουγεται οτι απο ξαπλωτος δεν μπορει να κατσει

Το οτι απο καθιστος δεν μπορει να σηκωθει (παρα μονο με στηριγματα φανταζομαι)μου ακουγεται νορμαλ

Η μικρη μου εφυγε μονη της(πρωτα βηματακια) 15,5 μηνων και ενα μηνα μετα καταφερε απο καθιστη να σηκωθει μονη της ορθια(χωρις να στηριζεται καπου)

Αν ανησυχεις ισως να τον πας σε αλλο παιδιατρο να ακουσεις και μια αλλη γνωμη

Πιστευω θα ειναι ολα καλα!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάτι από τα δύο είναι ανησυχητικό. Συνήθως πρώτα περπατάνε και μετά μπορούν να σηκωθούν από καθιστά όρθια χωρίς να κρατιούνται από κάπου, το λέει και στο βιβλιάριο υγείας. Όπως και από ξαπλωτά σε καθιστή θέση, κάποια αργούν να το κάνουν. Η δικιά μου π.χ. που γενικά τα έκανε όλα στην ηλικία που λέει και το βιβλιάριο, προτιμούσε να γυρνάει από ξαπλωτή μπρούμυτα και να σηκώνεται. Πιο πρόσφατα άρχισε να ανακάθεται. Τώρα βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί, αλλά αυτά από μόνα τους δεν μου ακούγονται κάπως. Έχει καιρό μπροστά του.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Γιατρος δεν ειμαι αλλα δεν βλεπω τπτ ανησυχητικο.....οταν ειναι ξαπλωμενος τον αφηνεις μονο του να σηκωθει ή τον κοιτας αρχιζεις να μασας νυχια στο 5λεπτο και στο 10λεπτο τον σηκωνεις εσυ?.......:P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι κάτι από τα δύο είναι ανησυχητικό. Συνήθως πρώτα περπατάνε και μετά μπορούν να σηκωθούν από καθιστά όρθια χωρίς να κρατιούνται από κάπου, το λέει και στο βιβλιάριο υγείας. Όπως και από ξαπλωτά σε καθιστή θέση, κάποια αργούν να το κάνουν. Η δικιά μου π.χ. που γενικά τα έκανε όλα στην ηλικία που λέει και το βιβλιάριο, προτιμούσε να γυρνάει από ξαπλωτή μπρούμυτα και να σηκώνεται. Πιο πρόσφατα άρχισε να ανακάθεται. Τώρα βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί, αλλά αυτά από μόνα τους δεν μου ακούγονται κάπως. Έχει καιρό μπροστά του.

 

Ναι σωστο αυτο που λεει η Κικνα....το να ανακατσεις θελει κοιλιακους και ραχιαιους και αυτοι θελουν δουλεμα στα βρεφακια. Εγω παλι ΔΕΝ θυμαμαι ποτε ανακαθησε μονη της, αλλα νομιζω γυρναγε στο πλαι και εσπρωχνε με τα χερια και καθοταν.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!ειναι ισως η τριτη φορα που γραφω εδω με θεμα τη κινητικη αναπτυξη που ειμαστε πισω..εχω ενα υπεροχο αγορακι 13μιση μηνων!

ολους αυτους τους μηνες με ανησυχουσε η κινητικη του αναπτυξη αλλα παντα με καθισυχαζε ο παιδιατρος..αλλα τωρα πλεον το κακο εχει παραγινει και δεν με καθησυχαζει πλεον τιποτα.θα το κοιταξω σε καποιο ειδικο μαλλον

η κατασταση ειναι η εξης,ειναι πολυ παραξενο περπαταει αμα τον κρατας απο τα χερακια αρκετα σταθερα,πλεον οταν κρατιεται απο επιπλα φευγει και μονος του...απο την αλλη ομως δεν σηκωνεται απο ξαπλωτος καθιστος ουτε απο καθιστος ορθιος!

σας παρακαλω πολυ αμα εχει καμια μανουλα παρομοια εμπειρια να μου απαντησει.εχω σκασει απο την ανησυχια μου..

επισεις αμα ξερετε που να τον παω σε καποιο ειδικο ιδιωτικο..στο παιδων..που???

απλα μου φενεται πολυ παραξενο..απο τη μια να ειναι ετοιμος να περπατησει και να μη κανει ομως ολα τα αλλα που θα επρεπε να εχει ηδη κανει πιο πριν.

 

 

ο γιατρος μου έχει πει οτι μία μάνα οφείλει να ανησυχει (οχι να τρελαινεται κιολας) για το παιδι, ακόμα κ όταν δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερος.......εμένα 16,5 κ περπατάει με το ένα χεράκι.....μόνη της καθόλου....κ επίσης σηκώνεται απο ξαπλωτη σε καθιστη θέση, μόνο όταν γυρίσει μπρουμυτα πρώτα (οπως γράφει κ μία μανούλα πιο πανω).....εμείς είμαστε πιο πίσω κινητικά από ότι εσείς κ μία το σκέφτομαι μία οχι......από καθιστή σε όρθια θέση σηκώνεται μόνο αμα πιαστεί από κάπου.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Μήπως το παιδί είναι λίγο βαρύ? Εννοώ, ψηλό και παχουλό? Εχω ακούσει ότι παίζει ρόλο αυτό. Κοίτα ο πρώτος μου περπάτησε 13 μηνών. Ο δεύτερος 11 μηνών, αλλά ακόμα (χρονιάζει μεθαύριο) δεν σηκώνεταί χωρίς να κρατάει κάπου. Πρέπει να ανακαθήσει, να πιαστεί από κάπου και μετά να σηκωθεί.

Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά, φυσικά αν ανησυχείς να το δει ένας ειδικός.

 

Πάντως το γεγονός ότι είναι έτοιμος να φύγει, είναι πολύ καλό. Ισως να μην τον βοηθάς να σηκώνεται, παρόλα αυτά νομίζω ότι μπορεί και να είναι θέμα ημερών να το κάνει.

 

Εξάλλου κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

Πχ, εγώ ανησυχούσα στον πρώτο μου που δεν μπουσούλησε ποτέ, αλλά σερνόταν!!!!Τελικά περπάτησε κατευθείαν. Επίσης με ανησυχούσε το γεγονός ότι δεν μιλούσε. Τον πήγα παιδικό 20 μηνών και δεν είδα αποτελε΄σματα. Ε, όταν έκλεισε ο παιδικός τον Αυγουστο μίλησε - όχι μόνο τραγούδησε κιόλας! Αφού οι δασκάλες τα παίξανε με την αλλαγή! Τώρα δεν βάζει γλώσσα μέσα, έχει πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για παιδί 5 ετών και του λέμε να σταματήσει να μιλάει που και που γιατί πονοκεφαλιάζουμε!

 

Μην ανησυχείς, όλα καλά θα είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια για τις αμεσες απαντησεις!ειναι οντως αρκετα ψηλο παιδακι και βαρουτσικο,ισως να παιζει ρολο και αυτο.τωρα οσο αφορα τα αλλα...πριν κανα μηνα αρχισε να γυριζει μπρουμυτα και να καθεται στα τεσσερα.αλλα μετα το εκοψε και δε θελει ουτε κατα διανοια να κατσει μπρουμυτα.οταν ειναι ξαπλωτος π.χ. στη κουνια του το πρωι καμια φορα που με φωναζει και αργω να τον παρω γιατι χουζουρευω ουτε μια φορα δεν τον εχω δει να εχει σηκωθει εστω να κατσει καθιστος.π.χ. αμα τον ξαπλωσω στο χαλι δεν υπαρχει περιπτωση να σηκωθει,θα κλαιει μεχρι να τον σηκωσω.

απο καθιστος ορθιος δεν διευκρινησα οτι δεν σηκωνεται ουτε αν πιαστει απο καπου...δεν κανει καν τη κινηση.λες και δεν τον ενδιαφερει.φανταστητε οτι ενω ειχαμε παρκοκρεβατο και προσφατα του πηρα και παρκο μονο και μονο για να αρχισει να γατζωνετε και να σηκωθει απο τις τρυπες αλλα τιποτα.γενικα δεν τον εχω καθολου περιορισμενο.απο μικρο τον βαζω ελευθερα να κατσει το χαλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς.

Η κόρη μου κάθισε κανονικά 6 μηνών (την έβαζα εγώ εννοείται) αλλά δεν γυρνούσε από ανάσκελα μπρούμυτα και αντίστροφα. Για να γυρίσει έκλεισε και τους 7 μήνες (αν θυμάμαι καλά). Αυτό που μου είπε η παιδίατρος είναι "προφανώς δεν της χρειάστηκε".

Περπάτησε 15 μηνών.

Δεν θυμάμαι καθόλου πότε από ξαπλωτή θέση πήγε στην καθιστή. Να σηκωθεί μόνη της στηριζόμενη το έκανε νομίζω 11-12 μηνών.

Νομίζω ότι άδικα ανησυχείς, αλλά, αν θες, πάρε και τη γνώμη ειδικού, κυρίως για να σε καθησυχάσει.

Όσο για το βαρύ παιδί, να σου πω την εμπειρία φίλης μου:

το παιδάκι της πολυ ψηλό και βαρύ, 10 μηνών δεν καθότανε καν!! Τώρα, που είναι 15 μηνών μπουσουλάει, αλλά ακόμα δεν έχει περπατήσει!! Και όλα καλά!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου πω οτι αφου σα μαμα ανησυχεις τοσο και κατι στη συμπεριφορα του παιδιου δε σου καθεται καλα πηγαινε το παιδι σε εναν ειδικο να το δει...κανε ενα κοπο.Το πολυ πολυ να πατε τσαμπα αλλα τουλαχιστον θα ηρεμησεις.Γιατι αν μια στις χιλιες το παιδι χρειαζεται καποια βοηθεια και το αφησεις μετα θα αυτομουτζωνεσαι και θα λες "Αφου το εβλεπα ...γιατι το αμελησα".Εξαλλου τωρα ειναι μικρουλια και πλαθεται ακομα το σωματακι τους.

 

Εγω τουαχιστον ετσι λειτουργω με το παιδι μου.Δε λεω με το παραμικρο να τρεχουμε τα παιδια στους γιατρους αλλα οταν εχω τ παιδι ολη μερα και παρατηρω τη συμπεριφορα του και το ενστικτο μου μου λεει οτι κατι περιεργο συμβαινει προτιμω να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλεκτράκι 14+ μηνών τώρα άρχισε να κάνει τα πρώτα του βήματα χωρίς καμιά βοήθεια. Αλλά λίγο πριν άρχισε να σηκώνεται από καθιστή θέση σε όρθια μόνη της. Αντίθετα ο ανιψιός μου περπατά εδώ και 2 μήνες.

 

Κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

natasiaes ποτε ξεκινησε η δικια σου απο ξαπλωτη να καθεται και απο καθιστη να σηκωνεται αμα στηριζεται καπου???[/QUOT

 

κ τα 2 αυτα τα έκανε περίπου 12 μηνών......κ το μπουσούλημα επίσης......υπάρχει εξέλιξη απλά είναι αργή.....πολύ αργή.......αυτό που πρόσεξα αυτές τις μέρες είναι οτι δεν εχει σωματικό πρόβλημα, είναι ψυχολογικο περισσότερο, γτ μια φορά (πριν 2 μηνες ισως)αφησε τα χέρια της, δε στηριζόταν πουθενά, κ επεσε με τον ποπο κ χτυπησε κ λιγο το κεφάλι της πίσω.....υποψιάζομαι οτι φοβήθηκε.....θέλει οπωσδήποτε να μου κρατάει το χέρι για να περπατήσει κ οταν της το αφήνω γκρινιάζει κ άλλες φορές κάθεται με τον ποπο (σιγα σιγα) κ άλλες φορές στέκεται κ αναζητάει το χέρι μου.....:|

με λίγα λόγια οδεύμουμε 17μηνων κ δε περπατάει μόνη της....!!..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια για τις αμεσες απαντησεις!ειναι οντως αρκετα ψηλο παιδακι και βαρουτσικο,ισως να παιζει ρολο και αυτο.τωρα οσο αφορα τα αλλα...πριν κανα μηνα αρχισε να γυριζει μπρουμυτα και να καθεται στα τεσσερα.αλλα μετα το εκοψε και δε θελει ουτε κατα διανοια να κατσει μπρουμυτα.οταν ειναι ξαπλωτος π.χ. στη κουνια του το πρωι καμια φορα που με φωναζει και αργω να τον παρω γιατι χουζουρευω ουτε μια φορα δεν τον εχω δει να εχει σηκωθει εστω να κατσει καθιστος.π.χ. αμα τον ξαπλωσω στο χαλι δεν υπαρχει περιπτωση να σηκωθει,θα κλαιει μεχρι να τον σηκωσω.

απο καθιστος ορθιος δεν διευκρινησα οτι δεν σηκωνεται ουτε αν πιαστει απο καπου...δεν κανει καν τη κινηση.λες και δεν τον ενδιαφερει.φανταστητε οτι ενω ειχαμε παρκοκρεβατο και προσφατα του πηρα και παρκο μονο και μονο για να αρχισει να γατζωνετε και να σηκωθει απο τις τρυπες αλλα τιποτα.γενικα δεν τον εχω καθολου περιορισμενο.απο μικρο τον βαζω ελευθερα να κατσει το χαλι.

 

Μήπως χτύπησε πουθενά στην προσπάθειά του να κάνει αυτές τις κινήσεις?

Μπορεί να φοβάται, αν είχε χτυπήσει κάπου και να το θυμάται. Κάνε υπομονή, θα αναγκαστεί να το κάνει. Ειδάλλως αφού σε αγχώνει τόσο να εμπιστευτείς το ένστικτό σου και να το πας σε γιατρό.

Καλό κουράγιο, είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι κακό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Από τη στιγμή που το παιδί μπορεί και κάνει βηματάκια όταν είναι σηκωμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι θέμα χρόνου να περπατήσει, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο να το κάνει (αν και δε νομίζω πολύ).

 

Αυτό που σε παραξενεύει, το ότι δεν σηκώνεται από ξαπλωτός στο κώλο του ή σε όρθια θέση είναι λογικό αλλά μάλλον οφείλεται στο ότι υστερεί λίγο στη δύναμη. Θα έπρεπε να κοιτάξεις μήπως παρουσιάζει καμία μικρή υποτονία (ένας παιδονευρολόγος θα στο έλεγε σε μία επίσκεψη) και θα ήταν καλό να κάνει μερικές φυσικοθεραπείες για να αποκτήσει αυτή την επιπλέον δύναμη ή τεχνική που απαιτείται για να τα κάνει.

 

Γενικά τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές. Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ με το γιο μου που ενώ είχε πάει 12,5 μηνών δεν μπορούσε να σηκωθεί από κάτω, όπως και ο δικός σου, ούτε στο κώλο του, ούτε όρθιος. Αν τον βάζαμε όρθιο στο πάρκο περπατούσε γύρω γύρω και γενικά στεκόταν αρκετά. Ούτε βέβαια μπουσουλούσε καθόλου, περισσότερο σερνόταν τότε. Ο παιδίατρος καθησυχαστικός (οι περισσότεροι έτσι είναι, υπάρχει - δεν υπάρχει πρόβλημα), αλλά αφού τον έπρηξα με το άγχος μου μας είπε να τον πάμε σε ένα παιδονευρολόγο για να τον κοιτάξει.

 

Ο παιδονευρολόγος διέγνωσε ήπια υποτονία και είπε ότι απλά θέλει το χρόνο του για να κάνει μερικά πράγματα. Μας είπε ακόμη ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε φυσικοθεραπείες και όλα θα έρθουν με το καιρό.

 

Παρόλα αυτά εγώ δεν ήθελα να αφήσω το παιδί αβοήθητο και του ξεκίνησα φυσικοθεραπείες. Κάναμε γύρω στις 7-8 ώρες και είδα σημαντικά αποτελέσματα:

 

- Ξεκίνησε σιγά σιγά από σύρσιμο να κάνει κανονικό μπουσούλημα.

- Κατάφερε να σηκώνεται από ξάπλα στο κώλο του, μετά από κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης των κοιλιακών - ραχιαίων.

- Άρχισε να σηκώνεται τελικά από ξάπλα όρθιος, πιανόμενος από τοίχους, έπιπλα, κλπ.

- Τελικά μπόρεσε και άρχισε να κάνει λίγα βηματάκια χωρίς να πιάνεται και στο τέλος, ξαφνικά, και ενώ περίμενα ότι θα καθυστερήσει και άλλο, περπάτησε 16,5 μηνών.

 

Δηλαδή με λίγες φυσικοθεραπείες και μέσα σε 4 μήνες κατάφερε να κάνει αυτά που ίσως έπρεπε να τα κάνει λίγο νωρίτερα. Τώρα 21 μηνών περπατάει κανονικά αλλά σε θέμα δύναμης (βασικά κορμού) πάντα υπολείπεται ίσως από άλλα παιδάκια της ηλικίας του.

 

Σε αντιδιαστολή ο μικρός μου που από 5-6 μηνών γύρισε μπρούμητα και ανάσκελα, 7 μηνών κάθισε καλά στο κώλο του, 8 μπουσούλησε κανονικά και τώρα που θα γίνει 9 μηνών σηκώνεται άνετα από οποιοδήποτε θέση μέσα στο πάρκο και κάνει πλάγια βήματα, στέκεται με το ένα χέρι, κλπ.

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετικούς χρόνους. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το κάθε παιδί είναι διαφορετικό κι έχει τους δικούς του ρυθμούς, απλά αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι οτι κι αν σου λέει ο παιδίατρος, να πας το παιδάκι σου σε έναν ειδικό! Γιατί αν μάι στο εκατομμύριο έχει κάτι, πρώτον τώρα μπορείς να το διορθώσεις χωρίς να του αφήσει κουσούρι, ούτε καν θα το θυμάται και δευτερον θα κοιμάσαι εσύ εντάξει με την συνείδησή σου οτι ότι μπορούσες, το έκανες!

Και δεν μιλάω από σχέση ισχύος...Εμένα η μικρούλα είχε ένα μικρό προβληματάκι με το ματάκι της και μάλιστα κληρονομικό από εμένα κι όταν μου πρωτοέκανε νύξη ο πατέρας μου να την παω στην παιδοφθαλμίατρο αντέδρασα, τόσο άσχημα, με τόσο θυμό, που δεν καταλαβαίνω πια γιατί...Τώρα που έχει σχεδόν φτιάξει, μετανιώνω για την αντίδρασή μου και δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν την έπαιρνε μόνος του ο άντρας μου να την παέι στην γιατρό. Μην κάθεσαι, κλείσε ραντεβου τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!Ο μικρός μου είναι 15 μηνών,έχει περπατήσει καλά καλά εδώ και 1,5 μήνα αλλά μετά απο αυτό κατάφερε από καθιστός να σηκώνεται όρθιος(χωρίς στήριξη).Αυτό που με ανησυχούσε ήταν οτι από ξαπλωτός δεν μπορούσε να σηκωθεί καθιστός μέχρι 11 μηνών.Κάποια στιγμή το έκανε,επάνω στο κρεβάτι μας θυμάμαι που του ήταν ίσως πιο μαλακό.Το είχα πει στην παιδίατρο και μου είπε να το παρακολουθήσουμε.Το πιθανότερο είναι οτι και το δικό σου παιδάκι θα το κάνει σύντομα-εκεί που δεν το περιμένεις!-αλλά θα σου έλεγα να το ψάξεις για να ηρεμήσεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το παιδί μπορεί και κάνει βηματάκια όταν είναι σηκωμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι θέμα χρόνου να περπατήσει, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο να το κάνει (αν και δε νομίζω πολύ).

 

Αυτό που σε παραξενεύει, το ότι δεν σηκώνεται από ξαπλωτός στο κώλο του ή σε όρθια θέση είναι λογικό αλλά μάλλον οφείλεται στο ότι υστερεί λίγο στη δύναμη. Θα έπρεπε να κοιτάξεις μήπως παρουσιάζει καμία μικρή υποτονία (ένας παιδονευρολόγος θα στο έλεγε σε μία επίσκεψη) και θα ήταν καλό να κάνει μερικές φυσικοθεραπείες για να αποκτήσει αυτή την επιπλέον δύναμη ή τεχνική που απαιτείται για να τα κάνει.

 

Γενικά τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές. Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ με το γιο μου που ενώ είχε πάει 12,5 μηνών δεν μπορούσε να σηκωθεί από κάτω, όπως και ο δικός σου, ούτε στο κώλο του, ούτε όρθιος. Αν τον βάζαμε όρθιο στο πάρκο περπατούσε γύρω γύρω και γενικά στεκόταν αρκετά. Ούτε βέβαια μπουσουλούσε καθόλου, περισσότερο σερνόταν τότε. Ο παιδίατρος καθησυχαστικός (οι περισσότεροι έτσι είναι, υπάρχει - δεν υπάρχει πρόβλημα), αλλά αφού τον έπρηξα με το άγχος μου μας είπε να τον πάμε σε ένα παιδονευρολόγο για να τον κοιτάξει.

 

Ο παιδονευρολόγος διέγνωσε ήπια υποτονία και είπε ότι απλά θέλει το χρόνο του για να κάνει μερικά πράγματα. Μας είπε ακόμη ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε φυσικοθεραπείες και όλα θα έρθουν με το καιρό.

 

Παρόλα αυτά εγώ δεν ήθελα να αφήσω το παιδί αβοήθητο και του ξεκίνησα φυσικοθεραπείες. Κάναμε γύρω στις 7-8 ώρες και είδα σημαντικά αποτελέσματα:

 

- Ξεκίνησε σιγά σιγά από σύρσιμο να κάνει κανονικό μπουσούλημα.

- Κατάφερε να σηκώνεται από ξάπλα στο κώλο του, μετά από κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης των κοιλιακών - ραχιαίων.

- Άρχισε να σηκώνεται τελικά από ξάπλα όρθιος, πιανόμενος από τοίχους, έπιπλα, κλπ.

- Τελικά μπόρεσε και άρχισε να κάνει λίγα βηματάκια χωρίς να πιάνεται και στο τέλος, ξαφνικά, και ενώ περίμενα ότι θα καθυστερήσει και άλλο, περπάτησε 16,5 μηνών.

 

Δηλαδή με λίγες φυσικοθεραπείες και μέσα σε 4 μήνες κατάφερε να κάνει αυτά που ίσως έπρεπε να τα κάνει λίγο νωρίτερα. Τώρα 21 μηνών περπατάει κανονικά αλλά σε θέμα δύναμης (βασικά κορμού) πάντα υπολείπεται ίσως από άλλα παιδάκια της ηλικίας του.

 

Σε αντιδιαστολή ο μικρός μου που από 5-6 μηνών γύρισε μπρούμητα και ανάσκελα, 7 μηνών κάθισε καλά στο κώλο του, 8 μπουσούλησε κανονικά και τώρα που θα γίνει 9 μηνών σηκώνεται άνετα από οποιοδήποτε θέση μέσα στο πάρκο και κάνει πλάγια βήματα, στέκεται με το ένα χέρι, κλπ.

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετικούς χρόνους. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

 

Συμφωνώ απόλυτα. Και εμείς που είχαμε θέμα ήπιας υποτονίας με τη μικρή, το καταλάβαμε από 3 μηνών, ξεκινήσαμε φυσικοθεραπείες αμέσως και ενώ περπάτησε κανονικά στους 11 μήνες ακόμα και σήμερα που είναι 23 μηνών όταν είναι ξαπλωτή σηκώνεται μεν καθιστή σφίγγοντας τους κοιλιακούς της αλλά τη βλέπω ότι πολλές φορές ζορίζεται, αντιθέτως με το 5 μηνών αγοράκι μου που το βάζω στο καρότσι σε ημικαθιστή θέση και σφίγγοντας την κοιλιά του σηκώνεται και πέφτει βέβαια μπροστά αφού ακόμα δεν μπορεί να καθίσει. Πήγαινε σε έναν παιδονευρολόγο. Αυτός μόνο θα σε καθοδηγήσει και αν όντως είναι υποτονία θα το διαγνώσει κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

η δεύτερή μου κόρη περπάτησε 19 μηνών!!!την είχα πάει και σε ειδικό στο Παίδων και μου είπε να μην ανησυχώ, δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια. Και πράγματι, χωρίς ασκησούλες΄και βοήθεια περπάτησε μόνη της όταν ωρίμασε. Εγώ φοβόμουν μήπως το πρόβλημα είναι και νοητικό, αλλά καμμία σχέση. Το παιδί είναι φυσιολογικότατο. Καλό είναι να πάς σε κάποιον είδικό, μάλλον για να σου φύγει εσένα η ιδέα και να χαλαρώσεις. Όλα καλά να πάνε εύχομαι!

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον κατι νιωθεις οτι δε σου κολλαει καλα...αν και ανησυχητικα δεν μου φαινονται τα οσα λες,αλλα πιο πολυ να μη νιωθεις εσυ στρες κ το μεταδιδεις κ στο παιδι κ αργησει κι αλλο...πηγαινε ,οπως ειπανε κ τα κοριτσια σε εναν παιδονευρολογο να σου δωσει οδηγειες.

 

Γενικα ο δικος μου τα εκανε ολα νωρις,4 μηνων καθιταν στο πωπο,7 μηνων σηκωνοταν κ περπατουσε,9 βηματα με χερακι στους 12 εφυγε.Αλλα....ποτε δε μπορουσε να γυρισει απο μπρουμητα ανασκελα:confused: εκλαιγε...ουτε μικρος ηθελε να τον βαζω ετσι,τρελαινοταν...δε μπουσουλησε ποτε,μονο σηκωθηκε.Ειχα ανχωθει κ εγω κ ας ξερω οτι ημουν λαθος...Απλα μας καταβαλει ενα ανχος κ λογικο...και μας φαινονται ολα βουνο...Αλλα τωρα που εχουμε ολα τα μεσα,ας τη ψαχνουμε...

 

Περιμενουμε νεα σας...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με την κινητικότητα και το περπάτημα δεν είναι μόνο το άγχος για το αν θα περπατήσει και αν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό.

 

Το παιδί είναι σε μια ηλικία που η κινητικότητά του επηρεάζει και την συνολική του εξέλιξη και συμπεριφορά, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα.

 

Γι' αυτό λέμε ψυχοκινητική εξέλιξη, αυτά τα 2 πάνε συνήθως μαζί αφού το ένα βοηθάει το άλλο.

 

Είναι διαφορετικό ένα παιδί να μπορεί να κινείται ανεξάρτητα στο χώρο, να εξερευνά το περιβάλλον γύρω του, να δέχεται ερεθίσματα με βάση τις δικές του ενέργειες και άλλο να μην μπορεί να μετακινηθεί και να αναγκάζεται να περιμένει εμάς για οτιδήποτε.

 

Βέβαια θα μου πείτε τι 12 τι 18 τι 20 μηνών. Στο βάθος του χρόνου αυτές οι διαφορές εξομαλύνονται, τόσο στο κινητικό όσο και στα υπόλοιπα (π.χ. ομιλία) και τελικά πάνω κάτω έχουμε παρόμοια χαρακτηριστικά στα παιδιά που είναι σε μια μεγαλύτερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις... Από δική μου εμπειρία με τον μικρό μου: παιδίατρος καθησυχαστικός, με δική μας επιμονή είδαμε παιδονευρολόγο (βρήκε ήπια υποτονία και συνέστησε ασκησούλες). Ο μικρός μας περπάτησε τελικά πριν λίγες μέρες (18,5 μηνών) ενώ είχε αργήσει σε όλα του (κάθισμα, μπουσούλημα κλπ). Άρα παιδονευρολόγος για σιγουριά. Εύχομαι όλα να πά'νε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

με τα παραπανω που διαβασα θα την παω κ εγω σε ειδικο....παιδονευρολογο μαλλον ε?....ειναι 17 μηνων.....λιγο πριν γινει 17 μηνων περπατησε μονη της, εκανε πολλα βηματακια, επεφτε κ σηκωνοταν μονη της (χωρις στηριγμα) δειλα δειλα κ συνεχιζε......αυτο εγινε μονο μια μερα.....επεσε με τον ποπο, τρομαξε (το ειδα ) κ αυτο ηταν.....δε το ξανακανε......εκανε κατι αλλες προσπαθειες να αφησει τα χερια της κ να περπατησει, εκανε 1 βημα κ επεφτε (ομορφα, οχι αποτομα) κ εκλαιγε απο τα νευρα της.......εκτοτε δε δειχνει θεληση, κανει 2-3 βηματακια (αμα την παροτρυνω μονο) , μετα καθεται κατω κ κλαιει....εχουν περασει 15-20 μερες κ επειδη ανηχυσω θα την παω....ο παιδιατρος ειναι καθησυχαστικος οπως παντα....ο αντρας μου το ιδιο αλλα επειδη εγω ανυσηχω θα την παω ο κοσμος να χαλασει, ετσι να μου φυγει το αγχος....επισης μου ειπαν (κακοι συγγενεις) για εξετασεις αιματος τον θυρεοειδη διοτι καθυστερει την αναπτυξη του παιδιου αν κ σωματικα την βλεπω μια χαρα, δεν εχει προβλημα.......ΟΜΩΣ δεν ειναι περιεργο που περπατουσε για μια μερα κ μετα σταματησε? ειναι αραγε σωματικο το προβλημα? ή ψυχολογικο?..:confused:...δε ξερω εαν πρεπει να την παροτρυνω (που καποιες φορες δε θελει η ιδια, νευριαζει) ή να την αφησω να το κανει παλι μονη της??......ολο κατω κ να μπουσουλαει θελει (το βλεπει σαν ευκολη λυση μαλλον) - 5 μηνες μπουσουλαει.....

Link to comment
Share on other sites

με τα παραπανω που διαβασα θα την παω κ εγω σε ειδικο....παιδονευρολογο μαλλον ε?....ειναι 17 μηνων.....λιγο πριν γινει 17 μηνων περπατησε μονη της, εκανε πολλα βηματακια, επεφτε κ σηκωνοταν μονη της (χωρις στηριγμα) δειλα δειλα κ συνεχιζε......αυτο εγινε μονο μια μερα.....επεσε με τον ποπο, τρομαξε (το ειδα ) κ αυτο ηταν.....δε το ξανακανε......εκανε κατι αλλες προσπαθειες να αφησει τα χερια της κ να περπατησει, εκανε 1 βημα κ επεφτε (ομορφα, οχι αποτομα) κ εκλαιγε απο τα νευρα της.......εκτοτε δε δειχνει θεληση, κανει 2-3 βηματακια (αμα την παροτρυνω μονο) , μετα καθεται κατω κ κλαιει....εχουν περασει 15-20 μερες κ επειδη ανηχυσω θα την παω....ο παιδιατρος ειναι καθησυχαστικος οπως παντα....ο αντρας μου το ιδιο αλλα επειδη εγω ανυσηχω θα την παω ο κοσμος να χαλασει, ετσι να μου φυγει το αγχος....επισης μου ειπαν (κακοι συγγενεις) για εξετασεις αιματος τον θυρεοειδη διοτι καθυστερει την αναπτυξη του παιδιου αν κ σωματικα την βλεπω μια χαρα, δεν εχει προβλημα.......ΟΜΩΣ δεν ειναι περιεργο που περπατουσε για μια μερα κ μετα σταματησε? ειναι αραγε σωματικο το προβλημα? ή ψυχολογικο?..:confused:...δε ξερω εαν πρεπει να την παροτρυνω (που καποιες φορες δε θελει η ιδια, νευριαζει) ή να την αφησω να το κανει παλι μονη της??......ολο κατω κ να μπουσουλαει θελει (το βλεπει σαν ευκολη λυση μαλλον) - 5 μηνες μπουσουλαει.....

 

Εχω την εντύπωση ότι αφού περπάτησε δεν τίθεται θέμα κινητικό. Νομίζω ότι απλώς το παιδί φοβήθηκε λόγω του πεσίματος. Είμαι σίγουρη ότι συμβαίνει σε αρκετά παιδάκια. Νομίζω επίσης ότι είναι σκόπιμο να σταματήσεις να της το συζητάς και να πάψεις να την παροτρύνεις. Αφησέ την να χαλαρώσει, να το ξεχάσει λιγάκι και θα το επαναλάβει μόνη της.

Βέβαια, εάν εσύ πρόκειται να αισθανθείς καλύτερα, τότε όντως πρέπει να την πας στο γιατρό, μόνο και μόνο για να κοιμάσαι κι εσύ ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...