Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΗΛΩΝΕΙ???


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,

η μπεμπα μου ειναι σχεδον 5,5 μηνων και εχει υψος 64 εκ. και 6 κιλα βαρος. Απο τον τριτο μηνα που ηταν 62 εκ. πηρε μονο 2 εκ. δεν ειναι πολυ λιγο??? η παιδιατρος μου λεει οτι μπορει να παρει αργοτερα υψος αποτομα. Εσεις τι λετε?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ψηλωνει σημαινει ΔΕΝ ψηλωνει. Οχι παιρνει 2 ποντους και μου φαινεται λιγο........εγω δεν θυμαμαι ποσο επερνε τοτε αλλα τωρα στα 3.5 παιρνει 3-4 ποντους το 6μηνο ΠΛΕΟΝ και δεν την λες και κοντη για την ηλικια της......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

η μπεμπα μου ειναι σχεδον 5,5 μηνων και εχει υψος 64 εκ. και 6 κιλα βαρος. Απο τον τριτο μηνα που ηταν 62 εκ. πηρε μονο 2 εκ. δεν ειναι πολυ λιγο??? η παιδιατρος μου λεει οτι μπορει να παρει αργοτερα υψος αποτομα. Εσεις τι λετε?:confused:

 

Η παιδιάτρός σου έχει δίκιο, το κάθε παιδάκι μεγαλώνει με το δικό του ρυθμό. Μην ανησυχείς. Οι επισκέψεις σε παιδίατρο σε αυτή την ηλικία είναι συχνές και το βάρος/ύψος πρέπει να το παρακολουθεί σε κάθε επίσκεψη, οπότε αν υπάρχει κάποιο θέμα, σίγουρα θα σου το πει η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, βάλε τις μετρήσεις του παιδιού σου στις καμπύλες ανάπτυξης για να έχεις μια εικόνα για την πορεία της ανάπτυξης του παιδιού σου.

 

Γιατρός δεν είμαι, ούτε μπορώ να συμβουλεύσω. Θα σου μεταφέρω μόνο τι μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού που μας έβλεπε όταν είχα αμφιβολίες για την ανάπτυξη του μωρού. Ανησυχούμε όταν πέσουμε δύο καμπύλες στην ανάπτυξη. Όλα τα άλλα είναι διακυμάνσεις που διαφέρουν στην ανάπτυξη κάθε μωρού.

 

Έντιτ : επίσης αν έχεις αμφιβολίες ή ανησυχίες ή παρατηρείς ανησυχητικήπτώση στους ρυθμούς ανάπτυξης, καλό είναι να ρωτήσεις και κανένα άλλο γιατρό ή κάποιον άλλο πιο ειδικό για το θέμα.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηλωνει σημαινει ΔΕΝ ψηλωνει. Οχι παιρνει 2 ποντους και μου φαινεται λιγο........εγω δεν θυμαμαι ποσο επερνε τοτε αλλα τωρα στα 3.5 παιρνει 3-4 ποντους το 6μηνο ΠΛΕΟΝ και δεν την λες και κοντη για την ηλικια της......

 

Αφου παίρνετε 3-4 πόντους το εξάμηνο, είναι καλά! Εμεις στα 4.5 (προνηπιο) παίρνουμε 2-3 πόντους το εξάμηνο (3 στο τσακίρ κέφι) και οκ, δεν ειμαστε πρώτο μπόι. Εγω με τον άντρα μου πάντως δεν είμαστε κοντοί. Εγω είμαι 1.68 και ο άντρας μου 1.81. So far, οι παιδίατροι που έχουμε ρωτησει (ανάμε σά τους και ένας πανεπιστημιακός) μας έχουν πει το γνωστό..."καθε παιδί έχει τους ρυθμούς του"

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν πεσουμε εκτος οριων 2 καμπυλες εννοεις?

 

Με συγχωρείς αλλά δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου. Όταν το παιδάκι σου ακολουθεί μια καμπύλη ανάπτυξης και πέσει ή ανέβει μία, μιάμιση είναι φυσιολογικό, δεν ανησυχείς. Μέχρι και δύο είναι οριακή η κατάσταση. Αν πέσει περισσότερο, πρέπει να το ψάξεις παραπάνω. Φαντάζομαι δεν είναι λόγος να πανικοβληθείς, μάλλον πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις.

 

Διάβαζα εδώ ότι ακόμα και αν έχει το μωρό ουρολοίμωξη μπορεί να μην έχει επαρκή πρόσληψη βάρους. Δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω, γιατί δε γνωρίζω.

 

Η δική μας είχε πέσει μια καμπύλη και επειδή εγώ ανησύχησα και όχι οι γιατροί τους είπα και μας έγραψαν εξετάσεις (αίματος και ούρων και καλλιέργεια ούρων και κοπράνων νομίζω) για να μου φύγει η ιδέα και να είμαστε σίγουροι. Και πράγματι δεν ήταν κάτι. Μετά επανήλθε στην προηγούμενη καμπύλη.

 

Επίσης αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα δεις ότι υπάρχει ένα θέμα με τις καμπύλες του βιβλιαρίου. Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς να σου εξηγήσω και μπορεί να κάνω κανένα λάθος.

 

Εσένα θηλάζει;; Έβαλες τις τιμές στις καμπύλες;;

 

Υπάρχουν και αυτές οι καμπύλες. (κέντρο ελέγχου και πρόληψης νοσημάτων των ΗΠΑ).

Εγώ έβαζα τις μετρήσεις και στις δύο καμπύλες (του βιβλιαρίου και αυτές που σου γράφω παραπάνω) και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο γενικότερα (η πτώση δηλαδή μιας καμπύλης) αλλά άλλαζαν ελαφρά οι τιμές. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηλωνει σημαινει ΔΕΝ ψηλωνει. Οχι παιρνει 2 ποντους και μου φαινεται λιγο........εγω δεν θυμαμαι ποσο επερνε τοτε αλλα τωρα στα 3.5 παιρνει 3-4 ποντους το 6μηνο ΠΛΕΟΝ και δεν την λες και κοντη για την ηλικια της......

 

Αφου παίρνετε 3-4 πόντους το εξάμηνο, είναι καλά! Εμεις στα 4.5 (προνηπιο) παίρνουμε 2-3 πόντους το εξάμηνο (3 στο τσακίρ κέφι) και οκ, δεν ειμαστε πρώτο μπόι. Εγω με τον άντρα μου πάντως δεν είμαστε κοντοί. Εγω είμαι 1.68 και ο άντρας μου 1.81. So far, οι παιδίατροι που έχουμε ρωτησει (ανάμε σά τους και ένας πανεπιστημιακός) μας έχουν πει το γνωστό..."καθε παιδί έχει τους ρυθμούς του"

 

 

Νομίζω ότι οι ρυθμοί ανάπτυξης δεν είναι ίδιοι για όλες τις ηλικίες. Δηλαδή δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το ρυθμό ανάπτυξης σε βρέφη (όπως είναι το μωρό της θεματοθέτριας 6 μηνών) και σε νήπια. Γι' αυτό οι πρώτες καμπύλες δείχνουν την ανάπτυξη από τη γέννηση μέχρι 2-2.5 χρονών και μετά αλλάζουν. Με κάθε επιφύλαξη τα λέω αυτά, το ξαναλέω.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια,

η μπεμπα μου ειναι σχεδον 5,5 μηνων και εχει υψος 64 εκ. και 6 κιλα βαρος. Απο τον τριτο μηνα που ηταν 62 εκ. πηρε μονο 2 εκ. δεν ειναι πολυ λιγο??? η παιδιατρος μου λεει οτι μπορει να παρει αργοτερα υψος αποτομα. Εσεις τι λετε?:confused:

 

Eμενα ο μπεμπης μου ειναι τωρα 11 μηνων.οταν ηταν ομως θυμαμαι πιο μικρος υπηρχε και 1, 2 μηνες που δεν ειχε παρει κανενα ποντο.βαρος ναι ολα καλα,υψος το ιδιο.ουτε που ανησυχησα να σου πω.υπηρχε μηνας που ειχε παρει 4 ολοκληρους ποντους..αφου το καταλαβαινα απο τα ρουχα του...δεν υπαρχει λιγο η πολυ ...υπαρχει αυτο που σου λεει η γιατρος σου...τοσο μικρα ειναι θεαματικα τα αλματα αναπτυξης που κανουν..σε ενα μηνα και 1.2 κιλα...τωρα περνει 300γρ..και μια χαρα ειναι...οσο μεγαλωνου τρωνε λιγοτερο και ασχολουνται με αλλα πραγματα περισσοτερο..ανακαλυπτουν τον κοσμο,παιζουν τρωνε με τα χερια...ολα ειναι απο τη φυση τακτοποιημενα σωστα και στα πλαισια της αναπτυξης τους....θα σου ελεγα να μην ανησυχεις υπερβολικα και να μην κολλας σε 1,2 ποντους...τα παιδια τα μεγαλωνουν και αλλα πραγματα,οπως ο υπνος,η αγαπη,το παιχνιδι,το μπανακι τους,η βολτα....πιστευω να γινομαι κατανοητη...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι ρυθμοί ανάπτυξης δεν είναι ίδιοι για όλες τις ηλικίες. Δηλαδή δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το ρυθμό ανάπτυξης σε βρέφη (όπως είναι το μωρό της θεματοθέτριας 6 μηνών) και σε νήπια. Γι' αυτό οι πρώτες καμπύλες δείχνουν την ανάπτυξη από τη γέννηση μέχρι 2-2.5 χρονών και μετά αλλάζουν. Με κάθε επιφύλαξη τα λέω αυτά, το ξαναλέω.

 

Εχεις δικιο σε αυτο, απλα εγω αναφερω οτι ΔΕΝ θυμαμαι ποσο επερνε τοτε αλλα και η παιδιατρος δεν μου ελεγε 'ωχ πηρε 2 ποντους και οχι 4 αρα εχουμε θεμα'. Θυμαμαι οτι μου ελεγε ψηλωσε ειμαστε οκ παμε παρακατω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...