Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγες με βρωμη ,χαρουπαλευρο,γαλα αμυγδαλου,κινοα κτλ.


dhmhtrianna+

Recommended Posts

Αισιως ο μικρος μου εχει φτασει 7 μηνων και εξακολουθει να θηλαζει , παρολαυτα εχει ερθει και ο καιρος να μπουμε στις στερεες. Διαβαζω ανα διαστηματα για καταπληκτικα προιοντα οπως γαλα αμυγδαλου ,κεχρι βρωμη ,χαρουπαλευρο που μπορουν να προσφερουν στα παιδια μας παρα πολλα θρεπτικα συστατικα , ομως δεν βρισκω πουθενα τροπους για να τα χρησιμοποιησω. Γι'αυτο αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε να ειναι συγκεντρωμενες ολες οι συνταγες, παρακαλω οποιος γνωριζει να δωσει τα φωτα και στις υπολοιπες. Παρακαλω πολυ αν μπορειτε να ειναι ευκολα να φαγωθουν απο παιδια καθως εχω 3 ζωη να εχουνε:rolleyes::-DΠΕΡΙΜΕΝΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εμενα μ ενδιαφερει το θεμα, ας ξεκινησω με κατι που μαλλον το γνωριζετε

φτιαχνω το γαλα αμυγδαλου...και εχω στην καταψυξη μπανανες κομμενες σε φετες...

ριχνω στο μπλεντερ μπανανα, μελι , ταχινι, καμμια φορα κ λιγο bio cacao απο το iherb....παγωτο

μερικες φορες βαζω μεσα κ αλλα φρουτα απο το ψυγειο (δαμασκηνα ροδακινα) και ενιοτε παραλειπω το αμυγδαλογα...με την κατεψυγμενη μπανανα ομως ειναι παντα,,,παγωτο:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω σήμερα έφτιαξα μπάρες βρωμης με μπανάνα ( Παραλλαγή της συνταγής του Παρλιαρου ) η μικρή τις έφαγε με μεγάλη ευχαρίστηση.:D βγαίνουν μαλακες κ λιώνουν στο στόμα οπότε δεν χρειάζεται κ ιδιαίτερο μασημα ( εμείς βέβαια είμαστε 16 μηνών οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα). Η συνταγή έλεγε μέσα για φουντουκια ή αμύγδαλα αλλα εγω φοβήθηκα κ δεν έβαλα γιατί η παιδιατρος μας είπε μετα τα 2 ξηρούς καρπούς...εσείς χρησιμοποιέιτε αμύγδαλα;;;:confused:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω σήμερα έφτιαξα μπάρες βρωμης με μπανάνα ( Παραλλαγή της συνταγής του Παρλιαρου ) η μικρή τις έφαγε με μεγάλη ευχαρίστηση.:D βγαίνουν μαλακες κ λιώνουν στο στόμα οπότε δεν χρειάζεται κ ιδιαίτερο μασημα ( εμείς βέβαια είμαστε 16 μηνών οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα). Η συνταγή έλεγε μέσα για φουντουκια ή αμύγδαλα αλλα εγω φοβήθηκα κ δεν έβαλα γιατί η παιδιατρος μας είπε μετα τα 2 ξηρούς καρπούς...εσείς χρησιμοποιέιτε αμύγδαλα;;;:confused:

Mηπως θα μπορουσες να γραψεις αναλυτικα τη συνταγη;).

Εμεις ειμαστε 11 μηνων και του εχω δωσει ξηρους καρπους , βεβαια χωρις να ρωτησω παιδιατρο, τωρα που το σκεφτομαι μαλλον χαζομαρα εκανα:(,

Κοριτσια να ρωτησω , ταχινι πότε δωσατε?

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή είναι πανεύκολη:D

 

700γρ βρώμη, 300γρ βούτυρο λιωμένο (εγω εβαλα φυτικό γιατι αποφεύγει η μικρή τα αγελαδινά), 1κγ κανέλα, 1κγ μπεικιν παουντερ, 4 μπανάνες πολτοποιημένες, 150γρ υγρη μαύρη ζαχαρη, 100γρ μέλι ( ρωτείστε τον παιδίατρο συνήθως δεν δίνεται πριν το χρόνο), 100γρ φουντούκια ή αμύγδαλα χοντοτριμμένα (επισης δεν έβαλα)

 

Τ βάζεις σε μπωλ όλα μαζι, ανακατεύεις καλά, βάζεις σε τετράγωνο τσέρκι ή ταψάκι κ ψήνεις στους 170 για 25 λεπτά. Το θέλουμε μαλακό για τα παιδάκια.

 

σημ. την επόμενη φορά θα έβαζα λιγότερο βούτυρο

 

Πιστεύω πως παίρνει απειρες παραλλαγές πχ μήλο, σταφιδες, κα καθως κ η ποσότητα της ζαχαρης κ του μελιού.

 

Αυτό της το έκανα σαν επιδόρπιο αλλά θα με ενδιέφεραν κ συνταγές χωρίς ζάχαρη...:D Θα ψάξω κ θα ξαναγράψω σύντομα!!!:P

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω βρώμη στα μπιφτέκια. Η κλασσική συνταγή απλά αντικαθιστώ το ψωμί ή την φρυγανιά με μια χούφτα βρώμη.

Γίνονται νοστιμότερα και πιο υγειηνά;)

 

Η γιαγιά μου το ταχίνι το έφτιαχνε σούπα την λεγόμενη ταχινόσουπα αλλά την συνταγή δεν την ξέρω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και απορώ που δεν έχει κίνηση...

Τώρα δεν έχω το χρόνο αλλά θα επανέλθω με συνταγές με χαρουπάλευρο για υγιεινα μπισκοτακια και άλλα πολλά.

Πολύ ενδιαφέρον το παγωτό..... το αμυγδαλόγαλο πως το φτιάχνεις και πως αποψύχεις τα φρούτα και ποια....η όλα μπορούν να αποψυχθούν?

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...