Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πέφτει πολύ συχνά


Recommended Posts

Κορίτσια βοηθήστε με λίγο. Η μικρή μου είναι σχεδόν 14 μηνων, περπατάει από 11μησι αλλά όχι με καλή σταθερότητα. Συνηθώς παραπατάει προς τα πίσω, κάνει δηλαδή κάτι σαν να πέφτει με την πλάτη στο κενό ας πούμε και κάθεται στον πωπώ της ενώ κάποιες άλλες καταφέρνει, κάνοντας μερικά βηματάκια προς τα πίσω, να παραμείνει όρθια. Ανησυχώ γιατί σε κάποια άλλη συζήτηση εδώ μέσα έμαθα ότι τα παιδάκια που πρωτοπερπατάνε συνήθως πέφτουν προς τα εμπρός ενώ τα αντίθετο μπορεί να σημαίνει και άλλες παθολογικές καταστάσεις π.χ χαλαρές αρθρώσεις. Πείτε μου σας παρακαλώ εμπειρίες από τα παιδάκια σας.Θα εκτιμούσα πολύ τις απαντήσεις σας. Επίσης πείτε μου αν μπορείτε πότε περίπου σταθεροποιούνται πλήρως από τη στιγμή που θα περπατήσουν. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η δικια μου 21 μηνων ακομα πεφτει και στον ισιο δρομο, ο μικρουλης μου ειναι πιο προσεκτικος,ρωτησα ορθοπεδικο γιατι εχω ενα θεμα με το ποδι της μικρης μοιαζει να μην πελματωνει καλα και μου ειπε μεχρι και 3 χρονων σταθεροποιουνται οποτε δεν χρειαζετε να ανησυχουμε.οσο για την φορα του πεσιματος μαλλον καταλαβε οτι ποναει λιγοτερο και ριχνει εκει το βαρος της.καλη ανασταση και σε σενα

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου 21 μηνων ακομα πεφτει και στον ισιο δρομο, ο μικρουλης μου ειναι πιο προσεκτικος,ρωτησα ορθοπεδικο γιατι εχω ενα θεμα με το ποδι της μικρης μοιαζει να μην πελματωνει καλα και μου ειπε μεχρι και 3 χρονων σταθεροποιουνται οποτε δεν χρειαζετε να ανησυχουμε.οσο για την φορα του πεσιματος μαλλον καταλαβε οτι ποναει λιγοτερο και ριχνει εκει το βαρος της.καλη ανασταση και σε σενα

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όσο για τη φορά του πεσίματος πιστεύω ότι γίνεται χωρίς να το θέλει. Απλά χάνει την ισορροπία της προς τα πίσω και αναρωτιέμαι εάν αυτό το κάνουν κι αλλα παιδάκια 13μησι μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπίσθιες ισορροπιστικές λέγονται αυτές οι κινήσεις, αν το περιγράφεις σωστά. Όταν έχει τον έλεγχο του πεσίματος αποφεύγονται οι άσκοποι τραυματισμοί. Υπάρχει και η περίπτωση αυτό που περιγράφεις να είναι ελλιπές , είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οπίσθιες ισορροπιστικές λέγονται αυτές οι κινήσεις, αν το περιγράφεις σωστά. Όταν έχει τον έλεγχο του πεσίματος αποφεύγονται οι άσκοποι τραυματισμοί. Υπάρχει και η περίπτωση αυτό που περιγράφεις να είναι ελλιπές , είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο.

 

Εάν λοιπόν οι οπίσθιες ισορροπιστικές είναι ελλιπείς αύτό σημαίνει κάτι παθολογικό; Ξέρεις μήπως πότε ένα παιδάκι τελειοποιεί αυτές τις οπίσθιες ισορροπιστικές; Η κόρη μου είναι 14 και ακόμα δεν έχω εμπιστοσύνη να την αφήσω ούτε λεπτό από τα μάτια μου γιατί αν και περπατάει από 11μησι ακόμα χάνει την ισορροπία προς τα πίσω. Πέφτει όμως σωστά, κάθεται δηλαδή στον πωπώ της.

Link to comment
Share on other sites

Εάν λοιπόν οι οπίσθιες ισορροπιστικές είναι ελλιπείς αύτό σημαίνει κάτι παθολογικό; Ξέρεις μήπως πότε ένα παιδάκι τελειοποιεί αυτές τις οπίσθιες ισορροπιστικές; Η κόρη μου είναι 14 και ακόμα δεν έχω εμπιστοσύνη να την αφήσω ούτε λεπτό από τα μάτια μου γιατί αν και περπατάει από 11μησι ακόμα χάνει την ισορροπία προς τα πίσω. Πέφτει όμως σωστά, κάθεται δηλαδή στον πωπώ της.

 

Όχι δεν είναι παθολογία, απλά μιλάμε για την ποιότητα κίνησης. Πχ γιατί δύο παιδιά της ίδιας ηλικίας οπού για πρώτη φορά κλοτσάνε μία μπάλα το ένα κλοτσάει καλά και το άλλο αδέξια? Αυτό έχει σχέση με την ισορροπία την οποία την έχουμε προετοιμάσει σε μικρότερες ηλικίες.

Κατά πόσο θα συχεχίζει να πέφτει αυτό έχει σχέση με το κατά πόσο καλά την προετοίμασε το παιδί στην φάση που ήταν κάτω στο έδαφος .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...