Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπεριφορά μωρού 11 μηνών


Recommended Posts

Η μικρούλα μου είναι 11,5 μηνών και έχω πολύ άγχος για το αν αναπτύσσεται σωστά...επειδή στην οικογένεια έχουμε ιστορικό αυτισμού με έχει πιάσει πανικός...η μικρή γελάει, παίζει αλλά δεν εκτελεί και πολλές από τις εντολές που της δίνουμε. Το μόνο που κάνει είναι να παίζει παλαμάκια κάποιες φορες όταν της το λέμε (όχι πάντα) και κάποιες φορες να μου φέρνει ένα παιχνιδάκι αν της το ζητήσω (επαναλαμβάνω όχι πάντα).Δε δείχνειι, απλά γυρνάει το κεφάλι αν τη ρωτήσω που είναι κάποιο παιχνίδι. επειδή έχω διαβάσει διάφορα άρθρα πάνω σε αυτό το θέμα, λένε ότι ένα τεστ για μωρά έως 12 μηνών είναι αν ακούνε στο όνομά τους.Εμάς ακούει και ανταποκρίνεται κάποιες φορές αλλά πάλι όχι πάντα.Κάποιες άλλες φορές σα να αδιαφορεί...είναι φυσιολογικά ολα αυτά βρε κορίτσια; δεν ξέρω..έχω αγχωθεί αφάνταστα.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην ηλικια που ειστε ενας αναπτυξιολογος θα σε ρωτουσε αν εχει βλεμματικη επαφη το παιδι. δηλαδη: αν γυρναει στο ονομα της, αν σε κοιταει οταν της μιλας, αν κοιταει τους άλλους οταν της μιλανε.

 

θεωρουν την βλεμματικη επαφη πολυ σημαντικη

 

επισης αν η μικρη κανει την λαβιδα με τα δακτυλα της, δεικτη με αντιχειρα, και πιανει μικρα αντικειμενα

 

το οτι δεν ανταποκρινεται παντα μπορει να το κανει γιατι εκεινη την στιγμη εινα ιαπασχολημενη με κατι άλλο, δεν σημαινει κατι αυτο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια που ειστε ενας αναπτυξιολογος θα σε ρωτουσε αν εχει βλεμματικη επαφη το παιδι. δηλαδη: αν γυρναει στο ονομα της, αν σε κοιταει οταν της μιλας, αν κοιταει τους άλλους οταν της μιλανε.

 

θεωρουν την βλεμματικη επαφη πολυ σημαντικη

 

επισης αν η μικρη κανει την λαβιδα με τα δακτυλα της, δεικτη με αντιχειρα, και πιανει μικρα αντικειμενα

 

το οτι δεν ανταποκρινεται παντα μπορει να το κανει γιατι εκεινη την στιγμη εινα ιαπασχολημενη με κατι άλλο, δεν σημαινει κατι αυτο

 

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου! Βλεμματική επαφή έχει. το ήξερα από την ανιψιά μου (που έχει τη διάγνωση) και το έλεγχα διαρκώς. Επίσης, κάνει τη λαβίδα με τα δαχτυλάκια της. Απλά μου φαίνεται ότι αδιαφορεί πολλές φορές όταν της μιλάμε ακόμα και αν δεν κάνει κάτι άλλο. Φαινεται σαν αφηρημένη και μπορεί εγώ να τη φωνάζω με το όνομά της και να μη δίνει καμία σημασία. Επίσης, δε θέλει να κάνει πράγματα που της ζητάμε (απλά πράγματα όπως να δείξει κάτι ή να πάρει αγκαλιά μία κουκλίτσα ή να δώσει φιλάκια).Δε θέλει ή δεν μπορεί δεν ξέρω.ανησυχώ...και ο γιατρός μας δεν είναι καθόλου ομιλιτικός...

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην την πιεζεις να κανει πραγματα. εσυ φροντισε να παρεις βιβλια της ηλικιας και να της δειχνεις εσυ πραγματα. βλεποντας την κινηση, θα το κανει κι αυτη καποια στιγμη. το ιδιο ισχυει και τις αγκαλιες. παρε ενα κουκλακι "νανι το κουκλακι, θα φαει το κουκλακι, αγκαλιτσα το κουκλακι" θα αρχισει κι αυτη καποια στιγμη...

 

με αλλα παιδακια παιζει;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...και ο γιατρός μας δεν είναι καθόλου ομιλιτικός...

να αλλαξεις γιατρο....δεν παιζουν με αυτα τα θεματα.ενας γιατρος πρεπει να καθοδηγει και να ησυχαει και να συμβουλευει καποιον περαν της διαγνωσης και της θεραπειας-αποψη μου παντα!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να γραψω κι εγω γι αυτο

 

αλλαγη τωρα. απο παιδιατρο την πατησαμε ασχημα. ο παιδιατρος δεν ειναι μονο για να ζυγιζει και να μετραει το μωρο. πρεπει να το παρακολουθει σε καθε φασμα της αναπτυξης του....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Άδικα ανησυχείς!Η συμπεριφορά του παιδιού μου φαίνεται φυσιολογικότατη!Όλα τα παιδιά σε αυτή την ηλικία έτσι συμπεριφέρονται!Επίσης είναι πολύ νωρίς για διάγνωση τυχόν αυτισμού!Αν δεν κάνω λάθος μετά τα 3 χρόνια μπορεί να γίνει διάγνωση αυτισμού!Πολύ σωστά είπαν τα κορίτσια πιο πάνω για βλεμματική επαφή.Αν έχει τότε είναι πολύ θετικό.Όλα τα μωρά αφαιρούνται και δεν γυρνάνε πάντα στο άκουσμα του ονόματος τους.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται ότι αδιαφορεί πολλές φορές όταν της μιλάμε ακόμα και αν δεν κάνει κάτι άλλο. Φαινεται σαν αφηρημένη και μπορεί εγώ να τη φωνάζω με το όνομά της και να μη δίνει καμία σημασία. Επίσης, δε θέλει να κάνει πράγματα που της ζητάμε (απλά πράγματα όπως να δείξει κάτι ή να πάρει αγκαλιά μία κουκλίτσα ή να δώσει φιλάκια).Δε θέλει ή δεν μπορεί δεν ξέρω.ανησυχώ...

 

Για πιο λόγο να κάνει όλα αυτά που λές?Είναι μόνο 11.5 μηνών!Λογικά μου ακούγονται όλα και εμένα ο γιος μου που είναι 12.5 μηνών συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο!Επίσης θεωρώ λάθος να πιέζεις το παιδί.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα παιδάκια τρελαίνεται να βρίσκεται και να παίζει! Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί πολλές φορές για το γιατρό αλλά θεωρείται πολύ καλός. Κάποια στιγμή όταν τον ρώτησα αν το παιδι αναπτύσσεται φυσιολοογικά όσον αφορά τη συμπεριφορά της απάντησε ότι η μικρή είναι μια χαρά και μου έκοψε τη συζήτηση..εγώ πάντως παίρνω τις κουκλίτσες της αγκαλιά και τις χαιδεύω και παιζω μαζί τους. Η μικρούλα μου με παρακολουθεί, ενθουσιαζεται αλλά δεν κάνει τα ίδια. Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια αλλά λόγω του ιστορικού όλα τα παρατηρώ και φτάνω στο σημείο να με παίρνει από κάτω πολλές φορές.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πιο λόγο να κάνει όλα αυτά που λές?Είναι μόνο 11.5 μηνών!Λογικά μου ακούγονται όλα και εμένα ο γιος μου που είναι 12.5 μηνών συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο!Επίσης θεωρώ λάθος να πιέζεις το παιδί.

 

Μα δεν την πιέζω καθόλου. Απλά, την παροτρύνω να κάνει πραγματάκια χωρίς να γίνομαι φορτική μαζί της. Διαβάζω διαρκώς διάφορα άρθρα για το πως θα έπρεπε να συμπεριφέρεται σε αυτήν την ηλικία για αυτό τα ανέφερα...

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα παιδάκια τρελαίνεται να βρίσκεται και να παίζει! Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί πολλές φορές για το γιατρό αλλά θεωρείται πολύ καλός. Κάποια στιγμή όταν τον ρώτησα αν το παιδι αναπτύσσεται φυσιολοογικά όσον αφορά τη συμπεριφορά της απάντησε ότι η μικρή είναι μια χαρά και μου έκοψε τη συζήτηση..εγώ πάντως παίρνω τις κουκλίτσες της αγκαλιά και τις χαιδεύω και παιζω μαζί τους. Η μικρούλα μου με παρακολουθεί, ενθουσιαζεται αλλά δεν κάνει τα ίδια. Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια αλλά λόγω του ιστορικού όλα τα παρατηρώ και φτάνω στο σημείο να με παίρνει από κάτω πολλές φορές.

 

μη τρελενεσαι και μην σε περνει απο κατω κοιτα να χαρεις το μωρακι σου-εγω με τα διδυμα βλεπω τεραστιες διαφορες στην αναπτυξη και συμπεριφορα,οτι και να ειναι που δεν νομιζω θα το αντιμετωπισετε οσο για τον γιατρο εχω ακουσει για ΚΟΡΥΦΕΣ......

Link to comment
Share on other sites

αφου παιζει και με αλλα παιδακια μην ανησυχεις

 

σιγουρα λογω του ιστορικου εχεις εναν φοβο αλλά μην φορτιζεσαι γιατι η μικρη το εισπραττει χωρις να θελεις.....

 

οσο αφορα τον παιδιατρο τι θα πει "εκοψε την κουβεντα"; εισαι μανουλα και εχεις αποριες. ασχολειται με την κινητικη της αναπτυξη; σε ρωταει αν πχ λεει λεξουλες;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτη την ηλικια ξεκινηστε να παιζετε με παιχνιδια που εχουν να κανουν με τον "χωρο"

 

ενσφηνωματα, κρικους, τουβλακια

εννοειται οτι δεν θα τα καταφερει αμεσως αλλα θα της δειχνεις εσυ. αν βλεπεις οτι δεν δειχνει ενδιαφερον. τα κρυβεις κα ιξανασχολεισαι μετα απο δυο βδομαδες.

 

γενικα οτι βλεπει οτι της δειχνεις και δεν ασχολειται, το αφηνεις και μολις περασουν κανα δυο βδομαδες ξαναπροσπαθεις

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

αφου παιζει και με αλλα παιδακια μην ανησυχεις

 

σιγουρα λογω του ιστορικου εχεις εναν φοβο αλλά μην φορτιζεσαι γιατι η μικρη το εισπραττει χωρις να θελεις.....

 

οσο αφορα τον παιδιατρο τι θα πει "εκοψε την κουβεντα"; εισαι μανουλα και εχεις αποριες. ασχολειται με την κινητικη της αναπτυξη; σε ρωταει αν πχ λεει λεξουλες;

 

Και εγώ προσπαθώ να μη φορτίζομαι αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Με ρωτάει για την κινητική της ανάπτυξη. Για λεξουλες θεωρούσε ότι ήταν πολύ μικρή ακόμα την προηγούμενη φορά.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...