Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

20 Μηνών και καρότσι ναι ή όχι


beba09

Recommended Posts

Ναι, ό,τι σε βολεύει. Εμείς 3+ έχουμε ακόμα καρότσι και το διατηρούμε για κάποιες μεγάλες βόλτες, όταν πχ θα βγούμε ημερήσια εκδρομή για ψώνια και βόλτες. Δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχαν τα δίδυμα τέτοιο ποδαρόδρομο. Το παιδί αν κουραστεί αράζει στο καρότσι και όσο έχει όρεξη να περπατάει (στους πεζόδρομους βασικά ή σε μεγάλα πεζοδρόμια) περπατάει. Πιο πολύ περπατάνε πλέον δηλαδή, αλλά ξεκουράζονται περιστασιακά στο καρότσι. Το καρότσι βολεύει και για να ακουμπάμε μπουφάν, τσάντες, ψώνια, ενώ έχουμε και να προσέχουμε 2 μικρούς πεζούς!. Είναι και επικίνδυνο να κυκλοφορείς μέσα στην κίνηση με τα πόδια. Τα δικά μου μόνο σε πολύ ήσυχους δρόμους τα κυκλοφορώ με τα πόδια, Αν ήταν ένα, θα ήταν πιο ασφαλές πιο νωρίς.

 

Για ψώνια, δεν μας φαντάζομαι χωρίς καρότσι ακόμα. Δεν έχουμε πού να αφήσουμε τα παιδιά για να πάμε μόνοι μας - πολύ περισσότερο που δεν οδηγώ - και μας αρέσουν και οι οικογενειακές εξορμήσεις.

 

Και εγώ δεν οδηγώ και είχα καταβολευτεί το καρότσι και στα μέσα μαζικής μεταφοράς, στο μετρό, σε όλο το λεκανοπέδιο... Δεν έπαιζε να περιοριστούμε μόνο στην παιδική χαρά της γειτονιάς. Ωραία μέρη για βόλτα είναι στο Θησείο και στο Φλοίσβο και το Athens metro mall - το κανονικό mall δεν είναι πολύ φιλικό, όσον αφορά την πρόσβαση με καρότσι. Μας βόλευε και για τον ύπνο το καρότσι και δεν κόβαμε τη μέρα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oταν εκλεισε ο γιος μου τα 3 μετακομησαμε στο εξωτερικο. Ο αντρας μου, μου ελεγε να παρω το καροτσι μαζι και εγω ελεγα οτι ειναι μεγαλο το παιδι και φυσικα δεν το πηρα. Ξερετε τι εγινε? Λιγες μερες μετα αγορασα καροτσι (με 5 δολαρια :-) ) το οποιο το κρατησαμε μεχρι τα 4.5 περιπου. Οι αποστασεις εκει ηταν τεραστιες και ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να εχω μαζι μου οταν πηγαμε στην disneyworld.

Κανουμε αυτο που βολευει εμας και το παιδι μας. Δεν υπαρχουν στερεοτυπα σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου δεν είναι ούτε 14 μηνών και φωνάζει για να κατέβει απ'το καρότσι και θέλει να περπατάει μόνη της (προσπαθώ να της πιάσω το χέρι και τραβιέται και τσιρίζει -θέαμα γινόμαστε!!!) και περπατάει λοιπόν μόνη της και πέφτει και σηκώνεται και ξαναπέφτει κ.ο.κ

πραγματικά αναρωτιέμαι, πως θα συνεχιστεί η κατάσταση??? τί να κάνω?

εγώ που ονειρευόμουνα ότι θα την κρατάω από το χεράκι και θα περπατάμε! :(

Και μετά ξύπνησες! Εμένα ήταν 2 και δεν το ήθελαν. Η μία πήγαινε δεξιά και η άλλη αριστερά.

Και εγώ λάστιχο, παρέα με το καρότσι το τριαξονικό!:rolleyes:

Αμν σου πω ότι τώρα που είνα 3 και πολλές φορές θελουν να πάμε με το καρίτσι για να απολαύσουν τη βόλτα τους? Πιο πολύ το χρησιμοποιώ τώρα. Και έλεγα να το χαρίσω!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Και σίγουρα 14 μηνών είσαι στην αρχή, έχετε να περάσετε πολλές φάσεις ακόμα. Της αρέσει της μικρής που είναι ανεξάρτητη τώρα. Ωστόσο, δεν μπορείς να την αφήνεις να περπατάει μόνη της στην κίνηση ή αν περνάτε διασταυρώσεις, έτσι δεν είναι; Οπότε αργά η γρήγορα θα καταλάβει πώς να κινείστε μαζί.

 

Για εμένα το καρότσι ήταν εργαλείο, σε κείνη τη φάση. Ο μικρός έμαθε να περπατάει πρώτος και περπατούσε δίπλα μου, αν όχι και έβλεπα ότι δεν άκουγε ενώ πχ ήμασταν σε μέρος με μηχανάκια κλπ, τον έδενα στο καρότσι. Οπότε έμαθε ότι δεν τον συμφέρει... Κυρίως έμαθε ότι με το καρότσι πάμε μεγάλες βόλτες και ότι τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια τα προσέχουμε. Μέχρι να περπατήσει και η αδερφούλα, είχε στρώσει και ο μικρός και γενικώς δεν είχαμε θέματα. Ανέβαιναν και κατέβαιναν κατά βούληση και κινούνταν δίπλα μας. Και σχετικά με το αρχικό ερώτημα, το καρότσι μας έδωσε την ευκαιρία να πηγαίνουμε μεγάλες και πιο ενδιαφέρουσες για όλους βόλτες και συνολικά περπατούσαμε περισσότερο, από το αν εξαρτώμασταν μόνο από τα πόδια μας για να πάμε κάπου.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις οταν ειναι για παρκο η γιαγια να παμε που ειναι κοντινη η αποσταση παμε με τα ποδια αλλιως χρησιμοποιω καροτσι για τα καθημερινα ψωνια εννοειται..αυτοκινητο δεν οδηγω αρα αναγκαστικα στο καροτσι για να φορτωνω και τα ψωνια..και ειμαστε 22μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον.. Εγω σημερα αποφασισα να βγουμε με τα ποδια... Εγω τα παιδια και η γιαγια με στοχο να παμε στην εκκλησια (10 λεπτα περπατημα για τους μεγαλους) μεχι τη σταση και λεωφοριο. Οταν ξεκινησαμε πηγαμε "καλα". Ξεκινησαν ο μικρος με τη γιαγια, εγω με τον μεγαλο αρκετα αργοτερα και τους περασαμε. Οταν φτασαμε στον κεντρικο δρομο με τα φαναρια αρχισαν τα ζορια γιατι επρεπε να παρω αγκαλια τον μικρο και να κραταω απο το χερι τον μεγαλο που δεν ηθελε να παει στην γιαγια. Οση ωρα περιμεναμε το λεωφοριο (και οταν πηγαιναμε και οταν γυρναγαμε πανω απο 10 λεπτα την φορα) ηταν ζορικο γιατι κανεις τους δεν ηθελε να περιμενει...

Στην επιστροφη τωρα μια και στο λεωφοριο ειχα αγκαλια τον μικρο θεωρησα οτι μπορουμε να συνεχισουμε να περπαταμε μεχρι το σπιτι. Λαθος εκτιμηση. Ηθελε και ο μεγαλος να τον κραταω και απο το ιδιο χερι! Με αποτελεσμα να παρει τον μικρο που εκλεγε η γιαγια.. Και να εχω και μουρμουρα μεχρι να φτασουμε για το πεισμα μου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι πολυ ζορι να κουβαλας ενα μικρο παιδι με τα ποδια.

ξερω πως ειναι το εχω δοκιμασει κ εγω κ παλι στο καροτσι κατεληξα.

τη μια δε θελει να πιανει χερι.θελει να πηγαινει οπου να ναι.την αλλη κουραζεται θελει αγκαλια και κοψομεσιαζεσαι.ειδικα αν εχεις και πραγματα να κουβαλας ειναι πολυ παλουκι.

την αλλη τρεχει αλλου και το κυνηγας με τα ψωνια παραμασχαλα.κ αμα εχεις κ αλλο παιδι μαζι τοτε ειναι που την εκατσες.

δε ξερω εμενα δε με βολεψε καθολου χωρις καροτσι κατω των 2.5 ετων.ο μικρος μου μεχρι τα 2 εμπαινε.μετα δεν ηθελε με τιποτα και απλα τον κυνηγουσα ΠΑΝΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο 14 μηνών που περπατησε δεν ηθελε να δει το καροτσι!!! Α:κόμα μεχρι τωρα 26 μηνων μονο να περπαταει θέλει ....μπορει να περπεταει ατελειωτα .Προσφατα με τον παππου του έκανε συνολικα με ενδιαμεση σταση στη θαλασσα 3 χιλιομετρα!!!!!Τι να πω αντεχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι πολυ ζορι να κουβαλας ενα μικρο παιδι με τα ποδια.

ξερω πως ειναι το εχω δοκιμασει κ εγω κ παλι στο καροτσι κατεληξα.

τη μια δε θελει να πιανει χερι.θελει να πηγαινει οπου να ναι.την αλλη κουραζεται θελει αγκαλια και κοψομεσιαζεσαι.ειδικα αν εχεις και πραγματα να κουβαλας ειναι πολυ παλουκι.

την αλλη τρεχει αλλου και το κυνηγας με τα ψωνια παραμασχαλα.κ αμα εχεις κ αλλο παιδι μαζι τοτε ειναι που την εκατσες.

δε ξερω εμενα δε με βολεψε καθολου χωρις καροτσι κατω των 2.5 ετων.ο μικρος μου μεχρι τα 2 εμπαινε.μετα δεν ηθελε με τιποτα και απλα τον κυνηγουσα ΠΑΝΤΟΥ

συμφωνω και με ενα παιδι παλουκι ειναι παλι...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τώρα είμαστε 21 και μισό και το καρότσι το αφήνουμε πλέον στο σπίτι. Βασικά πάμε μόνο στην παιδική χαρά εδώ κοντά....αλλά βλέπω ότι το παιδί θέλει να περπατήσει. Κάποια στιγμή την είχα κάνει μια τεράστια βόλτα.....και μια χαρά η μπουμπου όμως κουράζεται η καημένη στην ανηφόρα....ζω στα κατσάβραχα. Είμαι πολύ αισιόδοξη πάντως. Ειλικρινά θέλει πιο μεγάλη προσοχή αλλά αρχίζω να νοιώθω ότι ίσως καταφέρουμε μεχρι το καλοκαίρι να είμαστε πιο ανεξάρτητες. Έχω κλειστή μέσα λόγο του παιδιού και έχω τρομερή ανάγκη να βγω και βέβαια πρέπει να έχω και την μπουμπούκα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κοψαμε το καροτσι λιγο πριν μπει στα 2 για μικρες αποστασεις κ για να συνηθιζει. Για μεγαλες βολτες ή αν ηθελα να παω για ψωνια (οχι super market αλλα ρουχα κλπ) κ για να ειμαι ησυχη οτι θα καθεται φρονιμος για να μπορω να χαζεψω στα μαγαζια κ να μην κουραζεται τον εβαζα μεχρι τα 2,5 στο καροτσι.Απο κει κ περα αντικαταστησαμε το καροτσι με το ποδηλατακι του αν ειναι για μεγαλη βολτα και το παιρνουμε παντου μαζι. Μου εχει λυσει τα χερια αυτο το ποδηλατακι.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τη Μαρία κ τη Vanessa.

Άλλωστε η ερώτηση τέθηκε για να υπάρχουν κ οι δύο απαντήσεις με τα επιχειρήματά τους είτε μας αρέσει είτε όχι.

Θεωρώ λοιπόν πως πρέπει να δίνουμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να περπατάνε κ να τρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο τόσο για να εκτονώνονται όπως ειπώθηκε ήδη αλλά και για να γυμνάζονται. Δεν είναι τυχαίο που έχουμε τα πιο παχιά παιδάκια στην Ευρώπη κ δε φταίει μόνο το φαγητό γιαυτό αλλά κ η έλλειψη άσκησης.

Φυσικά, αν μιλάμε πχ για περπατητό souper-market ή ανάλογες περιπτώσεις, εννοείται πως θα πάρεις το καρότσι μαζί - είναι αδύνατο κ επικίνδυνο να κουμαντάρεις ταυτόχρονα κ τα ψώνια κ το παιδί.

Όμως τη βόλτα στην παιδική χαρά πχ θεωρώ πως το παιδί θα την απολαύσει καλύτερα περπατώντας ή τρέχοντας. Το καρότσι μπορούμε να το έχουμε εφεδρικό για την επιστροφή που θα είναι κουρασμένο από την όλη δραστηριότητα.

Πάντως, η δική μας καθιστική ζωή ας μην επεκτείνεται μέχρι τη ζωή των παιδιών μας. Ας τα αφήσουμε λοιπόν να τρέχουν, παίρνοντας φυσικά όλα τα μέτρα ασφαλείας κ ας κουραστούμε λίγο παραπάνω κι εμείς τρέχοντας μαζί τους - άλλωστε κ για εμάς είναι ένα είδος γυμναστικής!! :P

 

αυτό θα ήθελα πολύ να το δω.... το 20 μηνών μωρό από το χέρι και το καρότσι από το άλλο χερι, για να το έχουν για την επιστροφή, να πηγαίνουν στην παιδική χαρα... :D

 

εγώ δε χρησιμοποιώ καρότσι γιατί είναι πολύ κοντά η παιδική χαρά και στην επιστροφή τη φ'ερνω αγκαλιά. πάντως 20 μηνών είναι πολύ μικρά για μεγάλες διαδρομές και σίγουρα οχι για ψώνια κτλ.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μικρη μου ειναι 18 μηνων και χρισιμοποιω ακομα καροτσι, αλλα οχι το μεγαλο που ειχαμε απο μωρο αλλα ενα μικρο και ελαφρυ, στυλ "ομπρελα". Ειδικα οταν εχουμε μεγαλες αποστασεις ή εχουμε παει για δουλειες μου ειναι απαραιτητο,αν και καποιες φορες (λιγες) παραπονιεται και μου λεει οτι θελει να κατεβει. Το προβλημα το δικο μου ειναι οτι αμα την αφησω να περπατησει θα πρεπει να την κυνηγαω σαν τρελη γιατι δεν μου κραταει το χερι και ακολουθει την δικια της πορεια που τις περισσοτερες φορες ειναι διαφορετικη απο την δικια μου, και αμα δεν παει εκει που θελει αρχιζει και φωναζει, οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι πολυ κουραστικο!!! Ευτυχως λοιπον που καθετε ακομα στο καροτσι και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!!!!!

as1cF2f0g410000MTA5bGR8MDAwNjc0NGR8bXkgcHJpbmNlc3MgaXM.gifas1cMbX0g410020NjJifDAwOTg5M2J8.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...