Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα για παιδιά στο πάρτυ μας


Recommended Posts

http://www.playcity.gr/specials.php?osCsid=0000c8a00931e6ef8fcf85d424b692b0

Κορίτσια εδώ βρήκα μια σελίδα ΠOY έχει διάφορα μικρα δώρα ΠOY είναι ότι πρέπει για τους μικρούς επισκέπτες σε πάρτυ κ γενέθλια ΠOY κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Ίσως σας φανεί άσχετο το σχόλιο μου, απλά με την ευκαιρία αυτού του θέματος θα ήθελα να εκφράσω τον προβληματισμό μου και να δώσω λίγη "τροφή για σκέψη".

 

Αυτή η "μόδα" με τα δωράκια που δίνουν στα πάρτυ δεν έχω καταλάβει που αποσκοπεί... Το έχω συζητήσει και με άλλους και έχω καταλήξει ότι απλά γεμίζεις το σπίτι του άλλου με κάτι που μπορεί να μην χρησιμοποιηθεί ΠΟΤΕ, απλά - μαζί με τις μπομπονιέρες (που είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να αποφύγεις) - συμβάλλεις στο να δημιουργηθούν ακόμα περισσότερα σκουπίδια στον κόσμο αυτό! Απλά σκεφτείτε τα δωράκια που έχετε λάβει ή δώσει μόνο από μεγάλη γνωστή (και για την φτήνια άρα και χάλια ποιότητα) αλυσίδα παιχνιοκαταστημάτων. Άσε και το κόστος που επιβαρύνει την οικογένεια...

 

Αν το σκεφτείτε, πόσες φορές έχετε πετάξει τα δωράκια από τα πάρτυ γιατί είτε έχουν διαλυθεί αυτόματα, είτε γιατί έχει γεμίσει η ραφιέρα στο δωμάτιο των παιδιών διακοσμητικούλια?

 

Απλά θέλω να πω πως είναι μια μόδα χωρίς νόημα, που όλοι οι γονείς έχουν ακολουθήσει ο ένας μετά τον άλλον να μοιράζουν "δωράκια". Παλιά γιατί δεν δίναν δωράκια? Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά περνούσαν λιγότερο καλά? Δεν νομίζω! Δεν φτάνει η φιλοξενία, το παιχνίδι, η συναναστροφή? Γιατί να καλλιεργούμε στα παιδιά μας άλλη μια μορφή εξάρτησης από υλικά πράγματα?

 

Πάντως με πολύ χαρά τελευταία έχω διαπιστώσει ότι σε κάποια πάρτυ τα παιδιά μου δεν έχουν φύγει με ένα ακόμα αυτοκινητάκι/μολυβοθήκη/κορνιζούλα/κουμπαρά κλπ.

 

Τέλος, επειδή θέλω να είμαι ακριβοδίκαιη, θέλω να πω πως μόνο δυο φορές λάβαμε πολύ ωραία δώρα από πάρτυ γενεθλίων. Η μια μου φίλη έχει μεράκι και έφτιαξε μόνη της μπλουζάκια με στάμπα και το όνομα του κάθε παιδιού τυπωμένο πάνω σ' αυτή! Τα παιδιά μας αυτές τις μπλούζες τις έχουν καταχαρεί, μαζί τους κι εμείς!

Το άλλο δώρο ήταν ένα CD από τα αγαπημένα τραγούδια της κόρης της οικογένειας, του οποίου το εξώφυλλο ήταν φιλοτεχνημένο από τον μπαμπά του κοριτσιού και δεν περιείχε παιδικά τραγουδάκια, αλλά κομμάτια για όλη την οικογένεια!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ψαρακι αυτη η μοδα ειναι εδω και 40 χρονια, και νομιζω οτι ειναι για να μην φυγουν οι καλεσμενοι χωρις να παρουν αναμνηστικο εχοντας μονο δωσει κατι. Σιγουρα αν το σκεφτεις λογικα βλακεια ειναι ομως τα παιδακια χαιρονται εκεινη τη στιγμη ακομη και αν το παιχνιδακι σπασει μεχρι να φτασουν σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

40 χρόνια ε? Περίεργο γιατί εγώ, κι άλλοι συνομήλικοι μας (που είμαστε 40 χρονών) δεν θυμόμαστε κάτι τέτοιο... Ίσως στην Αμερική να είναι 40 χρόνια μόδα... Τέλος πάντων, ότι έγραψα το έγραψα για κάποιους που προβληματίζονται με το "φαινόμενο" και για κάποιους που δεν σκέφτονται ΜΟΝΟ την παροδική χαρά των παιδιών μας και έχουν παρόμοιες ανησυχίες μ' εμένα (ανησυχίες περί κορεσμού, λάθος μηνυμάτων, υπερβολής, περιβαλλοντικές ανησυχίες κλπ)... για να μην νιώθουν... μόνοι!

 

Το να φύγουν τα παιδιά με όμορφα συναισθήματα και χαρούμενα από ένα πάρτυ μόνο λόγω παιχνιδιού, παρέας και περιποίησης από τον/την φίλη τους και την οικογένεια του/της δεν είναι αρκετό? Πάντα πρέπει να υπάρχει και υλική "ανταμοιβή"?

Εξ' άλλου σε μια γιορτή/γενέθλια πας δώρο για τον/την εορτάζοντα/ουσα γιατί τον αγαπάς και έχει κάνει ετοιμασίες για να σε ευχαριστήσει, δεν εξυπακούεται ότι θα σου κάνουν και δώρο για να θυμάσαι... το event και για να μην φύγεις με... άδεια χέρια! Ξέρω πως ο καλεσμένος τιμά τον οικοδεσπότη με κάποιο δώρο και ο οικοδεσπότης με την περιποίηση.

Τι είναι το πάρτυ, γάμος ή βαφτίσια που γίνονται μια φορά και είναι έθιμο η μπομπονιέρα?

Φαντάσου κάθε χρόνο να σε καλώ στο πάρτυ μου και να σου δίνω και από ένα "αναμνηστικό δωράκι" κι αυτό επί 10 χρόνια... Πόσα σκουπίδια... Και ο λόγος? Για να μπουν πιο πολύ τα παιδιά μας στο πνεύμα του καταναλωτισμού? Εδώ διδάσκονται στο σχολείο σεβασμό στο περιβάλλον κι εμείς αντί να βοηθήσουμε τα "ταϊζουμε" κι άλλες άχρηστες ανάγκες?

Αυτοί απλά είναι δικοί μου προβληματισμοί που ίσως κάνουν και κάποιους άλλους να σκεφτούν εκτός του... κουτιού!

 

Στο κάτω κάτω, έστω κι αν η μόδα είναι 40 ετών, είναι στο χέρι μας να την συρρικνώσουμε για να είναι τα παιδιά μας πιο ευτυχισμένα αύριο μεθαύριο! Κι αν μου πείτε "μα καλά, απ' αυτό θα σωθούν τα παιδιά μας και θα αποκτήσουν άλλη θεώρηση ζωής?" θα σας απαντήσω πως ΚΑΙ αυτό απλά μπορεί να προστεθεί μαζί με όλα τ' άλλα για να γίνουν τα παιδιά μας πιο... ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ άνθρωποι!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ψαρακι ειμαι 44 και θυμαμαι οτι διναμε κατι στα παρτυ σε μικρες ηλικιες. Οχι στο γυμνασιο (εκει η αναμνηση ηταν ποιος μας ετυχε στην "μπουκαλα"). Επισεις βλεπω οτι συνηθιζεται και στο Βελγιο που ειναι πολιπολιτισμικο. Ακομη και οταν κοβουν τουρτα στο σχολειο δινουν σακουλακια με καραμελες ή αυτοκολητα στην ταξη. Εδω οπου εχουμε παει το δωρακι ειναι βασικα καραμελες... Στο τελευταιο που πηγαμε την περασμενη βδομαδα του εδωσαν μια σφιριχτρα και ενα κυπελο βραβειο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα! Στις δικές μου τις εποχές, δίνανε και δίναμε μικρά δωράκια μετά τα πάρτυ. Ισως ήταν ένας τρόπος να πούμε και να μας πούνε ευχαριστώ για τις όμορφες στιγμές και φυσικά ένα ενθύμιο από αυτές. Προσωπικά τηρώ τον άγραφο νόμο των μικρών δώρων, μόνο που φροντίζω να έχουν και μια προσωπική πινελιά. Ετσι, στα πάρτυ των παιδιών μου, ζητάω από τους ανθρώπους που εμπιστέυομαι για την απασχόληση των παιδιών μου και των φίλων τους, να κάνουν κατασκευές με τα παιδιά και μετά τα παιδιά τα ανταλάσσουν μεταξύ τους και έτσι ο καθένας έχει ένα χειροτέχνημα- ενθύμιο-δώρο, που του δόνει χαρά και την ικανοποίηση της δημιουργίας. Από αυτή την οπτική, επιδιώκω τα μικρά δωράκια- ενθύμια μετά από μια παιδική γιορτή.

Link to comment
Share on other sites

Μoglaki & Μikouli πολύ ωραίες οι ιδέες σας, έτσι έχει νόημα. Εγώ απλώς τους δίνω τα μπαλόνια που έχω για τη διακόσμηση του χώρου.

Θέλω να υποστηρίξω την άποψη του «Ψαράκι» (χαίρομαι που δεν είμαι μόνη), γιατί κι εγώ νοιώθω ολίγον εξωγήινη όταν συζητώ με άλλους γονείς γιʼ αυτή την άχρηστη «καταναλωτική μόδα». Επίσης με ενοχλεί που τα παιδιά περιμένουν ως αντάλλαγμα για την επίσκεψή τους το δωράκι, αντί απλώς να παίρνουν την συναισθηματική ικανοποίηση μέσα από τη διασκέδασή τους. Υπάρχουν φορές που δεν μας έδωσαν δωράκι ή το δωράκι δεν ήταν της αρεσκείας του και το παιδί μου σχολίασε πως το πάρτυ ήταν χάλια. Νοιώθω ότι τους διδάσκουμε ότι δεν αρκεί η αξία της ίδιας της γιορτής όσο η υλική τους αποζημίωση στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως τώρα θυμήθηκα παιδάκι στο πάρτυ των παιδιών μας το καλοκαίρι που ήρθε και με ρώτησε με έκπληξη "Δώρο δεν θα πάρουμε?" :shock: (τα σχόλια δικά σας! :wink:)

Αυτό με τα μπαλόνια είναι πολύ καλή ιδέα γιατί πάντα χαίρονται! Το Σάββατο έδωσαν σε πάρτυ του μεγάλου μπαλόνι και ήταν μια χαρά!!!

Βέβαια μπορεί να αντιμετωπίσεις την προέκταση του ανωτέρω παιδιού που θα σχολιάσει "Τί??? Μόνο αυτό?"

:cool:

Όσο για τις κατασκευές είναι πολύ ωραία ιδέα, αλλά νομίζω πως ισχύει μέχρι κάποια ορισμένη ηλικία! Και κυρίως για κορίτσια, γιατί βάλε 6χρονα ή 7χρονα αγόρια να κάνουν κατασκευές ΣΕ ΠΑΡΤΥ! Εδώ πολλές φορές δεν κάθονται να απασχοληθούν με παιχνίδια, γιατί ίσως τους θυμίζουν και πάλι την κυρία στο σχολείο!!! Βέβαια υπάρχουν και εξαιρετικοί επαγγελματίες που κρατούν αμείωτο το ενδιφέρον αλλά σπανίζουν και πλέον ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ!!!! (Αυτό όμως ανήκει σε άλλο θέμα!)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=139718 καθώς κρίθηκαν ότι παραβιάζουν τους κανόνες του forum της ΕΕΕΓαναφορικά με την διαφήμιση.

 

Παρακαλούμε ενημερωθείτε για την Διαφήμιση και δυσφήμιση στο φόρουμ - τι επιτρέπεται και τι όχι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24069

 

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση ή κάποιο προσωπικό μήνυμα που θεωρείτε περίεργο επιθετικό ή ενάντια στους κανόνες, κάντε αναφορά δημοσίευσης - δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Τι είναι οι κάρτες ειδοποίησης - Infractions ; : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...