Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ αγοριου 11 ετών!


Recommended Posts

κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας. Αύριο ο γιος μου θα κάνει πάρτυ, έχει καλέσει όλη την τάξη του συν κάποιους φίλους από τη γειτονιά και παιδιά συγγενών. Το σύνολο 30 πιτσιρίκια!Καμιά ιδέα για το φαγητό;Είδα κάποιες ιδέες αλλά μήπως προτείνεται και κάτι άλλο;Το ξέρω είναι τελευταία στιγμή αλλά τι κάνω εργαζόμενη γαρ πρωί- βράδυ;Θα βάλω φουλ τις μηχανές και ελπίζω να προλάβω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν η μία λύση είναι να πας σε ένα φούρνο και να παραγγείλεις πιτσάκια τυροπιτάκια πεινιρλί και άλλες μπουκίτσες και να μην ασχοληθείς καθόλου με την κουζίνα, άντε να φτιάξεις ένα σουφλέ και τέλος, η άλλη λύση είναι να πάρεις κατεψυγμένα από το σούπερ μάρκετ (τυροπιτοειδή , κεφτεδάκια) και να τα ψήσεις εσυ, η τρίτη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά και κάποια στιγμή να παραγγείλετε πίτσες,αναλόγως τα οικομικά σου και τον χρόνο που διαθέτεις αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ renik έχω ήδη πάρει από το σούπερ μάρκετ πιτάκια,απλώς σκεφτόμουν τι άλλο, τι άλλο. Το σουφλέ είναι πολύ ωραία ιδέα. Ξέρεις συνταγή; Δεν έχω φτιάξει ποτέ. Στο μεταξύ μετά το τέλος του πάρτυ οι συμμαθητές θα φύγουν αλλά θα έρθουν οι γονείς των συγγενόπουλων-κουμπάρων, περίπου 8 άτομα, και φυσικά θα μείνουν λίγο παραπίσω.Εκεί έχω και το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πάντως και η ιδέα να παραγγείλω πίτσες για τα μικρά πολύ ωραία ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί και τα μικρά θα ξετρελαθούν!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για το σουφλέ

Βράζεις τα μακαρόνια (πένες ή ταλιατέλες χρησιμοποιώ εγώ) κόβεις ζαμπόν σε μυκρά κομματάκια, τυρί που λιώνει πχ κασέρι σε κυβάκια αν θες ψιλοκόβεις και προσθέτεις μπέικον ή μανιτάρια τα βάζεις όλα σε ένα ταψί και τα ψιλοανακατέβεις (από πάνω προσθέτεις λίγο ακόμα τυρί) και προσθέτεις κρέμα γάλακτος και το βάζεις στο φούρνο και τα ψήνεις μέχρι να πάρουν χρώμα!!

Για να μην κουράζεσαι όμως στον Σκλαβένίτη έχει έτοιμο σουφλέ στο οποίο προσθέτεις μόνο κρέμα γάλακτος και το βάζεις στο φούρνο και τελειώνεις (Σουφλέ Καλαμαράς λέγεται για να μην ψάχνεις) μόνο στον σκλαβενίτη όμως το έχω δει.

Αν θες πάντως να μαγειρέψεις κάτι καλή ιδέα είναι και οι κρέπες στο φούρνο με τυρί ζαμπόν και μανιτάρια (κάνεις από σήμερα τις κρέπες και απλά αύριο τις γεμίζεις και τις ψήνεις).Αλλιώς αν έχεις χρόνο κάνεις κανελλόνια γεμιστά αν και εγώ προσωπικά το βρίσκω λίγο μπελαλίδικο για τελευταία στιγμή.επίσης μια μακαρονοσαλάτα ειναι καλή ιδέα και την κάνεις και από σήμερα και αύριο την έχεις έτοιμη.

Μια συμβουλή: μην κάνεις πολλά και σου μείνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για το σουφλέ

Βράζεις τα μακαρόνια (πένες ή ταλιατέλες χρησιμοποιώ εγώ) κόβεις ζαμπόν σε μυκρά κομματάκια, τυρί που λιώνει πχ κασέρι σε κυβάκια αν θες ψιλοκόβεις και προσθέτεις μπέικον ή μανιτάρια τα βάζεις όλα σε ένα ταψί και τα ψιλοανακατέβεις (από πάνω προσθέτεις λίγο ακόμα τυρί) και προσθέτεις κρέμα γάλακτος και το βάζεις στο φούρνο και τα ψήνεις μέχρι να πάρουν χρώμα!!

Για να μην κουράζεσαι όμως στον Σκλαβένίτη έχει έτοιμο σουφλέ στο οποίο προσθέτεις μόνο κρέμα γάλακτος και το βάζεις στο φούρνο και τελειώνεις (Σουφλέ Καλαμαράς λέγεται για να μην ψάχνεις) μόνο στον σκλαβενίτη όμως το έχω δει.

Αν θες πάντως να μαγειρέψεις κάτι καλή ιδέα είναι και οι κρέπες στο φούρνο με τυρί ζαμπόν και μανιτάρια (κάνεις από σήμερα τις κρέπες και απλά αύριο τις γεμίζεις και τις ψήνεις).Αλλιώς αν έχεις χρόνο κάνεις κανελλόνια γεμιστά αν και εγώ προσωπικά το βρίσκω λίγο μπελαλίδικο για τελευταία στιγμή.επίσης μια μακαρονοσαλάτα ειναι καλή ιδέα και την κάνεις και από σήμερα και αύριο την έχεις έτοιμη.

Μια συμβουλή: μην κάνεις πολλά και σου μείνουν!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Το σουφλέ θα το κάνω σίγουρα γιατί εδώ που ζω δεν έχει Σκλαβενίτη..και τα κανελλόνια καλά είναι αλλά θα δω, μη μείνουν κίόλας.Φιλιά...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όλα πήγαν τέλεια!έκανα διάφορα καναπεδάκια και πιτάκια και το σουφλέ που

μου πρότεινε η renik (ναι, ναι το πέτυχα!)και όλα πήγαν τέλεια. έκανα επίσης σαντουιτσάκια με μαγιονέζα, μαρούλι , μπιφτέκι και κέτσαπ καθώς και "σουβλάκια" στα οποία είχα βάλει ψωμάκι τοστ, σαλάμι και κασέρι όλα περασμένη στο ξυλάκι κι έγιναν ανάρπαστα!

Σας ευχαριστώ όλες!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...