Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε λαμβάνεται ειδοποίηση απο εξετάσεις αίματος γέννησης παιδων αγ σοφιας


Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποσον καιρο στελνουν γραμμα απο το αγ σοφιασ για τα αποτελεσματα του αιματος που περνουν απο το μωρο μολις γεννιεται.το στελνουν με απλο η με συστημενο γραμμα και σε ποιανου το ονομα στο δικο μας η στου αντρα μασ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποσον καιρο στελνουν γραμμα απο το αγ σοφιασ για τα αποτελεσματα του αιματος που περνουν απο το μωρο μολις γεννιεται.το στελνουν με απλο η με συστημενο γραμμα και σε ποιανου το ονομα στο δικο μας η στου αντρα μασ?

 

μην αγχωνεςσαι οι ανθρωποι εκει ειναι υπεροχοι και οτι χρειαστεις θα το μαθεις γρηγορα που σου ευχομαι να μη χρειαστει

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το στέλνουν σύντομα, γιατί πρέπει να γνωρίζεις τα προβλήματα, ειδικά αν χρειαστεί νοσηλεία. Αλλά αν δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν παίρνεις ενημέρωση (τουλάχιστον έτσι ήταν πριν από 2 χρόνια).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

barbielemonia εγω οταν γεννησα μου ειπε η γιατρος μου πως αν σε 40 μερες δεν παρω γραμμα παει να πει οτι ειναι ολα καλα στελνουν μονο αν βρουν κατι ευτυχως δεν μου εστειλαν ευχομαι να μην λαβεις κι εσυ ποτε αυτο το γραμμα.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

απορια: ποτε περνουν αιμα και σε ποιο νοσοκομειο οταν γεννησεις?ισχυει μονο για τα δημοσια???ή και τα ιδιωτικα???πρωτη φορα το ακουω....

 

 

μπορειτε να μου πειτε λεπτομερειες?

 

 

ευχαριστω

 

υ.γ.και τι αιματος ειναι γενικες ας πουμε?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη χώρα μας γίνεται δωρεάν προληπτικός έλεγχος σ' όλα τα νεογνά απο δείγμα αίματος που λαμβάνεται την τελευταία ημέρα της παραμονής τους στην κλινική. Ελέγχεται αν το νεογνό πάσχει απο φαινυλκετονουρία, υποθυρεοειδισμό και ανεπάρκεια του ενζύμου G6PD.

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να κοιτάξεις στη σελίδα 6 του μπλέ βιβλιαρίου υγείας που σας έδωσαν κατά την έξοδό σας απο το μαιευτήριο...:)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση στέλνουν εφόσον οι εξετάσεις δείξουν κάποιο πρόβλημα. Επίσης, στέλνουν ειδοποίηση αν δεν είναι επαρκές το δείγμα αίματος (έτυχε σ'εμάς αυτό).

Αν δεν σας έρθει τίποτε σημαίνει πως όλα είναι καλά.

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι σε τί όνομα ήρθε η ειδοποίηση, νομίζω σ'εμένα αλλά με το επίθετο του άντρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση στέλνουν εφόσον οι εξετάσεις δείξουν κάποιο πρόβλημα. Επίσης, στέλνουν ειδοποίηση αν δεν είναι επαρκές το δείγμα αίματος (έτυχε σ'εμάς αυτό).

Αν δεν σας έρθει τίποτε σημαίνει πως όλα είναι καλά.

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι σε τί όνομα ήρθε η ειδοποίηση, νομίζω σ'εμένα αλλά με το επίθετο του άντρα μου...

 

Και στο Έλενα έτσι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Μας ήρθε και εμάς το κ...χαρτο της ειδοποίησης και τα έχουμε χάσει.

Το αυτοκόλλητο γράφει για την φαινυλκετονουρία και ζητάνε δείγμα για επανεξέταση.

Πάντως, δεν είχε ποτέ κανένας από τις οικογένειες μας τέτοιο θέμα και από την στιγμή που λένε ότι κληρονομείται δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε να τύχει κάτι τέτοιο.

Ξέρει κανείς τίποτα?

Τα κορίτσια μου...:D

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε και εμάς το κ...χαρτο της ειδοποίησης και τα έχουμε χάσει.

Το αυτοκόλλητο γράφει για την φαινυλκετονουρία και ζητάνε δείγμα για επανεξέταση.

Πάντως, δεν είχε ποτέ κανένας από τις οικογένειες μας τέτοιο θέμα και από την στιγμή που λένε ότι κληρονομείται δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε να τύχει κάτι τέτοιο.

Ξέρει κανείς τίποτα?

Καλησπερα και να σας ζησει το παιδακι σας!Η φαινυλκετονουρια ειναι συγγενης δηλαδη κληρονομικη διαταραχη του μεταβολισμου στην οποια δεν παραγεται ενα σημαντικο ενζυμο για την μετατροπη ενος αμινοξεος σε ενα αλλο με αποτελεσμα να συσσωρευεται στον οργανισμο η φαινυλαλανινη που ειναι τοξικη για το νευρικο συστημα και μπορει να προκαλεσει νευρολογικα προβληματα η νοητικη στερηση.Γι αυτο εχει σημασια η εγκαιρη διαγνωση της στα νεογνα με αυτην την εξεταση αιματος.Εφοσον διαγνωστει εγκαιρα ελεγχεται με διατροφη που δεν περιεχει φαινυλαλανινη και ετσι προλαμβανονται οι αρνητικες συνεπειες.Αν η εξεταση σας ειναι θετικη υποθετω θα παρουν και δευτερο δειγμα απο το μωρο για να αποκλειστει καθε πιθανοτητα λαθους.Μην ανησυχειται γιατι ειναι κατι που ευτυχως μπορει να αντιμετωπιστει αμεσα και χωρις φαρμακα.Και παλι να σας ζησει και καθε καλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εσάς σας ενημέρωσαν για εξετάσεις αίματος, εμάς πάντως μας τα κάνανε μπάχαλο. Τις χειρότερες εμπειρίες έχω από το Παίδων, ούτε να το θυμάμαι δε θέλω και αχρείαστο να είναι στα παιδάκια μας. Ακούγομαι θυμωμένη; Είμαι. Μαζί τους! :evil:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μου εμπειρία ήταν δραματική...

Η μικρή γεννήθηκε τσο Έλενα στις 12/09/2007.

Στις 23/11/2009 ήρθε ένα γράμμα που έλεγε ότι είναι η δεύτερη επιστολή που μου στέλναν (εγώ πρώτη δεν είχα λάβει ποτέ) και με καλούσαν επειγόντως να καταθέσω νέο δείγμα αίταμος, καθώς αυτό που πήραν στο Έλενα κρίθηκε ανεπαρκές...

Περιττό να σας πω τι Σαββατοκύριακο πέρασα...

Πήγα με κλάματα στο γιατρό, ο οποίος προσπάθησε-ανεπιτυχώς- να με καθησυχάσει, πήρε το δείγμα από τη μικρή και ενώ έλεγε να το στείλω ταχυδρομείο αλλά εγώ το πήγα μόνη μου Δευτέρα πρωί... να αναφέρω ότι τη μικρή την είχαν 2,5 μέρες στην αίθουσα παρακολούθησης (είχα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη και την έλεγχαν για υπογλυκαιμία-το είχαν κατατρυπήσει το μωρό μου, και ένα δείγμα της προκοπής δεν κατ΄λαφεραν να πάρουν για μια τόσο σοβαρή εξέταση).

Πήγα λοιπόν στο Παίδων και επέμεινα να μου βγάλουν τα αποτελέσματα αμέσως, πράγμα που δεν γινόταν... τα πήρα τηλεφωνικώς την επόμενη μέρα... δόξα τω Θεώ ήταν αρνητικά...

Αλλά για πολύ καιρό είχα αμφιβολίες (μέχρι να διαπιστώσω και μόνη μου ότι γέννησα και είχα ένα υγιέστατο κοριτσάκι)... κι αυτό γιατί στο Παίδων τους είχα πεί: Πέιτε μου αν το απιδί μου έχει πρόβλημα και το μαθαίνω τώρα, ποιον από τους δύο να ανατινάξω... εσάς ή το Έλενα... γιατί έννησα ένα υγιέστατο μωρό και 2,5 μήνες μετά η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη!!!" Και σκεφτόμουν ότι μπορεί και να φοβήθηκαν και να μην μου είπαν την αλήθεια...

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις ευχές σας.

Εύχομαι και στα παιδιά σας και σε εσάς ότι καλύτερο.

Με παρηγορεί το γεγονός ότι σχεδόν όλες και όλοι λέτε ότι πρόκειται για μπάχαλο.

Και περισσότερο η italiana, που γράφει ότι είναι κληρονομικό, πράγμα το οποίο το διαβάζω συνέχεια. Βασίζομαι επίσης, ιδιαίτερα στο ότι κανείς 3-4 γεννιές πίσω και στις 2 οικογένειες δεν είχε ποτέ τέτοιο κρούσμα.

Δεν υπήρξε ποτέ περιστατικό με εγκεφαλική βλάβη στις οικογένειές μας.

Αρα λοιπόν με την προυπόθεση αυτή δεν μπορεί να έχουμε κληρονομήσει εμείς σαν γονείς στο παιδί μας την φαινυλκετονουρία.

Και από την στιγμή που δεν είναι "αυτοάνοση", δηλαδή δεν εκδηλώνεται σε κάποια στιγμή αλλά κληρονομείται εκ γενετής, γιατί να ανυσηχούμε τόσο????????

Τα κορίτσια μου...:D

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμήσατε τώρα.γέννησα Ιούνιο του 2008. τέλη αυγούστου με πήραν τηλ. λέγοντας ότι για πολλοστή φορά προσπαθούσαν να με βρουν (σημειωτέον ότι δεν έβγαινα από το σπίτι συχνά και αν έβγαινα ερχόταν η μάνα μου και κρατούσε το μωρό οπότε κάποιος θα ήταν σίγουρα στο σπίτι!!!!!) και μου είπαν ότι θα μου στείλουν γαι δεύτερη φορά επείγουσα επιστολή και καρτέλα για ανεπαρκές δείγμα. ΤΑ 'ΠΑΙΞΑ ΤΕΛΕΙΩΣ!!! πηρα τηλ. την γιατρό ουρλιάζοντας και απόρησε και εκείνη με την καθυστέρηση. αν θυμάμια δεν είχε ελεγθεί για φαινυλκετονουρια και θυροειδή.

τα έβαλα και με την κλινική γιατί το μωρό είχε ίκτερο και του έπαιρναν αίμα 2 φορε΄ς την ημέρα στην κλινική και για 1 εβδομάδα πηγαινοερχόμασταν για να του πάρουν αίμα - δεν μπορούσαν να πάρουν ένα σωστό δείγμα όταν πρόκειται για τόσο σημαντικές εξετάσεις;;;;;!!!!!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

αυτό που δεν θα ξεχάσω είναι όταν πήγαμε στην γιατρό για να πάρει δείγμα από την φτέρνα του για να τους το στείλω... μας είχε ενημερώσει ότι θα ήταν επώδυνη διαδικασία και μας και για εκέινον.

να τον κρατάμε χέρια - πόδια εγώ και ο άνδρας μου, να του παίρνει αίμα η γιατρός και ο μικρός να σφαδάζει στον πόνο. εγώ κρατούσα τα χεράκια του και του μιλούσα. το βλέμμα που είχε ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ!!!!! μου ζητούσε βοήθεια και εγώ να κλαίω, ο άνδρας μου να έχει βουρκώσει και η γιατρός να μας παρηγορεί. 10 κύκλους με αίμα έπρεπε να γεμίσει και όταν τελειώσαμε ξέσπασα σε λυγμούς κυρίως γιατί θα μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει όλο αυτό αν κάποιοι έκαναν σωστά τη δουλειά τους!!!!!!!!!!!!!για μια ώρα μετά με τον άνδρα μου δεν μιλούσαμε απλά είμασταν δακρυσμένοι και κλαίγαμε βουβά... τα αποτελέσματα τα είχαμε σε 1-2 μέρες τηλεφωνικά και σε 1 εβδομάδα γραπτά και ήταν αρνητικά. ευτυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ, θα τα πω γιατί όσο διαβάζω τα δικά σας φουντώνω ακόμη περισσότερο. Εγώ γέννησα τον Ιούλιο '08, δίδυμα κοριτσάκια. Το ένα μωρό το πήραν αμέσως από το μαιευτήριο, πριν καν τη δω, και τη μετέφεραν αμέσως στο Παίδων γιατί είχε γεννηθεί με εξώμφαλο. Ο άντρας μου να μην ξέρει σε ποιό νοσοκομείο να πάει, εγώ να τα έχω χαμένα και να κλαίω με αναφιλητά γιατί και το άλλο μωρό μου το είχαν σε μονάδα στο μαιευτήριο. Τέλος πάντων, το ίδιο απόγευμα το μωρό στο Παίδων χειρουργήθηκε (παρένθεση, ο χειρούργος της είναι ένας καταπληκτικός άνθρωπος που πρόσεξε πολύ το μωρό μας και του χρωστάμε πολλά, ο Θεός να τον έχει καλά. Είμασταν πολύ τυχεροί σ'αυτό). Ο άνδρας μου κάθε πρωί να έρχεται στο μαιευτήριο, στις 12 να είναι στο Παίδων για να δει το παιδί για μισή ώρα, μετά πάλι πίσω στο μαιευτήριο μέχρι το απόγευμα, όπου ξαναπηγαινε στο Παίδων για το μωρό και μετά στο σπίτι σκέτο ράκος.

 

Μίας ημέρας, λοιπόν, μωρό και εγχειρησμένο, και έρχεται ο άντρας μου στο μαιευτήριο και μου λέει ότι του τη δώσαν φασκιωμένη στα χέρια να την πάει απ'τον 5ο όροφο που είναι η μονάδα στο Ισόγειο να της κάνουν υπέρηχο καρδιάς. Μόνος του. Μ'ενα βρέφος στην αγκαλιά. Χειρουργημένο. Και κατ'όπιν μάθαμε ότι το ασανσέρ που του υποδείξανε να χρησιμοποιήσει (γιατί τα άλλα δύο ήταν χαλασμένα), ήταν το ασανσέρ που χρησιμοποιούν για να ανεβοκατεβάζουν τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!! Δεν υπήρχε καμία φύλαξη στα μωρά, η ενημέρωση των γονιών ήταν επιεικώς απαράδεκτη (γιατροί να μας ενημερώνουν, και καλά, για την κατάσταση του μωρού, και να μην ξέρουν αν το παιδί παίρνει βάρος ή πόσο τρώει την ημέρα και άλλα πολλά). Αργότερα που βγήκα απ'το μαιευτήριο και πήγαινα κι εγώ, πλέον, στο μωράκι μας, οι μαίες ήταν... απούσες. Μου πετάξανε ένα πακέτο μωρομάντηλα λέγοντάς μου "Καθαρισέ την. Χ....ε" και μου δώσανε στα χέρια ένα μπουκάλι γάλα (που η πιπίλα τηνκοίταγες απλά και το γάλα εκσφενδονιζόταν απέναντι) και μου είπαν απλώς "Τάισέ την". Λες κι εγώ, νέα μάνα, ήμουν υποχρεωμένη να τα ξέρω όλα αυτά.

 

Τι να πω; Ότι την ημέρα που πήγαμε να την πάρουμε, μας στείλανε ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΣΥΝΟΔΕΥΤΟΙ να την πάμε στους Υπέρηχους για υπέρηχο κοιλίας, και οι Υπέρηχοι ρωτούσαν εμάς τι εξετάσεις θα κάνανε στο μωρό και για ποιό λόγο (με άλλα λόγια, τα τμήματα εσωτερικά δεν συνεννοούνται το ένα με το άλλο), να χάνουν το φάκελο του μωρού με το ιστορικό του και ένας ειδικευόμενος, όταν πλέον αγανάκτησα και φώναζα ότι δεν ήταν δυνατόν να γίνονται όλα αυτά, είχε το θράσος να γυρίσει να μου πει "Είναι δικιά σας υπόθεση το μωρό σας. Εμείς δεν έχουμε προσωπικό". Ειλικρινά, έφυγα σφεντόνα να τον χτυπήσω και με τράβηξε ο άντρας μου για να μη μας τρέχουν στα δικαστήρια.

 

Σχετικά με τις εξετάσεις... εδώ γελάω πολύ. 2 μήνες μετά που πήγαμε το παιδί στον χειρούργο της να την επανεξετάσει, μας ρώτησε αν δείξανε κάτι οι εξετάσεις θηρεοειδούς. Εμείς μείναμε, γιατί δεν ξέραμε ότι είχαν κάτι τέτοιες εξετάσεις στο παιδί (όπως και αρκετές άλλες, για τις οποίες δε μας είχαν αναφέρει τίποτα). Μας στείλαν στο αρχείο να πάρουμε τις απαντήσεις, κι εκεί μας απάντησαν ότι τις απαντήσεις θα τις πάρουμε... σε 2 χρόνια!!!

 

Υπέροχο νοσοκομείο το Παίδων, παιδιά. Υπέροχο. Κι αυτό το μπάχαλο το πληρώνουμε όλοι εμείς. Συμβουλή, όποια μπορεί, ιδιωτική ασφάλιση στα παιδιά της.

 

(Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου. Φούντωσα :mad::twisted: )

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωρες-ώρες θέλεις να τους πλακώσεις στο ξύλο.

Αλλά βλέπεις μετά χάνεις και το δίκιο σου οπότε το καταπίνεις και δεν μιλάς.

Εμείς έχουμε χάσει 10 χρόνια ζωής που λένε με αυτή την ιστορία.

Εψαξα στο internet και βρήκα για την φαινυλκετονουρία(PKU) στο pku.com και σε κάποιο σημείο λέει ότι αν δεν είναι και οι 2 γονείς φορείς δεν κληρονομείται η ασθένεια στο παιδί τους.

Στην Ελλάδα δε, δεν είναι διαδεδομένη σαν εξέταση και ψάχνω να βρω σε πιο κέντρο γίνεται.

Βέβαια, για να είμαστε και οι 2 φορείς μιλάμε για περίπτωση από τις πιο σπάνιες.

Και έχουμε και άλλο 1 παιδί που προφανώς δεν έχει τέτοιο θέμα.

Τι να πω....

Τα κορίτσια μου...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

απο οτι διαβασα συχνο το φαινομενπο...ελαβα κ εγω μετα απο 10 μηνες παρακαλω που γεννησα τον 2ο γιο μ, απο την μαια μ τηλ,η οποια τυχαινει να ειναι κ φιλη, τηλεφωνο κ τις 2 καρτελες απο το ινστ. υγειας παιδιου, για να ξαναστειλω δειγμα, κ οτι το αποτελεσμα για φαινυλκετονουρία βγηκε γ. τι σκατα σημαινει δεν ξερω. μ ξαναστειλαν λεει εν τω μεταξυ ο φακελος γραφει το επωνυμο του αντρα μ, το ονομα μ (εχω το πατρικο μ επιθετο κρατησει) κ διευθυνση την διευθυνση της κλινικης!!!κ οτι φυσικα επεστραφη το γραμμα.

αν το μωρο ειχε καποιο προβλημα δε θα ειχε φανει εως τωρα?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...