Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΥΚΩΜΑ -OTRIVIN


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κορίτσια....έχω λίγες μέρες που έχω τρελλό μπούκωμα στη μύτη ,έχω κουραστεί ,δε μπορώ να αναπνεύσω

ο γιατρός μου είπε να αποφύγω το οτριβίν μονο το βράδθ για να κοιμάμαι αλλά όλη μέρα είμαι χάλια....με πιάνει πονοκέφαλος απο έλλειψη αέρα.....

 

τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

τι μπορεί να με βοηθήσει?

ορός και φυσιομερ δεν κανουν τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

επισης να ρωτήσω έχει χρησιμοποιήσει καμμία τις αυτοκόλλητες ταινίες για τη μύτη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι σιγουρα απο κρυωμα? γιατι παιζει ν ειναι λογω εγκυμοσυνης καποια αλεργια. κι εμενα τοτε μου ξεκινησε.... στην αρχη εβαζα οτριβιν, μετα βρηκα το αλλο αντιστοιχο το ροναλ που ειναι πιο ηπιο κ νομιζω δεν εχει κορτιζονη... τελικα ειχα αλεργια και πηρα αντιαλεργικο φαρμακο σπρει!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κι εγω καθε ανοιξη μεχρι τον ιουνιο. φετος που το καλοκαιρι αργησε κ ηταν κακο νομιζα πως τη γλυτωσα αλλα με επιασε ιουνιο και κρατησε ως και τον ιουλιο...μαλλον θα ειναι αλλεργικο και "ενεργοποιειται " με την εγκυμοσυνη ( κι εμενα το ιδιο εγινε)...επισης να φανταστω φτερνιζεσαι πολλες φορες τη μια μετα την αλλη και σε τρωει ο ουρανισκος-λαιμος σου???

αν ναι μιλα με εναν ωριλα θα πρεπει να ναι αλεργικη ρινιτιδα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κορίτσια....έχω λίγες μέρες που έχω τρελλό μπούκωμα στη μύτη ,έχω κουραστεί ,δε μπορώ να αναπνεύσω

ο γιατρός μου είπε να αποφύγω το οτριβίν μονο το βράδθ για να κοιμάμαι αλλά όλη μέρα είμαι χάλια....με πιάνει πονοκέφαλος απο έλλειψη αέρα.....

 

τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

τι μπορεί να με βοηθήσει?

ορός και φυσιομερ δεν κανουν τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

επισης να ρωτήσω έχει χρησιμοποιήσει καμμία τις αυτοκόλλητες ταινίες για τη μύτη???

να πας σε ένα παθολόγο και να πείς ότι είσαι έγγυος. Αν δεν κρίνει ότι χρειάζεσαι φάρμακα δεν θα πάρεις. Εμένα και με δέκατα και με μπούκωμα και βήχα και τόσα άλλα και συνέστησε σπίτι, πολλά ζεστά και υγρά και είπε όλο το κακό το κάνει η μύτη με το μπούκωμα.

 

Δεν θα πάθεις και κάτι να αναπνέεις με το στόμα, μη σε νοιάζει το μωρό οξυγονώνεται, άλλωστε άμα πας στο παθολόγο θα μετρήσει το οξυγόνο στο αίμα σου.

Μη φέρνεις το κατακλυσμό γιατί θα σε πλακώσουν στα φάρμακα και τότε από τύψεις δεν θα τα πάρεις. Λίγη υπομονή και περαστικά.

Οι αυτοκόλλητες ταινίες δε με βοηθάνε ιδιαίτερα τώρα που αρρώστησα.

Για ένα ελαφύ μπούκωμα ΟΚ είναι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι σιγουρα απο κρυωμα? γιατι παιζει ν ειναι λογω εγκυμοσυνης καποια αλεργια. κι εμενα τοτε μου ξεκινησε.... στην αρχη εβαζα οτριβιν, μετα βρηκα το αλλο αντιστοιχο το ροναλ που ειναι πιο ηπιο κ νομιζω δεν εχει κορτιζονη... τελικα ειχα αλεργια και πηρα αντιαλεργικο φαρμακο σπρει!

ροναλ οτριβιν είναι το ίδιο πράγμα, απλά το ροναλ πιο ακριβό και σε γυάλινο μπουκαλάκι.

Αλλεργική είμαι κι γω.

Στην εγγυμοσύνη παίρνουμε μόνο όσα μας δίνουν οι γιατροί, το ότι έπαιρνα οτριβιν και 1000 άλλα για την αλλεργία πριν δεν σημαίνει ότι κάνει και μετά...

Μη ξεχνάτε τα μωράκια μας...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σου χω τη λυση -θελω να πιστευω-.βιξ για τη μυτη.εγγυηση.ειναι σαν κραγιον στο μεγεθος και στο σχημα που το βαζεις μεσα στο ρουθουνι και εισπνεεις.ειναι το μονο που μου ειχε επιτρεψει ο γιατρος στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που αρρωστησα και δεν μπορουσα να παρω ανασα για 4 μερες.δεν ειναι σπρευ.το τονιζω.ειναι σαν μεγαλο ταμπον που απλα το εισπνεεις δυνατα.ειναι και φθηνο.ελπιζω να το βρεις γιατι εγω ειχα παει σε 3 φαρμακεια το 2010...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σου χω τη λυση -θελω να πιστευω-.βιξ για τη μυτη.εγγυηση.ειναι σαν κραγιον στο μεγεθος και στο σχημα που το βαζεις μεσα στο ρουθουνι και εισπνεεις.ειναι το μονο που μου ειχε επιτρεψει ο γιατρος στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που αρρωστησα και δεν μπορουσα να παρω ανασα για 4 μερες.δεν ειναι σπρευ.το τονιζω.ειναι σαν μεγαλο ταμπον που απλα το εισπνεεις δυνατα.ειναι και φθηνο.ελπιζω να το βρεις γιατι εγω ειχα παει σε 3 φαρμακεια το 2010...

μακάρι να επιτρέπεται να πάρω κι γω και να σας στείλω, έχει άπειρα εδώ.

Διάβασα στο φόρουμ όμως δεν κάνει το βιξ για επάλειψη, λογικά δε θα κάνει και για εισπνοή?

:(

ο γιατρός σου σου απαγόρεψε τα άλλα βιξ και όχι αυτό? ευχαριστώ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη εγκυμούνη μου είχα ρωτήσει δύο γυναικολόγους και μου είπαν να βάλω κάτι που έχει κορντιζόνη...στην εγκυμοσύνη λέει επιτρέπεται η κορντιζόνη...έτσι χρησιμοποιούσα το dexa σπρέι για τη μύτη και τότε και τώρα...

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το μπουκωμα αυτο που μου συστησε ο δικος μου γιατρος ειναι το οτριβιν. Το χρησιμοποιησα αφοβα, δεν νομιζω οτι πρεπει να σκασεις και να ζοριζεσαι. Αλλωστε σε 2-3 μερουλες θα υποχωρησει το κρυωμα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι ανακάλυψα το panthenose. Είναι σπρει για τη μυτη σε 2 μορφές, το 1 είναι με πανθενόλη και αλοε βέρα και το άλλο με πανθενόλη και ευκάλυπτο. Δεν έχουν χημικά μέσα, έχω παρει αυτό με τον ευκάλυπτο. Γράφει πως το προιον μπορει να χρησιμοποιηθεί απο εγκύους και θηλάζουσες. Να πω την αληθεια δεν προλαβα να το χρησιμοποιησω γιατι το παρήγγειλα στο φαρμακείο και μέχρι να έρθει μου είχε περάσει το μπούκωμα. Όμως ο χειμώνας είναι μακρυς...

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ανακάλυψα το panthenose. Είναι σπρει για τη μυτη σε 2 μορφές, το 1 είναι με πανθενόλη και αλοε βέρα και το άλλο με πανθενόλη και ευκάλυπτο. Δεν έχουν χημικά μέσα, έχω παρει αυτό με τον ευκάλυπτο. Γράφει πως το προιον μπορει να χρησιμοποιηθεί απο εγκύους και θηλάζουσες. Να πω την αληθεια δεν προλαβα να το χρησιμοποιησω γιατι το παρήγγειλα στο φαρμακείο και μέχρι να έρθει μου είχε περάσει το μπούκωμα. Όμως ο χειμώνας είναι μακρυς...

το αναζητώ αμέσως! να είσαι καλά

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να επιτρέπεται να πάρω κι γω και να σας στείλω, έχει άπειρα εδώ.

Διάβασα στο φόρουμ όμως δεν κάνει το βιξ για επάλειψη, λογικά δε θα κάνει και για εισπνοή?

:(

ο γιατρός σου σου απαγόρεψε τα άλλα βιξ και όχι αυτό? ευχαριστώ!

 

εγω ξερω οτι ο γιατρος μου ειναι ο πιο ιδιοτροπος ανθρωπος του κοσμου και μου απαγορευει ακομα και τη ζαχαρη στον καφε -υπερβολικος σε ολα τα οχι- και μου ειχε πει κατηγορηματικο οχι και στο οτριβιν και στο ροναλ και ναι μονο στον φυσικο ευκαλυπτο στο σπιτι -βραζαμε 3 μερες συνεχομενες στην κουζινα ενα ολοκληρο δεντρο- και στο βιξ που σου ανεφερα.το μωρακι μου ειναι 17 μηνων και υγιεστατο οποτε δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα...απο εκει και περα ρωτα και το γιατρο σου και κανε το καλυτερο για σενα!!!!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ανακάλυψα το panthenose. με πανθενόλη και ευκάλυπτο. Δεν έχουν χημικά μέσα, έχω παρει αυτό με τον ευκάλυπτο. Γράφει πως το προιον μπορει να χρησιμοποιηθεί απο εγκύους και θηλάζουσες....[/ QUOTE]

 

 

 

αυτο πηρα απο το φαρμακειο αλλά δε μπορώ να πώ ότι κάνει καλή δουλειά

το καλό είναι οτι μπορείς να κάνεις πολλούς ψεκασμούς τη μέρα

 

 

πέρα απο το μπούκωμα δεν έχω ο΄τε πονόλαιμο, ούτε φτάρνισμα......

κανω υπομονή έχω ραντεβού σε παθολόγο να δώ μήπως μου συστήσει κάτι άλλο που να επιτρέπεται

 

το οτριβιν ο γυναικολόγος είπε αυστηρά μονο βράδυ 1 φορα!!!

 

οσο για το βιξ με πειράζει οποτε ακυρο κι αυτό.....:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!Γνωρίζει καμία αν το bisolvon επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.Τις τελευταίες μέρες με έχει τρελάνει ένας βήχας!!Τραντάζομαι τόσο πολύ που φοβάμαι μήπως επηρεάζεται κ το μωρό.

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Γνωρίζει καμία αν το bisolvon επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.Τις τελευταίες μέρες με έχει τρελάνει ένας βήχας!!Τραντάζομαι τόσο πολύ που φοβάμαι μήπως επηρεάζεται κ το μωρό.

 

kane ενα τηλ στο γιατρο σου καλύτερα να σου πει για πιο σιγουρα!!!

σίγουρα το μωρό θα καταλάβαίνει το βήχα σου αλλά μη φοβάσαι...δε παθαίνει τίποτα ίσα ισα θα το διασκεδάζει :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα. την τελευταια εβδομαδα εχω κ εγω τρελλο κρυωμα + πυωδεις αμυγδαλες. Για το μπουκωμα δεν το συζητω. Απιστευτο. Δοκιμασα otrivin spray & gel αλλα με εκαναν χειροτερα. Τελικα το μονο που με βοηθησε εινα το spray θαλασσινου νερου. Δοκιμασα το physiomer, το οποιο παρεπιπτοντως γραφει στις προδιαγραφες του οτι κανει και για εγκυους κ επιτρεπονται μεχρι κ 6 ψεκασματα τη μερα. Νομιζω οτι ειναι το μονο που με βοηθησε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτό με βοηθάει!!Έχω εντυπωσιαστεί η αλήθεια είναι.Μέχρι πριν μείνω έγκυος πλακωνόμουν κατευθείαν σε comtrex cold, otrivin, ronal...ότι μπορείς να φανταστείς κ πάντοτε το κρύωμά μου κρατούσε τουλάχιστον 10-15 μέρες.Τώρα στην εγκυμοσύνη είπα να πάρω κάτι πιο φυσικό (physiomer) και ανακουφίστηκα σχεδόν άμεσα!:eek:!Πάντως τελικά το bisolvon μου είπε ο γιατρός οτι μπορώ να το παίρνω κανονικά-3 κουταλιές της σούπας την ημέρα!!Για να δούμε θα βοηθήσει..

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα. την τελευταια εβδομαδα εχω κ εγω τρελλο κρυωμα + πυωδεις αμυγδαλες. Για το μπουκωμα δεν το συζητω. Απιστευτο. Δοκιμασα otrivin spray & gel αλλα με εκαναν χειροτερα. Τελικα το μονο που με βοηθησε εινα το spray θαλασσινου νερου. Δοκιμασα το physiomer, το οποιο παρεπιπτοντως γραφει στις προδιαγραφες του οτι κανει και για εγκυους κ επιτρεπονται μεχρι κ 6 ψεκασματα τη μερα. Νομιζω οτι ειναι το μονο που με βοηθησε τελικα.

 

Για τις αμυγδαλές σου μπορείς να κάνεις γαργάρες με αλατόνερο όσο συχνά θέλεις μέσα στη μέρα.Εμένα πάντοτε με ανακούφιζε όταν με έπιαναν.;)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια σε ποιό θέμα αναφέρθηκε το στικάκι με έντονο άρωμα που δεν απορροφάται από τον οργανισμό? Είναι φοβερό, ευχαριστώ πολύ όποια το είπε, είναι το γνωστό βιξ αλλά ούτε σε αλοιφή ούτε σε σπρεί, απλά ένα στικάκι που το εισπνέεις!

Οποτε μπουκώνω το μυρίζω και φέρνει αποτέλεσμα!

Ψάχτε το!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σου χω τη λυση -θελω να πιστευω-.βιξ για τη μυτη.εγγυηση.ειναι σαν κραγιον στο μεγεθος και στο σχημα που το βαζεις μεσα στο ρουθουνι και εισπνεεις.ειναι το μονο που μου ειχε επιτρεψει ο γιατρος στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που αρρωστησα και δεν μπορουσα να παρω ανασα για 4 μερες.δεν ειναι σπρευ.το τονιζω.ειναι σαν μεγαλο ταμπον που απλα το εισπνεεις δυνατα.ειναι και φθηνο.ελπιζω να το βρεις γιατι εγω ειχα παει σε 3 φαρμακεια το 2010...
το βρήκα και βρήκα και το μήνυμα σου!

Το βρήκα τυχαία, είπα να ρωτήσω την φαρμακοποιό μου που είναι πολύ αυστηρή σ'αυτά και ειδικά ο πατέρας της. Αρχικά μου είπαν δεν υπάρχει κάτι για κύηση και μετά θυμήθηκαν το στικάκι!!! Ε το πήρα, μια φορά το δοκίμασα ενώ ήμουν σίγουρη ότι δε θα κάνει τίποτε, κι όμως έκανε! Από τότε το έχω δίπλα στο κρεβάτι, αχρείαστο να'ναι!

Σε ευχαριστώ πολυ! Ξέρεις μπουκώνω συχνά, σπάνια κρυώνω, και τραβιέμαι με το μπούκωμα και μου τη βαράει!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι η εποχή όπου μικρούς μεγάλους τους περιτριγυρίζει κάτι έχω να προτείνω το εξής σπρεϋ για την μυτη που ειναι φυτικό και ιδανικό για εγκύους, θηλάζουσες και βρέφοι. Λεγέται PANTHENOSE(DR.MULLER) και το βάζεις όσες φορές θέλεις χωρίς περιορισμό . Επίσης αν τοποθετήσετε επάνω στο καλοριφέρμιαβρεγμένη πετσέτακαι στάξετε μερικές σταγόνες από αιθέριο έλαιο ευκάλυπτου θα δέιτε μεγάλη διαφόρά και γρήγορη βελτίωση.ΠΑΝΤΑ διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσεως.

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω εγώ είμαι πάλι με χοντρό μπούκωμα,δεν αντέχεται

δοκίμασα φυσιομερ,PANTHENOSE(με ευκάλυπτο) με μπουκώνουν περισσότερο

μόνο το οτριβίν το παιδικό βάλω αλλά κι αυτό απο το συνάχι που έχω σε ένα 2ωρο είμαι πάλι χάλια....................................

τρέχουν και τα μάτια μου και νιώθω απαισια.........:(

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω εγώ είμαι πάλι με χοντρό μπούκωμα,δεν αντέχεται

δοκίμασα φυσιομερ,PANTHENOSE(με ευκάλυπτο) με μπουκώνουν περισσότερο

μόνο το οτριβίν το παιδικό βάλω αλλά κι αυτό απο το συνάχι που έχω σε ένα 2ωρο είμαι πάλι χάλια....................................

τρέχουν και τα μάτια μου και νιώθω απαισια.........:(

Περαστικούλια σου!!Δοκίμασε ένα σπρει της φρεζιντερμ περίπου σαν το φισιομερ είναι αλλά εμένα μου έκανε περισσότερη δουλειά.Δοκίμασε επίσης εισπνοές σε ζεστή κατσαρόλα αλλά καθιστή μην ζαλιστείς.Τα αιθέρια έλαια τα φοβόμουν λιγάκι στην εγκυμοσύνη.Υπάρχει και ένα σαν βιξ φυτικό δεν θυμάμαι πως λέγεται που ανακουφίζει!Υπομονή και πάλι περαστικά σου!:D

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...