Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Aυτό ακριβώς θέλαμε κι εμείς ανέκαθεν. Να καλύπτει εξ ολοκλήρου μία ξένη γλώσσα το σχολείο και μάλιστα όχι τα αγγλικά που τα μαθαίνεις εύκολα λόγω του ότι τα ακούς παντού. Ετσι επιλέξαμε την Εράσμειο όπου μαθαίνουν άπταιστα γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα, άριστα ελληνικά, αγγλικά σε επίπεδο advanced μέχρι Γ'γυμν. - Α'λυκ.

Είναι και οικονομικό. Τι περισσότερο θέλουμε?

 

Είναι οικονομικό?? Νομίζω ότι μόνο στο δημοτικό είναι οικονομικό .... μετά γίνεται ακριβό. Κάνω λάθος?

 

Επίσης κάνουν γερμανικά εκεί άπταιστα όπως λες αλλά γλιτώνεις τα φροντηστήρια όντως γιατί 2 παιδάκια ξέρω που το ένα πάει στην εράσμειο και το άλλο στην ελληνογερμανική και κάνουν και τα 2 διιαίτερα γερμανικά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι οικονομικό?? Νομίζω ότι μόνο στο δημοτικό είναι οικονομικό .... μετά γίνεται ακριβό. Κάνω λάθος?

 

Επίσης κάνουν γερμανικά εκεί άπταιστα όπως λες αλλά γλιτώνεις τα φροντηστήρια όντως γιατί 2 παιδάκια ξέρω που το ένα πάει στην εράσμειο και το άλλο στην ελληνογερμανική και κάνουν και τα 2 διιαίτερα γερμανικά!

 

Για το οικονομικό στο Γυμνάσιο ακριβώς δεν ξέρω με φετινή χρονιά να σου πω γιατί κάθε χρόνο κάνουν μειώσεις και δεν ξέρω πόσο έχει κατέβει η τιμή τώρα. Το ίδιο και στο δημοτικό. Αφού έχεις γνωστά παιδιά θα στο έχουν πει. Μπορείς να ρωτήσεις από περιέργεια στο λογιστήριό τους.

Για τα φροντιστήρια, μήπως τα παιδάκια θέλουν να εξασκηθούν στα προφορικά περισσότερο, γιατί οπωσδήποτε με 25 παιδιά δεν μπορούν να μιλούν συνεχώς, μήπως δίνουν για τα διπλώματα και θέλουν επιπλέον βοήθεια?, μήπως δεν μπορούν να παρακολουθήσουν καλά στην τάξη και επομένως στο σπίτι δεν έχουν καταλάβει πράγματα και αν δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει τη γλώσσα δυσκολεύονται? ή το κυριότερο : μήπως θέλουν να δώσουν στη Γερμανική Σχολή στην ΣΤ' δημοτικού οπότε τότε απαιτείται ειδική και ακριβή προετοιμασία???.

Γενικά τα παιδιά και στην τάξη μας και σε μεγαλύτερες τάξεις δεν χρειαζονται απολύτως τίποτα ούτε στα γερμανικά ούτε στα αγγλικά. Κανείς δεν κάνει τίποτα! Μόνο αθλήματα ένα σωρό! Η δουλειά γίνεται όλη μέσα στην τάξη. Για το σπίτι ελάχιστα

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ καλό αυτό που μου είπες ότι δεν κάνετε κάτι άλλο σε φροντηστήριο. Όταν λες κάνετε αθλήματα εννοείς εκτός σχολείου? Δηλαδή εκεί δεν κάνουν? Εγώ αναγκαστηκά θα την αφήνω στην απογευματινή ζώνη όπου θα κάνει κάτι φαντάζομαι. Πάντως ακόμα και τις γλώσσες να γλιτώνεις είναι πολύ θετικό.

 

Αυτά όντως θέλουν να δώσουν στη γερμανική σχολή. Και νομίζω ότι το κάνουν και για οικονομικούς λόγους γιατί απ' ότι μου είπαν η εράσμειος πάει κανένα 10000 στο γυμνάσιο. Οπότε είναι πάρα πολλά. Εσένα σε ποια τάξη πάνε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ καλό αυτό που μου είπες ότι δεν κάνετε κάτι άλλο σε φροντηστήριο. Όταν λες κάνετε αθλήματα εννοείς εκτός σχολείου? Δηλαδή εκεί δεν κάνουν? Εγώ αναγκαστηκά θα την αφήνω στην απογευματινή ζώνη όπου θα κάνει κάτι φαντάζομαι. Πάντως ακόμα και τις γλώσσες να γλιτώνεις είναι πολύ θετικό.

 

Αυτά όντως θέλουν να δώσουν στη γερμανική σχολή. Και νομίζω ότι το κάνουν και για οικονομικούς λόγους γιατί απ' ότι μου είπαν η εράσμειος πάει κανένα 10000 στο γυμνάσιο. Οπότε είναι πάρα πολλά. Εσένα σε ποια τάξη πάνε?

 

Eίδες που σου λέω?? Πάντα υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να κάνεις φροντιστήριο σε ένα τέτοιο σχολείο. Αλλιώς δεν χρειάζεσαι τίποτα. Τα αθλήματα εντός σχολείου όλα, εννοείται. Σιγά μην τρέχουμε. Στη φύλαξη κάνουν άλλα αθλήματα και δραστηριότητες, στους ομίλους άλλα. Εμάς δε μένει φύλαξη, πάει ομίλους και κάνει κολύμπι, μπάσκετ, πολεμικές τέχνες.

Η τιμή δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 10.000!! στην Εράσμειο. Τις παλιές "χρυσές" εποχές ήταν 8500. Τώρα έχει πέσει. Αν θες παρε τηλ. και ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίδες που σου λέω?? Πάντα υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να κάνεις φροντιστήριο σε ένα τέτοιο σχολείο. Αλλιώς δεν χρειάζεσαι τίποτα. Τα αθλήματα εντός σχολείου όλα, εννοείται. Σιγά μην τρέχουμε. Στη φύλαξη κάνουν άλλα αθλήματα και δραστηριότητες, στους ομίλους άλλα. Εμάς δε μένει φύλαξη, πάει ομίλους και κάνει κολύμπι, μπάσκετ, πολεμικές τέχνες.

Η τιμή δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 10.000!! στην Εράσμειο. Τις παλιές "χρυσές" εποχές ήταν 8500. Τώρα έχει πέσει. Αν θες παρε τηλ. και ρώτα τους.

 

Θα μου πουνε από το τηλ? Μπορείς να μου στείλεις το τηλ ή να μου πεις πού θα το βρω?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

www.erasmios.gr

τηλ. 210 6042720

 

ρεσύ ... η απογευματινή ζώνη είναι 2500!!!!! Απίστευτο!!!! Δηλαδή μια χαρά μου βγαίνει το σχολείο χωρίς σχολικό και χωρίς απογευματινή ζώνη αλλά το +2500 πάει πολύ. Σχεδόν 9000πάει!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ρεσύ ... η απογευματινή ζώνη είναι 2500!!!!! Απίστευτο!!!! Δηλαδή μια χαρά μου βγαίνει το σχολείο χωρίς σχολικό και χωρίς απογευματινή ζώνη αλλά το +2500 πάει πολύ. Σχεδόν 9000πάει!!!!!

 

Ναι είναι 2500. Απλά ξενοιάζεις με διάβασμα εντελώς (άριστη δουλειά), αθλήματα και φαγητό. Γυρίζει σπίτι μόνο για παιχνίδι-μπάνιο-ύπνο.

Αλλά μήπως σε συμφέρει να έβρισκες μία γυναίκα καλύτερα για τις 3 ώρες του μεσημεριού, η οποία θα το διάβαζε κιόλας και θα το κρατάει και τις γιορτές? Σου βγαίνει οικονομικότερο. Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ, σκεφτόμουν κοπέλα να τον κρατάει και να του μιλάει καθημερινά 3 ώρες μόνο γερμανικά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι 2500. Απλά ξενοιάζεις με διάβασμα εντελώς (άριστη δουλειά), αθλήματα και φαγητό. Γυρίζει σπίτι μόνο για παιχνίδι-μπάνιο-ύπνο.

Αλλά μήπως σε συμφέρει να έβρισκες μία γυναίκα καλύτερα για τις 3 ώρες του μεσημεριού, η οποία θα το διάβαζε κιόλας και θα το κρατάει και τις γιορτές? Σου βγαίνει οικονομικότερο. Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ, σκεφτόμουν κοπέλα να τον κρατάει και να του μιλάει καθημερινά 3 ώρες μόνο γερμανικά!

 

Δε νομίζω να μου βγει οικονομικότερο γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να πληρώσω και πούλμαν γιατί 2 η ώρα εγώ δε μπορώ να την παίρνω + ότι 2500/10 = 250ευρώ το μήνα. Δε νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να κάνει αυτά που λες με 250ευρώ το μήνα. Άσε που θα έχω και γυναίκα για σίδερο και δουλιές.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω να μου βγει οικονομικότερο γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να πληρώσω και πούλμαν γιατί 2 η ώρα εγώ δε μπορώ να την παίρνω + ότι 2500/10 = 250ευρώ το μήνα. Δε νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να κάνει αυτά που λες με 250ευρώ το μήνα. Άσε που θα έχω και γυναίκα για σίδερο και δουλιές.

 

Τι εννοείς πούλμαν? Δεν θα γυρνάει με σχολικό? μένεις κοντά στο σχολείο? Αν είχες γυναίκα θεωρητικά θα την έπαιρνε αυτή από το πούλμαν και θα τη διάβαζε. Σίγουρα δεν σε συμφέρει τότε. Αν δεν έχεις σχολικό, δεν είναι 9000, αλλά 8000. Και είναι έτοιμη γυρνώντας. Μελλοντικά έχεις 2 γλώσσες φαρσί. Δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις ακόμη πόσο σημαντικό είναι αυτό. Δηλ. σε ένα οποιοδήποτε ιδιωτικό (που εγώ το λέω απλώς "φύλαξη πολυτελείας") δεν κερδίζεις τίποτα, αν δεν έχει μία γλώσσα ως πρώτη. Θα τρέχεις μετά τη Β'δημ. και δεν θα φτάνεις που θα δεις τις ανάγκες σου και τις ελλείψεις του σχολείου. Και εμείς είμασταν σε άλλο ιδιωτικό και ευτυχώς γρήγορα συνειδητοποιήσαμε την αξία ενός ξενόφωνου σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πούλμαν? Δεν θα γυρνάει με σχολικό? μένεις κοντά στο σχολείο? Αν είχες γυναίκα θεωρητικά θα την έπαιρνε αυτή από το πούλμαν και θα τη διάβαζε. Σίγουρα δεν σε συμφέρει τότε. Αν δεν έχεις σχολικό, δεν είναι 9000, αλλά 8000. Και είναι έτοιμη γυρνώντας. Μελλοντικά έχεις 2 γλώσσες φαρσί. Δεν μπορείς τώρα να καταλάβεις ακόμη πόσο σημαντικό είναι αυτό. Δηλ. σε ένα οποιοδήποτε ιδιωτικό (που εγώ το λέω απλώς "φύλαξη πολυτελείας") δεν κερδίζεις τίποτα, αν δεν έχει μία γλώσσα ως πρώτη. Θα τρέχεις μετά τη Β'δημ. και δεν θα φτάνεις που θα δεις τις ανάγκες σου και τις ελλείψεις του σχολείου. Και εμείς είμασταν σε άλλο ιδιωτικό και ευτυχώς γρήγορα συνειδητοποιήσαμε την αξία ενός ξενόφωνου σχολείου.

 

 

Πούλμαν εννοώ σχολικό! Έλεγα λοιπόν ότι με την απογευματινή ζώνη χωρίς σχολικό μου βγαίνει 8800 τα οποία είναι πάρα πολλά. Αν έχω γυναίκα στο σπίτι να την παραλαμβάνει από το σχολικό θα πρέπει να πληρώσω σχολικό + γυναίκα άρα είναι 7360 + γυναίκα που πάλι αν το υπολογίσεις βγαίνει πάρα πολύ.

Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του ξενόγλωσσου σχολείου αλλά μόνο σαν ξένη γλώσσα τα γερμανικά ή τα αγγλικά. Ελληνοαγγλικό σχολείο δε βρήκα (αν έχει κάποια κάποιο να μου προτείνει ...), από γερμανικά βρήκα μόνο την εράσμειο, την ελληνογερμανική αγωγή που είναι ακόμα πιο ακριβή και το Athener Schule που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί είναι πιο φτηνό.

 

Πάντως ένα καλό ιδιωτικό δεν είναι απλά φύλαξη πολυτελείας. Εϊναι το παιδί σου σε ένα σχολείο που το προσέχουν περισσότερο, ασχολούνται, δε χρειάζεσαι πάλι φροντιστήρια (αν το σχολείο είναι καλό λέμε), δεν υπάρχουν απεργίες, είναι ωραίο το περιβάλλον, έχουν δραστηριότητες. Δε θεωρώ δλδ ότι μόνο το ξενόγλωσσο αξίζει. Και στην τελική 2η γλώσσα κάνουν σε όλα τα σχολεία. Έχω ένα φίλο που πάει το παιδί του στου Παναγιωτόπουλου και μου λέει ότι δε χρειάζεται καθόλου να του κάνει γλώσσες έξω. Επίσης δεν είναι κι απαραίτητο το παιδί να μάθει 2 γλώσσες ... εξαρτάται πόσο τραβάει.

 

Αυτό που λέω γενικώς είναι ότι καλή η Εράσμειος αλλά ακολουθεί κι ένα 2ο παιδί! Αυτό τι θα το κάνω?? Θα το πετάξω? Με 2 παιδιά δε βγαίνει με τίποτα με τέτοια ποσά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω γενικώς είναι ότι καλή η Εράσμειος αλλά ακολουθεί κι ένα 2ο παιδί! Αυτό τι θα το κάνω?? Θα το πετάξω? Με 2 παιδιά δε βγαίνει με τίποτα με τέτοια ποσά!

 

Οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος! Απο την πλευρά σου έχεις δίκιο. Θα τα βάλεις κάτω και θα δεις τι σε συμφέρει. Αν επιλέξεις ιδιωτικό, να μπορείς να στείλεις μελλοντικά και το 2ο.

Για το γυμνάσιο δεν σε ενδιαφέρει ιδιωτικό? Το Athener Schule εχει μόνο δημοτικό και η Γερμανική σχολή στην οποία όσα παιδιά περάσουν, θα πάνε, δεν είναι πλέον ελληνόφωνη. Το γύρισε σε καθαρά γερμανικό σχολείο αντίστοιχο με τα αγγλικά bacaleurea. Oπότε θα πρεπει να δεις και το μελλον, έστω και από τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος! Απο την πλευρά σου έχεις δίκιο. Θα τα βάλεις κάτω και θα δεις τι σε συμφέρει. Αν επιλέξεις ιδιωτικό, να μπορείς να στείλεις μελλοντικά και το 2ο.

Για το γυμνάσιο δεν σε ενδιαφέρει ιδιωτικό? Το Athener Schule εχει μόνο δημοτικό και η Γερμανική σχολή στην οποία όσα παιδιά περάσουν, θα πάνε, δεν είναι πλέον ελληνόφωνη. Το γύρισε σε καθαρά γερμανικό σχολείο αντίστοιχο με τα αγγλικά bacaleurea. Oπότε θα πρεπει να δεις και το μελλον, έστω και από τωρα.

 

Αυτό για το γερμανικό σχολή δεν το ήξερα. Εγώ ήξερα ότι τα κάνουν όλα στα γερμανικά αλλά κάνουν κι ελληνικά. Τώρα για το γυμνάσιο - λύκειο δε θα σκεφτώ από τώρα. Μπορεί να πάει και στην εράσμειο μετά ή σ' ένα δημόσιο. Ακόμα και μόνο στο σημοτικό να πάει σε ιδιωτικό είναι μεγάλο κέρσος ειδικά σε ξενόφωνο... έτσι το βλέπω. Έτσι κι αλλιώς κι αυτό το συνοικιακό που σκέφτομαι είναι μόνο δημοτικό.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το γερμανικό σχολή δεν το ήξερα. Εγώ ήξερα ότι τα κάνουν όλα στα γερμανικά αλλά κάνουν κι ελληνικά. Τώρα για το γυμνάσιο - λύκειο δε θα σκεφτώ από τώρα. Μπορεί να πάει και στην εράσμειο μετά ή σ' ένα δημόσιο. Ακόμα και μόνο στο σημοτικό να πάει σε ιδιωτικό είναι μεγάλο κέρσος ειδικά σε ξενόφωνο... έτσι το βλέπω. Έτσι κι αλλιώς κι αυτό το συνοικιακό που σκέφτομαι είναι μόνο δημοτικό.

 

Σίγουρα το δημοτικό είναι η βάση όλου του οικοδομήματος, γιαυτό και πρέπει να είναι σωστό, να γίνεται δουλειά, να μην έχει κενά το παιδί, γιατί θα τα κουβαλάει σε όλο του το σχολικό βίο μετά.

Η Γερμανική Σχολή σε 2 χρόνια παύει να έχει δύο ειδών γυμνάσια, όπως τώρα και κρατάει μόνο το γερμανικό όπου το μετατρέπει σε γνώσεις επιπέδου αντίστοιχου με τα bacaleurea. Το λένε DIAP πλέον (γερμανικό απολυτήριο Abitur όπου γίνεσαι δεκτός χωρίς τίποτα επιπλέον σε όλα τα παν/μια τα γερμανόφωνα αναλόγως βαθμολογίας σου). Τα ελληνικά θα γίνονται ως ξένη γλώσσα πια για λίγες ώρες. Εμείς που το σκεφτόμασταν, τώρα αλλάξαμε γνώμη, διότι θα πάει μεν Γερμανία, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάει ντε και καλά στα 18 του. Δεν περνάει Παν/νιες πλέον από τη Γερμ.Σχολή.

Γενικά κάνε ένα πλάνο για το μέλλον, λαμβανομένου υπόψη του ότι τα παιδιά κάνουν παρέες και μετά δεν είναι σωστό να τα αλλάζεις συχνά σχολεία. Σίγουρα μιλάμε για 6-7 χρόνια μετά οπότε κανείς δεν ξέρει και τα οικονομικά του. Λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος καλα Δημόσια δημοτικά σχολεία ολοήμερα σε Καλλιθέα, Ν. Σμύρνη.Π.Φάληρο. Δεν έχω τη δυνατότητα για ιδιωτικό αλλά τουλάχιστον ας είναι καλό Δημόσιο (δηλ. να έχει καλό Δ/ντη και καλούς δασκάλους). Μένω σε περιοχή με πολλούς μετανάστες όλων των ειδών και θα ήθελα τουλάχιστον καλούς δασκάλους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι δεσμευτικό σε ποιο σχολείο θα πας, έτσι δεν είναι? Επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχει σταθερότητα σε αυτά που ρωτάς, γιατί αλλάζουν και οι διευθυντές και οι δάσκαλοι πολύ συχνά. Πάντως τα σχολεία της Νέας Σμύρνης θεωρούνται σχετικά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αλλάζουν κάθε χρόνο οι δάσκαλοι και οι δ/ντές? Και αν βρω καλό δάσκαλο τηνπρώτη χρονιά δεν θα βρω την επόμενη? Δηλαδή να παρακαλάω κάθε χρόνο το παιδί μου να ειναι τυχερό αλλιώς κλάψτα?

 

Όσον αφορά το σχολείο ναι ειναι με βάση τη Δ/νση κατοικίας αλλά αν ξέρω οτι σε διπλανή περιοχή μου υπάρχει καλό δημοτικό ναι σαφώς θα προσπαθήσω να πάει εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Γερμανία εδώ που η δημόσια εκπαίδευση είναι άριστη και τα παιδιά μαθαίνουν αγγλικά γαλλικά και φυσικά τα γερμανικά τους,

 

Ναι ... γιατί οι γερμανοί όλοι μιλάνε φαρσί αγγλικά και γαλλικά που τα έχουν μάθει από το σχολείο!!!!

 

Έχουμε πολύ υψηλό επίπεδο στην Ελλάδα στις ξένες γλώσσες. Μιλάνε όλοι σχεδόν καλά αγγλικά και οι περισσότεροι και μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα. Δε νομίζω ότι υστερούμε σε αυτό το κομμάτι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω. Χωρίς ιδιαίτερο ένα ελληνάκι που τελειώνει το λύκειο, δεν ξέρει ούτε τα χρηστικά αγγλικά. Τα πολύ βασικά. Αντίθετα ένα γερμανάκι, (λέω μόνο για τη γερμανία που ξέρω) ΜΟΝΟ από το σχολείο, μπορεί να μην έχει διπλώματα αλλά αγγλικά ξέρει πολύ καλά.

Στην Ελλάδα, χρυσοπληρώνοντας, παίρνουν τα παιδιά διπλώματα αγγλικών. Αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι 'ξέρουν' αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα μιλάμε λιγο πολυ αγγλικα, γαλλικά, γερμανικα.

οι γερμανοί μιλανε αγγλικα; μιλανε γαλλικά; αρνούνται! και οταν παμε στη χωρα τυς πρεπει να μιλαμε γερμανικα για να συννενοηθούμε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λογω καβαλημενου καλαμιου της συγχωρεμενης της μανας μου πηγα οχι σε 1 αλλα σε 3 ιδιωτικα. Ζηριδη, Κολλεγιο Αθηνων και Κωστεα Γειτονα. Δεν εχω μετρο συγκρισης με τα δημοσια. Ομολογω οτι οι εγκαταστασεις ηταν εκπληκτικες (ειδικα το Κολλεγιο), ΑΛΛΑ δεν εχω καμια καλη εμπειρια απο δασκαλους ή απο εκπαιδευση. Αντιθετως μαλιστα ο τροπος ορισμενων ηταν απαραδεχτος και ειδικα στο Κολλεγιο οπου αν ειχες φραγκα περνουσες ΟΛΕΣ τις ταξεις ΧΩΡΙΣ διαγωνισματα καν. Μην ιδανικοποιητε την ιδιωτικη εκπαιδευση γιατι ειναι απλα ενα μεγαλο εμποριο που σε κοιτα στην τσεπη και τπτ παραπανω. Για να ΜΗΝ θυμηθω το ποσο χειριστικοί ηταν λεγοντας σε ΠΟΛΛΑ παιδια οτι δεν τα πας καλα αλλα μην πας φροντιστηριο θα σου κανει ο κανονικος σου δασκαλος ιδιαιτερα και θα πας χαρμα. ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕΓΑΛΟ.......

 

Αν δεν εχετε καποιο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λογο (οπως αθλιες εγκαταστασεις, ή προβληματα λειτουργικα) στο δημοσιο της περιοχης σας μην σπευσετε να γραψετε τα παιδια σας σε ιδιωτικο γιατι ολα αυτα που νομιζετε εσεις ως ασφαλεια ειναι φουμαρα και πουλανε φικια για μεταξωτες κορδελλες. Οκ, ειχαμε 2 πισινες και στοιβο ολυμπιακων διαστασεων και μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ βιβλιοθηκη. Ειναι ΤΑ ΜΟΝΑ που θυμαμαι. Απο εκπαιδευση οσα πηρα εκει, πηρα 100 φορες παραπανω μονη μου στο σπιτι μου.

 

Η μικρη ξεκιναει Σεπ προνηπιο στο δημοσιο της περιοχης μας παντως.........και ας εχει προτεραιοτητα στο Κολλεγιο λογω της μανας της και μπορει να μπει αμεσως......με την ΚΑΜΙΑ λεμε.....;)

 

Πάντως εμένα η αδερφή μου που είναι δασκάλα Αγγλικών κι έχει περάσει από διάφορα δημοτικά όπως και η μητέρα μου που ήταν χρόνια καθηγήτρια σε δημόσιο σχολείο (λύκειο) μου έχουν πει ότι και στα δημόσια σχολεία υπάρχουν αυτές οι "πελατειακές" σχέσεις. Οι διευθυντές των σχολείων συνήθως είναι στις γειτονιές τους και τα παιδιά του σχολείου είναι κατά κάποιο τρόπο από γνωστές σε αυτόν οικογένειες. Στο λύκειο ειδικά δεν έβαζαν χαμηλούς βαθμούς για να μην παραπονεθούν οι γονείς ή να μη στεναχωρηθούν τα παιδιά κι αν η μητέρα μου έπρεπε να αφήσει κάποιο παιδί φρόντιζαν οι υπόλοιποι καθηγητές να φτιάχνουν το μέσο όρο τους για να περνάει τη τάξη. Τα τελευταία χρόνια κι αυτή δε μπορούσε να κάνει αλλιώς ... της δημιουργούσαν τεράστιες τύψεις σχετικά με τους χαμηλούς βαθμούς.

Στην αδερφή μου επίσης έχει πει ο διευθυντής σε ένα σχολείο που ήταν: "Μα δε μπορεί κυρία "τάδε" να λέει το παιδί ψέματα. Εσείς λέτε ψέματα!"

Επίσης η αδερφή μου μου έχει πει ότι το μάθημα στα δημοτικά είναι πολύ δύσκολο με τόσα παιδιά στην τάξη τα οποία πρέπει να πειθαρχήσεις και πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός πώς θα το κάνεις. Έχουν επίσης να ασχοληθούν με κάθε παιδί που είναι από διαλυμένο σπίτι ή με μαθησιακές δυσκολίες ή με ΔΕΠΥ (είχαν παιδάκι που έπαιρνε φάρμακα) χωρίς να έχουν τη στήριξη κάποιου ειδικού ή ψυχολόγου και με αποτέλεσμα να καθυστερούν τα άλλα παιδιά και να δυσκολεύεται το μάθημα.

 

Αυτά τα μεταφέρω απλά ... δεν έχω προσωπικά αποφασίσει αν θα στείλω την κόρη ου σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό. Τα οικονομικά δεν τα έχω για να το στείλω στα ακριβά και καλά σχολεία που είναι μετρημένα στα δάχτυλα (μακάρι να τα είχα) και πρέπει τώρα να επιλέξω αν αξίζει να πιεστώ να δώσω λιγότερα σε ένα μέτριο ιδιωτικό ή να τη στείλω σε δημόσιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι ... γιατί οι γερμανοί όλοι μιλάνε φαρσί αγγλικά και γαλλικά που τα έχουν μάθει από το σχολείο!!!!

 

Έχουμε πολύ υψηλό επίπεδο στην Ελλάδα στις ξένες γλώσσες. Μιλάνε όλοι σχεδόν καλά αγγλικά και οι περισσότεροι και μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα. Δε νομίζω ότι υστερούμε σε αυτό το κομμάτι.

 

αυτο ισχυει, μονο που τα χρυσοπληρωνουμε, δεν τα μαθαινουμε χαρη στην φανταστικη δημοσια εκπαιδευση μας

 

 

εμενα κορες αρχιζει και με ανησυχει αν θα μαθουν να μιλανε σωστα ελληνικα, ελληνικα οχι για να επικοινωνησουν αλλα για να εκφρασουν τα συναισθηματα τους, βαθυτερες εννοιες,,,ανησυχω για το πως θα σκεφτεται αυτη η γεννια παιδιων που μεγαλωνουμε και τι θα εχει να πει και πως θα το πει καταρχην στα ελληνια

 

δυστυχως καταντησαμε να θεωρουμε σημαντικοτερο να μιλαμε αγγλικα και 5 κουτσογαλλικα απ οτι σωστα ελληνικα και σε βαθος

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα μιλάμε λιγο πολυ αγγλικα, γαλλικά, γερμανικα.

οι γερμανοί μιλανε αγγλικα; μιλανε γαλλικά; αρνούνται! και οταν παμε στη χωρα τυς πρεπει να μιλαμε γερμανικα για να συννενοηθούμε...

 

Αυτό ακριβώς έχω διαπιστώσει κι εγώ ... στη Γερμανία όταν πήγα δε μπορούσα να συνεννοηθώ στα αγγλικά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως η εμπειρία μου από Γερμανία είναι σαν της Μaya: ήμουν 6 μήνες εκεί και δεν βρήκα Γερμανό (οκ, κάτω των 40, ήμουν 20 τότε) που να μην μιλάει Αγγλικά. Το ίδιο και όσες φορές έχω πάει ταξίδι. Η Γαλλία είναι άλλο...Αλλά να, στη Γερμανία με δημόσια εκπαίδευση μαθαίνεις κάτι παραπάνω από "λειτουργικά" Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...