Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Να σας ζήσει το μωράκι σας!!!!!!!!!!!!

Αν έχεις λίγο χρόνο πες μας και τα εξής:

Το βιβλιάριο του ΙΚΑ σου το ζήτησαν στο μαιευτήριο? Είχα την εντύπωση ότι το ΙΚΑ εμπλέκεται μόνο σε περίπτωση αναρρωτικής, εφόσον δουλεύεις ως μισθωτή σε ιδιωτική εταιρία. Οι υπάλληλοι του Δημοσίου αλλά και οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν έχουν ΙΚΑ. Εκεί τι γίνεται με τα μαιευτήρια (τα ιδιωτικά εννοώ?)

Κάπου, επίσης, διάβασα ότι δικαιούσαι για 12 μήνες μετά τη γέννα μειωμένες κατά 50% εισφορές Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης. Είναι σωστό αυτό? Έκανες χρήση?

Υποθέτω ότι οι αμοιβές των ιδιωτών γιατρών και των εξετάσεων που δε γράφονται καλύπτονται αποκλειστικά από την τσέπη μας! (ευσεβής πόθος μήπως υπάρχει καμιά επιστροφή από πουθενα!)

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Να σου πω την αλήθεια το βιβλιάριο του ΙΚΑ το έδωσα εξ'αρχής - δεν ξέρω αν δεν το έδινα αν θα μου το ζητούσαν. Τα κράτησαν πάντως και τα δύο. Οι υπάλληλοι που δεν έχουν φαντάζομαι ότι θα πηγαίνουν χωρίς αυτό (θα υπάρχει όμως και κάποια διαφορά στις εισφορές πιστεύω).

 

Ανεξάρτητα πάντως από το μαιευτήριο, το βιβλιάριο του ΙΚΑ χρειάζεται και για τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας που δίνει το ΙΚΑ και δικαιούνται οι μισθωτοί.

Επίσης SOS να έχετε πάνω στου ΤΣΜΕΔΕ το αυτοκολλητάκι της θεώρησης... δεν το στέλνουν πια και έχουν σταματήσει και τα ειδοποιητήρια για οφειλές (τα βλέπεις όλα ηλεκτρονικά στο site του ΤΣΜΕΔΕ αφού κάνεις εγγραφή). Εγώ ούτε εγγραφή είχα κάνει ούτε είχα το τελευταίο αυτοκόλλητο. Και φυσικά δεν υπάρχει online σύστημα για έλεγχο της κατάστασης του ασφαλισμένου οπότε έτρεχε ο άντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ μέσα στην τούρλα του Σαββάτου! Στο μαιευτήριο μας είπαν ότι για τα υπόλοιπα ταμία βλέπουν με τον αριθμό μητρώου αν είσαι ΟΚ και δεν τους νοιάζει το αυτοκόλλητο.... για το ΤΣΜΕΔΕ οχι!

 

 

Όσο για τις αμοιβές γιατρών και τις εξετάσεις σωστά υποθέτεις... καμία επιστροφή!!!

 

Για τις μειωμένες εισφορές έχω ακούσει κι εγώ ότι ισχύει, αλλά δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. Μόλις μάθω θα σας πω...

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα! Ο σύζυγός σου πήρε τώρα αυτοκόλλητα στοα βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ? Γιατί ο δικός μου που πήγε πριν από ένα μήνα του είπαν ότι δεν έχει πια αυτοκόλλητα και το βλέπουν ηλεκτρονικά. Επίσης για να πάρουμε καινουργια βιβλιάρια τι χρειάζεται? Πάμε στην Κολοκοτρώνη όπως παλιά για τα καινουργια βιβλιάρια? Γιατί για άλλες παροχές π.χ. ορθοπεδικούς πάτους για τον μικρό με έστειλαν στον εοπυυ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις διευκρινήσεις!!!

 

Με βλέπω να παίρνω αμπάριζα τα ταμεία ... Λέω να αρχίσω από το ΙΚΑ της γειτονιάς μου να δω τι χρειάζεται για να πάρω το βιβλιάριο... [και ξαναλέω... δεν γίναν όλα αυτά ΠΕΔΥ?! τι να πω...]

 

Για τα αυτοκόλλητα μου το είπαν κι εμένα στο ΤΣΜΕΔΕ τώρα που πήγα και άλλαξα το βιβλιάριο (ο άντρας μου δλδ μιας και είμαστε και οι δυο εκεί) ότι τελευταία φορά που μου το ενημερώνουν πλέον πρέπει να τρέχω μόνη μου

[μα τι εξυπηρετήση!!]

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες!!

dev050prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Ο σύζυγός σου πήρε τώρα αυτοκόλλητα στοα βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ? Γιατί ο δικός μου που πήγε πριν από ένα μήνα του είπαν ότι δεν έχει πια αυτοκόλλητα και το βλέπουν ηλεκτρονικά. Επίσης για να πάρουμε καινουργια βιβλιάρια τι χρειάζεται? Πάμε στην Κολοκοτρώνη όπως παλιά για τα καινουργια βιβλιάρια? Γιατί για άλλες παροχές π.χ. ορθοπεδικούς πάτους για τον μικρό με έστειλαν στον εοπυυ.

 

Καλησπέρα!

 

Ναι, του έδωσαν ένα αυτοκόλλητο, διαφορετικό από το κλασσικό και του είπαν ότι πλέον τα βλέπουμε ηλεκτρονικά. Για να τα δεις ηλεκτρονικά όμως θέλει εγγραφή και για την πρώτη χρήση πρέπει να πας από εκεί για επιβεβαίωση των κωδικών. Εγώ δεν είχα πάει και ήμουν ήδη στο μαιευτήριο οπότε μάλλον γι αυτό του έδωσαν το αυτοκόλλητο.

 

Μπράβο ναι, του είπαν και για καινούρια βιβλιάρια, το είχα ξεχάσει αυτό! Από Κολοκοτρώνη πρέπει να πάμε!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπράβο που μπαίνετε στον κόπο να γράψετε τόσες χρήσιμες πληροφορίες!! Πολλά πολλά ευχαριστώ!!!

 

 

Να ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες kat - kat ή και όποια άλλη κοπέλα ξέρει για τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

τι ύψος έχουν ?

τα χορηγεί το ΙΚΑ μόνον εφόσον πληρώνεις ΙΚΑ ασθενείας ?

η διαδικασία ξεκινά μετά τη γέννα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα! Ο σύζυγός σου πήρε τώρα αυτοκόλλητα στοα βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ? Γιατί ο δικός μου που πήγε πριν από ένα μήνα του είπαν ότι δεν έχει πια αυτοκόλλητα και το βλέπουν ηλεκτρονικά. Επίσης για να πάρουμε καινουργια βιβλιάρια τι χρειάζεται? Πάμε στην Κολοκοτρώνη όπως παλιά για τα καινουργια βιβλιάρια? Γιατί για άλλες παροχές π.χ. ορθοπεδικούς πάτους για τον μικρό με έστειλαν στον εοπυυ.

 

Αν θυμάμαι καλά για τα καινούρια βιβλιάρια χρειάζεται

2 ή 3 φωτογραφίες

το παλιό βιβλιάριο

βεβαίωση μισθοδοσίας αν είσαι μισθωτή

και ναι πας στην Κολοκοτρώνη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπράβο που μπαίνετε στον κόπο να γράψετε τόσες χρήσιμες πληροφορίες!! Πολλά πολλά ευχαριστώ!!!

 

 

Να ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες kat - kat ή και όποια άλλη κοπέλα ξέρει για τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

τι ύψος έχουν ?

τα χορηγεί το ΙΚΑ μόνον εφόσον πληρώνεις ΙΚΑ ασθενείας ?

η διαδικασία ξεκινά μετά τη γέννα?

 

Miria τα επιδόματα τα δίνει σίγουρα το ΙΚΑ σε μισθωτούς μηχανικούς που έχουν ασθένεια σε χρήμα, με τους ελεύθερους επαγγελματίες δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει. Για να το δικαιούσαι ως μισθωτός θέλει 200 ημέρες ασφάλισης τα τελευταία δύο χρόνια.

 

Αντιστοιχούν σε 56 ημέρες πριν και 63 ημέρες μετά τον τοκετό, όσο δηλαδή είναι και η άδεια κυοφορίας/λοχείας.

 

Το ΙΚΑ δίνει (ημερομίσθιο/2)*ημέρες άδειας, δηλαδή μισό μισθό (μεικτό). Τα υπόλοιπα μέχρι να συμπληρώσεις τις μεικτές αποδοχές τα παίρνεις από τον ΟΑΕΔ.

 

Για το επίδομα κυοφορίας πηγαίνεις στο ΙΚΑ πριν τη γέννα, αφού ξεκινήσει η άδεια σου, με τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

- Βεβαίωση ΠΗΤ (αν ο γυναικολόγος σου δεν είναι στον ΕΟΠΥΥ πρέπει να πάρεις βεβαίωση από συμβεβλημένο. Εγώ επειδή δεν έβρισκα ραντεβού σε συμβεβλημένο πήγα σε κέντρο μάνας σε παιδιού με τη βεβαίωση του γιατρού μου και τη β επιπέδου και με εξυπηρέτησαν πάρα πολύ καλά, Κοίτα μόνο η ΠΗΤ του υπερήχου και του γιατρού να είναι ίδια για να μην έχεις ερωτήσεις...)

- Υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη με την ημερομηνία που σταμάτησες να δουλεύεις.

- Υπεύθυνη δήλωση δική σου (στη δίνουν εκεί)

- Το βιβλιάριό σου

- Αριθμό λογαριασμού στον οποίο πρέπει υποχρεωτικά να είσαι πρώτο όνομα

 

Τα χρήματα μπαίνουν πολύ γρήγορα.

Μετά τη γέννα, πηγαίνεις τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού και πληρώνεσαι και για τις υπόλοιπες 63 ημέρες. Τότε σου δίνουν και μία βεβαίωση που την πας στο ΟΑΕΔ για να πληρωθείς και το υπόλοιπο (μέχρι να φτάσεις τα μεικτά σου).

 

Στον ΟΑΕΔ σου δίνουν κάποια επιπλέον χαρτιά που χρειάζεται να συμπληρώσεις, δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Ένα από αυτά πρέπει σίγουρα να το συμπληρώσει ο εργοδότης, οπότε πρέπει να πας τουλάχιστον 2 φορές στον ΟΑΕΔ.

 

Α, και αν πάει άλλος οπωσδήποτε εξουσιοδότηση!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Επανέρχομαι στο θέμα με μια ευχάριστη είδηση. Διάβασα στο newletter του ΤΕΕ κάτι περί επιδόματος μητρότητας και το παραθέτω αυτούσιο:

 

Τη χορήγηση επιδόματος μητρότητας στις

ασφαλισμένες του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρ-

τητα Απασχολουμένων (ΕΤΑΑ), προβλέπει

υπουργική απόφαση, την οποία υπέγραψε

χθες ο υφυπουργός Εργασίας, Κοινωνικής

Ασφάλισης και Πρόνοιας Αντώνης Μπέζας,

Με τη συγκεκριμένη απόφαση, θεσπίζεται

για πρώτη φορά και για τις γυναίκες ελεύ-

θερες επαγγελματίες το επίδομα μητρότη-

τας, όπως προβλέπεται για τις γυναίκες με

μισθωτή απασχόληση. Επιπλέον, χορηγεί-

ται σε όλες τις γυναίκες ασφαλισμένες του

ΕΤΑΑ, και όχι σε μια μικρή κατηγορία τους

όπως είναι οι δικηγόροι της Αθήνας και της

Θεσσαλονίκης. Το ύψος του επιδόματος, το

οποίο θα καταβάλλεται εφάπαξ, θα ανέρχε-

ται σε 200 ευρώ μηνιαίως και θα χορηγείται,

για χρονικό διάστημα τεσσάρων μηνών. Η

αίτηση για τη χορήγησή του θα υποβάλλεται

από την ασφαλισμένη μέσα σε έξι μήνες από

την ημερομηνία του τοκετού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος να ξέρει.... Πάντως είναι μεγάλη αδικία. Τόσες εισφορές πληρώνουμε και περισσότερες από άλλα ταμεία και επιδοματα γιοκ. Αυτά που δίνουμε στο ταμείο εάν τα δίναμε σε μια ιδιωτική θα ειμασταν άρχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κι εγώ κι ο άντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Πάντα πληρώναμε τις εισφορές μας. Πέρυσι αποφασίσαμε να πάρουμε σπιτι, οπότε το ΤΣΜΕΔΕ έμεινε πίσω και για τους δύο. Προτιμήσαμε να μπούμε στο σπίτι μας, παρά να πληρώνουμε ένα ουτοπικό ταμείο. Έμεινα έγκυος, και αναγκαστικά πάω να το πληρώσω (με διακανονισμό εννοείται...). Με έβαλαν και πλήρωσα την περσινη χρονιά και το Α' του 2014 με την προσαύξηση παρακαλώ!, και ευτυχώς που είχα πάρει μαζί μου παραπάνω χρήματα. Πλήρωσα και κατι "κερατιάτικα" για τον ΟΑΕΔ. Ενώ μία φίλη μου είχε πάει και της είχαν δώσει το δικαίωμα να επιλέξει τον αριθμό των δόσεων, εμένα με έβαλαν υποχρεωτικά σε 12! Στο ενδιάμεσο απέβαλλα, και έτσι μου έχουν μείνει οι "βιώσιμες" μηνιαίες δόσεις των 340ευρώ! Και ήρθε τώρα και το καινούριο!!!!! Και αφού τα πλήρωσα τότε και συνεχίζω να τα πληρώνω σαν ηλίθια, είπα του άντρα μου: δεν έπρεπε να τα πληρώσω, με τα 2000ευρώ που έδωσα για το διακανονισμό και τα 340 που δίνω κάθε μήνα και αυτά που πρέπει να δώσω τώρα για το Β' εξάμηνο (που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, γιατί εχουμε ΕΝΦΙΑ και εφοριά!) θα πληρώναμε μαιευτήριο, γιατρό και όλες τις εξετάσεις (εάν συνεχιζόταν κανονικά η εγκυμοσύνη) !!!!:mad:

Πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν έχουμε ούτε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ούτε προβλέπεται κάποια σύνταξη μετά από δεκαετίες!!! Γιατί έχουν το θράσσος να μας ζητάνε λεφτά τότε???

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κι εγώ κι ο άντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Πάντα πληρώναμε τις εισφορές μας. Πέρυσι αποφασίσαμε να πάρουμε σπιτι, οπότε το ΤΣΜΕΔΕ έμεινε πίσω και για τους δύο. Προτιμήσαμε να μπούμε στο σπίτι μας, παρά να πληρώνουμε ένα ουτοπικό ταμείο. Έμεινα έγκυος, και αναγκαστικά πάω να το πληρώσω (με διακανονισμό εννοείται...). Με έβαλαν και πλήρωσα την περσινη χρονιά και το Α' του 2014 με την προσαύξηση παρακαλώ!, και ευτυχώς που είχα πάρει μαζί μου παραπάνω χρήματα. Πλήρωσα και κατι "κερατιάτικα" για τον ΟΑΕΔ. Ενώ μία φίλη μου είχε πάει και της είχαν δώσει το δικαίωμα να επιλέξει τον αριθμό των δόσεων, εμένα με έβαλαν υποχρεωτικά σε 12! Στο ενδιάμεσο απέβαλλα, και έτσι μου έχουν μείνει οι "βιώσιμες" μηνιαίες δόσεις των 340ευρώ! Και ήρθε τώρα και το καινούριο!!!!! Και αφού τα πλήρωσα τότε και συνεχίζω να τα πληρώνω σαν ηλίθια, είπα του άντρα μου: δεν έπρεπε να τα πληρώσω, με τα 2000ευρώ που έδωσα για το διακανονισμό και τα 340 που δίνω κάθε μήνα και αυτά που πρέπει να δώσω τώρα για το Β' εξάμηνο (που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, γιατί εχουμε ΕΝΦΙΑ και εφοριά!) θα πληρώναμε μαιευτήριο, γιατρό και όλες τις εξετάσεις (εάν συνεχιζόταν κανονικά η εγκυμοσύνη) !!!!:mad:

Πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν έχουμε ούτε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ούτε προβλέπεται κάποια σύνταξη μετά από δεκαετίες!!! Γιατί έχουν το θράσσος να μας ζητάνε λεφτά τότε???

 

Έδωσες έξτρα 2000 ευρώ για διακανονισμό? ή μειώθηκε το ποσό των χρωστούμενων κατά 2000 και έδωσες τα υπόλοιπα με 12 δόσεις?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου, επίσης, διάβασα ότι δικαιούσαι για 12 μήνες μετά τη γέννα μειωμένες κατά 50% εισφορές Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης. Είναι σωστό αυτό? Έκανες χρήση?

Ναι ισχύει αυτό. Το εχω κάνει και για τα 2 παιδιά μου. Στο ένα εκ των υστέρων και στο άλλο με το που γέννησα. Είμαι στο δημόσιο εγώ, πήγα στην μισθοδοσία μας, ενημέρωσα (μου ζήτησαν ληξιαρχική π΄ραξη γέννησης) και το πέρασαν εκείνοι (έδινα δηλ μειωμένες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο πρώτο που δεν το είχα κανει έγκαιρα και τα είχα δώσει ήδη, πήγα στην Κολοκοτρώνη και κατέθεσα τα χαρτιά για να πάρω επιστροφή τα χρήματα που δεν έπρεπε να είχα δώσει. Τα πήρα μετά από 5 χρόνια, και αφού χρειάστηκε να ξαναπάω να το ξεσκαλήσω, πάντως τα πήρα!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πληρώσει όλο το 2013 και το πρώτο εξάμηνο του 2014.

Μένω έγκυος και πάω να πληρώσω, για να μπορώ να καλύψω κάποια έξοδα και να ασφαλίσω το μωρό (όταν θα γεννιόταν).

Υπάρχει απόφαση που λέει ότι πάμε με τα παλιά προ προσαύξησης, βέβαια υπάρχει κι άλλη απόφαση που λέει ότι θα μπει προσάυξηση, και μάλιστα αναδρομικά από το 2011. Τέλος πάντων, εγώ παω εκεί με την προοπτική να πληρώσω χωρίς προσαύξηση, που για μένα συγκεκριμένα ήταν 1580ευρώ το τρέχον πρώτο εξάμηνο του 2014, και να βάλω σε διακανονισμό όλο το 2013. Με βάζουν να πληρώσω το τρέχον με προσαύξηση, δηλ. 1980 ευρώ, και σε διακανονισμό το 2013 πάλι με προσαύξηση! Οπότε εκείνη την ημέρα πλήρωσα τα 1980 + άλλα 115 (αν θυμάμαι καλά) κάτι για τον ΟΑΕΔ...

Ουσιαστικά και για τα τρια εξάμηνα που χρώσταγα πλήρωσα με την προσαύξηση περίπου άλλα 1500ευρω (όσο ένα ΤΣΜΕΔΕ χωρίς προσαύξηση).

Εν τω μεταξύ απέβαλα και μου έμεινε κατάπλασμα η μηνιαία δόση και έχει έρθει τώρα και το καινούριο. Απλά δεν παίζει να πληρωθεί!! Πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε εφορία, ΕΝΦΙΑ, λογαριασμούς, διαβίωση και ΤΣΜΕΔΕ! Δεν πάει άλλο πια!

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί που σκέφτηκαν τον διακανονισμό είναι εντελώς #$$@@!

Εγώ είχα απλήρωτο όλο το 2013 γιατί με το ζόρι βγάζαμε τα έξοδα του μήνα.

Επειδή θα γεννούσα τον Ιούνιο, είπα τον Γενάρη να πάω πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ (με δανεικά εννοείται).

Λοιπόν για να μπω στον διακανονισμό έπρεπε να πληρώσω εφάπαξ 800ευρώ και μετά περίπου 165ευρώ το μήνα. Και φυσικά να πληρώσω την τρέχουσα εισφορά. Και ενημερότητα παίρνεις μήνα-μηνα αν είσαι εντάξει με κάθε μηνιαία δόση.

Δηλαδή μέχρι τον Ιούνιο θα είχα πληρώσει 800ευρώ+6μηνες*165ευρω+1500ευρώ η τρέχουσα = 3290ευρώ και θα είχα ενημερότητα μέχρι τον Ιούνιο.

Ενώ αν πλήρωνα εφάπαξ μόνο όσα χρωστούσα απο το 2013 θα έπρεπε να πληρώσω 3000ευρώ και θα είχα ενημερότητα για όλο το 2014.

Και έτσι έκανα τελικα! Και δεν πλήρωσα την τρέχουσα εννοείται και ούτε πρόκειται... Και ετσι όπως είναι τα οικονομικά μας, πραγματικά δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ξαναπληρώσω!

Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση είναι τραγική. Ελπίζω να μπεί και άλλη κατηγορία ώστε όποιος επιθυμεί να πληρώνει λιγότερα.

Από την άλλη σκέφτομαι για διακοπή και διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχω συμπληρώσει τα 15 χρόνια, αν και λένε να τα πάνε στα 20 (για την ελάχιστη σύνταξη στα 67 μας)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κατάσταση είναι τραγική, ειδικά για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Εγώ ως μισθωτή, ναι βλέπω τις κρατήσεις και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι αλλά τουλάχιστον δεν τα βγάζω και από την τσέπη να τους τα σκάσω.

 

Ειδικά για τις εγκύους όμως είναι απαράδεκτη η διάκριση μισθωτών-ελ. επαγγελματιών σε όλα τα επίπεδα. Τουλάχιστον ως μισθωτή ξέρεις ότι θα πάρεις το μισθό σου από ΙΚΑ-ΟΑΕΔ για το διάστημα που λείπεις (το ΤΣΜΕΔΕ φυσικά και δεν δίνει τίποτα). Ναι οκ καλή κίνηση το νέο επίδομα, αλλά 200 ευρώ λίγο κοροϊδία δεν είναι? Με 400Ε το μήνα σε ιδιωτική ασφάλιση θα μας έδιναν και νταντάδες για τα μωρά...

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eδω πληρωνεις τον κλαδο υγειας με ΤΟΚΟΥΣ και το διαστημα που ησουν ανασφαλιστος και δεν ειχες καθολου παροχες .

Η εξακολουθεις να εχεις παροχες και το διαστημα που δεν πληρωνεις και τον εξοφλεις εκπροθεσμα με τοκους η εφοσον δεν ειχες παροχες τοτε πρεπει να αφαιρειται το ποσο το αντιστοιχο.

Ισως εαν το κυνηγησει καποιος δικαστικως να δικαιωθει.

Τα ταμεια ειναι λεφτα που πληρωνουμε για την υγεια μας και την μελλοντικη συνταξη μας.

Δεν χρωσταμε κατι εξ αρχης. Δεν ειναι εφορεια. Αυτη την εννοια εχουν.

 

Αλλα με το ΤΕΕ που εχουμε ποιος να διεκδικησει τα δικαιωματα μας?

Προσωπικα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο ΤΕΕ.

 

Ειχαμε το πιο πλουσιο και υγιες ταμειο, λογω των υψηλων ΔΙΚΩΝ ΜΑς εισφορων και τωρα να ειμαστε σχεδον με μηδεν παροχες και πληρωνουμε περισσοτερο απο ολους.

.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ΤΕΕ ασ'το!!! Άλλοι απο 'κει!!!

Υποτίθεται ότι είναι ο συνδικαλιστικός μας φορέας, και όσες φορές έχω πάει εκεί (εκτός των παιδιών στις αμοιβές και μίας κυρίας παλιά στα θέματα ΓΟΚ που ήταν εξυπηρετική και αναλυτική) όλοι οι άλλοι συμπεριφέρονταν με τέτοια απαξίωση, λες και δεν ξέρουν ότι απέναντί τους έχουν συναδέλφους!

Έχω κάνει τέτοιους καβγάδες μαζί τους, τους έχω στείλει τόσα email που τους βρίζω ελεεινά, αφού λέω στον άντρα μου, δε μπορεί, κάποια στιγμή θα μου στείλουν ταχυδρομικά τη διαγραφή μου από τα μητρώα τους να ησυχάσουν από 'μένα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι κορίτσια, όπως τα λέτε, απαράδεκτη κατάσταση.

 

Ως μισθωτή, ενώ έχω μικτό μισθό μεγαλύτερο από άλλους συναδέλφους, καταλήγω να παίρνω 150 ευρώ λιγότερα στα καθαρά, επειδή έχω ΤΣΜΕΔΕ και όχι ΙΚΑ! Και σου λένε, όοοταν φτάσουμε στην σύνταξη θα παίρνουμε όλοι τις ίδιες συντάξεις, είναι να μην τρελαίνεσαι? Για να μην πω για το ανεκδιήγητο περιοδικό του ΤΕΕ, που είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε κάθε χρόνο. Έχω τσακωθεί άπειρες φορές και το μόνο που κατάφερα είναι να μην μου το στέλνουν σπίτι άλλα εξακολουθεί να χρεώνεται φυσικα (δεν το πληρώνω και χρωσταώ γύρω στα 500 ευρώ :rolleyes:). Πλεόν, χωρίς ττα 20 ευρώ για επίσκεψη γιατρού και τις 2500 επίδομα τοκετού ουπ έδιναν παλιά δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτές τις εισφορές και όλο σκεφτομαι να διαγραφώ.

 

Από την άλλη σκέφτομαι για διακοπή και διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχω συμπληρώσει τα 15 χρόνια' date=' αν και λένε να τα πάνε στα 20 (για την ελάχιστη σύνταξη στα 67 μας)[/quote']

Τι εννοείς, γιατί πρέπει να συμπληρώσεις τα 15 χρόνια για να διαγραφείς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό. Το εχω κάνει και για τα 2 παιδιά μου. Στο ένα εκ των υστέρων και στο άλλο με το που γέννησα. Είμαι στο δημόσιο εγώ, πήγα στην μισθοδοσία μας, ενημέρωσα (μου ζήτησαν ληξιαρχική π΄ραξη γέννησης) και το πέρασαν εκείνοι (έδινα δηλ μειωμένες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο πρώτο που δεν το είχα κανει έγκαιρα και τα είχα δώσει ήδη, πήγα στην Κολοκοτρώνη και κατέθεσα τα χαρτιά για να πάρω επιστροφή τα χρήματα που δεν έπρεπε να είχα δώσει. Τα πήρα μετά από 5 χρόνια, και αφού χρειάστηκε να ξαναπάω να το ξεσκαλήσω, πάντως τα πήρα!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Μπράβο σου για την επιμονή σου για μια πενταετία!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι κορίτσια, όπως τα λέτε, απαράδεκτη κατάσταση.

 

Για να μην πω για το ανεκδιήγητο περιοδικό του ΤΕΕ, που είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε κάθε χρόνο. Έχω τσακωθεί άπειρες φορές και το μόνο που κατάφερα είναι να μην μου το στέλνουν σπίτι

 

Υπάρχει ακόμη περιοδικό του ΤΕΕ? Νόμιζα ότι μόνο ένα newletter στέλνουν στο mail μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...