Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοτικός Παιδικός Σταθμός και Πάνες.


Recommended Posts

Καλησπέρα η μικρή ξεκινάει παιδικό το Σεπτέμβρη μια που επιλεχθήκαμε μέσα απο το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ ΑΛΛΑ δεν έχουμε κόψει την πάνα,δε θέλουμε να την κόψουμε με τίποτα....κι είναι και 3 χρονών ακριβώς.Το θέμα είναι θα μας δεχτούνε ή θα μας διώξουνε ?Η προσπάθεια βέβαια συνεχίζεται αλλα δεν βλέπω φώς στο τούνελ άρνηση και πάλι άρνηση.....Και ρωτώ είναι νομικά κατοχυρωμένο να μου αρνηθούν τη θέση επειδή δεν βγάλαμε πάνα?Κι έπειτα αν κάποιο παιδί τέτοιας ηλικίας κατουρηθεί απο ατύχημα τί γίνεται δεν το αλλάζουν?Σαφώς κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια αλλα με τόση πίεση κι άρνηση δεν γίνεται με τίποτα,νομίζω οτι θέλει το χρόνο της η μικρή μου αλλα φέτος είναι μια δύσκολη χρονιά κι έχουμε πολυ ανάγκη τον παιδικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν θελουν να φοραει πανες το παιδι αυτο σιγουρα.......τωρα καποιο ατυχηματακι το τακτοποιουνε στην αρχη μονο αν συνεχιζετε το προβλημα τοτε μιλανε στους γονεις επι του θεματος και δυσανασχετουν γιατι "εχουν και αλλα παιδακια να προσεξουν".....τωρα δεν ξερω τι συμβαινει αν υπαρχει επισημος ιατρικος λογος που δυσκολευει το παιδι........

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ! ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΦΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΝΗΠΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΡΙΩΝ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΙΣΧΥΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ.ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ. ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη σε απογοητευω αλλα δυσκολα τα πραματα σε δημοσιο. Εγω περσι που δηλωσα οτι θελω να τη παω στο δημοσιο ηταν δυομισι κ μολις την κοβαμε το μαιο που γινονταν οι αιτησεις. Οταν ρωτησα μου ειπαν πως αν δεν κοψει πανα δε την δεχονται. Το επισημο χαρτι που ειχε επανω και την αιτηση μας εγραφε πως το παιδακι το σεπτεμβρη πρεπει να ναι δυομισι ετων και να αυτοεξυπηρετειται με κεφαλαια γραμματα. Αν δεν εχει βρεφικο τμημα ειναι σχεδον βεβαιο πως θα αντιμετωπισεις θεμα. Γιατι ειναι ετσι πανελλαδικα το συστημα... Παλεψε το και ταυτοχρονα νομιζω πως μπορεις να κερδισεις αλλον ενα μηνα μιας και πρεπει να υπαρχει ενα να το πω παραθυρακι δε ξερω πως αλλιως να το πω που μπορει το παιδι να ξεκινησει απο οκτωβρη αν εχω καταλαβει κι εγω καλα. Καλη επιτυχια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Α και μη σας κανει εντυπωση ενα τριχρονο μπορει να πηγαινει μονο του. Στον ιδιωτικο μας τα πηγαιναν δυο φορες πρωι μεσημερι σε προγραμμα αλλα αν ενδιαμεσα καποιο ηθελε τουαλετα πηγαινε μονο του. Κι εγω δε το πιστευα αλλα οταν μια μερα η κορη μου εφυγε απο το παιδοτοπο ενος κεντρου κ πηγε μονη της τουαλετα κ γυρισε τοτε το πιστεψα. Οχι επειδη μου το πε η ιδια αλλα επειδη την ειδαν κατι κυριες κ μου επιβεβαιωσαν καθε της κινηση!Οποτε ναι ενα τριχρονο μπορει να παει μονο του!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει καμια εντύπωση οτι ενα τρίχρονο αυτοεξυπηρετείται γιατι κι η μεγάλη μου ήταν πολυ αυτόνομο παιδάκι,είμαι σίγουρη οτι κι η μικρή θα τα πάει καλά αφου ήδη καναμε πρόοδο και κανουμε τσισάκαι και λίγα κακάκια μόνο στο γιογιο!Αλλά δεν παύει να είναι τρίχρονο και σκέφτομαι οτι γενικά θα ήταν καλό να συνοδεύονται π.χ να μην γλιστρίσουνε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

V&A σχετικα με το παραθυράκι αυτο για περιθώριο απουσίας ενός μήνα ,δικαιολογημένα βέβαια, έχω διαβάσει κι εγω κάπου,αλλα δεν ξέρω καθόλου κατω απο ποιες προϋποθέσεις μπορεί να έχει ισχύ κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις ατο θέμα και το ενδιαφέρον:-)

Εύχομαι να χουμε καλη προσαρμογη, το πρότζεκτ βέβαια γιογιο πάει καλά και συνεχίζουμε κάθε μέρα με απίστευτη εξέλιξη.Δεν το περίμενα καθόλου και να φανταστείται οτι πριν λίγες μέρες ξεκίνησα απελπισμένη το πόστ αυτο.

Κάντε υπομονή κι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω και εγώ ένα θέμα, μιας και δεν είδα κάτι σχετικό να έχει συζητηθεί.

Η μικρή μου η κόρη είναι σχεδόν 23 μηνών και θα πάει φέτος σε δημοτικό βρεφονηπιακό. Έχουμε κόψει την πάνα τώρα το καλοκαίρι και τα πάμε πολύ καλά, με λίγα ατυχήματα.

Μια φίλη που έστελνε πέρσι το παιδί της στο συγκεκριμένο σταθμό μου είπε οτι σε μια άλλη μανούλα που καθάρισε το παιδί της ενώσω το έστελνε στο σταθμό (το μάιο) της είπανε να τον στέλνει στο σταθμό με την πάνα γιατί "είναι βρεφονηπιακός και στον βρεφονηπιακό σταθμό τα παιδιά φοράνε πάνα..." Εμένα μου φάνηκε απίστευτο αυτό! Τι να πω; Έχουν δικαίωμα να μου πουν κάτι τέτοιο; Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω να της κόψω και τη βραδυνή και να στείλω το παιδί στο σταθμό με πάνα;

Τι να κάνω αν μου το πουν τελικά κι εμένα; Μήπως να πήγαινα να το συζητήσω πριν ξεκινήσει ο σταθμός;

Κορίτσια τα φώτα σας!

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

εγω εστειλα τον γιο μου περυσι σε δημοτικο βρεφονηπιακο σταθμο

ειχαμε κοψει την πανα απο το καλοκαιρι

τους ειπα τις πρωτες μερες να εχουν το νου τους μηπως ντραπει να ζητησει σε ξενους ανθρωπους να παει τουαλεττα, μηπως ξεχαστει παιζοντας με τα παιδακια κλπ

μου απαντησαν οτι επειδη στο τμημα του ολοι ειχαν κοψει την πανα σιγουρα και χωρις ατυχηματα, δε μπορουσαν μονο για το δικο μου να εχουν το νου τους....οταν τους ειπα οτι αργησα να τους τις βγαλω γιατι ημουν ολη τη χρονια αναπηρη και δε μπορουσα να τον παω τουαλεττα λογω ασθενειας μου, μου ειπαν δε τους νοιαζει, επρεπε να την ειχε βγαλει χωρις ατυχηματα....εχουν βρεφη ειπανε, δε μπορουν να αλλαζουν και ενα μεγαλο.....

αποτελεσμα? μας αναγκασαν να ξαναβαλουμε πανα βρακακι....και με πηρε ως τα Χριστουγεννα να ξανακαθαρισει το παιδι μου......

 

κανονικα ο κανονισμος λεει οτι στο βρεφονηπιακο αλλαζουν πανες

αλλα οχι και με το ζορι αν καποιος δε φοραει να ξαναβαζει αυτο ειναι ανεπιτρεπτο

μην δεχτεις κατι τετοιο απαγορευεται και απο τους παιδιατρους ειναι πισωγυρισμα

 

σε ιδιωτικους ειναι αλλιως κοπελα μου, πιο ελαστικα

σε δημοσιους.............

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΙΚΑΝΟΙΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ Η ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑΓΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΣ Η ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΚΡΗ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχω πρόβλημα, νομίζω, γιατί η μικρή μου δεν μιλάει - ή τέλως πάντων στο ρεπερτόριό της δεν είναι το τσίσα ή το κακά. Με νοήματα και από τις κινήσεις της καταλαβαίνω οτι θέλει τουαλέτα και κατόπιν της ρωτάω και μου λέει ναι ή γνέφει όχι. Πρέπει να έχουν διάθεση να ασχοληθούν οι παιδαγωγοί για να είναι οκ το μωρό, αλλιώς θα το αφήνουν να τα κάνει πάνω του. Τι να πω, ελπίζω να μην μπήκαμε τσάμπα στη διαδικασία να την κόψουμε.

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω οτι παιζει ρολο εαν ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος σταθμος!αλλα εαν χει διαθεση η παιδαγωγος και η διευθυντρια!δουλευω σε δημοτικο παιδικο σταθμο και εαν ενα παιδακι δεν εχει κοψει την πανα και ειναι σε σταδιο που την κοβει το φροντιζει η παιδαγωγος της ταξης για τον χρονο που θα χρειαστει.φυσικα μιλαμε για την ηλικια γυρω στα 3!αλλιως μενει για λιγο διαστημα στο μεταβρεφικο τμημα μεχρι να την βγαλει!δεν ειναι ολοι οι δημοτικοι σταθμοι ιδιοι οπως ουτε ολοι οι ιδιωτικοι!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω η διαδικασια στο δημοσιο ποια ειναι ακριβως για τα παιδακια που ειναι 4 χρονων οταν θελουν τουαλετα τα παει καποια παδαγωγος η πανε μονα τους χωρις0 συνοδεια.γιατι η δικια μου η κορη εχει κοψει τισ πανες εδω και καιρο.γενικοτερα μαθαινουν πραγματα γιατι εδω ακουω διαφορα και δεν ξερω τι να πιστεψω εγω περσι ειχα μια αποτυχημενη εμπειρια σε ιδιωτικο και δεν ξερω τι κανω!

Link to comment
Share on other sites

τεσσαρων χρονων το παιδι μπορει να αυτοεξυπηρετηθει.τουαλετα μπορει να παει μονο του!ισως καποια παιδακια να θελουν βοηθεια στο να τα σκουπισει η δασκαλα αλλιως μπορει να παει μονο του!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα

οταν η μια παει (πολυ σωστα) να σκουπισει το παιδακι

η αλλη (γιατι ειναι 2 σε καθε τμημα) μενει με τα υπολοιπα 31 παιδακια του τμηματος ολομοναχη......για σκεφτειτε τι γινεται........

δεν εχουν ατομα στους δημοτικους..........

Link to comment
Share on other sites

3 χρονων πως ξερουν και σκουπιζονατι, απορω. οταν ημουν καποτε φοιτητρια ομαδαρχισσα σε κατασκηνωση εια αγορακια 5,5 ρονων και δεν ηξεραν να σκουπιζοντα, εγω τους εμαθα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πρέπει να πηγαίνει και κάποια απο τις δασκάλες μαζί τους δεν μπορώ να διανοηθώ οτι ενα τρίχρονο πηγαίνει εντελώς μόνο:shock:

 

3 χρονων πως ξερουν και σκουπιζονατι, απορω. οταν ημουν καποτε φοιτητρια ομαδαρχισσα σε κατασκηνωση εια αγορακια 5,5 ρονων και δεν ηξεραν να σκουπιζοντα, εγω τους εμαθα

 

Γιατί βρε κορίτσια...?

 

Η δικιά μου ,και δεν νομίζω οτι αποτελει την εξαίρεση, πηγαινει μονη της στην τουαλέτα πια αφου της εχω δειξει τι πρεπει να κάνει μια και δυο και τρεις και 13 φορές . Ανεβαινει μονη της στο σκαμπώ, κανει τη δουλειά της, σκουπίζεται μονη της, οκ με ατυχηματάκια να λερωθει στα χεράκια της και μετά πλένει τα χεράκια της με σαπουνάδα .Το μονο που δεν κάνει ειναι να πατήσει το νερό και αυτό την τσαντίζει πολύ γιατι πρωτον θελει να το κανει μονη της χωρις τη βοήθεια μου και δευτερον γιατί της αρέσει ο ήχος του ερμητικου νερου.

 

Λογικό ειναι να πρέπει να μάθουν να αυτοεξυπηρετούνται μονα τους τα παιδάκια γιατι πια βρέφη δεν ειναι. Θελει υπομονή και συνεχή επίδειξη με την επίβλεψη μας. Προλαβαινουν να μάθουν εως να πανε στον παιδικο σε μια δυο βδομάδες.

 

Αλλωστε για αυτο ειναι απαραιτητο να κάνουν το εμβόλιο της ηπατίτιδας πριν πανε παιδικό κ οχι στον βρεφικό, γιατι εχουν διαφορα ατυχηματάκια λερώνονται με ουρα κτλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι πολυ μικρος οποτε δεν εχω εμπειρια ποα τις ικανοτητες ενος τριχρονου. αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι θυμηθηκα οτι στην κατασκηνωση ναι μεν τα πηγαιαν εγω τουαλετα, καθομουν απεξω αλλα δεν ηξεραν να σκουπιζονται τα 7 απο τα 14. γι' αυτο εντυπωσιαστηκα τοσο. Και τους εμαθα εγω ενω ηταν 5,5, και 6 χρονων

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω και εγώ ένα θέμα, μιας και δεν είδα κάτι σχετικό να έχει συζητηθεί.

Η μικρή μου η κόρη είναι σχεδόν 23 μηνών και θα πάει φέτος σε δημοτικό βρεφονηπιακό. Έχουμε κόψει την πάνα τώρα το καλοκαίρι και τα πάμε πολύ καλά, με λίγα ατυχήματα.

Μια φίλη που έστελνε πέρσι το παιδί της στο συγκεκριμένο σταθμό μου είπε οτι σε μια άλλη μανούλα που καθάρισε το παιδί της ενώσω το έστελνε στο σταθμό (το μάιο) της είπανε να τον στέλνει στο σταθμό με την πάνα γιατί "είναι βρεφονηπιακός και στον βρεφονηπιακό σταθμό τα παιδιά φοράνε πάνα..." Εμένα μου φάνηκε απίστευτο αυτό! Τι να πω; Έχουν δικαίωμα να μου πουν κάτι τέτοιο; Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω να της κόψω και τη βραδυνή και να στείλω το παιδί στο σταθμό με πάνα;

Τι να κάνω αν μου το πουν τελικά κι εμένα; Μήπως να πήγαινα να το συζητήσω πριν ξεκινήσει ο σταθμός;

Κορίτσια τα φώτα σας!

αχχχχχχχ γιαυτο κ εγω δνε τον εστηλα περσι γιατι ηταν βρεφονιπιακοσ κ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΑΝΑ :evil::evil::evil: βασικα ηταν κ αλαλ που αντιμετωπισαμε εμεισ εκει αλαλ μου αναφεραν κ αυτο :shock::shock::shock:

.....

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου παει τουαλετα μονη της και σκουπιζεται μονη τησ το θεμα ειναι οταν βρισκεται πρωτη φορα σε ξενο χωρο κρατιεται.μαλλον δεν το εθεσα σωστα στην αρχη τα εξοικιωνουν με το χωρο προτου τα αφηνουν να πηγαινουν μονα τουσ στην τουαλετα?τελοσπαντων ειναι και σε τι παδαγωγο θα πεσεις, θα παμε και θα δουμε ! ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως τα πάτε?Η δικιά μου έχει βελτιωθεί στο θέμα γιογιο αλλα μόνη της σπάνια ζητάει είναι ικανή να μην πάει καθόλου μόνη της αι κρατιέται απίστευτα αφού δεν έχουμε καθόλου ατυχήματα.Ο παιδικός μας ξεκινάει την αλλη βδομάδα επίσημα.Επίζω να χουμε καλή αρχή όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...