Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κριση τελικα ΔΕΝ εχει αγγιξει τους παιδικους!


Recommended Posts

Ή εγω ειμαι αλλου ή οι ιδιοκτητες των παιδικων σταθμων ειναι απο αλλο πλανητη και ζητανε τα μαλλια της κεφαλης μας για την φυλαξη των παιδιων μας?????ειναι τιμες αυτες που τις θεωρουν και φυσιολογικες?και δεν μιλαμε για περιοχες που παραδοσιακα θεωρουνται ακριβες, αλλα μιλαμε για Καλλιθεα, ν.Σμυρνη. Π.Φαληρο.ποσα πρεπει να βγαζεις τον μηνα για να δινεις 500ευρω στον παιδικο(δεν ειναι και κολλεγιο) να καλυπτεις τις παγιες αναγκες μιας οικογενειας και να ζεις?ποιος ειναι αυτος που στην σημερινη Ελλαδα βγαζει 4000 μηνιαιως?δεν ξερω εχω θυμωσει παρα πολυ με το ολο θεμα και απο την αλλη και στο δημοσιο δεν παιρνουν το παιδι γιατι δεν δουλευω και δεν εχω ενσημα!μα πως να δουλεψω αν δεν εχω που να αφησω το παιδι μου?να το παιρνω μαζι μου στην δουλεια?οσοι δηλαδη δεν εχουμε παππουδες ή γιγιαδες να κρατανε τα παιδια μας για να μπορεσουμε να δουλεψουμε και να εχουμε ενσημα για να βαλουμε το παιδι μας σε δημοσιο παιδικο ειμαστε καταδικασμενοι να πληρωνουμε 500 για τους ιδιωτικους!και για να βαλουμε το παιδι μας σε ενα δημοσιο κ*****σταθμο που το κ****βαρανε ολη την ημερα και ειναι του ελα μωρε δεν βαριεσαι και φυσικα εισαι με το αγχος αν το παιδι σου ειναι καλα ή οχι αν συμπεριφερονται καλα ή αν ασχολουνται που δεν ασχολουνται αλλα λεμε τωρα!ειμαι εξωργισμενη τοσο πολυ!δεν θα γραψω τον σταθμο που πηγα ενας στο παλαιο φαληρο κτιριακα μου θυμησε τους σταθμους της δικης μου γενειας κτιριο πολυ παλαιο και καθολου προσεγμενο εκει μεσα γινοταν το μαλλιοβρασε δεν μπορω να πω ιδιαιτερα περιποιημενος ή καθαρος ετυχα την ωρα που τα παιδια τρωγανε το μεσημεριανο τους, η τραπεζαρια ακριβως διπλα στην τουαλετα η πορτα της τουαλετας ορθανοιχτη τα παιδια μπαινοβγαιναν στην τουαλετα να πληθουν και να κανουν την αναγκη τους παλι με ανοιχτη την πορτα και στο ενα μετρο το τραπεζι που τρωγανε τα υπολοιπα παιδια!!!και ζητανε και 500 ευρω τον μηνα!για ποιες παροχες?για να τρωει το παιδι μου διπλα στην τουαλετα και να βλεπει το αλλο παιδακι να κανει την αναγκη του?αισχος!μονο αυτο εχω να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 5 δημοσιεύσεις

  • vasdeli

    vasdeli 3 δημοσιεύσεις

  • Lucy

    Lucy 3 δημοσιεύσεις

  • kopela

    kopela 3 δημοσιεύσεις

500 ευρώ είναι πολλά για τις περιοχές αυτές. Μόνο δύο, άντε τρεις σταθμοί ζητάνε τόσα. Υπάρχουν και σαφώς οικονομικότερες επιλογές στις περιοχές που λές. όσο για τη δουλειά του γίνεται, αυτό θα το κρίνεις κατά περίπτωση. Μην απελπίζεσαι επειδή δεν σου άρεσε ένας σταθμός που πήγες....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μόνο που μπορούμε να ευχόμαστε είναι το παιδάκι μας να τυχαίνει της ευνοιας της δασκάλας του για να ειναι ικανοποιημένο και να περνάει ευχάριστα τον καιρό του και ναι τους παιδικούς σταθμούς δεν τους έχει αγγίξει η κριση ,εμάς φέτος μας έκαναν και αύξηση απο τον Σεπτέμβριο που άρχισε η καινούρια χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

στην θεσ-νικη πηγαινα τον γιο μου σε παιδικο σταθμο και πληρωνα 430 ευρω πριν 2 χρονια...

τωρα το εχει 280 ευρω και ενιωσα πολυ κοροιδο που πληρωνα τετοια ποσα αλλα δεν ειχα επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

στην θεσ-νικη πηγαινα τον γιο μου σε παιδικο σταθμο και πληρωνα 430 ευρω πριν 2 χρονια...

τωρα το εχει 280 ευρω και ενιωσα πολυ κοροιδο που πληρωνα τετοια ποσα αλλα δεν ειχα επιλογη..

 

 

Ο ιδιος σταθμος μειωσε τα διδακτρα? μπραβο, εγω δεν εχω δει καποιον εδω να κανει κατι τετοιο.

 

Οντως κι εμας στην περιοχη μας τα κοστη ειναι γυρω στα 500 το μηνα, δηλαδη 6000το χρονο βαλε και κατι ακομα για στολες, υλικα..κλπ, ενα 500ρικο παραπανω (μην πω παραπανω) το παιρνουν τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για να βαλουμε το παιδι μας σε ενα δημοσιο κ*****σταθμο που το κ****βαρανε ολη την ημερα και ειναι του ελα μωρε δεν βαριεσαι και φυσικα εισαι με το αγχος αν το παιδι σου ειναι καλα ή οχι αν συμπεριφερονται καλα ή αν ασχολουνται που δεν ασχολουνται αλλα λεμε τωρα!

 

 

δεν συμφωνω με την τοποθετηση σου για τους δημοσιους παιδικους. Εισαι πολυ απολυτη στη γενικευση σου.

 

Αλιμονο αν μονο στους ιδιωτικους οι δασκαλες αγαπανε και προσεχουν τα παιδια και ασχολουνται μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ίδια φάση ψάνω για παιδικό στις περιοχές π.φάληρο, άλιμο, πειραιά.

Οι τιμές κυμαίνονται από 450-500 (και σε κάποιους παραπάνω 520).

Το θεωρώ τελείως παρατραβηγμένο να δώσω τόσα χρήματα για βρεφονηπιακό δεδομένου ότι πουθενά δεν συνάντησα ΤΟ τέλειο.

Όταν ζητάς 500+ πρέπει να είσαι άψογος σε όλα καθαριότητα, εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ολιγομελή τμήματα (κάτω από 10παιδιά), πρώτης ποιότητας φαγητό, κανονικά κρεβάτια για τα παιδιά και όχι ρατζάκια!!!

.... και το άλλο που συνάντησα τελευταια να μου μιλάει η διευθύντρια με ειρωνία!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι θράσος!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι υπερβολικά τα χρήματα... Μην νομίζεις, τους έχει αγγίξει η κρίση και θα τους αγγίξει ακόμα περισσότερο φέτος. Απλώς πιστεύω ότι πρώτα προχώρησαν σε περικοπές άλλων εξόδων και μειώσεις προσωπικού ή κόστους του προσωπικού και σε τελευταία φάση θα ρίξουν τις τιμές...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι υπερβολικά τα χρήματα... Μην νομίζεις, τους έχει αγγίξει η κρίση και θα τους αγγίξει ακόμα περισσότερο φέτος. Απλώς πιστεύω ότι πρώτα προχώρησαν σε περικοπές άλλων εξόδων και μειώσεις προσωπικού ή κόστους του προσωπικού και σε τελευταία φάση θα ρίξουν τις τιμές...

 

Και βεβαια!

 

σκεφτειτε ποσοι εχουν μεινει ανεργοι με την κριση και δεν μπορουν να βρουν δουλεια. Ολοι αυτοι πλεον κρατανε τα μικρα παιδια στο σπιτι.

Προφανως και οσο αυξανονται οι ανεργοι, τοσο αυξανονται και τα παιδια που μενουν σπιτι και δεν πανε στον παιδικο (ποσο μαλλον στον ιδιωτικο).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε νιώθω...ειδικά όταν αναρωτιέσαι για το τι θα κάνει μία οικογένεια που δεν έχει παπούδες γιαγιάδες για να τους υποστηρίξει (πόσα πια να εντέξουν και αυτοί εν τω μεταξύ) ...

 

Αλλά για τη γενίκευση με τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς δεν συμφωνώ και εγώ όπως και η eve.

 

Υπάρχουν και καλοί υπάρχουν και κακοί.

 

Από προσωπική εμπειρία ας πούμε, ο 1ος και ο 3ος δημοτικός παιδικός σταθμός στα Βριλήσσια είναι όχι μόνο καλοί αλλά φανταστικοί! Κυρίως λόγω προσωπικού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή εγω ειμαι αλλου ή οι ιδιοκτητες των παιδικων σταθμων ειναι απο αλλο πλανητη και ζητανε τα μαλλια της κεφαλης μας για την φυλαξη των παιδιων μας?????ειναι τιμες αυτες που τις θεωρουν και φυσιολογικες?και δεν μιλαμε για περιοχες που παραδοσιακα θεωρουνται ακριβες, αλλα μιλαμε για Καλλιθεα, ν.Σμυρνη. Π.Φαληρο.ποσα πρεπει να βγαζεις τον μηνα για να δινεις 500ευρω στον παιδικο(δεν ειναι και κολλεγιο) να καλυπτεις τις παγιες αναγκες μιας οικογενειας και να ζεις?ποιος ειναι αυτος που στην σημερινη Ελλαδα βγαζει 4000 μηνιαιως?δεν ξερω εχω θυμωσει παρα πολυ με το ολο θεμα και απο την αλλη και στο δημοσιο δεν παιρνουν το παιδι γιατι δεν δουλευω και δεν εχω ενσημα!μα πως να δουλεψω αν δεν εχω που να αφησω το παιδι μου?να το παιρνω μαζι μου στην δουλεια?οσοι δηλαδη δεν εχουμε παππουδες ή γιγιαδες να κρατανε τα παιδια μας για να μπορεσουμε να δουλεψουμε και να εχουμε ενσημα για να βαλουμε το παιδι μας σε δημοσιο παιδικο ειμαστε καταδικασμενοι να πληρωνουμε 500 για τους ιδιωτικους!και για να βαλουμε το παιδι μας σε ενα δημοσιο κ*****σταθμο που το κ****βαρανε ολη την ημερα και ειναι του ελα μωρε δεν βαριεσαι και φυσικα εισαι με το αγχος αν το παιδι σου ειναι καλα ή οχι αν συμπεριφερονται καλα ή αν ασχολουνται που δεν ασχολουνται αλλα λεμε τωρα!ειμαι εξωργισμενη τοσο πολυ!δεν θα γραψω τον σταθμο που πηγα ενας στο παλαιο φαληρο κτιριακα μου θυμησε τους σταθμους της δικης μου γενειας κτιριο πολυ παλαιο και καθολου προσεγμενο εκει μεσα γινοταν το μαλλιοβρασε δεν μπορω να πω ιδιαιτερα περιποιημενος ή καθαρος ετυχα την ωρα που τα παιδια τρωγανε το μεσημεριανο τους, η τραπεζαρια ακριβως διπλα στην τουαλετα η πορτα της τουαλετας ορθανοιχτη τα παιδια μπαινοβγαιναν στην τουαλετα να πληθουν και να κανουν την αναγκη τους παλι με ανοιχτη την πορτα και στο ενα μετρο το τραπεζι που τρωγανε τα υπολοιπα παιδια!!!και ζητανε και 500 ευρω τον μηνα!για ποιες παροχες?για να τρωει το παιδι μου διπλα στην τουαλετα και να βλεπει το αλλο παιδακι να κανει την αναγκη του?αισχος!μονο αυτο εχω να πω!

 

Αισθανεσαι ετσι και παρολαυτα θελεις να γραψεις το παιδι σου σε δημοσιο σταθμο!!!:shock:

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

μπορεις με μια υπέυθυνη δήλωση (οπως οι μεταναστες) να δηλώσεις οτι εργάζεσαι και να πάρουν το παιδί στον δημοτικο (ανηκουν πια στον Δήμο) παιδικό σταθμό. Κι εκεις ομως, αναλογα με τη φορολογική δηλωση, πληρώνεις τροφεία.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μπορεις με μια υπέυθυνη δήλωση (οπως οι μεταναστες) να δηλώσεις οτι εργάζεσαι και να πάρουν το παιδί στον δημοτικο (ανηκουν πια στον Δήμο) παιδικό σταθμό. Κι εκεις ομως, αναλογα με τη φορολογική δηλωση, πληρώνεις τροφεία.

Θα σου ήταν εύκολο να μας πεις πως γίνεται αυτό?

Με ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι μετανάστες δουλευουν χωρις ένσημα-ασφάλεια (πχ οι κοπέλες που καθαρίζουν σπίτια). τα παιδιά τους πηγαίνουν σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. επειδή δεν εχουν ένσημα, δε φαινεται οτι δουλευουν, οποτε τα παιδιά τους δε θα τα έπαιρναν στους σταθμούς. κατανοητό; οι δημοτικοί σταθμοίδέχονται παιδιά εργαζόμενων γονεων (κατα κύριο λόγο κι έτσι λενε...)

ετσι...σε μια υπέυθυνση δήλωση, δηλώνουν ότι εργάζονται. επισυνάπτουν τη δηλωση μαζι με την αίτηση κι ετσι... αυτές/ αυτοί δουλευουν και τα παιδιά τους πανε στον παιδικό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι μετανάστες δουλευουν χωρις ένσημα-ασφάλεια (πχ οι κοπέλες που καθαρίζουν σπίτια). τα παιδιά τους πηγαίνουν σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. επειδή δεν εχουν ένσημα, δε φαινεται οτι δουλευουν, οποτε τα παιδιά τους δε θα τα έπαιρναν στους σταθμούς. κατανοητό; οι δημοτικοί σταθμοίδέχονται παιδιά εργαζόμενων γονεων (κατα κύριο λόγο κι έτσι λενε...)

ετσι...σε μια υπέυθυνση δήλωση, δηλώνουν ότι εργάζονται. επισυνάπτουν τη δηλωση μαζι με την αίτηση κι ετσι... αυτές/ αυτοί δουλευουν και τα παιδιά τους πανε στον παιδικό.

Ειναι σίγουρο οτι συμβαινει έτσι? Δεν ειναι παράλογο ο δημοτικος σταθμός να δέχεται δηλωση οτι ο άλλος εργάζεται παράνομα/μαύρα??:shock::shock::shock:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ειπα οτι στους ιδιωτικους τα προσεχουν και τα αγαπανε και στους δημοσιους οχι.απλα επειδη ξερω στην περιοχη μου τι ακριβως παιζει με τους δημοσιους σταθμους και πιστεψτε με το ξερω πολυ καλα απο ατομα και που δουλευουν μεσα και απο ατομο που δουλευει σε ελεγκτικο μηχανισμο τον σταθμων ειναι χαλια η κατασταση!σε αλλες περιοχες ή στην επαρχια δεν αμφισβητω την δουλεια που γινεται μιλαω μονο για την περιοχη που μπορω να εκφερω γνωμη.μαλλον δεν τοποθετηθηκα σωστα και φανηκε αυτη η γενικευση.Απο εκει και περα και εγω οπως και ολες μας θελουμε ενα περιβαλλον που να εμπνεει εμπιστοσυνη για να μπορεσουμε να εμπιστευτουμε τα αγγελουδια μας εκει οταν λοιπον παω και βλεπω στον μεν δημοσιο 2 συμβασιουχες να κραταμε 25 παιδακια και αλλα 7 βρεφη ΜΟΝΕΣ τους γιατι οι υπολοιπες βαρεθηκαν και φυγανε μαζι με την δ/ντρια πιο νωρις κατα της 11 γιατι ηταν παρασκευη και επεφτε μετα και η καθαρα δευτερα, τι αποψη θελετε να σχηματισω?οι κοπελες ειχαν τρελαθει δεν ηξεραν τι να πρωτοκανουν, οχι λοιπον το παιδι μου δεν το εμπιστευομαι εκει μεσα.αλλα ουτε και στον ιδιωτικο ο οποιος ο ενας δεν εχει αδεια,ο αλλος βαζει τα μωρα να τρωνε διπλα στην τουαλετα λες και ειναι ζωα!εχω δει και καλους ιδιωτικους που ενδεχομενως να αξιζουν τα 500 τον μηνα αλλα εγω δεν μπορω να τα διαθεσω αλλα εχω δει και ιδιωτικους αχουρια που θα επρεπε να μας πληρωνουν για να παμε εκει τα παιδια μας και οχι να πληρωνουμε.αυτη ειναι εν ολιγοις η δικη μου αποψη με αυτα που ως τωρα ειδα.εμπιστοσυνη δεν μπορω να εχω πουθενα ουτε σε δημοσιο ουτε σε ιδιωτικο αν πρωτα δεν δω με τα ματια μου τι μπορει να γινεται εκει μεσα.εμπιστευομαι το παιδι μου οχι το σκυλι μου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι υπερβολικά τα χρήματα... Μην νομίζεις, τους έχει αγγίξει η κρίση και θα τους αγγίξει ακόμα περισσότερο φέτος. Απλώς πιστεύω ότι πρώτα προχώρησαν σε περικοπές άλλων εξόδων και μειώσεις προσωπικού ή κόστους του προσωπικού και σε τελευταία φάση θα ρίξουν τις τιμές...

εγω μενω ΚΡΗΤΗ και εχω κολλητη φιλη που δουλευει σε παιδικο σταθμο , ισχυει ακριβως αυτο που ειπες! εχει απολυσει 5 ατομα απο το προσωπικο αλλα τα διδακτρα ακριβως τα ιδια ειναι για τους γονεις! και να φανταστεις οτι ενω περυσι ειχαν 300 παιδια φετο εχουν μονο 80-90. παρολα αυτα δεν ριχνουν τα διδακτρα:confused: και να φανταστεις οτι αυτος θα ηταν ο τελευταιος σταθμος που θα επελεγα για το παιδι μου και αυτο οχι για κτιριακους λογους (θεωρειται απο τους καλους εδω) αλλα γιατι οταν πηγα να ρωτησω για την κορη μου ηταν τοσο ειρωνικη η ιδιοκτητρια που αν δεν ηταν το χατηρι της κολλητης μου θα την ειχα ΒΡΙΣΕΙ!!!!!

ειναι απαραδεκτο!!! στο σταθμο που παω τα παιδια μου φετο δεν εκανε αυξησεις αλλα ουτε και μειωσεις, ωστοσο εχω καλη εκπτωση επειδη ειναι 2 παιδια. αυτος ο σταθμος λοιπον ειχα 40 παιδια περυσι και εχει 50 φετο!

και ειναι και κλασεις ανωτερος και κτιριακα και καταπληκτικο προσωπικο, η νηπιαγωγος της κορης μου ειναι εξαιρετικη και επισης τον γιο μου τον εχει μια εξαιρετικη βρεφονηπιοκομος. πλεον και επειδη ζουμε σε παραξενες εποχες και δυσκολες νομιζω οτι μπορουμε να επηρεασουμε με τις πραξεις μας καταστασεις. επιλεγουμε κια πορριπτουμε.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω ΚΡΗΤΗ και εχω κολλητη φιλη που δουλευει σε παιδικο σταθμο , ισχυει ακριβως αυτο που ειπες! εχει απολυσει 5 ατομα απο το προσωπικο αλλα τα διδακτρα ακριβως τα ιδια ειναι για τους γονεις! και να φανταστεις οτι ενω περυσι ειχαν 300 παιδια φετο εχουν μονο 80-90. παρολα αυτα δεν ριχνουν τα διδακτρα:confused:

 

Φυσικό είναι, επιχειρήσεις είναι και αυτές και λειτουργούν όπως κάθε άλλη επιχείρηση. Να είσαι σίγουρη ότι εκτός από τα 5 άτομα, έχει κάνει και άλλες περικοπές εξόδων...

Βέβαια θα μπορούσαν να προβούν σε μια μικρή μείωση έστω για τα μάτια του κόσμου, για ψυχολογικούς λόγους βρε παιδί μου. Εγώ αυτό θα έκανα αν είχα παιδικό σταθμό. :rolleyes:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι, επιχειρήσεις είναι και αυτές και λειτουργούν όπως κάθε άλλη επιχείρηση. Να είσαι σίγουρη ότι εκτός από τα 5 άτομα, έχει κάνει και άλλες περικοπές εξόδων...

Βέβαια θα μπορούσαν να προβούν σε μια μικρή μείωση έστω για τα μάτια του κόσμου, για ψυχολογικούς λόγους βρε παιδί μου. Εγώ αυτό θα έκανα αν είχα παιδικό σταθμό. :rolleyes:

ασε και ηδη τους λεει οτι θα απολυσει και αλλα κοριτσια....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο παιδικό σταθμό της περιόχης μας που μένουμε και ενοίκιο (Ν.Ιωνία) δεν πήραν το παιδί μας λόγω μορίων και υπερκάλυψης θέσεων, ενώ είχε όλες τις προϋποθέσεις (εισόδημα/ένσημα) γιατί δεν ήμασταν δημότες εκεί, αλλά στο δήμο της Αθήνας. Μας είπαν ότι αν ήμασταν δημότες εκεί και είχαμε και δικό μας σπίτι εκεί, θα είχαμε παραπάνω μόρια και περισσότερες πιθανότητες. Οπότε μην το δένεις ότι και στο δημόσιο θα σας πάρουν εύκολα.

Τα χρήματα που λες ότι ζητάνε οι παιδικοί σταθμοί σε εσάς είναι πάρα πολλά. Ψάξε και σε άλλους. Ίσως πιό οι μικροί σταθμοί να είναι πιό λογικοί στις τιμές. Εμείς δίνουμε 350 και εκεί γύρω είναι οι τιμές που παίζουν στην περιοχή μου.

Ξέρω ότι είναι σπαστικό, γιατί και εγώ έψαχνα για μήνες μέχρι να αποφασίσω.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ο δημος ειχε παιδικο σταθμο αθλιο κτιριακα αλλα κοπελες που δουλευαν με αγαπη..(στην θεσσαλονικη λεμε τωρα)

με την ενωση του Καποδιστρια υποχρεωθηκα να παιρνουν προσωπικο ,με αυστηρα κριτιρια μορια κλπ πραγμα αποδεκτο απο μενα γιατι μου αρεσει η αξιοκρατια ΑΛΛΑ πεσαμε σε αθλιες κοπελιτσες που διελυσαν τον σταθμο ...απεριγραπτα πραγματα φωνες τσιριδες ειχαμε και σταματησαν παρα πολλα παιδια.οταν γυρνουσαν τα παιδια σπιτι μετεφεραν την ενταση που ειχαν οι εκπαιδευτικοι μεταξυ τους και γινοταν πανηγυρι..το τι βρισια εμαθαν δεν λεγετε..

ντρεπομαι και με τελιτσες να τα γραψω..

ΟΠΟΤΕ παντου ο παραγων ανθρωπος -εκπαιδευτικος ειναι το κλειδι..

ουτε το δημοσιο ουτε το ιδιωτικο δεν εχει σημασια..ΟΙ ανθρωποι που ειναι κοντα στα παιδια μας μετρανε..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Demi ο ανθρωπος μετραει.σημερα πχ ειχα ραντεβου με ενα παιδικο ιδιωτικο ο οποιος ειναι πολλα χρονια στην περιοχη μικρος και οικογενειακως οποτε σκεφτηκα θα εχει και λιγοτερα διδακτρα.διδακτρα ειχε λιγοτερα, ΑΔΕΙΑ δεν ειχε ομως!τελικα ψαχνοντας στο διαδυκτιο επεσα πανω στην ιστοσελιδα του δημου οπου ειδα οτι εχουν δημιουργηθει 2 "παιδικοι" το ονομαζουν κεντρο παιδιου, οπου παιρνουν παιδια απο 3 ετων και απο μητερες που δεν εργαζονται δεν εχει φυσικα συτηση μονο πρωϊνο αλλα τα παιδακια σε καθε τμημα ειναι 25+απο οτι μου ειπαν στο τηλ.θα ριξω και εκει μια ματια ως τελευταια λυση αν τελικα δεν βρω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

εκανα τα χαρτια για δημοτικο σταθμο τον απριλιο2010για να ξεκινησει τον οκτωβριο2010 αλλα δεν τον πηρανε!ειχανε αλλοι προτεραιοτητα,με πιο χαμηλο εισοδημα κτλ κτλ/εννοουσε ρουσφετι ,το παιδι της γνωστης.βισματα και διαφορα αλλα/ και επανεξεταση ζητησα και η απαντηση ηταν διαφορετικη ..οτι εχουνε φυγει λεει με προωρη συνταξη πολλα ατομα και δεν μπορουν να παρουν παιδια αλλα...

στην ηλιουπολη ιδιωτικουσ σταθμουσ,βρισκεισ απο 290ευρω και ανω...

αλλα και παλι δεν μπορουμε...!οποτε η τα δινω τα λεφτα και δεν αγοραζω πετρελαιο η

βαζω πετρελαιο και αφηνω το παιδι σπιτι με την γιαγια που τρεχει για χημειοθεραπειες.....

η εκμεταλλευση των ιδ.σταθμων πρεπει να σταματησει απο την κυβερνηση/η οποια θα δουμε τι θα μας πει στις 25.μαρτιου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξαναγράψω. Στις περιοχές αυτές υπάρχουν πολύ οικονομικότερες λύσεις για όποιον θελει έναν ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Και μάλιστα αρκετά αξιοπρέπείς. Δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζουμε και να επικεντρωνόμαστε στους πολύ ακριβούς. Προφανώς κάποιοι μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί. Κάποιοι άλλοι πάλι, όχι. Σημασία έχει ότι υπάρχουν αξιοπρεπείς σταθμοί γύρω στα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξαναγράψω. Στις περιοχές αυτές υπάρχουν πολύ οικονομικότερες λύσεις για όποιον θελει έναν ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Και μάλιστα αρκετά αξιοπρέπείς. Δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζουμε και να επικεντρωνόμαστε στους πολύ ακριβούς. Προφανώς κάποιοι μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί. Κάποιοι άλλοι πάλι, όχι. Σημασία έχει ότι υπάρχουν αξιοπρεπείς σταθμοί γύρω στα 300 ευρώ.

 

Εγώ πάντως έχω ψάξει Ηλ/λη,Αργυρούπολη,Καλαμάκι και Άλιμο και κάτω από 350 € δεν βρήκα για την σχολική χρονία 2010-2011,κατα μέσω όρο 380€.Και μιλάω για σταθμούς όχι και τίποτα ιδιαίτερο και βρώμικους είδα κανα δυο.Από την επόμενη δεν ξέρω αν θα τα ανεβάσουν κι άλλο.Αλλά και τα 350 πολλά είναι ,όταν κάθε οικογένεια πλέον έχει μειώσεις στο εισόδημά της και το θέμα είναι ότι το κράτος δεν σε καλύπτει, οπότε και οι ιδιωτικοί κάνουν ότι θέλουν και άμα μας αρέσει.Θα μας κάνουν και χάρη στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...