Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακάκια-στερεές?


Recommended Posts

Τους τελευταίους 1-2 μήνες έχει γίνει μια αλλαγή στα κακάκια του μικρού μου(είμαστε 13 μηνών και τρώμε σχεδόν απ' όλα, 2-3 γεύματα στερεών τη μέρα). Η αλλαγή είναι ότι έπαψαν να είναι καφέ και έχουν μορφή διάρροιας. Τα κάνει μόνο μια φορά τη μέρα(δηλ. δεν είναι διάρροια) αλλά έχουν το χρώμα της εποχής του αποκλειστικού θηλασμού(αυτό το κιτρινομουσταρδί) και είναι ελαφρύς πουρές.

Μπορεί να είναι επειδή θηλάζει πολύ; Ή είναι ένδειξη αλλεργίας σε κάτι; (Ανησυχώ γιατί κάποτε είχαμε εμφανίσει και λίγο αιματάκι στα κακά(αυτή τη φορά δεν είδα κάτι) και ύποπτο θεωρήθηκε τότε το αγελαδινό γάλα-στους 3 μήνες αυτό που έπινα εγώ και στους 6 μήνες αυτό που περιείχε το ρυζάλευρο-.

Θα δώσω καθημερινά μπανάνα και ρύζι για τις επόμενες μέρες.

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμεις στην ιδια "μορφη" τα κανουμε! Οταν πρωτοεφαγε στερεες ειχαν αλλαξει για ενα διαστημα και επειτα εγιναν και παλι οπως λες. Ειναι απο τον θηλασμο και να σου πω.. καλυτερα ετσι παρα να ζοριζεται και να ειναι δυσκοιλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,τα κακά του μικρού μου είναι διαφορετικά στο χρώμα σχεδόν κάθε φορά.Κάνει 4-5 φορές την ημέρα,όλα έχουν τη μορφή πηχτής κρέμας και εναλλάσονται από καφέ σε πρασινωπά και πολλές φορές κιτρινωπά και μουσταρδί.Όλο το χρωματολόγιο δηλαδή!!!Παίζει ρόλο το τί τρώει ή μπορεί να συμβαίνει κάτι;Τρώει φρούτα και φαγητό κανονικά και λιγο προβειο γιαούρτι το απόγευμα(όχι κάθε μέρα).

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μπουμπου μου που ηταν στην αρχη δυσκοιλια ξαφνικα κανει κακακια και μεχρι 5 φορες τη μερα αλλοτε πρασινωπα και νερουλα και αλλοτε καφετια πιο σπανια .Τις περισσοτερες φορες μαλιστα υπερχειλιζουν και απο τα παμπερς.Τρωει χορτοσουπες,κρεατοσουπες ,κοτοσουπες,φρουτα ,κρεμες και πολλες φορες μακαρονακια και τη θηλαζω κιολας.Το ερωτημα μου ειναι αν ειναι φυσιολογικο να κανει κακακια τοσες φορες τη μερα και μαλιστα μερικες φορες και τοσα πολλά?

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά happymummy βλέπω ότι αυτό που περιγράφω εγώ συμβαίνει και στο δικό σου μωράκι.Αρα....μήπως είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία εντέρου;Οσο τρώει δηλαδή τόσο #^%$ζει;!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ. ΣΤΙΣ 10/5 ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 12/5 ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16/5 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 17/5 ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΛΟ. ΑΠΟ ΤΙΣ 13/5 ΚΑΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΕ 1 ΚΙ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΙΤΡΙΝΟΜΟΥΣΤΑΡΔΙ ΣΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΚΟΥΡΟ (ΣΑ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ!!!) ΕΝΩ ΑΠΟ ΝΕΡΟΥΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΠΟΥΡΕΣ (ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΦΙΧΤΟΣ ΠΟΥΡΕΣ).

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ;

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΘΗΛΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ 8 ΠΑΡΑ ΤΑ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΕΡΕΩΝ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου για το χρωμα δεν θυμαμαι κ δεν ξερω να σας απαντησω

αλλα με την εισαγωγη στις στερεες τροφες παντα γινονται πιο στερεα κ τα κακακια. τωρα που η δικια μου τρωει κανονικα πλεον, κανει κ κανονικα κακακια σαν εμας τους μεγαλους.

Link to comment
Share on other sites

protoula, αυτο που με ενδιέφερε περισσότερο να ξέρω είναι για το χρώμα, αν είναι φυσιολογική αυτή η αλλαγή σε σκούρο πράσινο. Για τη σύσταση το θυμώμουν από τα προηγούμενα παιδιά μου, αλλά αυτά δυστυχώς δεν τα είχα θηλάσει για να ξέρω. Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου!

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι μου εκλεισε τους επτα μηνες .Θηλαζε αποκλειστικα μεχρι μια εβδομαδα πριν που ξεκινησαμε μηλο.Εχει καποια σημαδια αλλεργιων,και με τη διατα που εκανα πηγαιναμε καλα.Μετα την εισαγωγη του μηλου τα κακα του γεμισαν βλεννες και απεπτα κομματακια μηλου.Μπορει να οφειλεται στο μηλο αυτο,ή και στο γεγονος οτι αφεθηκα και ετρωγα και κατι παραπανω (γαλακτοκομικα παντως εχω μηνες να φαω-και ιχνη)απελπιστηκα με αυτες τις πανες.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω και 2 μερες ξεκινησαμε πατατουλα ακολουθοντας την προταση εισαγωγης στα στερεα της Πατσουρου http://ariadni144.wordpress.com/2009/07/28/our-menu-on-solid-foods/

που μου αρεσε σαν προταση...

η μπεμπουλα δεν παρουσιασε καποια σημασια οπως σπυθουρακια κλπ αλλα μια φορα χθες στα κακακια της ειχε κοκκινη βλεννα αιματακι...και σημερα παλι το ιδιο... :-( τι μπορει να ειναι αυτο???

κανει πολυ συχνα κακακια νερουλα..περιπου 6-8 φορες τη μερα με πολλη βλεννα....κυριως μουσταρδι και καποιες φορες κ πρασινα...ειναι φυσιολογικο τοσο συχνα?

τι μπορει να ειναι το αιματακι???

αλλεργια στην πατατα?

βεβαια ο αντρας μου θυμαται πως πριν μια εβδομαδα (δηλαδη πριν ξεκινησουμε στερεες) ξαναειδε τετοιο αιματακι...τι μπορει να ειναι??????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμείς εξακολουθούμε να κανουμε πρασινα κακακια εκτός από χτες που δεν της έδωσα καθόλου φρούτο, οπότε τα κακάκια της ήταν πορτοκαλί σκούρο και νερουλά (όπως όταν θήλαζε αποκλειστικά). Μήπως τελικά την ενοχλούν τα φρούτα; Αν ξέρει κάποια ας μου πει. Ο παιδίατρος είπε πως δεν πρέπει να με απασχολεί το χρώμα μόνο η σύστασή τους. Δεν ξέρω τι να πω... HELP!!

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες ξεκινησαμε πατατουλα ακολουθοντας την προταση εισαγωγης στα στερεα της Πατσουρου http://ariadni144.wordpress.com/2009/07/28/our-menu-on-solid-foods/

που μου αρεσε σαν προταση...

η μπεμπουλα δεν παρουσιασε καποια σημασια οπως σπυθουρακια κλπ αλλα μια φορα χθες στα κακακια της ειχε κοκκινη βλεννα αιματακι...και σημερα παλι το ιδιο... :-( τι μπορει να ειναι αυτο???

κανει πολυ συχνα κακακια νερουλα..περιπου 6-8 φορες τη μερα με πολλη βλεννα....κυριως μουσταρδι και καποιες φορες κ πρασινα...ειναι φυσιολογικο τοσο συχνα?

τι μπορει να ειναι το αιματακι???

αλλεργια στην πατατα?

βεβαια ο αντρας μου θυμαται πως πριν μια εβδομαδα (δηλαδη πριν ξεκινησουμε στερεες) ξαναειδε τετοιο αιματακι...τι μπορει να ειναι??????

 

spithoula,εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.Τι σημαινει αυτη η βλεννα???Μηπως εφαγες εσυ κατι υποπτο?

 

Θα ακολουθησεις ακριβως το προγραμμα της Πατσουρου?Θα δωσεις τοσα γευματα?Μου φανηκαν πολλα για αρχη.Αυτο που λενε οτι δυο γευματα ειναι αρκετα για τον πρωτο χρονο για να μην κινδυνεψει η γαλουχια ειναι σωστο?Η Πατσουρου αν καταλαβα προτεινει μεσα σε 1 μηνα τρια γευματα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

spithoula,εχω κι εγω το ιδιο προβλημα....Η Πατσουρου αν καταλαβα προτεινει μεσα σε 1 μηνα τρια γευματα.

μιλησα κ με την παιδιατρο κ με τη συμβουλο θηλασμου και οι δυο μου μιλησαν για αλλεργια και να κοψω για αρχη τα γαλακτοκομικα...ειμαι κ διαβαζω το θεμα "αλλεργια σε μωρο που θηλαζει"...και ειναι πολλες οι σελιδες :? ... θα κανω σιγουρα μεσημεριανο και φρουτα, απο τα οποια λογο αλλεργιας θα βαζω για 7 μερες το καθενα...οπωτε αυτα κρατανε κανα 2μηνο.... :lol: ευχαριστω για το μηνυμα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι για τα κακάκια της μικρής μου. Μηπως τελικά ξέρει καμία κάτι για το χρώμα;:confused: Ειναι φυσιολογικό το πράσινο σκούρο για ένα μωρό που θηλάζει και τρώει φρούτα; Ουφ! Δεν ξέρω τι να υποθέσω... Αγλαϊα please help.....:-(:-(:-(

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ακολουθησεις ακριβως το προγραμμα της Πατσουρου?Θα δωσεις τοσα γευματα?Μου φανηκαν πολλα για αρχη.Αυτο που λενε οτι δυο γευματα ειναι αρκετα για τον πρωτο χρονο για να μην κινδυνεψει η γαλουχια ειναι σωστο?Η Πατσουρου αν καταλαβα προτεινει μεσα σε 1 μηνα τρια γευματα.

αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι δεν προτείνει αντικατάσταση τριών γευμάτων, αλλά προτείνει πρώτα να θηλάζεις και ύστερα από λίγο να δίνεις στερεές, συμπληρωματικά στον θηλασμό δηλαδή. Εγώ έτσι έκανα, η μικρή έτρωγε λίγα κουταλάκια στερεών και συνέχισε να θηλάζει κανονικά.

Γεια σας κορίτσια! Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι για τα κακάκια της μικρής μου. Μηπως τελικά ξέρει καμία κάτι για το χρώμα;:confused: Ειναι φυσιολογικό το πράσινο σκούρο για ένα μωρό που θηλάζει και τρώει φρούτα; Ουφ! Δεν ξέρω τι να υποθέσω... Αγλαϊα please help.....:-(:-(:-(

 

ρε κοριτσια και εμενα με τα φροιυτα ειναι πρασινα και σαν οδοντοκρεμ σφιχτα....ναναι αλλεργια δε νομιζω....???

και σε μας έτσι ήταν, νομίζω ότι είναι φυσιολογικό

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν τα κακα ενος μωρου ειναι πρασινα σημαινει οτι δεν τρωει αρκετα ωστε να γεμιζει το εντερο τουι ετσι με τις κενωσεις φευγει η χλωριδα τουπαχεως εντερου.ρωτησε τονπαιδιατρο σου και θα δεις οτι αυτο θα σου πει.οσο γιατο αιματακι στα κακακια ξερω οτι η ειναι αλλεργια η καποια ραγαδα στον πωπο του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Pallantin ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:-P Μπορώ να πω ότι με καθησυχασες αρκετά. Όσο για την ποσότητα που αναφέρει η fouskitsa η μικρή μου εξακολουθεί να κάνει 8 θηλασμούς την ημέρα :shock::shock: παρά τις στερεες τροφές. Δε νομίζω λοιπόν ότι δεν τρώει αρκετό φαγητό. Μάλιστα είναι η μόνη περίοδος κατά την οποία η διάρκεια μεταξύ των γευμάτων της διαρκεί πάνω από 2,5 ώρες. Μέχρι πριν την εισαγωγή στερεών έτρωγε κάθε 1,5-2 ώρες το πολύ!:shock:

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

οκ πκατ τα ιδια περναμε φαντασου οτι πια δσε τη θηλαζψ πριν την φρουτοκρεμα που δινω πρωι απογευμα αλλα και παλι δεν εχει σημασια αν εχει θηλασειπριν ή μετα γιατι απλα εχουμε χασει τη μπαλα ποτε τρωμε καιποτε οχι...μπορει να φαει και μετα να μη θελει εκεινη τη στιγμη γαλα και να θελει σε μιση ωρα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου το μωρο κανει κακακια πρασινο σκουρο, ο παιδιατρος μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο για μωρακι που τρωει φρουτα καθως η αλλαγη αυτη στο χρωμα συνεβη απο τοτε.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...