Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ?


Recommended Posts

Εχω αρχίσει μεσω γνωστων επαφες για να βρω κοπελα - κυρία να κρατα την 1,5 ετους κορη μου , απο Δευτ εως Παρασκ για ώρες από 9 π.μ - 1 μ.μ. Δεν ξερω όμως τι χρήματα να δωσω ? Αν πω κάποιο ποσο ισως φανει λιγο, αν πω καποιο άλλο ίσως να ειναι πολλα. Όσες εχετε εμπειρια απαντηστε μου, ποιο θα ηταν ενα λογικο ποσό για αυτη την φυλαξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω αρχίσει μεσω γνωστων επαφες για να βρω κοπελα - κυρία να κρατα την 1,5 ετους κορη μου , απο Δευτ εως Παρασκ για ώρες από 9 π.μ - 1 μ.μ. Δεν ξερω όμως τι χρήματα να δωσω ? Αν πω κάποιο ποσο ισως φανει λιγο, αν πω καποιο άλλο ίσως να ειναι πολλα. Όσες εχετε εμπειρια απαντηστε μου, ποιο θα ηταν ενα λογικο ποσό για αυτη την φυλαξη.

Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα τωρα μπορεις να διαπραγματευτεις ανετα τα χρηματα που θα δωσεις.Το ποσο εξαρταται και απο τις απαιτησεις σου.Εγω για παραδειγμα που ψαχνω επισης, δεν θελω να κανει δουλειες στο σπιτι οταν κοιμουνται τα μωρα,δεν θελω να τα βγαζει εξω μονη(καθοτι ειναι δυο και δεν εμπιστευομαι,δεν θελω να τα σηκωνει και να τα κανει μπανιο(καθοτι ειναι βαρια και μεγαλοσωμα και υπαρχει κινδυνος ατυχηματος).Ολα αυτα θα τα κανει η μαμα και ο μπαμπας κανενας αλλος.Θελω μονο ταισμα,παιχνιδι και αλλαγμα,αυτα.Με οσες μιλησα βρηκαν οτι τα 450-500 ευρω ειναι αρκετα και για τα δυο μωρα(δεν μας παιρνει και για πολυ παραπανω η αληθεια).Σκεψου ποσο εχει παει ο κατωτατος βασικος μισθος και κινησου αναλογα...Μιλαμε εξαλλου για τετραωρο ,ε,νομιζω τριακοσια θα ειναι καλα για τις βασικες υπηρεσιες.

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω για 8.00 με 14.00 δινω 400 ευρω....οποτε μια 300αρα καλα μου φαινονται αν και οπως ειπε και η φιλη πιο πανω ετσι οπως εχουν τωρα τα πραγματα μπορεις να διαπραγματευτεις και για ακομα καλητερη τιμη !!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τιμή παίζει μεβάση την τσέπη σου, τις ανάγκες που έχεις και τις ώρες. Για 8ωρο χωρις τίποτα έξτρα και το φαγητό έτοιμο από εσένα η τιμή είναι 400ευρώ. Για να κάνει και φαγητό, σίδερο μωρού ή κάτι άλλο που θα συνεννοηθείς είναι στα 700 ευρώ. Όλα αυτά για ένα παιδί. Αλλά να ξέρεις κάτι βασικό, όλα είναι βάση του τι θα συνεννοηθείς. Εγώ πχ. έδινα μέχρι πριν λίγο που γέννησα 450 στην κοπέλα για 10 'ωρες αλλά έχει πολλές ελεύθερες μέρες το μήνα (ο άντρας μου κάνει αρκετές υπηρεσίες και η μητέρα μου πέρνει ρεπό μεσοβδόμαδα 2εβδομάδες το μήνα), καθώς επίσης κάποιες φορές έτρωγε αλλά δεν την έβαζα να κάνει καμία δουλειά, μόνο να παίζουν, να πάνε παιδική και να τον ταίζει. Τώρα την έχω για 4-6 ώρες, ίδια φάση με τη διαφορά ότι ασχολείται μόνο με το παιχνίδι του γιού μου και τρώει σε μένα και της δίνω 200ευρώ. Δεν ξέρω αν τα θεωρείται πολλά ή λιγα, αλλά νομίζω ότι για κάτι τέτοιο έχει σχέση το άτομο που θα βρεις καθώς επίσης τι θα συμφωνήσεις. Για παράδειγμα η κοπέλα που έχω είναι απόλυτα ικανοποιημένη (μόνη της μου είπε σχεδόν τις τιμές) και αγαπιούνται πολύ με το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λογικο για μενα ειναι η κοπελα να παιρνει λιγοτερα απο το μεσο ορο παιδικων ιδιωτικων τησ περιοχησ σου αλλιως θα μπορουσες ανετα να πας το παιδι στον παιδικο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω 300 τα βλεπω υπεραρκετα.250 ισως ηταν κατι ρεαλιστικο την εποχη που ζουμε. Εδω 600-800 παιρνουν στους παιδικους που εχουν και 20 παιδακια και 500 θα παιρνουν οι νεοι για 8ωρο-10 ωρο.

Για 4 ωρες 400 ευρω. Κανονικα πρεπει να παιρνει 250 και να σου συμμαζευει... αν οχι τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γιαυτο το λογο το ειπα πιο πανω αλλα εχει και να κανει και με τη περιοχη που μενει η κοπελα. Αν πχ μενει σε περιοχη που οι παιδικοι ειναι πανακριβοι ( εχω ακουσει για μερη στην αττικη που δινεις και πεντακοσαρια σε παιδικο) θα πρεπει να ειναι σχετικη η αναλογια αλλιως ισως η κοπελα να μη δεχτει. Απο την αλλη ειδικα επειδη ειναι για τεσσερις ωρες και θα μπορουσε μετα απο σενα να παει κι αλλου, 400 πχ αν τησ προτεινεισ ειναι παρα πολλα. Εκατο την ωρα ειναι πολλα μονο για το παιδι! Ειμαι κι εγω πιο κοντα στα 200!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου οι σταθμοί έχουν 300-350 ευρώ για 7-4 μαξιμουμ.

Πόσο θα έπρεπε να πάρει μια κοπέλα για απλή φύλαξη 9-5 και πόσο για 4ωρο?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω οτι εχει σχεση ποσα δινεις στον παιδικο σταθμο της καθε περιοχης με το μισθο της κοπελας που θα προσεχει το παιδι σπιτι!εξαρταται ποσες ωρες χρειαζεσαι την κοπελα , ποσες μερες, αν θελεις δημιουργικη απασχοληση, αν θελεις η οχι να σου κανει δουλειες, αν ειναι πτυχιουχος η οχι!αλλα λεφτα ζηταει μια πτυχιουχος και αλλα καποια που δεν ειναι!απο εκει και περα ειναι τι θα κανονισετε μεταξυ σας!συνηθως με πτυχιο ζητανε απο 6 ευρω και πανω την ωρα για δημιουργικη απασχοληση!

Link to comment
Share on other sites

................ Κανονικα πρεπει να παιρνει 250 και να σου συμμαζευει... αν οχι τιποτα αλλο

 

δηλαδή συγγνώμη τι άλλο μπορείς να βάλεις μια κοπέλα να κάνει, μαζί με τη φύλαξη του μωρού σου????? αν είναι να σου κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, το σιδέρωμα και το μαγείρεμα, ε τότε δεν θέλεις κοπέλα για την φύλαξη του παιδιού, αλλά οικιακή βοηθό!!!!!!!

 

---για το θέμα των τιμών ΔΕΝ έχω καμιά άποψή---

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή συγγνώμη τι άλλο μπορείς να βάλεις μια κοπέλα να κάνει, μαζί με τη φύλαξη του μωρού σου????? αν είναι να σου κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, το σιδέρωμα και το μαγείρεμα, ε τότε δεν θέλεις κοπέλα για την φύλαξη του παιδιού, αλλά οικιακή βοηθό!!!!!!!

 

---για το θέμα των τιμών ΔΕΝ έχω καμιά άποψή---

 

 

συγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι!!!!εγω οταν πηγα στην δουλεια μετα το εξαμηνο στον γιο μου ειχα παρει μια γυναικα απο τις 8:30 εως τις13:30 κ ο μικρος μετα το φρουτο δηλαδη στις 10:00 κοιμοταν μεχρι στις 12:30 αυτη τι θα εκανε θα επινε καφε 2 ωρες?????

της ειχα πει να μαζευει τα πραγματα του παιδιου κ οταν ειχα σιδερο μου το εκανε κ τον νεροχυτη να ειναι καθαρος(δηλ.τα εβαζε ολα στο πλθντηριο πιατων)το θεωρω πολυ φυσιολογικο να κανει κ καμια δουλεια.της εδινα 400 ευρω!ολα ειναι αναλογα δεν λεω να αφησει το παιδι για να μου μαζεψει αλλα οταν κοιματοταν τι θα εκανε????

 

 

 

νομιζω 250 ειναι πολυ καλα για την εποχη που ειμαστε.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το λογικο για μενα ειναι η κοπελα να παιρνει λιγοτερα απο το μεσο ορο παιδικων ιδιωτικων τησ περιοχησ σου αλλιως θα μπορουσες ανετα να πας το παιδι στον παιδικο.

 

 

Νομίζω ότι ο παιδικός είναι πιο φτηνός από το babysitting. Εκεί η σχέση είναι 1:8 στη καλύτερη των περιπτώσεων. Επίσης απασχολείς έναν άνθρωπο που ζει απο αυτό, είναι ο μισθός του. Δε λέω να βγάλει λεφτά από αυτό αλλά να μπορεί να ζήσει στοιχειωδως καιι να απασχοληθει με το παιδακι μου.

. Είναι άσχετο το ένα με το άλλο.

 

Νομίζω πιο λογικό είναι να το συσχετίζουμε το μισθό μας. Εγω πριν γεννησω έπαιρνα 1200 αρα θα έδινα 400 - 500 στην κοπέλα.

Τωρα που θα επιστρεψω αν παρω 800 θα υπολογίσω περιπου γυρω στα 300.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα που θα ερθει δε νοιαζεται για το μισθο που παιρνεις εσυ γιατι αν πχ σου δωσουν τελικα πχ ( που δε στο ευχομαι)εξακοσια ευρω τι θα παιρνει αυτη; Δε μπορει να κανεις τετοιο συσχετισμο. Συμφωνω με τη κοπελα που λεει πως δυο ωρες το μωρο θα κοιμαται κατι πρεπει να κανει κι οχι δυο ωρες να πινει καφε!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αυτη δουλεια ειναι!

,εαν κοπελα παιρναει 4-5 ωρες στο σπιτι σου,...δεν καταλαβαινω το 250 καλα της ειναι,(που εγραψε καποια εδω)εσυ δλδ ποσο παιρνεις στην δουλεια που εισαι ???

500 το 8ωρο????και χωρις το ικα??

δεν καταλαβαινω γιατι καπιες υποτιμανε το babysitting,σας προσεχει το πιο πολυτιμο πραγμα που εχετε σε αυτο το κοσμο!!!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ!!!grouphug.gif

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ κοπέλες για οικιακή βοηθό σε καθημερινή βάση (εκτός τρίτης κ σαββάτου) δίνω 500 ευρώ , εκ των οποίων 400 είναι καθαρά κ 100 πάνε στην ασφάλεια της γυναίκας.

στο γνωστό εργόσημο αναφέρομαι.

είναι πραγματική αδικία να δουλεύει χωρίς ασφάλεια κόσμος.

 

εντίτ: για 6 ώρες.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτη δουλεια ειναι!

,εαν κοπελα παιρναει 4-5 ωρες στο σπιτι σου,...δεν καταλαβαινω το 250 καλα της ειναι,(που εγραψε καποια εδω)εσυ δλδ ποσο παιρνεις στην δουλεια που εισαι ???

500 το 8ωρο????και χωρις το ικα??

δεν καταλαβαινω γιατι καπιες υποτιμανε το babysitting,σας προσεχει το πιο πολυτιμο πραγμα που εχετε σε αυτο το κοσμο!!!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ!!!grouphug.gif

 

 

Συμφωνω απολυτα!!!!

 

Και ναι σιγουρα δεν την νοιαζει την κοποελα ποσος ειναι ο μισθός μου, το εφερα σαν παραδειγμα για να πω οτι θα δωσω οσα σηκωνει η τσεπη μου και θα ψαξω ο ανθρωπος που θα μεινει με το παιδι μου να κανει κατι παραπανω και δημιουργικο με αυτο ακομα κι αν χρειαστει να του δωσω το μισο μισθο μου η και παραπανω. Και ας πινει καφε οταν κοιμαται το παιδι, δε με νοιαζει, αρκει οταν δεν κοιμαται να ειναι ΕΚΕΙ.

Προτιμω να κατσει ήσυχα με το καφεδακι της στην τηλεοραση και οταν το παιδι ξυπνησει να την κλεισει και να παιξει μαζι του παρα να βαλει σιδερο και επειδη δεν προλαβε να το τελειωσει πριν αυτο ξυπνησει, να βαλει στο παιδι ζουζουνια για να σιδερωσει αυτη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δίνω 600 ευρώ για πενθήμερο 07.5-15.30. μου κρατάει τη μικρή, κάνει τις δουλειές του σπιτιού και κρατάει και τον μεγάλο όποτε δεν μπορεί να πάει παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να είναι μόνο 4 ώρες, αλλά είναι οι πιό παραγωγικές ώρες της ημέρας. Κάποιος που απασχολείται 9 με 1 δύσκολα κάνει και άλλη δουλειά! Επίσης η αμοιβή δεν συνδέεται ούτε με το πόσα παίρνουμε εμείς ούτε με τις αμοιβές των παιδικών.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ δίνω στην κυρία που μου κρατάει τη μικρή 450 €, έρχεται από τις 9 έως τις 3.

Κι εμείς στριμωχθήκαμε πολύ οικονομικά και με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα, αλλά συμφωνώ ότι ο μισθός της δεν θα πρέπει να είναι ανάλογος με το πόσα παίρνουμε εμείς, πρέπει να είναι ευχαριστημένη και να μπορεί να ζήσει και εκείνη, δουλειά είναι και αυτή όπως όλες. Το βασικό κριτήριο είναι να περνάει ποιοτικό χρόνο με το παιδί. Σε παιδικό σταθμό θα έδινα 350-400 αλλά θα έπρεπε κάθε φορά που θα αρρώσταινε η μικρή (πολύ συχνά σε παιδικούς...) να κάθομαι σπίτι, το οποίο σημαίνει ότι σε λίγο καιρό θα ήμουν άνεργη...

Για 9-1 που ενδιαφέρει εσένα, θεωρώ ότι 350 το μήνα είναι καλά...

F8vwp3.png
Link to comment
Share on other sites

koita egw otan ekana epairna 4 eurw/wra..8ewrousa fysiologiko na mzeuw neroxyti (tou paidiou) kai an xreiazotan sidero kai aplwma kana plintirio...exw akousei oti alles afinan to neroxiti gemato,den ekanan kamia oikiaki douleia..opote mallon eksartatai ton an8rwpo pou 8a breis.

gia tis liges wres pou 8es esy (30 lepta +- pou xreiazesai gia na feugeis gia ti doulaia kai na gyrizeis spiti) diladi 5 wres ypologize 20 eurw/imera diladi 100 tin ebdomada diladi 400 ton mina..an den mporeis na antapeksel8eis paiksto esy afou outws i allws esy kratas to maxairi kai to karpouzi.

gia ti fili pou 8ewrei autonoito ta 250 mazi me simmazema tis lew mias ki ekana ti douleia auti oti den einai ypoxrewmeni i baby sitter na kanei oikiakes douleies,i oikiaki boi8os einai.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ δίνω στην κυρία που μου κρατάει τη μικρή 450 ?, έρχεται από τις 9 έως τις 3.

Κι εμείς στριμωχθήκαμε πολύ οικονομικά και με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα, αλλά συμφωνώ ότι ο μισθός της δεν θα πρέπει να είναι ανάλογος με το πόσα παίρνουμε εμείς, πρέπει να είναι ευχαριστημένη και να μπορεί να ζήσει και εκείνη, δουλειά είναι και αυτή όπως όλες. Το βασικό κριτήριο είναι να περνάει ποιοτικό χρόνο με το παιδί. Σε παιδικό σταθμό θα έδινα 350-400 αλλά θα έπρεπε κάθε φορά που θα αρρώσταινε η μικρή (πολύ συχνά σε παιδικούς...) να κάθομαι σπίτι, το οποίο σημαίνει ότι σε λίγο καιρό θα ήμουν άνεργη...

Για 9-1 που ενδιαφέρει εσένα, θεωρώ ότι 350 το μήνα είναι καλά...

 

Συμφωνώ!! Επίσης καλό είναι να μην συγκρίνουμε τις τιμές των παιδικών σταθμών με την φύλαξη στο σπίτι καθώς στην μια περίπτωση η παιδαγωγός έχει να κάνει με τουλάχιστον 10 παιδάκια, ενώ στην άλλη ασχολείται αποκλειστικά με το δικό μας. Είναι σαν να λέμε για παράδειγμα ότι μια καθηγήτρια που κάνει ιδιαίτερα μαθήματα θα πρέπει να πληρώνεται λιγότερο από ένα φροντιστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που αντί να επικεντρωνόμαστε στα προσόντα μίας babysitter κοιτάμε πρώτα να βρούμε το φτηνότερο. Εννοείτε ότι μία κυρία που δεν κατέχει την ελληνική γλώσσα, δεν έχει χαρτιά είναι χωρίς συστάσεις να δεχτεί να δουλέψει με ελάχιστα χρήματα και να κάνει το σπίτι λαμπίκο, αλλά δεν θα πρέπει να ξαφνιαστούμε αν ανακαλύψουμε κάποια στιγμή οτι το παιδί θα φάει και λίγο ξύλο, αν εξαφανίστει κάτι από το σπίτι ή εάν θα φάμε καμία καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για ανασφάλιστη εργασία. Πιστεύω ότι αν ο εργαζόμενος δεν έχει οικονομικά κίνητρα δεν λόγο να προσπαθεί για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που αντί να επικεντρωνόμαστε στα προσόντα μίας babysitter κοιτάμε πρώτα να βρούμε το φτηνότερο. Εννοείτε ότι μία κυρία που δεν κατέχει την ελληνική γλώσσα, δεν έχει χαρτιά είναι χωρίς συστάσεις να δεχτεί να δουλέψει με ελάχιστα χρήματα και να κάνει το σπίτι λαμπίκο, αλλά δεν θα πρέπει να ξαφνιαστούμε αν ανακαλύψουμε κάποια στιγμή οτι το παιδί θα φάει και λίγο ξύλο, αν εξαφανίστει κάτι από το σπίτι ή εάν θα φάμε καμία καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για ανασφάλιστη εργασία. Πιστεύω ότι αν ο εργαζόμενος δεν έχει οικονομικά κίνητρα δεν λόγο να προσπαθεί για το καλύτερο.

δεν κατάλαβα να επικεντρώνεται κάποιος στο φτηνότερο. συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση, που ισχύει βέβαια για όλους μας. δυστυχώς όμως ζούμε σε εποχές που όλοι καλούμαστε να συμβιβαστούμε με λιγότερα. επίσης δε σημαίνει ότι μια αλλοδαπή είναι η χειρότερη επιλογή. άσχημες εμπειρίες υπάρχουν ακόμη κι από παιδικούς σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...