Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Libset Ωραίο σχόλιο την σωστή στιγμή!!!

Φυσικά και το ΄'υπογράψαμε'' ή προηγούμενη Κυβέρνηση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ και δεκανίκια.Σε αυτά δεσμεύτηκε και ο νεοσύλλεκτος ΠΟΤΑΜΙ για να έχει τις ευλογίες της Γερμανίας να μπει στην Βουλή.

 

Τωρα το ''ψηφίσαμε'' είναι πολύ δημοκρατική διαδικασία την οποία δεν νομίζω οτι την δεχόμαστε σαν έθνος , αφου για πρώτη φορά μας ζητάνε αυτήν την Κυριακή να το κάνουμε και φέραμε πόλεμο στην χώρα.

 

 

Να φωνάζουμε μετά μόνο ξέρουμε:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άρα mariab , στην ελεύθερη και δημοκρατική χώρα που ζούμε , μπορεί όποιος θέλει, με όσους θέλει , να δηλώνει ότι θέλει , να αλλάζει ερώτημα σε δημοψήφισμα γιατί έτσι θέλει προφορικά ενω στο χαρτί γράφει άλλα , να παραπληροφορεί γιατί έτσι θελει κλπ κλπ.

 

 

ΟΧΙ δεν μπορείτε!! Και να πω και κάτι? Δεν δίνω και το δικαίωμα να το κάνει κάποιος αυτό σε μένα και στην χώρα μου. Εαν θέλουν κάποιοι να ρωτήσουν κάτι άλλο ας το κάνουν με άλλο δημοψήφισμα ή ας ζητήσουν εκλογές ή ότι άλλο τέλος πάντων. Ας ζητούσαν να ψηφιστεί στην Βουλή να εγκριθεί στο χαρτί να γράφει ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.

Δεν το εκανε ΚΑΝΕΙΣ. Θέλουν το ναί στα μέτρα για να πάρουν καρέκλες και να ισοπεδώσουν τη χώρα με την ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ.

 

 

Μπορείς να λέτε ΝΑΙ συμφωνώ με τα μέτρα που ζητούν χωρίς διαπραγμάτευση με καμία ελάφρυνση ή ισοδύναμα μέτρα, γιατι έτσι θέλω , γιατί φοβάμαι, γιατί έχω συμφέρων.

 

 

Μπορείς να λέτε ΟΧΙ δεν θα τα καταφέρω να σε πληρώσω με αυτούς τους όρους ούτε με βοηθάς να τα καταφέρω στο μέλλον και καταπατάς ανθρώπινα δικαιώματα. Πρέπει να αλλάξεις 1 2 3 πράγματα με ισοδύναμα για να τα καταφέρω και πάλι με πολύ κόπο.

 

Διαλέξτε και πάρτε.

 

Τα άλλα είναι για διχασμό γιατί απλά βολεύει, όταν δεν έχω επιχειρήματα να αποπροσανατολίζω.

 

Το θέμα είναι γιατί τόσος πανικός να ψηφίσουμε Ναι σε άλλο ερώτημα απο αυτό που θα γράφει το χαρτί?

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Lisbert

Nαι αυτο εχουν ψηφισει και το βαζουν σε εφαρμογη με το αρθρο της προτασης τους, για τις ιδωτικοποιησεις.

Με την προταση που εσεις θα ψηφισετε ΝΑΙ

 

Πολυ φοβαμαι μετα απο χρονια οταν θα υλοποιουνται αυτα τα μετρα , θα συνειδητοποιησετε τι εχετε ψηφισει, αλλα θα ειναι αργα.

Γιαυτο κλειστε στα αυτια στην προπαγανδα και ΔΙΑΒΑΣΤΕ την προταση, Ρωτηστε γιατι εν αγνοια σας συνυπογραφετε σε Νεα μνημονια- Νεα Δανεια -Νεα υφεσιακα μετρα που ''ανατροφοδοτουν'' την κριση χωρις τελος.

 

Δεν αναρωτιεστε, Γιατι η κυβερνηση αυτη που δεν την εχετε σε εκτιμηση , προτιμαει ομως να παραιτηθει απο το να ψηφισει τετοια συμφωνια? Χαζοι ειναι?

Απλα δεν θελουν να γραφουν στην ιστορια με μελανα γραμματα, οπως οι προηγουμενοι.

 

 

 

 

Η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ -ΠΟΤΑΜΙ εαν ειχαν τον παραμικρο ηθικο φραγμο, εαν ειχαν λιγο το συναισθημα της Δημοκρατιας δεν θα παραπλανουσαν τον κοσμο με τα ψευτικα διλημματα , δεν θα τον τρομοκρατουσαν ωστε να τον στρεψουν εκει που θελουν, εκει που τους συμφερει , αλλα εστω θα εφαρμοζαν την τακτικη του ΚΚΕ.

Θα εκαναν τη διαμαρτυρια τους με ενα διαφορετικο ψηφοδελτιο. ''ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ-ΝΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ''

Και το μηνυμα θα παιρνουσε εαν ηταν το 50% του πληθυσμου.

Αλλα ο σκοπος τους δεν ειναι αυτος εννοειται. Ο σκοπος τους εναι να σκυψουμε σε καθε προταση των δανειστων. Να γινουμε και εμεις συνυπευθυνοι.

Εξαλλου παντα αυτη ηταν η τακτικη τους. Μας εκαναν

συνυπευθυνους στις παρανομιες και στις κλεψιες τους , στις μιζες και σε ολα τα υπολοιπα

Ετσι ακουσαμε και την περιφημη φραση ''ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ''

Μετα απο χρονια θα ακουσουμε τη φραση ''ΜΑΖΙ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ''

 

 

Αλλα τι περιμενεις απο αυτους που στις πιο κρισιμες στιγμες των διαπραγματευεσων ετρεχαν πισω απο τους Δανειστες υπονομευοντας καθε διαπραγματευτικη προσπαθεια της Ελληνικης κυβερνησης. , θελοντας να δειξουν οτι ειναι τα ΄΄καλα παιδια΄΄ στους Δανειστες και οτι ειναι εκει ανα πασα στιγμη, ετοιμοι να θυσιασουν κιαλλους ανθρωπους. Ετοιμοι για ολα.

 

Σχετικα με την ουρα των συνταξιουχων. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.

Σε καθε μηνα , σε συγκεκριμενες ημερομηνιες εξω απο τις τραπεζες υπαρχει ουρα συνταξιουχων απο τα χαραματα για να παρουν την συνταξη τους.

Επειδη τυχαινει να πηγαινω συχνα σε τραπεζες κυριως εθνικη, δεν πηγαινω ποτε τις ημερες των συνταξεων γιατι γινεται λαικο προσκυνημα και ξερω οτι δεν θα εξυπηρετηθω.

Η διαφορα αυτη την εβδομαδα ειναι οτι καθονται πολλοι εξω και περιμενουν , μεσα στη ζεστη και ειναι μεγαλοι ανθρωποι.

Αυτο ναι ειναι ταλαιπωρεια.

Παντα ομως ειχα την απορεια γιατι στηνονται εξω απο την τραπεζα σωνει και καλα απο τα χαραματα???

Αγχωνονται πολυ οι μεγαλοι ανθρωποι.

Επεξεργάστηκαν by summer wine
προσθηκη τελευταις παραγραφου
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι ότι οτιδήποτε και να ψηφίσω θα ερμηνευθεί με τον τρόπο που βολεύει την κάθε πλευρά :

ΝΑΙ - εγώ θα λέω ναι στην ΕΟΚ & το ? γιατί φοβάμαι ότι θα μας αναγκάσουν να πάμε σε δραχμή, ενώ αυτοί (οι έξω) θα το μεταφράσουν ότι συμφωνώ με τα μέτρα που θέλουν να μας επιβάλουν, όπως λέει το ερώτημα & αυτό είναι το λογικό

ΟΧΙ - εγώ θα λέω οχι στα μέτρα που θέλουν να μας επιβάλουν, όπως λέει το ερώτημα, ενώ αυτοί (οι έξω) θα το μεταφράσουν σαν οχι στην ΕΟΚ & το ?, χωρίς αυτό να είναι μεν λογικό αλλά γιατί έτσι βολεύει στην πολιτική τους.

Οπότε είμαι αναποφάσιστη, ίσως μου έρθει η επιφοίτηση την τελευταία στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

θεωρω μεγαλο λαθος να ερμηνευει ο καθενας καταπως θελει και τον βολευρι το ερωτημα του δημοψηφισματος. το ερωτημα ειναι ενα και ειναι αυτο που θα διαβασετε στο ψηφοδελτιο. παρολο που η εν λογω προταση εχει θεωρητικα αποσυρθει απο το τραπεζι και δεν ισχυει πλεον, ξερουμε ολοι και πολυ περισσοτερο οσοι μετειχαν στις διαπραγματευσεις οτι η ουσια της προτασης αυτης ανακυκλωνοταν καθε φορα και πως οι θεσμοι δεν εχουν καμια προθεση να χασουν την κοτα με τα χρυσα αυγα παραχωροντας της δικαιωματα.

με το ναι και το οχι ψηφιζουμε αν θελουμε να υποχωρισουμε στις πιεσεις της τροικας και να δεχτουμε ενα νεο μνημονιο που θα μας δεσει τα χερια και θα υποθηκευσει το μελλον μας.

να τονισω οτι ποτε δεν ημουν χρωματισμενη ουτε ανηκα εκ πεποιθήσεως σε κανενα κομμα. και επισης η αληθεια ειναι οτι δεν θεωρω οτι η πολιτικη Τσιπρα ηταν ολοσωστη εως τωρα. ομως θεωρω πως καλυτερη συγκυρια να ψηφιστει το οχι δεν θα υπαρξει.

οι ισχυροι και οι πλουσιοι μας παιζουν κυριολεκτικα στα ζαρια και βγαζουν δισεκατομμυρια εις βαρος μας και εξ αιτιας της υφεσης μας. αν πουμε ναι θα ειναι σαν να τους δινουμε το δικαιωμα να συνεχισουν να μας γραφουν αυτοι τη μοιρα μας για να επωφελουνται οι κερδοσκοποι.

απο τα γραφομενα σας βλεπω πως ειστε έτοιμες να ζησετε την οικογενεια σας με 300 ε. σε τι διαφερει η αξια 300 ευρω σε μια πτωχευμενη χωρα απο το αντιστοιχο ποσο σε υποτιμημενη δραχμη (εαν βεβαια υποθεσουμε οτι το οχι σημαίνει εξοδο απο το ευρω)? σε τιποτα απλυτως. 300 ευρω δεν στοιχιζουν ουτε οι 15ημερες διακοπες που οι περισσοτεροι ευρωπαιοι του βορρα θα κανουν στα μερη μας. δινουν 300-500-1000 ευρω σε διακοπες 2 εβδομαδων, και επειτα γυρίζουν στα σπιτια τους κι εχουν τουλαχιστον αλλα τοσα για να περασουν τον υπολοιπο μηνα. η αξια των χρηματων διαμορφωνευαι με το βιοτικο επιπεδο της καθε χωρας. και στην πτωχη ελλαδα τα 300 ευρω δεν θα αξιζουν τιποτα.

η διαφορα λοιπον δεν θα βρισκεται στα λεφτα αλλα στο τι μελλει γενέσθαι. θελουμε μια πορεια συνεχιζομενης υφεσης η μια ευκαιρια να αποτιναξουμε τα δεσμα και ως ελευθερο κρατος να θεσουμε τα νεα θεμελια που θα οδηγησουν σε αναπτυξη, σε αποπληρωμη των χρεων προς την ευρωπη και το δντ ενα χρεος που θα μπορει να αποπληρωθει πλεον γιατι δεν θα συσσωρευεται εσαει.

αν πουμε ναι την κυριακη η καταληξη θα ειναι αυτη που ηδη γνωριζουμε... φοροι, υφεση, ελεγχομενη πτωχευση. αν πουμε οχι ομως θα υπαρχουν δυο τινα εκ των οποιων το ενα ειναι παλι η αναγκαστικη υποδουλωση και υποταγη, αυτο δηλαδη που προσταζει το ΝΑΙ..αλλα η αλλη πιθανοτητα ειναι πως θα μπορεσουμε να σηκωσουμε το αναστημα μας και να πουμε "ασε με να αναδιοργανωθω μονος μου, ασε με να σε ξεπληρωσω χωρις να με χρεωνεις κι αλλο, ασε με να εξυγιανω αυτο το σαπιο κρατος." μα τω θεω οσο κι αν μ αρεσει να τραβαω προς τα σιγουρα, οσο κι αν με αγχωνει η αβεβαιοτητα...εναντι στην τραγικη βεβαιοτητα πισω απο το ναι, χιλιες φορες λεω οχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αυτό που όλοι ξέρουμ είναι

!) οτι κατάφεραν να δυχάσουν τον ελληνικό λαό

2) Οιτ το αύριο θα είναι σίγουρα χειρότερο και μασ περιμένουν χειρότερες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε κορίτσια. Τα έχω χαμένα. Είμαι το πλέον απο-πολιτικοποιημένο άτομο, δεν ψήφισα ποτέ μεγάλα κόμματα (πάντα μικρό κόμμα ή λευκό), δεν έχω ωφεληθεί εγώ και η οικογένειά μου από το δημόσιο με οποιονδήποτε τρόπο. Και τόσες μέρες τώρα, έχω σπάσει το κεφάλι μου να σκέφτομαι μαζεμένα όσα δεν είχα σκεφτεί τόσα χρόνια.

 

Αν τα έχουμε ήδη υπογράψει όλα αυτά, για ποιες υποθήκες της χώρας μιλάμε; Έχουμε προχωρήσει παραπέρα...στη δημοπρασία είμαστε.

 

Σκυλιάζω όταν βλέπω τους έξω και τους μέσα να προσπαθούν να εκβιάσουν την απάντησή μου με τον πλέον απροκάλυπτο και χυδαίο τρόπο. Έχουν βγει τόσο πολύ έξω από τα όρια, που με κάνουν να σκέφτομαι μήπως όλοι είναι βαλτοί να μας κάνουν να βγούμε από τα ρούχα μας και να ψηφίσουμε όχι από αντίδραση και μόνο.

 

Από την άλλη, τρομάζω να εμπιστευτώ έναν υπουργό οικονομικών, που δηλώνει "η κυβέρνηση αντιτίθεται στην ιδέα και μόνο των capital controls" και τα επιβάλλει την ίδια κιόλας μέρα.

 

Σας παρακαλώ, όσες έχετε κατασταλάξει στο όχι, πείτε μου, εσείς εμπιστεύεστε την κυβέρνηση Τσίπρα;

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ένα ανέκδοτο...

 

πιάνουν κάποιοι έναν κρατούμενο και του λένε

''είσαι με εμάσ ή με τους άλλους , γιατί αν είσαι με τους άλλους θα σου κόψουμε το κεφάλι'' ο κρατούμενοσ απαντάει

''είμαι μαζί σας ''

και του απαντούν '' ε, εμείς είμαστε οι άλλοι""

 

Καλή τύχη στη χώρα μασ

Link to comment
Share on other sites

ολοι φοβομαστε για το μελλον. η κατασταση ειναι πραγματικα τραγικη εδω που φτασαμε. το θεμα ειναι οτι ρωτατε για τις συνεπειες του "οχι", ενω δεν ξερουμε πραγματικα τις συνεπειες του "ναι". απευχομαι να ζησουμε τα χειροτερα.

οπως "μπηκαμε" στην ευρωπη, ετσι υπαρχει περιπτωση η ευρωπη να μας πεταξει ετσι και αλλιως, οτι και να ψηφισουμε, οταν ερθει εκεινη η ωρα (ισως για λογους κερδοσκοπιας).

σας παραθετω το link που εδωσα και στο αλλο θεμα, για το τι ψηφισαμε ηδη, και μπορειτε να βρειτε στο ιντερνετ ολα τα μνημονια.

δεν ειμαστε κρατος, αλλα ταμειο, δεν εχουμε ουτε δημοσια ουτε ιδιωτικη περιουσια, για να μην εχετε αυταπατες τι σημαινουν τα μνημονια.

το βρηκα με σχολια, αλλα το κειμενο ειναι αυθεντικο.

 

http://www.epikaira.gr/var/uploads/tinymce/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Χωρίς να θέλω να έρθω σε σύγκρουση με κανέναν, γιατί στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι, να πω ότι υποστηρίζω το "Όχι".

Θεωρώ παιδαριώδες το επιχείρημα ότι η πρόταση δεν είναι επίσημη και δεν υπάρχει...κτλ.

Είναι μια πρόταση που ετέθη επανειλλημένως και επισήμως στον πρωθυπουργό της Ελλάδας αυτοπροσώπως και απαιτήθη να γίνει δεκτή στο όριο της προθεσμίας.

Αν δεν είναι επίσημη η πρόταση τότε τι παριστάναν τόσα Eurogroup, τόσα ταξίδια, τόσες διαβουλεύσεις...

Είναι αστεία τεχνική παραπλάνηση κατά τη γνώμη μου.

 

Το "Οχι" έχει δημοκρατική και όχι νομική ισχύ. Δεν μπορεί ούτε να μας βγάλει αυτομάτως από το Ευρώ ούτε να σταματήσει τη διαπραγμάτευση. Δεν υπάρχει κάποια νομική συμφωνία εν ισχύ που ακυρώνεται με το όχι. ΚΑΝΕΝΑΣ δε νομιμοποιείται να σταματήσει τις συζητήσεις.

Θα υπάρξει όμως απονομιμοποίηση του Σόιμπλε να εξακολουθήσει να λέει τα γνωστά του "δεν άλλαξε τίποτα"..κλπ κλπ. Η Ευρώπη είναι ακόμη υποχρεωμένη να παριστάνει ότι σέβεται τη Δημοκρατία.

 

Το "Ναι", είναι η πιο μεγάλη παραδοχή ότι δε θέλουμε κάτι διαφορετικό, είμαστε σύμφωνοι να πουλήσουμε την περιουσία της Ελλάδας, να ζήσουν τα παιδιά μας χωρίς εργασιακά δικαιώματα, να δουλεύουμε τις Κυριακές, να φορολογηθούμε οι ελ.επαγγελματίες με 56% φόρο ουσιαστικά, να πεθάνουν οι χαμηλοσυνταξιούχοι από πείνα. Ο τουρισμός να πληγεί βαθύτατα προς όφελος των ανταγωνιστικών κρατών.

 

Αν τα προηγούμενα χρόνια είχαμε δει θετικά αποτελέσματα με αυτά τα προγράμματα, θα συμφωνούσα κι ας υποφέρουμε ενδιάμεσα, για ένα καλύτερο, πιο υγιές μέλλον.

Όμως όλα τα νούμερα βγήκαν λάθος. Τα πιο επίσημα χείλη έχουν παραδεχτεί το σφάλμα. Παρόλα αυτά, η Γερμανία επιμένει. Για τα προσωπικά τους συμφέροντα, όχι για να εξυγιανθούμε.

 

Όταν θα έχει πια πουληθεί το νερό, η ενέργεια, οι παραλίες, τα δάση, θα είναι πια μη αναστρέψιμο.

Είναι η τελευταία μας ευκαιρία.

 

Να επαναλάβω ότι δεν επιθυμώ να φάω τα μουστάκια μου με κανέναν. Είμαστε όλοι ταλαιπωρημένοι, δε χρειάζεται να καταναλώνουμε ενέργεια μεταξύ μας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ θα ψηφίσω ένα μεγάλο ΟΧΙ, παρ'όλο που έχω να χάσω πολλά αν τελικά ένα ΟΧΙ μας οδηγήσει στην πτώχευση. Συμφωνώ απόλυτα με Summer Wine, τα ίδια θα έγραφα και εγώ. Η προπαγάνδα δούλεψε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Lisbet θα σου πω για μένα.

 

Κάπου το έχω ξαναγράψει.Δεν ανήκω πολιτικά στο Συριζα ούτε στην όποια μορφή αριστερά.Για να επιλέξεις κόμμα πρέπει να συμφωνείς ιδεολογικά σε πάρα πολλούς τομείς και όχι μόνο σε ένα κομμάτι που αφορά την ΧΡΕΟΚΟΠΊΑ μας.

Είμαι υπέρ της φιλελεύθερης οικονομίας και έχω διαφορετικά πιστεύω σε εθνικά θέματα.

 

Όμως, για να έχω την πολυτέλεια να με απασχολούν αυτά θα πρέπει να υπάρχει ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ , θα πρέπει να υπάρχουν άνθρωποι , θα πρέπει να υπάρχει Χώρα!!

 

Δεν φτάσαμε τυχαία να υπάρχει 1η φορά αριστερά έστω νερωμένη Κυβερνηση! Δεν είναι τυχαίο που το ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει.Δεν είναι τυχαίο που η ΝΔ εκπροσωπείτε κυρίως απο ακροδεξιά υποκείμενα άλλου χώρου Βορίδη , Γεωργιάδης , Σαμαρά.

Που είναι οι άλλοι που πιστεύαμε και ψηφίζαμε? Κρύβονται για να μην πάνε φυλακή.

 

Αρπάζω, την ίσως, μοναδική λοιπόν ευκαιρία μου, κάποιος που πιστεύει και δεν φοβάται να διεκδικήσει για μένα ΤΟ ΑΥΤΟΝΌΗΤΟ. Οι άλλοι δεν μπορούν γιατι αυτοί τα κάνανε.... και με υπογραφές που ήδη έχουν βάλει τα κουκουλώνουν και μας ξεπουλάνε.

Θέλω να παλέψει αφού θέλει ο Συριζα (άλλωστε είναι αριστεροί και έχουν τρέλα) και έχουν και μία Ανελ παθιασμένη δίπλα.Δεν θα μας πουλήσουν.

Εαν δεν τα καταφέρει οκ αλλα είμαι 100% σίγουρη οτι

εχει κάνει προσπάθεια.

 

 

Αυτή η ανάλυση μου ακριβώς είναι αυτό που φοβούνται τα άλλα κόμματα εδώ αλλα και οι ''φίλοι μας ΄΄ οι Ευρωπαίοι. Οτι θα αρχίσετε μια μέρα να σκέφτεστε σαν εμένα και μετά....χαλάνε τα σχεδιά τους!!!!!

Γι αυτό αυτός ο πανικός είναι ξεκάθαρο. Δεν πιστεύω πραγματικά να φοβούνται τα κουρέματα και μ......ς στα λεφτά του κόσμου που δεν υπάρχουν. Έλεος.

 

Δεν θέλω δραχμή , θεωρώ αυτονόητο ότι ανήκω στην Ευρώπη.

 

Για να πάμε σε δραχμή ή να μείνουν κλειστές επ αόριστον τράπεζες θα ήταν τιμωρία της Ευρώπης / εκβιασμός στην ελευθερία και δημοκρατία μας, οτι και να λενε , ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ που θελουν ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ και θα υπάρχει ενα νομικο - πολιτικο ντόμινο πρωτοφανή για μεταπολεμική περίοδο.

 

 

Ε! ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

 

Από την άλλη, τρομάζω να εμπιστευτώ έναν υπουργό οικονομικών, που δηλώνει "η κυβέρνηση αντιτίθεται στην ιδέα και μόνο των capital controls" και τα επιβάλλει την ίδια κιόλας μέρα.

 

Σας παρακαλώ, όσες έχετε κατασταλάξει στο όχι, πείτε μου, εσείς εμπιστεύεστε την κυβέρνηση Τσίπρα;

 

Εμπιστευομαι το Συριζα, μεχρι τωρα, γιατι εχει ενα πολυ καλο τεχνοκρατικο επιτελειο οικονομικων , ικανο να διαπραγματευεται και να συντασσει τις προτασεις.

Απαρτιζεται κυριως απο καθηγητες Πανεπιστημιου.

Εχουν τις γνωσεις, ωστε να διαπραγματευτουν και γιαυτο ηθελαν οι αποφασεις να παρθουν σε επιπεδοΥπουργων Οικονομικων και οχι σε επιπεδο υπαλληλων ΤΡΟΙΚΑς.

Δεν ξερω εαν οι αλλοι υπουργοι των ΕΕ εχουν το ιδιο επιπεδο. Απο οτι εχω δει τα βιογραφικα τους , μαλλον οχι .

Σχετικα με το Βρουφακη , εχει το ελλατωμα της ακατασχετης φλυαριας και γιαυτο πεφτει σε αντιφασεις, αλλα ειναι μαχητης και το παλευει οσο μπορει χωρις φοβο και εξαιτιας του εχει γνωστοποιηθει το προβλημα μας σε ολο τον κοσμο

 

 

Σου παραθετω τα βιογραφικα τους ετσι για να τα δεις.

 

 

 

Α. ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΘΑΚΗΣ

 

Σπουδές : Ph.D (econ) (1983), M.A. (econ) (1978) Newcastle, Πτυχίο (οικον.), Παν. Aθηνών (1976).

Πανεπιστημιακή Aπασχόληση

1988- : Tμήμα Oικονομικών Eπιστημών, Παν. Kρήτης, Kαθηγητής Πολιτικής Oικονομίας.

Eρευνητικά Kέντρα

1992/93: Center for European Studies, Harvard University, (visiting scholar).

1987/88: Center for Modern Greek Studies, Queens Coll., City Univ. of New York (researcher)...........

2011/12: Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης (Οικονομικών), Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών, Δ/νων της Εταιρείας Διαχείρισης της Ακίνητης Περιουσίας του ΠΚ.

2000/04: Πρόεδρος, Tμ. Oικον. Eπιστ. (1998/00:Aν. Πρόεδρος).

1999/02: Mέλος και Aντιπρόεδρος της Επιτρ. Eρευνών του Παν. Kρήτης.

Διδακτικό Έργο

Πολιτική Oικονομία, Διεθνής Πολιτική Oικονομία, Iστορία Oικονομικών Θεωριών, Mαρξιστική Oικονομική Θεωρία, Eλληνική Oικονομία, Oικονομία και Eλληνική Λογοτεχνία.

2004/07: Aναπλ. Mέλος, Διοικ. Συμβ., European Society for the History of Economic Thought.

 

Β. Δημήτρης Μάρδας

Ο Δημήτρης Μάρδας είναι καθηγητής Οικονομικών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1955. Περάτωσε τις βασικές πανεπιστημιακές του σπουδές στο Τμήμα των Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στα Πανεπιστήμια Paris I-Sorbonne (1979-80) και Paris II-Pantheon (1980-1982) στην οικονομία και έλαβε τον τίτλο του Διδακτορικού διπλώματος από το Πανεπιστήμιο Paris II-Pantheon (1990). Εργάστηκε στη Γενική Διεύθυνση των Χρηματοοικονομικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για πρώτη φορά, το 1987. Από το 1992 έως τα τέλη του 1994 εργάστηκε πάλι στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Από τον Απρίλιο του 2000 έως το Φεβρουάριο του 2002 τοποθετήθηκε ως Γενικός Γραμματέας Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης και από τον Οκτώβριο του 2002 έως τον Απρίλιο του 2004 ορίστηκε στη θέση του Διευθύνοντος Συμβούλου του Ελληνικού Οργανισμού Εξωτερικού Εμπορίου (ΟΠΕ). Το 2004 εκλέχθηκε εκπρόσωπος στη Συνέλευση των Αντιπροσώπων (ΣτΑ) του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας.

 

Γ ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ: Ευκλείδης Τσακαλώτος

Eίναι καθηγητής Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, απόφοιτος του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης. Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο του Κεντ και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Είναι μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ και βουλευτής Β΄ Αθήνας, υπεύθυνος για την οικονομική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ στο κοινοβούλιο. Το τελευταίο του βιβλίο, μαζί με τον Χρήστο Λάσκο, έχει τίτλο Crucible of Resistance: Greece, the Eurozone, and the WorldEconomic Crisis, εκδόσεις Pluto Press.

 

Δ. Γιάννης Δραγασάκης

Οικονομολόγος με σπουδές στις Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες.

 

και το βιογραφικο του Βαρουφακη.

Ε. ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ

 

Γεννήθηκε το 1961 στην Αθήνα. Σπούδασε μαθηματικά και οικονομικά στην Βρετανία. Δίδαξε στα πανεπιστήμια Έσσεξ, Γλασκώβης, Κέμπριτζ, Σίντνεϊ, Τέξας και East Anglia. Από τo 2000 είναι καθηγητής Οικονομικής Θεωρίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στα βιβλία του περιλαμβάνονται ο Παγκόσμιος Μινώταυρος (2012) και η Γένεση της μνημονιακής Ελλάδας (2014).

 

 

Ο ΤΣΙΠΡΑΣ εχει επιστρατευσει την καλυτερη τεχνοκρατικη ομαδα που θα μπορουσε, γιαυτο νιωθει και εμπιστοσυνη . Ομως το παιχνιδι ειναι και πολιτικο. Εκει μια νεα κυβερνηση εχει απειρια και γιαυτο κανει και λαθη, αλλα τουλαχιστον ειναι αφθαρτη ακομα. Την εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο απο τις προηγουμενες κυβερνησεις που οι υπουργοι τους ηταν γιοι προηγουμενων βουλευτων και κομματικοι, που κατεστρεψαν την Ελλαδα.

Κανονικα-το εγραψα και το ξαναγραφω-αυτοι θα επρεπε να ειχαν αποσυρθει, να ειχαν εξαφανιστει .

 

 

Ειναι η τελευταια μας ευκαιρα. Ας δωσουμε μια ωθηση σε αυτη την νεα κυβερνηση .

Δεν ξερουμε ποια θα ειναι η επομενη ημερα μετα το δημοψηφισμα.

Ομως εχει αποψη, γνωσεις και διαθεση να παλεψει, για εμας.

Η πρωτη κυβερνηση που ενδιαφερεται και για εμας τον απλο λαο. Mας ακουει.

Δεν ζητησε τιποτα φοβερο. Δεν ζητησε να βγουμε απο την Ευρωπη.

Ενα Δημοψηφισμα να ισχυροποιηθει η θεση της στις διαπραγματευσεις και να πετυχει μια βιωσιμη λυση.

Ας της δωσουμε μια ευκαιρια να κυβερνησει 4 χρονια,

να τη δουμε και να την κρινουμε, οσο περναει απο το χερι μας γιατι

η διαθεση των δανειστων ειναι να πεσει αυτη η κυβερνηση να διαλυθει καθε φωνη αριστερη ή διαφορετικη απο τη δικη τους στην ΕΕ, και το επιδιωκουν με καθε μεσο θεμιτο-αθεμιτο.

 

 

 

 

 

 

 

Σου παραθετω και την αποψη του οικονομολογου Τ.Γκάλμπρεϊθ:για αυτην την κυβερνηση και την Συμφωνια .

 

 

 

 

 

http://www.difernews.gr/articles/9/kosmos/101385/t.galmpreith-auti-i-elliniki-kuvernisi-den-einai-san-tis-proigoumenes-vid/

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου του Τέξας, Τζέιμς Γκάλμπρεϊθ, ήταν καταπέλτης για τους δανειστές και όσους ονειρεύονται πτώση της ελληνικής κυβέρνησης και την ανάδειξη μιας "μαύρης" πραξικοπηματικής μνημονιακής διακυβέρνησης ώστε να εξυπηρετηθούν τα δόλια σχέδια των τοκογλύφων.

"Θαυμάζω εξαιρετικά τη στάση της ελληνικής κυβέρνησης σχετικά με την αλλαγή που χρειάζεται η πολιτική στην Ευρώπη και αυτή είναι η βάση για τη δημιουργία νέας συμφωνίας για την Ελλάδα" δήλωσε ο γνωστός Αμερικανός οικονομολόγος Τζέιμς Γκάλμπρεϊθ, που συμμετέχει στο διεθνές συνέδριο στους Δελφούς με θέμα την κρίση σε Ελλάδα και Ευρώπη.

"Πήρε τέσσερις μήνες για να κατανοήσει η Ευρώπη πως αυτή η κυβέρνηση δεν είναι σαν τις προηγούμενες και πως εξελέγη στο δρόμο της κατάρρευσης των προηγούμενων κυβερνήσεων και πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα υποστήριξης των προηγούμενων πολιτικών. Στο τέλος αυτής της διαδικασίας, καθώς πλησιάζουμε στη λήξη κάποιων κρίσιμων χρονοδιαγραμμάτων, κανείς θα μπορούσε μόνο να ελπίζει ότι θα υπάρξει προσέγγιση" επισήμανε σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ.

Υπάρχουν δύο πιθανότητες, είπε ο Γκάλμπρεϊθ. "Η πρώτη είναι ότι πιστεύουν πως αυτή η κυβέρνηση θα πέσει. Σε αυτή την περίπτωση υποπτεύομαι ότι θα καταλάβουν ότι κάνουν λάθος. Στην άλλη περίπτωση θα αντιληφθούν πως έχουν μπλέξει σε μια κατάσταση που βάζουν ολόκληρο το ευρωπαϊκό οικοδόμημα σε κίνδυνο και πάνω από ορισμένες οικονομικές πολιτικές που δεν μπορούν να υπερασπιστούν μπροστά σε οποιοδήποτε λογικο ακροατήριο", τόνισε, προσθέτοντας:

"Αν αυτή η βάση στην οποία πρόκειται να επιμείνουν, δηλαδή στις υποχωρήσεις και στην συνθηκολόγηση της ελληνικής κυβέρνησης θα συνειδητοποιήσουν για ακόμα μια φορά ότι έχουν κάνει ένα κολοσσιαίο λάθος".

Πριν λίγες μέρες, ο Τ.Γκάλμπριεθ έδωσε αφοπλιστική απάντηση στον επικεφαλής οικονομολόγο του ΔΝΤ, Ολιβιέ Μπλανσάρ, για την Ελλάδα μέσω του Project Syndicate.

Στο σχετικό κείμενο του Αμερικανού καθηγητή που δημοσιεύτηκε στη γερμανική Tagesspiegel αναφέρει τα εξής:

Ο επικεφαλής οικονομολόγος του ΔΝΤ, Ολιβιέ Μπλανσάρ, πρόσφατα έκανε μια απλή και σημαντική ερώτηση: «Πόση προσαρμογή πρέπει να κάνει η Ελλάδα και πόση οι διεθνείς πιστωτές;». Αυτό όμως εγείρει ακόμη δύο ερωτήσεις:

Πόση προσαρμογή έχει πετύχει ήδη η Ελλάδα; Έχουν προσφέρει τίποτε οι δανειστές της; Το Μάιο του 2010 η Ελλάδα συμφώνησε σε δημοσιονομική προσαρμογή ίση με το 16% του ΑΕΠ. Το ΔΝΤ προέβλεπε αρχικά ότι το πραγματικό ΑΕΠ της Ελλάδας θα μειωνόταν την περίοδο 2010-2011 κατά 5%, θα σταθεροποιούνταν το 2012 και θα αυξανόταν μετά. Όμως, το ΑΕΠ έπεσε 25% και δεν ανέκαμψε. Και επειδή το ονομαστικό ΑΕΠ έπεσε το 2014 και συνεχίζει να πέφτει και σήμερα, ο λόγος χρέους/ΑΕΠ που υποτίθεται ότι θα σταθεροποιούνταν πριν από τρία χρόνια, συνεχίζει να αυξάνεται.

Το ΔΝΤ και οι άλλοι δανειστές υπέθεταν ότι η μαζική δημοσιονομική συρρίκνωση θα είχε μόνο προσωρινή επίπτωση στην οικονομική δραστηριότητα, στην απασχόληση και στη φορολογία και ότι η μείωση των μισθών, των συντάξεων και της απασχόλησης στο Δημόσιο θα αύξανε με μαγικό τρόπο την ανάπτυξη. Η υπόθεση αυτή όμως αποδείχθηκε λανθασμένη. Ο Μπλανσάρ δεν θα έπρεπε να συνεχίζει με το φιάσκο αυτό.

Ωστόσο, εξακολουθεί να επιμένει για τις συντάξεις. Οι συντάξεις αυτές αναλογούν στο 16% του ΑΕΠ της Ελλάδας επειδή η ελληνική οικονομία είναι 25% μικρότερη από όσο ήταν το 2009. Ο Μπλανσάρ καλεί την ελληνική κυβέρνηση να υιοθετήσει «πραγματικά αξιόπιστα μέτρα». Δεν θα έπρεπε και το ΔΝΤ να κάνει το ίδιο;

Για να μειωθεί η δαπάνη στις συντάξεις κατά 1% του ΑΕΠ θα πρέπει να υπάρξει ονομαστική ανάπτυξη 4% για δύο χρόνια χωρίς να γίνουν άλλες περικοπές. Γιατί να μην υιοθετηθούν «αξιόπιστα μέτρα» για να επιτευχθεί αυτός ο στόχος;

«Οι Έλληνες έλαβαν σκληρές αποφάσεις. Τώρα είναι η σειρά του ΔΝΤ, αρχίζοντας με την παραδοχή ότι οι πολιτικές που επιβλήθηκαν για πέντε χρόνια ήταν καταστροφικές. Η πιο δύσκολη απόφαση για τους άλλους πιστωτές είναι να παραδεχθούν – όπως γνωρίζει το ΔΝΤ – ότι πρέπει να γίνει αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

«Δεν είναι προσαρμογή το να δοθούν νέα δάνεια για την εφαρμογή αποτυχημένων πολιτικών».

Είναι προφανές, ότι η ελληνική κυβέρνηση δεν πρόκειται να αποδεχτεί μια συμφωνία χωρίς βιώσιμη λύση και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσω αναδιάρθρωσης του χρέους. Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρόκειται για μια κακή συμφωνία που θα οδηγεί σε ένα τούνελ χωρίς έξοδο. Για το λόγο αυτό, η μάχη γίνεται στο επίπεδο κουρέματος των δανείων που μας φόρτωσαν για να διασωθούν οι τράπεζες τους. Ο Τ.Γκάλμπριεθ έρχεται να τονίσει στους δανειστές ότι αυτή η κυβέρνηση δεν είναι σαν τις προηγούμενες...και αυτό φάνηκε στην Αγία Πετρούπολη...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να φανώ αντιδραστική και να δημιουργήσω έριδα (μας φτάνουν τα αίσχη που βλέπουμε στο φβ), θα πω ότι τα βιογραφικά και οι τίτλοι σπουδών, δε μου λένε τίποτα. Να σας ποστάρω εδώ του Σημίτη ή του ΓΑΠ; Θα τρίβουμε τα μάτια μας. Και λοιπόν; Υπάρχουν μεγαλύτεροι προδότες στη σύγχρονη ελληνική ιστορία από αυτούς;

 

Επίσης, η τρέλα των αριστερών, όχι απλώς με τρομάζει, με φρικάρει. :mad: Καλύτερο το 'χω να κάνω χαρακίρι παρά να δω τη χώρα μου να μετατρέπεται σε σοσιαλιστικό πείραμα. Ευτυχώς βέβαια αυτό δεν το επιθυμεί κανένας Έλληνας μη πολιτικός, οπότε δε βρίσκω να υφίσταται ως πιθανότητα.

 

Είμαστε σε ένα σημείο που ούτε οι εξυπνάδες του Βαρουφάκη ούτε η απειρία των υπολοίπων χωράνε. Θα μου πεις, χωράνε οι επικύψεις των Σαμαροβενιζέλων; Ούτε. Γιατί, εννοείται, βρίσκω απολύτως λογικά και ρεαλιστικά τα περί μη βιώσιμου χρέους κλπ. Μου θυμίζει μια έκφραση...να φτύσω πάνω, φτύνω το Θεό. Να φτύσω κάτω, φτύνω τα γένια μου...:?

 

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με πιο ξεκαθαρισμένες απόψεις...εγώ δε βλέπω στεριά (για την ψήφο μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lisbet , επέλεξε ελεύθερα μόνη σου αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιο καλά.

Μην επηρεάζεσαι απο κανέναν.

 

Άλλωστε τρέχουν τα γεγονότα και αλλάζουν κάθε 1 ώρα.:wink:

 

 

:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

H Ευρώπη μας.

Ήμουν από τις τυχερές ελληνίδες που από μικρή το έψαξα, το κυνήγησα, πληροφορήθηκα για ευκαιρίες συμμετοχής σε προγράμματα της ΕΕ, ταξίδεψα σε όλη την Ευρώπη, αντάλλαξα απόψεις με άλλους νέους, έκανα φιλίες ζωής, απέκτησα δεξιότητες. Όσοι είχαν αυτή την τεράστια τύχη, γνώρισαν μια Ευρώπη του πολιτισμού, της τέχνης, της δημοκρατίας, της ελεύθερης μετακίνησης, της καινοτομίας, της συμμετοχής, των ίσων δικαιωμάτων για όλους. Και κυρίως, της ασφάλειας.

Οι χειρισμοί όσον αφορά στο ελληνικό ζήτημα ωστόσο, καταρρίπτουν πολλά από τα παραπάνω. Με πρώτη την ασφάλεια. Η συμμετοχή του ΔΝΤ και η άνιση αντιμετώπιση του χρέους ανάμεσα σε διαφορετικές χώρες –όπου σε άλλες υπάρχει «κούρεμα» πχ του χρέους ενώ στην Ελλάδα, όχι- καθώς και παντελής απουσία προτάσεων μέτρων κοινωνικού χαρακτήρα, δημιούργησαν τα τελευταία χρόνια ένα κλίμα αστάθειας που δύσκολα πλέον θα ανατραπεί.

Η Ευρώπη μας νοσεί και όσοι από εμάς πραγματικά νοιάζονται, πρέπει καταρχάς να το παραδεχτούν. Ο,τι και να συμβεί με το ελληνικό ζήτημα, ο λαός της Ευρώπης διαμαρτύρεται, από τη Σκωτία στην Ελλάδα και από την Ισπανία στην Ιταλία, ακόμα και μέσα στη Γερμανία. Δε θέλουμε την Ευρώπη των άνισων ευκαιριών και των ταξικών ανισοτήτων. Θέλουμε την Ευρώπη που ονειρευτήκαμε, που για λίγο ζήσαμε, την Ευρώπη της ενότητας στην πολυμορφία, του κοινωνικού κράτους και της δικαιοσύνης.

Δε θα ψήφιζα ποτέ «όχι» στην Ευρώπη μας. Δεν είναι εξάλλου αυτό το ερώτημα της Κυριακής, όπως μας προβάλλουν για εκφοβισμό. Θα ψηφίσω λοιπόν «όχι» σε όσους προσπαθούν μεθοδικά, χρόνια τώρα, να αλλοιώσουν το κοινωνικό της πρόσωπο, να θυσιάσουν ζωές και όνειρα ανθρώπων ώστε βάλουν στην πρώτη γραμμή το κέρδος μερικών. Η Ευρώπη είναι οι άνθρωποί της.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίστε ότι θέλετε. Όμως τη Δευτέρα σηκώστε τα μανίκια. Για να δώσουμε τα χέρια, για να οργανωθούμε και να δουλέψουμε σοβαρά με σχέδιο και όραμα και για να βουτήξουμε από το γιακά όποιον ξεγλιστράει προς τις πρακτικές που μας έφτασαν εδώ. Πάρτε την ευθύνη πάνω σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία2, πολύ to the point η ανάρτησή σου.

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής: οι περισσότεροι άνθρωποι που θα ψηφίσουν ναι δηλώνουν ότι το κάνουν γιατί αντιλαμβάνονται το ερώτημα ως ναι ή όχι στην Ευρώπη και στο ευρώ. Όμως, ακόμα κι έτσι να είναι, τυπικά θα απαντήσουν ναι στην πρόταση των δανειστών. Μιλάμε δηλαδή για πλήρη ηθική νομιμοποίησή τους από εμάς να συνεχίσουν την οικονομική πολιτική τους στη χώρα μας. Εσάς ρε παιδιά σας φαίνεται σωστή αυτή η πολιτική, θεωρείτε ότι οι προτάσεις είναι σε κατεύθυνση ανάκαμψης και ότι απλά δεν θέλουμε να τις εφαρμόσουμε; Και αν όχι, αν αντιλαμβάνεστε πως είναι λάθος, σας τρομάζει περισσότερο το άγνωστο από τη γνωστή καταστροφή που έρχεται,; (γιατί με λάθος οικονομική πολιτική,η καταστροφή είναι βέβαιη.) Πώς σκέφτεστε το μέλλον με ένα ναι...;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω Οχι για ολους τους λόγους που προαναφέρατε συν οτι αν ψηφίσω Ναι τα παιδια μου σε λίγα χρονια θα με βρίζουν και θα με θεωρούν υπεύθυνη για οτι θα τους συμβαίνει τότε.Προτιμω να περάσω Εγω την οποία δυσκολία μπορει να ακολουθήσει μετα το Οχι και ΟΧΙ τα παιδια μου κατι πολυ χειρότερο που ισως καν φαντάζομαι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω Οχι για ολους τους λόγους που προαναφέρατε συν οτι αν ψηφίσω Ναι τα παιδια μου σε λίγα χρονια θα με βρίζουν και θα με θεωρούν υπεύθυνη για οτι θα τους συμβαίνει τότε.Προτιμω να περάσω Εγω την οποία δυσκολία μπορει να ακολουθήσει μετα το Οχι και ΟΧΙ τα παιδια μου κατι πολυ χειρότερο που ισως καν φαντάζομαι τότε...

 

Το ίδιο υπόλογη θα είσαι και με το οχι, αν το παρουμε έτσι. Όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, όταν μας καταστρέφουν τους βρίζουμε και πάμε στον επόμενο!

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω αλήθεια, αφού είμαστε όλοι ευρωπαϊστές γιατί δεν γίνεται κυβέρνηση εθνικής ενότητας που είπε και ο Σάκης, εφόσον υποτίθεται θέλουμε λυση μέσα στην Ευρώπη... Θα μου πεις τι θα μας προτείνουν και τότε; Αφού αυτό που έχουν προτείνει δεν είναι ικανοποιητικό.

 

Τώρα βέβαια με κλειστές τράπεζες δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορούμε να κρατήσουμε το επίπεδο ζωής του 2014 που έκανε αρκετούς συμπολιτες μας να θέλουν να βάλουν μπουρλότο και να πάρουν και τους βολεμένους στο λαιμό τους... Οπότε όλα είναι ρευστά.

 

Ο Τσίπρας ήταν έτοιμος να δεχτεί μια άλλη συμφωνία που είχε ελάχιστες διαφορές από των δανειστών, έτσι και αλλιώς! Οπότε με κυβέρνηση εθνικής ενότητας, αν καταφέρναμε κατι καλυτερο από του Τσίπρα και με αναπτυξιακά μέτρα; Λέω τώρα...

 

Υπάρχουν όμως έντονα στοιχεία που θέλουν το μπουρλότο και αυτό δεν το έχουν αντιληφθεί όλοι.

 

Υπάρχουν λίγες φωνές που δεν θέλουν ούτε το στάδιο της συνεννόησης, γιατί μπορει να παρατείνει το αναπόφευκτο. Είναι όμως και αρκετοί που απλώς δεν ξέρουν και δεν εκτιμούν πόσο χαμηλά μπορεί να πέσουμε με την *ελπίδα* να ξανασηκωθούμε, να βρεθούν δουλειές κτλ σε μια κατά γενική ομολογία πιο φτωχή πλέον χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ετούτοι εδώ μας καταστρέψουν με τρόπο που ούτε φαντάζονται μερικοί, μόνο να μην μπουν άτομα με τα ιδια νικ νέιμς και μας λένε ποιον οφείλουμε κατά τη γνώμη τους να ψηφίσουμε, γιατί θα χάσω τους καλούς μου τρόπους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...