Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταθμοί των πεντακοσίων (ευρώ)


Recommended Posts

Με λύπη μου διαπιστώνω πως οι περισσότεροι βρεφονηπιακοί σταθμοί της Αττικής είναι για τα μπάζα.Εκτός που δεν καταλαβαίνουν από κρίση και ζητάνε ό,τι παράνομο τους έρθει στο κεφάλι πχ 300 ευρώ για υλικά και καλά (όταν τα ίδια υλικά τα βρίσκεις στα Τζάμπο με 30) εκτός που κλείνουν για διακοπές έναν ολόκληρο μήνα λες και δεν μπορούν να κανονίζουν οι υπάλληλοι τις άδειες τους με βάρδιες, εκτός που τις καθημερινές κλείνουν στις 4 και στις 5 λες και δεν απευθύνονται στον μέσο ιδιωτικό υπάλληλο, προσλαμβάνουν με γνώμονα ποιά παιδαγωγός παίρνει τα λιγότερα-άσχετα αν εκείνοι αξιώνονται τα μαλλιοκέφαλα τους- και όχι ποιά είναι κατάλληλη για αυτή τη δουλειά.

Έχω δει βρεφονηπιαγωγό σε βρεφικό τμήμα να φωνάζει (!) έχω δεί βρεφονηπιαγωγό να παρκάρει το παιδί σε καρεκλάκι μέχρι να έρθει η μαμά του το μεσημέρι να το πάρει, έχω δει βρεφονηπιαγωγό να μην παίρνει αγκαλιά μωρό που σπαράζει στο κλάμα, έχω μυρίσει τσίσα και κακά απο την είσοδο ακόμη και όλα αυτά σε έναν σταθμό που ειδικά εδώ μέσα τον έχουν αποθεώσει,αλλά δυστυχώς πολλοί γονείς αν τους πεις και τίποτα προσβάλλονται για την επιλογή τους και προτιμούν να εθελοτυφλούν παρά να κοιτάξουν μήπως το παιδί τους δεν περνάει και τόσο καλά.

Για να μην αναφερθώ στις δήθεν δραστηριότητες που παρέχουν και που είναι για γέλια ή στους πολυδιαφημισμένους κήπους που υπάρχουν απλώς για διακόσμηση αφού τα παιδιά τα αφήνουν εκεί για λίγο ή καθόλου.Οι δε προδιαγραφές τους, κωμικοτραγικές. Ελάχιστοι σταθμοί αξίζουν αλλά κι αυτοί ζητάνε δυο μισθούς τον μήνα.Προσπαθώ να βρω έναν σταθμό για τον μικρό μου και ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλον.

Συγνώμη αν μιλάω σκληρά αλλά είμαι σε απόγνωση.Προτιμώ που λέει ο λόγος να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου και να τον κρατήσω εγώ παρά να τον στείλω σε ψηλοτάβανες τρώγλες που επειδή πέταξαν μια τσουλήθρα και μια κούνια στις αυλές τους, τις ονόμασαν σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με λύπη μου διαπιστώνω πως οι περισσότεροι βρεφονηπιακοί σταθμοί της Αττικής είναι για τα μπάζα.Εκτός που δεν καταλαβαίνουν από κρίση και ζητάνε ό,τι παράνομο τους έρθει στο κεφάλι πχ 300 ευρώ για υλικά και καλά (όταν τα ίδια υλικά τα βρίσκεις στα Τζάμπο με 30) εκτός που κλείνουν για διακοπές έναν ολόκληρο μήνα λες και δεν μπορούν να κανονίζουν οι υπάλληλοι τις άδειες τους με βάρδιες, εκτός που τις καθημερινές κλείνουν στις 4 και στις 5 λες και δεν απευθύνονται στον μέσο ιδιωτικό υπάλληλο, προσλαμβάνουν με γνώμονα ποιά παιδαγωγός παίρνει τα λιγότερα-άσχετα αν εκείνοι αξιώνονται τα μαλλιοκέφαλα τους- και όχι ποιά είναι κατάλληλη για αυτή τη δουλειά.

Έχω δει βρεφονηπιαγωγό σε βρεφικό τμήμα να φωνάζει (!) έχω δεί βρεφονηπιαγωγό να παρκάρει το παιδί σε καρεκλάκι μέχρι να έρθει η μαμά του το μεσημέρι να το πάρει, έχω δει βρεφονηπιαγωγό να μην παίρνει αγκαλιά μωρό που σπαράζει στο κλάμα, έχω μυρίσει τσίσα και κακά απο την είσοδο ακόμη και όλα αυτά σε έναν σταθμό που ειδικά εδώ μέσα τον έχουν αποθεώσει,αλλά δυστυχώς πολλοί γονείς αν τους πεις και τίποτα προσβάλλονται για την επιλογή τους και προτιμούν να εθελοτυφλούν παρά να κοιτάξουν μήπως το παιδί τους δεν περνάει και τόσο καλά.

Για να μην αναφερθώ στις δήθεν δραστηριότητες που παρέχουν και που είναι για γέλια ή στους πολυδιαφημισμένους κήπους που υπάρχουν απλώς για διακόσμηση αφού τα παιδιά τα αφήνουν εκεί για λίγο ή καθόλου.Οι δε προδιαγραφές τους, κωμικοτραγικές. Ελάχιστοι σταθμοί αξίζουν αλλά κι αυτοί ζητάνε δυο μισθούς τον μήνα.Προσπαθώ να βρω έναν σταθμό για τον μικρό μου και ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλον.

Συγνώμη αν μιλάω σκληρά αλλά είμαι σε απόγνωση.Προτιμώ που λέει ο λόγος να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου και να τον κρατήσω εγώ παρά να τον στείλω σε ψηλοτάβανες τρώγλες που επειδή πέταξαν μια τσουλήθρα και μια κούνια στις αυλές τους, τις ονόμασαν σταθμούς.

 

Eτσι ακριβώς όπως τα λες είναι!! και ακόμη χειρότερα σε ορισμένους! Οταν έψαχνα παλιότερα γύρισα όλα τα "ονόματα" των Βορ.Προαστείων. Σε πληροφορώ ότι τράβαγα τα μαλλιά μου... Στο ένα "όνομα" μάλιστα η κατσαρίδα περπάταγε εν ψυχρώ μπροστά μας! (δεν είχε καθόλου τακτ η καημένη να περιμένει να φύγουμε πρώτα:-P)!

Είχα την τύχη να είναι το παιδί ήδη 2,5 ετών οπότε το έβαλα σε σχολείο κανονικό που έπαιρνε παιδάκια από τέτοια ηλικία και πραγματικά σώθηκα. Αν πρέπει να βάλεις το παιδί από μηνών όμως κάπου, εκεί άστα....

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι να μην ζητάς ούτε ονόματα, ούτε μεγάλους κήπους, ούτε φοβερές δραστηριότητες..... αλλά ένα φιλόξενο χώρο με μόνιμους συνεργάτες και λίγα παιδιά. Απλά επιλέγουμε τον παιδικό σταθμό με τα ιδια κριτήρια που επιλέγουμε σχολείο και νομίζω ότι αυτό είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα κι αποειδα, και αποφασισα να μεινω σπιτι με την μικρη μεχρι να παει προνηπιο. Αν μου βγει οικονομικα δηλαδη. Παντως εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο, η εικονα που περιγραφεις ειναι σωστη. Εχω παει σε παρα πολλους σταθμους, ολοι στα Β προαστεια (δηλ απο Αγ Παρασκευη μεχρι Κηφισια) και ηταν ολοι για τα μπαζα οπως λες, και ταυτοχρονα ηθελαν απο 480-550 ευρω τουλαχιστον. Συν τα περιφημα "υλικα"...

Και μερικα παραδειγματα

-στον πιο διαφημισμενο εδω σταθμο στην Αγ Παρασκευη, ανεφερα οτι το παιδι εχει παλινδρομηση και πρεπει να το κοιτανε οταν κοιμαται-ο ιδιοκτητης του σταθμου (ο οποιος καπνιζε), μας ειπε οτι αυτο ειναι...ψυχοφθορο!!!

-στους δυο γνωστοτερους σταθμους στο Χαλανδρι, στον εναν τα παιδια ηλικιας 1-2 ετων επαιζαν με τσουληθρα little tike διπλα απο την πισινα του ιδιοκτητη (γεματη νερο) μια και ειναι στην ιδια αυλη το σπιτι του, στον δε δευτερο ηθελε επιπλεον χρηματα το μηνα για τις περιφημες "εκδρομες", ητοι 50 ευρουλακια το μηνα, για να πανε στο μουσειο φυσικης ιστοριας στο μαρουσι-που ειναι δωρεαν, ή για να πεταξουν χαρταετο λιγο παραπανω. Επιπλεον, στην αυλη (που ειναι 2χ2) τα παιδια παιζουν 30' τη μερα "αν εχει καλο καιρο".

-σε αλλο σταθμο στο Χαλανδρι, το τσιμεντενιο αυλακι στο κεντρο της αυλης μηκους 25 μετρων, εξεχει μισο μετρο.

Βεβαια και οι δημοτικοι δεν ειναι καλυτεροι...καθε πρωι περναω 2 φορες πηγαινε-ελα μπροστα απο τον καλυτερο στο Πατημα (στον οποιο ακουγεται οτι πρεπει να βαλεις για βυσμα βουλευτη για να μπεις) και εχουν ανοικτη την πορτα...εντελως ομως...οποιος θελει μπαινει και βγαινει...μια φορα μπηκα για να παρω πληροφοριες και επρεπε να φωναξω αρκετες φορες για να ερθουν να μου μιλησουν...εως εκεινη τη στιγμη, αλωνιζα ελευθερα στον χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ρε κορίτσια...

Στα Νότια Προάστια τα πράγματα μου φαίνονται καλύτερα:

Καλλιθέα πληρώνουμε κατά μέσο όρο σκάρτα 400?/μήνα (μαζί με υλικά και οποιοδήποτε έξοδο) στον καλύτερο παιδικό σταθμό της περιοχής. τα παιδιά βγαίνουνε 2-3 φορές την ημέρα στον κήπο που είναι πολυ μεγάλος, για τις εκδρομές δεν μας έχουνε ζητήσει τίποτα, το προσωπικό είναι ευγενέστατο και ο χώρος προσεγμένος χωρίς "παγίδες".

Σόρρυ και για την έκφραση αλλά στα ΒΠ πολύ ψηλά τον αμανέ έχουν πάρει και ζητάνε παράλογα ποσά. Άκου "ψυχοφθόρο"... όταν θα ψάχνει τους πελάτες να δούμε τι θα πει τότε...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μυστικό είναι να μην ζητάς ούτε ονόματα, ούτε μεγάλους κήπους, ούτε φοβερές δραστηριότητες..... αλλά ένα φιλόξενο χώρο με μόνιμους συνεργάτες και λίγα παιδιά. Απλά επιλέγουμε τον παιδικό σταθμό με τα ιδια κριτήρια που επιλέγουμε σχολείο και νομίζω ότι αυτό είναι λάθος.

Το αυτο και απο εμας....

 

Η μικρη μου παει σε εναν παιδικο σταθμο του οποιου ο χωρος ειναι μια μεγαλη μονοκατοικια. Ουτε τεραστιες αυλες, ουτε τρενακια, ουτε κουνιες (τις οποιες τις θεωρω μεγαλες σκοτωστρες σε τετοιους χωρους).. Η αυλη τους εχει μια μεγαλη τσουληθρα και αρκετα ποδηλατακια. Αυτο.

Επισης ο χωρος τους μεσα αποτελειται απο 2 μεγαλες αιθουσες (στη μια τα "μεγαλα" παιδια και στην αλλη τα μικροτερα) -να σημειωσω βεβαια πως δεχεται παιδακια απο 2.5 ετων και πανω-. Αλλη μια μεγαλη αιθουσα ειναι η κουζινα τους και αλλη μια το δωματιο που κοιμουνται οσα παιδακια μενουν μεχρι το τελευταιο δρομολογιο του σχολικου. Και φυσικα το μπανιο τους οπου αποτελειται απο 7 μικρες λεκανιτσες και εναν μικρο νιπτηρα στον οποιο πλενουν τα χερακια τους τα μικρα. Αυτος ειναι ολος κι ολος.

Απο δραστηριοτητες τωρα, κανουν τα παντα.. Μουσικοκινητικη, θεατρικο παιχνιδι, ζωγραφικη κλπ. Οκ, δεν εχει κολυμβητηριο, δεν εχει γυμναστικες επιδειξεις αλλα και τι εγινε; Για την ηλικια που ειναι η μικρη μου (ξεκινησε 2.5 τον σταθμο) και μεχρι να φυγει απο εκει (εχει μεχρι ΚΑΙ προνηπιο), ο δικος μου σκοπος ηταν να παει καπου να περναει δημιουργικα την ωρα της και να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια. Τα υπολοιπα τα θεωρω πολυ βεβαρημενο προγραμμα για τετοιες ηλικιες (ασε που αν καιγομουν τοσο θα την εγραφα καπου εκτος, αφου συνηθως οι εξτρα δραστηριοτητες βρισκονται και εκτος σχολειου οπως π.χ. μπαλετο, κολυμβηση κλπ)

 

Για τα παραπανω δινω 300 ευρω με σιτιση και σχολικο και ειμαι υπερ-ευχαριστημενη. Τωρα δε που μας εφερε και κατασκευουλες που εφτιαχναν κατα τη διαρκεια ολης της σχολικης χρονιας, διαπιστωνω ποσο καλα δουλευουν με τα παιδια. Και επισης να μην ξεχασω πως για εμενα το "τοπ" του σταθμου ειναι πως δεν εχω περασει ΜΙΑ φορα απο εκει (ειτε προειδοποιημενα ειτε απροειδοποιητα, και να ΜΗΝ βρω τη δικια μου στην αγκαλια της δασκαλας της. Μεγαλυτερη ικανοποιηση για εμενα απο αυτο δεν υπαρχει! :wink:

 

Καλη επιτυχια στις αναζητησεις και εχω να πω, μην στεκεστε μονο στους χωρους.. Κοιταξτε και λιγο πιο "μεσα" :wink:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι στα νοτια προαστεια δεν εχετε τα ιδια θέματα...μπραβο...

 

Η αληθεια ειναι οτι ενας μονο σταθμος μου εχει αρεσει και δεν ειναι στα ΒΠ, ειναι στη Ραφηνα (Πορτοκαλι-Γαλαζιο λεγεται). Λετε να ειναι η περιοχη τελικα????

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι να μην ζητάς ούτε ονόματα, ούτε μεγάλους κήπους, ούτε φοβερές δραστηριότητες..... αλλά ένα φιλόξενο χώρο με μόνιμους συνεργάτες και λίγα παιδιά. Απλά επιλέγουμε τον παιδικό σταθμό με τα ιδια κριτήρια που επιλέγουμε σχολείο και νομίζω ότι αυτό είναι λάθος.

 

Πίστεψε με δεν είναι θέμα κριτηρίου.Προσωπικά δεν ζήτησα τελευταίας κατασκευής σταθμό με αυλή ή μεγάλο κήπο ή σταθμό-φίρμα με τον Σάκη Ρουβά για entertainer. Εξηγώ οτι αυτά είναι που οι σταθμοί παρουσιάζουν ως ατού και όχι οτι αποτελούν δικές μου αξιώσεις οι οποίες είναι πολύ πιο ουσιαστικές όπως για παράδειγμα να είναι ο χώρος καθαρός και οι παιδαγωγοί να προσέχουν και να φέρονται καλά στα παιδιά.Όπως ανέφερα στο αρχικό μου ποστ, όταν ένας σταθμός μυρίζει τσίσα και κακά από την είσοδο ή όταν βλέπω βρεφονηπιοκόμο να γκαρίζει σε παιδάκι το πολύ 2ετών ή να βάζει παιδιά για ένα δίωρο σε καρεκλάκι περιμένοντας τον γονέα να έρθει να τα πάρει, για ποιά κριτήρια μιλάμε; Πώς γίνεται να είναι φιλόξενος ένας τέτοιος χώρος; Και φιλόξενο χώρο με καλούς συνεργάτες να βρείς όταν σου λένε 500 ευρώ τον μήνα +300 εφάπαξ για υλικά απλά επειδή δίνουν στο παιδί σου ένα πιάτο φαί και του μαθαίνουν τραγούδια, παύει να είναι φιλόξενος και γίνεται φιλοχρήματος. Τα κριτήρια μου μια χαρά είναι.Δυστυχώς δεν βρίσκω σταθμό να τα καλύπτει καθώς οι πιο πολλοί πουλάνε φύκι για μεταξωτή κορδέλα.Σίγουρα υπάρχουν και καλοί χώροι αλλά τί να τους κάνω όταν μένω Δροσιά και βρίσκω έναν αξιόλογο στη Βούλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια στις αναζητησεις και εχω να πω, μην στεκεστε μονο στους χωρους.. Κοιταξτε και λιγο πιο "μεσα" :wink:

 

Επειδή κοίταξα πιο "μέσα" φρίκαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοίταξα πιο "μέσα" φρίκαρα.....

Μην εξαπτεσαι βρε, συζητηση κανουμε! :-)

 

Η αληθεια ειναι πως κυκλοφορει πολλη σαβουρα σε ο,τι αφορα τους σταθμους..

Οταν καναμε κι εμεις αναζητηση, πεσαμε σε σταθμο που ζητουσε 450 ευρω, με σχολικο μονο (φρουτα και μεσημεριανο επρεπε να της τα πηγαινω εγω), προγραμμα φουλ εξτρα (και εκδρομες και μουσεια και τι να σου λεω).. Ε, οσο η υπευθυνη μας εδειχνε το χωρο, η δικια μου εβγαλε απο ενα κουτι κατι σφηνοτουβλακια.. Αντιδραση της παιδαγωγου; "Βοηθησε με να τα μαζεψω ΤΩΡΑ!"....... Δεν ηταν λαθος αυτο που ζητησε, καθως ισως να μην ηταν η ωρα που επιτρεποταν το παιχνιδι. Αλλα ο τονος της φωνης και ο γενικος τροπος εμενα με εκανε να πω "γεια σας και καντε το μονοι σας το προγραμματακι σας"........

 

Μεσα σε ολη αυτη τη σαβουρα παντως, κυκλοφορουν και διαμαντια.. Ισως να μην σου εχει "κατσει" ακομα...

Καλη επιτυχια οπως και να 'χει!

Ευχομαι τα καλυτερα! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην εξαπτεσαι βρε, συζητηση κανουμε! :-)

 

Η αληθεια ειναι πως κυκλοφορει πολλη σαβουρα σε ο,τι αφορα τους σταθμους..

Οταν καναμε κι εμεις αναζητηση, πεσαμε σε σταθμο που ζητουσε 450 ευρω, με σχολικο μονο (φρουτα και μεσημεριανο επρεπε να της τα πηγαινω εγω), προγραμμα φουλ εξτρα (και εκδρομες και μουσεια και τι να σου λεω).. Ε, οσο η υπευθυνη μας εδειχνε το χωρο, η δικια μου εβγαλε απο ενα κουτι κατι σφηνοτουβλακια.. Αντιδραση της παιδαγωγου; "Βοηθησε με να τα μαζεψω ΤΩΡΑ!"....... Δεν ηταν λαθος αυτο που ζητησε, καθως ισως να μην ηταν η ωρα που επιτρεποταν το παιχνιδι. Αλλα ο τονος της φωνης και ο γενικος τροπος εμενα με εκανε να πω "γεια σας και καντε το μονοι σας το προγραμματακι σας"........

 

Μεσα σε ολη αυτη τη σαβουρα παντως, κυκλοφορουν και διαμαντια.. Ισως να μην σου εχει "κατσει" ακομα...

Καλη επιτυχια οπως και να 'χει!

Ευχομαι τα καλυτερα! :D

 

Χαχα δεν εξάπτομαι βρε, κανονικά το έγραψα και με μία δόση στενοχώριας μπορώ να σου πω. Έτσι μου έρχεται να βγω στους δρόμους ανεμίζοντας το 500ευρω και φωνάζοντας "Εδώτο καλό το βρέφος!!!!έλα το γερό μωρό για φύλαξη, έλα λέμε ΠΑΡΕ ΠΑΡΕΕΕΕ":p

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε καταλαβαινω απολυτα γιατι την ιδια απογνωση ενιωσα κι εγω...

Για το κριτηριο με τους μικρους σταθμους θα συμφωνησω μαζι σου, και να ειναι μικροι βασικη σημασια εχει το προσωπικο-εκει βρισκεται η καρδια του προβληματος.

Οταν στους παιδικους που πηγα ακουγα να φωναζουν στα μικρα παιδακια ακομα και οσο ημουν εγω εκει, ή εβλεπα να χαζευουν τη στιγμη που ενα παιδακι 1 ετους εσπρωχνε ενα αλλο απο την τσουληθρα, ολα αυτα ειναι δειγματα μονο του τί συμβαινει όταν εγω θα κλεισω πισω μου την πορτα. Δυστυχως οι περισσοτεροι σταθμοι σπαταλανε τον χρονο σου οταν πας να τους δεις δειχνοντας σου το ποσα δωματια εχουν, τον κηπο, το τρομερο τους "προγραμμα", τις εκδρομες και την ποικιλια σε μεσημεριανο....:evil:

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις..ο σταθμός που πήγε η κόρη μου 12 μηνών και έμεινε δύο χρόνια, κατηγορία 550 ευρώ, από τους παλιότερους στην Παλλήνη και με 'όνομα'...τι να πω, υπέροχο περιβάλλον, ιδιοκτήτρια παιδοψυχολόγος, αγάπη αγάπη αγαπη που έβγαινε από παντού...δουλειά απίστευτη, περιβάλλον απλό και ουσιαστικό χωρίς φρου φρου κι αρώματα..με προσωπικό σταθερό..να φανταστείτε η μικρή θα πάει πρώτη δημοτικού και ακόμη πηγαίνουμε με χαρά στα χριστουγεννιάτικα bazaar..

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις..ο σταθμός που πήγε η κόρη μου 12 μηνών και έμεινε δύο χρόνια, κατηγορία 550 ευρώ, από τους παλιότερους στην Παλλήνη και με 'όνομα'...τι να πω, υπέροχο περιβάλλον, ιδιοκτήτρια παιδοψυχολόγος, αγάπη αγάπη αγαπη που έβγαινε από παντού...δουλειά απίστευτη, περιβάλλον απλό και ουσιαστικό χωρίς φρου φρου κι αρώματα..με προσωπικό σταθερό..να φανταστείτε η μικρή θα πάει πρώτη δημοτικού και ακόμη πηγαίνουμε με χαρά στα χριστουγεννιάτικα bazaar..

 

Καλημέρα!Σε παρακαλώ, μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του σταθμού; Με ενδιαφέρει.Σε ευχαριστώ πολύ:P

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις..ο σταθμός που πήγε η κόρη μου 12 μηνών και έμεινε δύο χρόνια, κατηγορία 550 ευρώ, από τους παλιότερους στην Παλλήνη και με 'όνομα'...τι να πω, υπέροχο περιβάλλον, ιδιοκτήτρια παιδοψυχολόγος, αγάπη αγάπη αγαπη που έβγαινε από παντού...δουλειά απίστευτη, περιβάλλον απλό και ουσιαστικό χωρίς φρου φρου κι αρώματα..με προσωπικό σταθερό..να φανταστείτε η μικρή θα πάει πρώτη δημοτικού και ακόμη πηγαίνουμε με χαρά στα χριστουγεννιάτικα bazaar..

 

και εγω θα ενδιαφερομουνα για εναν τετοιο σταθμο. Σε παρακαλώ στειλε και σε μενα πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι όμως ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις..ο σταθμός που πήγε η κόρη μου 12 μηνών και έμεινε δύο χρόνια, κατηγορία 550 ευρώ, από τους παλιότερους στην Παλλήνη και με 'όνομα'...τι να πω, υπέροχο περιβάλλον, ιδιοκτήτρια παιδοψυχολόγος, αγάπη αγάπη αγαπη που έβγαινε από παντού...δουλειά απίστευτη, περιβάλλον απλό και ουσιαστικό χωρίς φρου φρου κι αρώματα..με προσωπικό σταθερό..να φανταστείτε η μικρή θα πάει πρώτη δημοτικού και ακόμη πηγαίνουμε με χαρά στα χριστουγεννιάτικα bazaar..

 

Σε παρακαλώ πολύ μου στέλνεις ποιο είναι; μένω Ανθούσα και με εξυπηρετεί

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...