Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός με πισίνα..θα πηγαίνατε?


Recommended Posts

Αααα μπορεί να έχουν αλλάξει τα συστήματα από την προκρητιδική εποχή που έκανε κολύμπι ο δικός μου μουαχαχαχαχαχαχα

 

Πάντως μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σταθμοί με πισίνες και στην Ελλάδα και να ξεκινούσαν τα παιδάκια από μικρά, ίσως να είχαμε και λιγότερους πνιγμούς έτσι κάθε χρόνο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σταθμοί με πισίνες και στην Ελλάδα και να ξεκινούσαν τα παιδάκια από μικρά, ίσως να είχαμε και λιγότερους πνιγμούς έτσι κάθε χρόνο.

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να το ρωτήσω.....το βάθος.

Δεν είναι όλη πισίνα 50 πόντοι έτσι?

ξεκινάει από 50 πόντους και καταλήγει σε 2 μέτρα? π.χ.

 

Γιατί ας πούμε στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων που έκανα εγώ κάποτε προπόνηση το τελικό βάθος είναι 5.20!!!! καθώς εκεί κάνουνε και προπόνηση για diving.

 

Λοιπόν κρατηθείτε.... η πισίνα ξεκινά από 50 πόντους και καταλήγει στο απίστευτο βάθος των.....70!!

 

Εχει το σχήμα του 8 για να καταλάβετε, είναι σε εσωτερικό ξεχωριστό χώρο ο οποίος φυσικά κλειδώνεται και σκεπάζεται τις υπόλοιπες μέρες. Βέβαια είναι και σε άλλο όροφο οπότε είναι αδύνατο να πλησιάσει μόνο του το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Kαι όμως μπαίνουν! Στο ΚΑΠΠΑ στην θ/νικη που είναι και αγωνιστική πισίνα κάνουν γκρουπάκια για παιδιά από 4 χρονών και πάνω (ίσως και πιο μικρά) και το μάθημα γίνεται στην κανονική πισίνα. Τους βάζουν πέδιλα και ένα μακαρόνι και τους βάζουν μέσα στο νερό είναι 1 προς 4 (στην καλύτερη περίπτωση) Εχει και άτομα απ έξω που βλέπουν. Οι γονείς είναι 200 μέτρα παρακάτω στην απένταντι κερκίδα! Είχα ξεκινήσει την κόρη μου έκανε 2-3 φορές μετά σταματησε λόγω αρώστιας. Ο αδελφός της δεν ήθελε με τίποτα να μπει μέσα στον τεράστειο ωκεανό!

Με αυτό τον τρόπο τα παιδιά μαθαίναν πολύ γρήγορα. Μου φαινόταν απίστευτο πως τα χειρίζονται αλλά οι εκπαιδευτές ήταν εξαιρετικοί.

 

αυτό ισχύει για τα παιδιά που δεν φοβούνται,

για ένα παιδί που φοβάται το βάθος ή έχει μια συστολή στο νερό, μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα.

Το λέω γιατί όταν ξεκινήσαμεστο Καππα και ενώ η κόρη μου μπήκε και της άρεσε, ο γιός το πήρε στραβά και από τότε δεν ξαναμπήκε σε νερό αν δεν πατώνει και γενικά έχει μια αντιπάθεια στις πισίνες, που δεν είμαι βέβαιη ότι οφείλεται σ'αυτό μόνο.

 

Κουνελίτσα, καλή αρχή!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

λέω γιατί όταν ξεκινήσαμεστο Καππα και ενώ η κόρη μου μπήκε και της άρεσε, ο γιός το πήρε στραβά και από τότε δεν ξαναμπήκε σε νερό αν δεν πατώνει και γενικά έχει μια αντιπάθεια στις πισίνες, που δεν είμαι βέβαιη ότι οφείλεται σ'αυτό μόνο.

 

Κουνελίτσα, καλή αρχή!

 

Και μενα ακριβώς τα ίδια! Η κόρη μου μπήκε αμέσως καναμε 2-3 μαθήματα (δεν θυμάμαι παει καιρός) και ήταν έτοιμη να κολυμπήσει μόνη της - ο γιος μου καθόταν απέξω δεν έμπαινε με τίποτα!

Τελικά σταματήσαμε λόγω αρώστιας- ξεκινήσαμε μετά από κανένα εξάμηνο σε πισίνα που να πατάνε και μπήκε ο γιος μου. Αφού εξοικειώθηκε εκεί που πατούσε πήγε και στα πιο βαθιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου ούτε εξοικειώθηκε ούτε ξαναμπήκε:-(

 

 

anyway,

καλές βουτιές στα παιδιά!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...