Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαγουρα χαμηλα


Recommended Posts

καλησπερα

 

εχω εδω καια ρκετο καιρο, απο οταν ξεκηνισα σχεδον τα utrogestan που εχω φαγουρα χαμηλα, εξωτερικα γυρω απο τα γεννητικα οργανα, εχω πολλα υγρα, χωρις ομως κακοσμια. Κανω μπανιο με σαπουνι απο χαμομηλι περιπου 2-3 φορες την ημερα και με ανακουφηζει, φυσικα αλλαζω και εσωρουχο. Αλλες μερες ειναι καλυτερα αλλες χειροτερα, δεν εχω αναφερει κατι στον γιατρο μου γιατι δε νιωθω τοσο τραγικα αλλα σημερα σκεφτομουν οτι ισως κακως δεν εχω ανυσηχισει.

 

Εχετε κ εσεις κατι σχετικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να του το πεις,και εγω κατι παρομοιο παθαινω ακομη.....,μονο με πλυσεις με χαμομηλι ανακουφιζομαι.

φιλη,μου ειπε οτι ειναι κολπιτιδα και το παθαινε συνεχεια στις εγκυμοσυνες τις....

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει κολπιτιδα? δεν εχω παθει ποτε, πως φευγει? μαλλον φευγει? εσενα τι σου ειπε ο γιατρος σου??

 

μεθαυριο εχω αυχενικη και θα παω να δει τα αποτελεσματα οποτε λεω να περιμενω εως τοτε...

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω ξαναπαθει.... ειναι λεει απο τα πολλα υγρα που εχουμε....αλλα μου ειχε πει οτι αντιβιωση δεν μπορω να σου δωσω τωρα,πλυσεις με χαμομηλι,και αν μπορω να τρωω γιαουρτι με πετσα και αν εχω παρα πολυ φαγουρα να παρω την πετσα απο το γιαουρτι και να την χρησιμοποιησω σαν κρεμα στην περιοχη εκει:shock: φυσικα δεν το εκανα γιατι το χαμομηλι κανει πολυ δουλεια.

αφου θα πας τωρα να του το πεις,να δουμε τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω ενα βιβλιο εγκυμοσυνης που λεει οτι θπαρχει περιπτωση να ειναι μυκητιαση απο εναν μυκητα που βρησκετε στον οργανισμο μας και λεγεται candida, το 25% των γυναικων λεει το χουμε στον κολπο μας. Λεει λοιπον οτι παρολο που δεν επιρεαζει την εγκυμοσυνη εαν δε θεραπευτει μπορει να μολυνει το στομα του παιδιου την ωρα που θα γεννιεται!! Παντως κ το βιβλιο λεει για το γιαουρτι, να αποφευγουμε τους υδατανθρακες, την ζαχαρη, τα συνθετικα εσωρουχα και τα στενα παντελονια.

 

Οπως και να χει θα τον ρωτησω και γω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομιζω οτι η φαγουρα σχετιζεται με τα utrogestan ....επερνα και εγω και αλλες κοπελες χωρις φαγουρα !! πλυσεις με χαμομηλι ..και συζητησε το με το γιατρο σου να κανεις καμια καλλιεργεια

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτου ακριβως του ειδους την μυκητιαση εχω εγω τωρα,αλλα την επαθα και στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες μου.Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση,παντως δεν εχω ξαναπαθει κατι παρομοιο μη οντας εγκυος.

Ο γιατρος μου μου ειπε να βαλω ενδοκολπικα daktarin.Δεν εδειξε να αγχωνεται και να ανησυχει.Και του εχω αρκετη εμπιστοσυνη οτι δεν θα μου εδινε να παρω κατι που θα εβλαπτε το μωρο.

Ρωτα τον γιατρο σου και σιγουρα αυτος θα ξερει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω δεν βαζω υποθετα,κρεμουλα μονο με την ειδικη συριγγα,αλλα ναι,δεν δημιουργει προβλημα (συμφωνα με τον γιατρο μου).

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

gilaki, επειδή το παθαίνω συχνά αυτό που περιγράφεις και είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις, νομίζω ότι πρόκειται για κολπίτιδα.

Σαφώς οι πλύσεις με χαμομήλι βοηθούν πάρα πολύ αλλά το θέμα είναι να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο.

Οι κολπίτιδες απ' ότι ξέρω είναι σύνηθες φαινόμενο στην εγκυμοσύνη.

Καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σου να σε καθοδηγήσει.

Όπως πολύ σωστά ανέφερες, τα κολπικά υπόθετα daktarin χορηγούνται στην εγκυμοσύνη άφοβα, αλλά δε θα λάβεις κανένα σκεύασμα χωρίς να έχεις ενημερώσει το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει να κάνεις μια καλλιέργεια κολπικού υγρού, για να δείτε ποιο μικρόβιο υπάρχει (το πιο πιθανό είναι candida albicans) και σε πόση έκταση υπάρχει.

Ως παθούσα έχω να σου προτείνω δυο πραγματάκια που με έχουν βοηθήσει απίστευτα.

1. Μετά το μπάνιο να στεγνώνεις την ευαίσθητη περιοχή με μια πετσετούλα που θα έχεις μόνο γι' αυτήν την περιοχή (δηλ. δε θα τη χρησιμοποιείς για το υπόλοιπο σώμα) και αμέσως μετά θα συνεχίσεις το στέγνωμα με το σεσουάρ των μαλλιών. Αυτό βοηθάει πάρα πολύ να είναι η περιοχή στεγνή και καθαρή, γιατί οι μύκητες αναπτύσσονται κυρίως στην περιοχή που υπάρχει υγρασία. Εμένα αυτό μου το πρότεινε γυναίκα γυναικολόγος και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

2. Καλό είναι εκτός από τις πλύσεις χαμομηλιού να πλένεσαι και με ένα υγρό για την ευαίσθητη περιοχή που να έχει ph 3.5-4.00, γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό ph της περιοχής που στην εγκυμοσύνη διαταράσσεται λόγω των ορμονών (εγώ δεν είμαι έγκυος αλλά διαταρασσόταν συχνά, μέχρι που άρχισα τα σεσουάρ). Θα ήθελα να σου προτείνω κάποια μάρκα, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σωστό, γιατί ίσως θεωρηθεί διαφήμιση.

3. Αν εργάζεσαι και πηγαίνεις τουαλέτα στο χώρο εργασίας σου, μη σκουπίζεσαι με το χαρτί υγείας που έχει εκεί αλλά να πάρεις τα κλασικά χαρτομάντηλα που είναι απαλά αλλά και πιο υγιεινά. Από τότε που το ξεκίνησα αυτό, έχω βοηθηθεί πάρα πολύ, γιατί τα χαρτιά υγείας σε χώρους εργασίας δεν τα προσέχουν όπως εμείς στο σπίτι μας, ούτε στο θέμα ποιότητας αλλά μπορεί και να μην καθαρίζουν καλά το μπάνιο με αποτέλεσμα οι σκόνες να πέφτουν πάνω στο χαρτί και να το μολύνουν κατά κάποιο τρόπο. Εγώ τα χαρτομάντηλα τα αγοράζω πλέον σε 12άδες.

 

Αυτά, κι ελπίζω να σε βοήθησα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

γεια σας!

είμαι νεα στο φόρουμ και απλώς ήθελα και γω να προσθέσω τη γνώμη μου για το θέμα που συζητάτε. Έχω μια μικρή ένσταση πάνω σ' αυτό που αναφέρει η bp-IOLI. Αν και συμφωνώ κατά βάση με αυτά που γράφεις θα 'θελα απλά να πω πως ίσως θα ήταν καλύτερο να αποφεύγουμε το πιστολάκι στην ευαίσθητη περιοχή κατά την περίοδο εγκυμοσύνης κι αυτό όχι ως γνώστης αλλά είχα διαβάσει κάποια στιγμή κάποιο άρθρο που αναφερόταν στο ότι θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο για το έμβρυο η είσοδος αέρα στον κόλπο, στο προκειμένο άρθρο δεν αναφερόταν στο σεσουάρ και ισως και να μη μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο απλώς με τη χρήση σεσουάρ που στην ουσία είναι επιφανειακή η χρήση του απλώς έκανα τον παραπάνω συσχετισμό ότι ίσως κι αυτό να μπορεί να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο και για τα μωράκια μας δε μπορούμε παρά να είμαστε όσο το δυνατόν πιο προσεκτικές για παν ενδεχόμενο.. Αλλά και πάλι χωρίς να είμαι σίγουρη. Δε είχα σκοπό να στεναχωρήσω ή να τρομάξω κανέναν απλά επειδή κι εγώ τυχαία διάβασα αυτό το άρθρο και πάθαινα συχνά κολπίτιδες και με είχε βοηθήσει και μένα η χρήση σεσουάρ για καλύτερο στέγνωμα της περιοχής, όταν διάβασα όμως το άρθρο προτίμησα να το αποφύγω για το διάστημα της εγκυμοσύνης μου, που πιθανόν να το χρησιμοποιούσα γιατί έχω και τώρα κάποιες ενοχλήσεις, αν δεν το είχα διαβάσει. Και ξαναλέω πάντα με δική μου κρίση και όχι ως ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...