Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Αυτός είναι ο λόγος που το κλείδωσαν.

 

Το θέμα κλειδώνεται και μεταφέρεται στο αρχείο καθώς ο τρόπος με τον οποίο αναρτήθηκε,έλλειψη περιγραφής θέματος,πηγής δεν διευκολύνουν τους αναγνώστες να γνωρίζουν σε τι αναφέρετε το θέμα/συζήτηση

 

Ξαναβάλτο με περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα της εκπομπής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα! Διαβάζω πολύ καιρό τέτοιου είδους συζητήσεις και θέλω να γράψω τόσα πολλά...Έχω λοιπόν τις εξής παρατηρήσεις/απορίες:

1. Από καμία απάντηση δεν αισθάνθηκα ότι κατηγορούνται οι ''μαμάδες καισαρικής'' ως λιγότερο καλοί γονείς και βλέπω ότι συνέχως το επισημαίνουν. Αν και καταλαβαίνω το πως νιώθουν γιατί σε διάφορες συζητήσεις σε κάνουν να νιώθεις ενοχικά που έκανες επισκληρήδιο ή που δεν θήλασες για χρόνια.

2. Θεωρώ το ότι γέννησα φυσιολογικά είναι κάπως τυχαίο αν σκεφτείς ότι την επίμαχη στιγμή μπορεί ο γιατρός σου να δει όντως κάτι ή να σκαρφιστεί κάποια δικαιολογία για καισαρική (όποτε δεν μπορείς να φέρεις αντίρρηση ή να ρισκάρεις).

3. Στεναχωρήθηκα πολύ με ένα γεγονός που αναφέρθηκε σε μωρό που ήρθε στον κόσμο φυσιολογικά και απεβίωσε όπως το ίδιο στεναχωριέμαι για παιδιά που μπαίνουν στην ΜΕΝΝ. Αυτό είναι καθαρά ευθύνη γιατρού στο πως αξιολογεί τις καταστάσεις.

4. Επίσης με θυμώνουν οι φήμες για μέιωση της σεξουαλικότητας και καταστροφής της σχέσης έξ αιτίας φτ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Έχετε 9 μήνες μπροστά σας για βρείτε τον κατάλληλο για εσάς γιατρό και να κάνετε την γέννα που θα σας τραυματίσει λιγότερο κυρίως ψυχολογικά. Αλλά και έτσι να μη γίνουν τα πράγματα η ζωή συνεχίζεται!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα!

 

 

γ ν είναι απολυτα ειλικρινης ηθελα ναι μεν ν γεννησω φυσιολογικα γ ν ζησω αυτην την εμπειρια κ ν αποφυγω την εγχειριση αλλα από την αλλα επιανα τον εαυτο μ ν επιθυμει ν πει ο γιατρος γ καισαρικη γτ φοβομουν, τελικα γεννησα φυσιολογικοτητα ευτυχως γτ μια ταλαπωρια παραπανω μ την καισαρικη την εχεις

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Θα εκανα καισαρικη μονο για ιατρικους λογους...θελω να γεννησω με φ.τ. αν ειναι δυνατο και το ευχομαι....αλλα προεχει η υγεια του παιδιου μας και η δικη μου... Ετσι οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα Παναγια μου ευχομαι να πανε ολα καλα για φ.τ.

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και εγώ θα ήθελα να εκφρασω την γνώμη μου όσον αφορά τον τοκετό

είμαι 28 εβδομάδων και οταν ερθει εκείνη η ώρα θα δούμε τι θα γίνει

πάντως το μωρακι μου ειναι κεφαλικό και από ότι φαίνεται θα παω φυσιολογικά ,ο γιατρός μου ειναι υπερ του φυσιολογικού τοκετού οπότε δύσκολα θα κανω καισαρική μόνο εαν υπάρχουν προυποθεσεις

νομίζω ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι ότι προβλέπει και η φύση και απο οτι λένε και ολες οι γυναικες και αποδεικνύεται φυσικα ολοι οι πονοι ξεχνιούνται μολις κρατησουμε ολες τα μωρακια μας αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κοριτσια καλησπερα! Γεννησα προσφατα με φυσιολογικο τοκετο και το υποστηριζω. Αναρρωνεις πιο γρηγορα, πιο ευκολα, δεν ειναι χειρουργειο και αυτη ειναι η φυση μας. Παρολα αυτα δεν κατακρινω κ δεν αποκλειω την καισαρικη. Δεν υπαρχει κανονας. Καθε γυναικα εχει διαφορετικες απαιτησεις και αναγκες. Δεν ξερεις πως θα σου βγει. Εγω μετα απο 20 ωρες τοκετο ειπα στο γιατρο μου δεν αντεχω αλλο ας κανουμε καισαρικη. Αν ηταν αλλος θα με ειχε ξεπεταξει και θα ειχα κανει καισαρικη. Δε θα ενιωθα λιγοτερο μανα. Η καθεμια ας κανει οπως νιωθει...

έτσι ακριβώς έγινε με εμένα... με γιατρό βάρδιας...

είχαμε όμως και αλλοίωση παλμών του μικρού.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι θα επιλεγατε?Ποσο λαθος κατεμε ειναι διατυπωμενη η ερωτηση.Και φυσικα η συνταξη μιας προτασης μερικες φορες σε προδιαθετει και στην αναλογη απαντηση.Λοιπον,φυσιολογικα και φυσικα (χωρις επισκλ.) ,μονο και εφοσον μας το επιτρεπει η υγεια και των δυο μας.Η πρωτη μου κορη εκανε να βγει 17 ωρες ,αφου δεν ειχε καμια διαθεση να βγει στον εξω κοσμο.και αφου ειχαμε συμπληρωσει την 40 βδομαδα ,ξεκινησαμε με προκληση.Η δευτερη κορη ειναι ακομα μεσα ,ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης ,εχει παρει θεση ,δεν εχουμε καποιο αλλο κολλημα,και ειμαστε στην 38 εβδομαδα.Παρολους τους πονους (και πιστεψτε ηταν ΠΟΝΟΙ)δεν σκεφτηκα ουτε για μια στιγμη να τα παρατησω,και φυσικα υποστηριζω ξανα τον φυσιολογικο τοκετο ,οχι μονο για μενα αλλα και για το ιδιο το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ψήφισα γιατί πραγματικά δεν έχω καμία προτίμηση. Είμαστε ακόμα 25 εβδομάδων και ούτε που το έχω συζητήσει καθόλου με τον γιατρό, αλλά πραγματικά είναι από τα πράγματα που δε με απασχολούν και δε νομίζω να με απασχολήσουν μέχρι το τέλος. Ποτέ δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο «θέλω»... Ό,τι κριθεί απαραίτητο να γίνει, αυτό θα γίνει! Θυμάμαι ακόμα τα (αιματοβαμμένα) μάτια της κολλητής μου μετά από τον πρώτο της τοκετό που κράτησε σχεδόν μια μέρα. Από την άλλη, θυμάμαι και την ξαδέρφη μου που είδε το μπέμπη της αφού πρώτα τον είδαμε όλοι εμείς οι συγγενείς, αφού έπρεπε να ξυπνήσει πρώτα από την επέμβαση... Και οι 2 μέθοδοι έχουν συν και πλην, οπότε ό,τι μας κάτσει. :)

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε κ εγώ ψήφισα. Διανύω τον 5ο μήνα της κύησης κ μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Οφείλω να ομολογήσω, πως ίσως είναι το μοναδικό πράγμα που δε με έχει απασχολήσει, για την ώρα τουλάχιστον. Με το γιατρό μου, στις συναντήσες μας δεν έχει τεθεί ακόμα αυτό το θέμα, αλλά λογικό το βρίσκω καθότι θεωρώ ότι είναι ακόμα νωρίς. Όταν έρθει η μεγάλη εκείνη ώρα, τώρα που το σκέφτομαι λιγάκι, αν μου δινόταν η δυνατότητα της επιλογής, ίσως να επέλεγα το Φ.Τ. λόγω του ότι έκανα εξωσωματική κ θα ήθελα σε όλη αυτή τη μεγάλη και σημαντική προσπάθεια να συμβάλει και λιγάκι η φύση...Και πάλι όμως, ξαναλέω δεν έχω θέμα...Στην τελική, ας γίνει ότι είναι καλύτερο για την υγεία μου κ την υγεία του παιδιού μου!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ψήφισαν

Φυσιολογικό τοκετό αν και δεν είμαι έγκυος για πιστεύω οτι είναι καλυτερο για το έμβρυο για βγει σιγά σιγά στον κοσμο παρα απότομα και είμαι καλυτερα για αυτό οτι θα λειτουργήσει έτσι σιγά σιγά όπως έχω διαβάσει και δευτερον θέλω να νιώσω τον πόνο της γέννας

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενδιαφέρον!

Άκουγα ΣΚΑΪ προ ολίγου, και μία από τις ειδήσεις αφορούσε το πόρισμα μιας έρευνας που διεξήγαγε το Πανεπιστήμιο J. Hopkins, σύμφωνα με την οποία τα παιδιά που γεννιούνται με Κ.Τ. έχουν 40% (?!) μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνουν υπέρβαρα ή παχύσαρκα σε σχέση με αυτά που γεννήθηκαν με Φ.Τ..

 

Το άρθρο στην ιστοσελίδα του σταθμού δεν μπαίνει σε πολλές λεπτομέρειες : http://www.skai.gr/news/health/article/330650/i-gennisi-me-kaisariki-auxanei-ton-kinduno-to-paidi-na-ginei-upervaro/

 

Στο pubmed θα βρείτε αυτό:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/behindtheheadlines/news/2016-09-07-c-section-babies-more-likely-to-grow-up-obese/

H έρευνα που δημοσιεύεται εδώ, είχε τη συμμετοχή ερευνητών από ιδρύματα όπως, the Harvard TH Chan School of Public Health, the Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School and The Dartmouth Institute for Health Policy and Clinical Practice.

Σύμφωνα με αυτή, η πιθανότητα είναι στο 64% (?!), σε περίπτωση 2 αδελφών, που το 1 γεννήθηκε με Φ.Τ. και το άλλο με Κ.Τ..

Είναι ασαφές αν τα παιδιά του δείγματος θήλασαν ή ήπιαν ξένο γάλα, θεωρούν όμως ότι υπάρχει συσχετισμός του τρόπου γέννησης με το μετέπειτα σωματικό βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Μύθος Τζατζικάκι! Μην ακούς κανέναν!! Εγώ γεννήθηκα με ΦΤ.... :mrgreen::mrgreen:

 

Και με τι σχετίζεται αυτό το αποτέλεσμα? Και που διεξάχθηκαν οι έρευνες? Επίσης, οι ΚΤ γιατί πραγματοποιήθηκαν? Γιατί αν πραγματοποιήθηκαν σε υπέρβαρες μητέρες επειδή πχ είχαν ανεβάσει επικίνδυνη πίεση ή πρωτεϊνη και το πήγαιναν για προεκλαμψία, μάλλον δεν μου κάνει εντύπωση που βγήκαν υπέρβαρα τα παιδιά τους... Κι αυτό με την λογική ότι ένας υπέρβαρος άνθρωπος πιθανότατα έχει κακή/ανθυγιεινή διατροφή άρα - λογικά - με τις ίδιες διατροφικές συνήθειες θα μεγαλώσει τα παιδιά του... Λέω εγώ τώρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιες έρευνες μου φαίνονται λίγο αφοριστικές. "Βρήκαμε αυτό αλλά δεν έχουμε καταλάβει που οφείλεται..." :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω επιφυλακτική.

Είναι αποδεδεδειγμένα τόσο σημαντικός ο ρόλος της διατροφής, που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο τρόπος γέννησης μπορεί να καθορίσει το βάρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλώνω επιφυλακτική.

Είναι αποδεδεδειγμένα τόσο σημαντικός ο ρόλος της διατροφής, που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο τρόπος γέννησης μπορεί να καθορίσει το βάρος.

 

Πες τα ρε φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε φιλενάδα!

Φαντάζομαι όμως ότι μια σειρά τόσο σημαντικών ιδρυμάτων δε θα δημοσίευε τα πορίσματα μιας έρευνας χωρίς να λάβει υπόψιν και τις παραμέτρους τις οποίες έθεσες. Προφανώς υπάρχει κάποιος συσχετισμός, το πώς προκύπτει ακριβώς θα πρέπει να διευκρινιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως ότι μια σειρά τόσο σημαντικών ιδρυμάτων δε θα δημοσίευε τα πορίσματα μιας έρευνας χωρίς να λάβει υπόψιν και τις παραμέτρους τις οποίες έθεσες. Προφανώς υπάρχει κάποιος συσχετισμός, το πώς προκύπτει ακριβώς θα πρέπει να διευκρινιστεί.

Μέχρι να διευκρινιστεί κράτα μικρό καλάθι, συμβαίνουν πολλά τη στιγμή της γέννησης αλλά δεν καθορίζουν απαραίτητα όλη τη ζωή του ανθρώπου (και σε ψυχολογικό και σε σωματικό επίπεδο).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να διευκρινιστεί κράτα μικρό καλάθι, συμβαίνουν πολλά τη στιγμή της γέννησης αλλά δεν καθορίζουν απαραίτητα όλη τη ζωή του ανθρώπου (και σε ψυχολογικό και σε σωματικό επίπεδο).

Μια υπόθεση των ερευνητών είναι ότι με το Φ.Τ. περνάνε στο μωρό μικροοργανισμοί που ενισχύουν όχι μόνο το ανοσοποιητικό αλλά και το μεταβολισμό. Απλώς θα πρέπει να συνεχιστεί η έρευνα για να τεκμηριωθεί, αν όμως ισχύει τότε ναι, μπορεί αυτό να καθορίσει τη "ζωή" του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είπα να μπω και εγώ στην παρεουλα σας πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με καισαρική στη δική μου κατάσταση μόνο αυτή η επιλογή υπάρχει!

Η αλήθεια είναι οτι εχω πολυ αγωνία όπως κάθε μέλλουσα μανούλα που είναι να γεννήσει το μόνο που θέλω είναι να είναι γερά τα μωρακια μου και όλου του κόσμου τα παιδιά γιατί όπως έχω εγώ αγωνία έτσι συμβαίνει κ στης υπόλοιπες μανούλες.Σιγά σιγά ξεκινάμε της αγορες για των ερχομό τους!!! δεν ξέρω κάποια είναι η σωστή επιλογή για το τι θα επιλέξω για τη μεταφορά από την κλινική στο σπίτι καλαθουνα ή πορτ μπε;

Ποιο είναι το πιο ασφαλές για τα σωματακια τους

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είπα να μπω και εγώ στην παρεουλα σας πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με καισαρική στη δική μου κατάσταση μόνο αυτή η επιλογή υπάρχει!

Η αλήθεια είναι οτι εχω πολυ αγωνία όπως κάθε μέλλουσα μανούλα που είναι να γεννήσει το μόνο που θέλω είναι να είναι γερά τα μωρακια μου και όλου του κόσμου τα παιδιά γιατί όπως έχω εγώ αγωνία έτσι συμβαίνει κ στης υπόλοιπες μανούλες.Σιγά σιγά ξεκινάμε της αγορες για των ερχομό τους!!! δεν ξέρω κάποια είναι η σωστή επιλογή για το τι θα επιλέξω για τη μεταφορά από την κλινική στο σπίτι καλαθουνα ή πορτ μπε;

Ποιο είναι το πιο ασφαλές για τα σωματακια τους

 

Καθισματάκια αυτοκινήτου ΚΑΙ ΜΟΝΟ! Για νεογέννητα κ μέχρι 9 μηνών (ή 12 μηνών; Δε θυμάμαι) υπάρχουν συγκεκριμένα που λέγονται "αυγά". Έτσι τα ζητάς, καθισματάκι-"αυγό" για νεογέννητο. ΜΟΝΟ με αυτά θα είναι ασφαλή τα μωρά σου στο αυτοκίνητο! Επίσης κοίτα στο http://www.carseat.se. Έχει ήδη αναλυθεί η ασφάλεια των παιδιών μας με τα ανάποδα παιδικά καθισματάκια εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037&highlight=%E1%ED%DC%F0%EF%E4%E1+%F0%E1%E9%E4%E9%EA%DC+%EA%E1%E8%DF%F3%EC%E1%F4%E1.

 

Με το καλό τα μωράκια σου!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καθισματάκια αυτοκινήτου ΚΑΙ ΜΟΝΟ! Για νεογέννητα κ μέχρι 9 μηνών (ή 12 μηνών; Δε θυμάμαι) υπάρχουν συγκεκριμένα που λέγονται "αυγά". Έτσι τα ζητάς, καθισματάκι-"αυγό" για νεογέννητο. ΜΟΝΟ με αυτά θα είναι ασφαλή τα μωρά σου στο αυτοκίνητο! Επίσης κοίτα στο http://www.carseat.se. Έχει ήδη αναλυθεί η ασφάλεια των παιδιών μας με τα ανάποδα παιδικά καθισματάκια εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037&highlight=%E1%ED%DC%F0%EF%E4%E1+%F0%E1%E9%E4%E9%EA%DC+%EA%E1%E8%DF%F3%EC%E1%F4%E1.

 

Με το καλό τα μωράκια σου!

Σε ευχαριστώ!!!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορει καποιος να με κατευθινει σε γιατρο που να κανει vbac ; στο ηρακλειο κρητης εχει καποια εμπιρια απο ενα καλο γυναικολογο, που στυριζει της φυσιολογικες γεννες, ακομα και μετα την πρωτη κσισαρικη;

Link to comment
Share on other sites

Μύθος Τζατζικάκι! Μην ακούς κανέναν!! Εγώ γεννήθηκα με ΦΤ.... :mrgreen::mrgreen:

 

Και με τι σχετίζεται αυτό το αποτέλεσμα? Και που διεξάχθηκαν οι έρευνες? Επίσης, οι ΚΤ γιατί πραγματοποιήθηκαν? Γιατί αν πραγματοποιήθηκαν σε υπέρβαρες μητέρες επειδή πχ είχαν ανεβάσει επικίνδυνη πίεση ή πρωτεϊνη και το πήγαιναν για προεκλαμψία, μάλλον δεν μου κάνει εντύπωση που βγήκαν υπέρβαρα τα παιδιά τους... Κι αυτό με την λογική ότι ένας υπέρβαρος άνθρωπος πιθανότατα έχει κακή/ανθυγιεινή διατροφή άρα - λογικά - με τις ίδιες διατροφικές συνήθειες θα μεγαλώσει τα παιδιά του... Λέω εγώ τώρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιες έρευνες μου φαίνονται λίγο αφοριστικές. "Βρήκαμε αυτό αλλά δεν έχουμε καταλάβει που οφείλεται..." :rolleyes:

 

Ακριβως. Καταρχας η παχυσαρκια οφειλεται σε ενα εκ λογους, πως απομονωσαν το θεμα...της γεννας???

Ευχομαι να σταματησουν πλεον ολες αυτες οι "ερευνες". Οσο για την ΚΤ, σωζει ζωες. Εσωσε και τη δικη μου και του παιδιου μου. Το οποιο παρεμπιπτοντως, ειναι στην κατω καμπυλη βαρους :D

 

Και πιο πανω κατι αναφερθηκε για το ανοσοποιητικο. Τριχες. Εχω γνωρισει ενα σωρο παιδια γεννημενα με ΚΤ, (εχουμε και πολλα εδω στην ελλαδα!) το ανοσοποιητικο τους μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μπορει καποιος να με κατευθινει σε γιατρο που να κανει vbac ; στο ηρακλειο κρητης εχει καποια εμπιρια απο ενα καλο γυναικολογο, που στυριζει της φυσιολογικες γεννες, ακομα και μετα την πρωτη κσισαρικη;

 

Καλησπέρα μια φίλη μου είπε για φυσιολογικό μετά από καισαρική τομή ότι είναι κάποιος από τα Χανιά, για Ηράκλειο δεν γνωρίζω Μετά από πόσο καιρό έμεινες πάλι έγκυος? Το σκεφτόμουν κι εγώ όμως τώρα φοβάμαι κιόλας μην ανοίξει ή τομή από την πρώτη γέννα γιατί με το που έκλεισα χρόνο ξανα έμεινα έγκυος.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...