Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!

Έχω 7 ημερες καθυστέρηση περιόδου , χωρις να είναι και ιδιαίτερα ασυνήθες για μένα!Η αλήθεια είναι οτι πάντοτε είχα 2 με 3 το πολύ μέρες...Το πρόβλημά μου είναι οτι , την 5 μέρα καθυστέρησης , θυμήθηκα τον ορμονικό έλεγχο που μου χε πει ο γιατρός μου να κάνω!!! Λίγο αργά βέβαια...και χωρίς να γνωρίζω σε ποιά φάση της περιόδου μου πρέπει να γίνει ο έλεγχος αυτός , πήγα στο μικροβιολογικό εργαστήριο!

Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Τ3 1,52

Τ4 7,35

TSH 4.423

FSH 2.62

LH 4.24

Οιστραδιόλη 113

PRL 35.5

PRG 17.70

Η προλακτίνη μου είναι σημειωμένη με κόκκινο , που σημαίνει οτι δεν είναι στα...καλύτερα της!!!!Με μια φίλη που συζήταγα σήμερα , μου είπε πως μπορεί να είμαι και έγκυος!Ο γιατρός μου λείπει μια εβδομάδα στο εξωτερικό και δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του!!!Μήπως λοιπον , γνωρίζετε τίποτε απο αυτές τις ορμόνες?????Γιατί εγώ σίγουρα.......οχι!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!!

Έχω 7 ημερες καθυστέρηση περιόδου , χωρις να είναι και ιδιαίτερα ασυνήθες για μένα!Η αλήθεια είναι οτι πάντοτε είχα 2 με 3 το πολύ μέρες...Το πρόβλημά μου είναι οτι , την 5 μέρα καθυστέρησης , θυμήθηκα τον ορμονικό έλεγχο που μου χε πει ο γιατρός μου να κάνω!!! Λίγο αργά βέβαια...και χωρίς να γνωρίζω σε ποιά φάση της περιόδου μου πρέπει να γίνει ο έλεγχος αυτός , πήγα στο μικροβιολογικό εργαστήριο!

Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Τ3 1,52

Τ4 7,35

TSH 4.423

FSH 2.62

LH 4.24

Οιστραδιόλη 113

PRL 35.5

PRG 17.70

Η προλακτίνη μου είναι σημειωμένη με κόκκινο , που σημαίνει οτι δεν είναι στα...καλύτερα της!!!!Με μια φίλη που συζήταγα σήμερα , μου είπε πως μπορεί να είμαι και έγκυος!Ο γιατρός μου λείπει μια εβδομάδα στο εξωτερικό και δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του!!!Μήπως λοιπον , γνωρίζετε τίποτε απο αυτές τις ορμόνες?????Γιατί εγώ σίγουρα.......οχι!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Καταρχην,σιγουρα ενας ενδοκρινολογος θα σου πει τι να κανεις και θα κρινει τις εξετασεις,η προλακτινη 35,5 δεν ειναι και τραγικη, παντως.

Ομως, θα σου πω το δικη μου εμπειρια.Περισυ που μετρησα για πρωτη φορα την προλακτινη μου ,ηταν γυρω στο 22 (δηλαδη οριακα ψηλη),ομως και η TSH μου ηταν γυρω στο 4,25(και αυτη οριακα ψηλη).

Μου ειπαν οτι η TSH "τραβαει"και την προλακτινη προς τα πανω(παντα δεν μιλαμε να εχεις προλακτινη πανω απο 60 ή 100,που τοτε ειναι αλλη ιστορια).

Εγω ξεκινησα χαπι για θυροειδη (παρ ολο που η TSH ειναι μεσα στα ορια,αλλα ψηλουτσικη),μικρη δοση των 50.

Αυτην την στιγμη ,μετα απο 6 μηνες ,η TSH εχει πεσει στο 0,96 και εχει "συμπαρασυρει"την προλακτινη ,που ειναι 11.

Στο λεω γιατι απ οτι βλεπω η TSH σου ,ειναι 4,42.Μηπως θα επερεπε να κοιταξεις και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,σιγουρα ενας ενδοκρινολογος θα σου πει τι να κανεις και θα κρινει τις εξετασεις,η προλακτινη 35,5 δεν ειναι και τραγικη, παντως.

Ομως, θα σου πω το δικη μου εμπειρια.Περισυ που μετρησα για πρωτη φορα την προλακτινη μου ,ηταν γυρω στο 22 (δηλαδη οριακα ψηλη),ομως και η TSH μου ηταν γυρω στο 4,25(και αυτη οριακα ψηλη).

Μου ειπαν οτι η TSH "τραβαει"και την προλακτινη προς τα πανω(παντα δεν μιλαμε να εχεις προλακτινη πανω απο 60 ή 100,που τοτε ειναι αλλη ιστορια).

Εγω ξεκινησα χαπι για θυροειδη (παρ ολο που η TSH ειναι μεσα στα ορια,αλλα ψηλουτσικη),μικρη δοση των 50.

Αυτην την στιγμη ,μετα απο 6 μηνες ,η TSH εχει πεσει στο 0,96 και εχει "συμπαρασυρει"την προλακτινη ,που ειναι 11.

Στο λεω γιατι απ οτι βλεπω η TSH σου ,ειναι 4,42.Μηπως θα επερεπε να κοιταξεις και αυτο?

Αχ...πονεμενη ιστορια......γιατι εδω στο νησι που ειμαι....ο ενδοκρινολογος ειναι πολυτελεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 30 ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΗ 4,3.

 

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ? ΕΧΩ ΥΠΟΘΗΡΟΕΙΔΙΣΜΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελιά συγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά αυτές τις ορμόνες δεν τις κάνουμε μόνο 3η-4η μέρα του κύκλου? Δηλαδή ενώ είμαστε ακόμα αδιάθετες? Εμένα μου είχαν πει να τις κάνω μόνο τότε γιατί αλλιώς βγάζουν λάθος αποτελέσματα. 'Η μήπως ήταν άλλες αυτές που θυμάμαι? Για ρώτα το αυτό, γιατί αν ισχύει κρίμα το αίμα και τα χρήματα που έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...