Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ 6Ο ΜΗΝΑ


Recommended Posts

καλησπερα σε όλους και ολες!

Είμαι στην 26η εβδομάδα και εδώ και 2-3 εβδομάδες νιώθω, κυρίως μετά το μεσημεριανό φαγητό, μια "ενόχληση", μάλλον πίεση θα έλεγα στο επάνω αριστερό μέρος της κοιλιάς κάτω απο το θώρακα. Καμμια φορά η πιεση είναι αρκετή, σε σημειο που πρέπει να κάτσω με μαξιλάρι στη μέση η να ξαπλώσω για να ανακουφιστώ. Έχει κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρία? Άλλοτε πονάω αριστερά στην κοιλιά, μπορεί να είναι και το έντερο????

Και κάτι ακομα...έχετε κι εσείς μια αίσθηση σαν πιάσιμο στους μυες γύρω απο την ευαίσθητη περιοχή και στο εσωτερικό των μηρών? Νιώθω "πιάσιμο σε σημείο που ξυπνάω όταν αλλάζω πλευρό!!!Ακόμα έχω ποναλάκια καμμια φορά χαμηλά στην κοιλιά και ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν η κοιλιά μου είναι πιο σκληρή για να δω αν έχω συσπάσεις. Όταν είμαι όρθια πολλή ώρα συνήθως τη νιώθω σκληρή ή αν ....φάω πολύ το ίδιο!

 

Συγνώμη για τις πολλές απορίες μαζεμένες αλλά ειναι το πρώτο μου όπως όλοι καταλάβατε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κ σε σενα.. εγω ειμαι στην 26 εβδομαδα κ την ιδια απορια εχω κ εγω....πολλες φορες το παθαινω κ ειναι σαν να εχω ενα βαρος κατω απο το στηθος ενα πλακωμα κ πρεπει να ξαπλωσω η να αλλαξω μερος...κ εγω πιστευω πως κατι με τα εντερα εχει σχεση αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρη... το ιδιο κ για το πιασιμο οταν κοιμασαι...το νιωθω κ εγω κ εννοειται οτι σε καθε αλλαγη πλευρου ξυπναω κ εγω.... το ξερω οτι δεν σε βοηθησα καθολου αλλα τουλαχιστον ξερεις οτι δεν εισαι η μονη που το νιωθει.....:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

:D:D

βοήθησες πολύ, ξέρω τουλάχιστον οτι δεν είμαι η μόνη!!!!

σ'ευχαριστώ όμως! Τι έχουμε να τραβήξουμε ακόμα μέχρι τη γέννα!!!Χαλάλι όμως. Αν μάθω τι είναι όλα αυτά θα σε ενημερώσω κι εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ενόχληση κάτω από το διάφραγμα οφείλεται στο ότι μεγαλώνει το μωρό και σπρωχνει το στομαχι προσ τα πάνω.Δεν νιώθεις το μωρό σου πιο ψηλά στην κοιλιά όσο περνάει ο καιρός?

Οσον αφορά τις συσπάσεις γιατί πρεπει να έχεισ συσπάσεις???????????

Κάποιεσ κοπέλες έχουν συσπάσεις νωρίς και τισ δίνει ο γιατροσ κάποια φάρμακα για να σταματήσουν..Γιατι ψαχνεσαι για τις συσπάσεις ? Αν είχεσ θα το καταλάβαινεσ και εσυ και ο γιατροσ σου, πιστεύω θα έβλεπεσ κάποια διαφορα.

Πονάκια χαμηλα σαν τραβήγματα έχω και εγω κατα διαστήματα, νομίζω δεν είναι κατι σοβαρό.Να ξεκουράζεσαι όταν νιωθεις πονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως τη νιώθω πιο ψηλά, και το γεγονός οτι το παρατηρώ μετά το φαγητό με κάνει κι εμενα να το συνδέω με το στομάχι ή το έντερο.

Όσον αφορά στις συσπάσεις, αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως έχω και δεν το καταλαβω για να το αντιμετωπίσω σωστά. Αν και όσες έχουν συσπάσεις διαβάζω οτι γράφουν πως αν έχεις τις καταλαβαίνεις. Και εγώ είχα μια ένα μήνα πριν περίπου οπου ένιωσα ένα αίσθημα βάρους χαμηλά στην κοιλια που κρατησε 5-10 λεπτά. έκτοτε, δεν το ξαναένιωσα...

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω αισθάνομαι κάπως...δεν θα το έλεγα πόνο, αλλά δυσφορία, εως και δύσπνοια πολλές φορές. Το παθαίνω μετά το φαί συνήθως και πιστεύω πως είναι που μεγαλώνονυ οι κοιλιές και πιέζονται ολα τα υπόλοιπα όργανα γιατί έχουν λιγότερο χώρο. Οταν είμαι καθιστή είναι χειρότερα, εκείνη την ώρα πρέπει να απλωθώ για να ανοίξει ο θώρακας και να πάρω ανάσα..ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ τα ζουζούνια μας..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ εχω μπει στον μήνα μου και αυτά που περιγράφεται τα είχα απο όταν μπήκα στον 5ο...εως τώρα.Αυτή η 'δυσφορία' γίνεται γιατί το μπεμπάκι μας έχει μεγαλώσει τόσο ώστε να καταλαβαίνει τους ήχους του σώματός μας και πάει προς τα εκεί που τους αισθάνεται....όπως μου εξήγησε ο γιατρός μου...έτσι αντιδρά με όλους τους ήχους και τις αλλαγές φωτός.

Με το καλό να πάρουμε αγκαλίτσα τα ζουζούνια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...