Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε παρει θηλαστρο?


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια. ειμαι 39w, και δεν εχω παρει ακομα θηλαστρο, σκεφτομουν να κοιταξω αυριο, ή να παρω μεσω internet. ελεγα για ηλεκτρικο.εσεις ποτε το πηρατε?τι μαρκα πηρατε και ποσο??

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω που πηρα δεν με βολεψε καθολου μα καθολου παντως, θεωρω πως πεταξα τα χρηματα μου. νομιζω ηταν chicco αλλα χειροκινητο..δεν ξερω τι να πω μπορει να φταιει και το οτι ηταν χειροκινητο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να πάρεις θήλαστρο, εκτός αν θα λείπεις απ' το σπίτι (π.χ. για δουλειά) και θέλεις να αντλεις.. Εξάλλου αν προκύψει κάποιο θέμα και πρέπει να βγάζεις με θήλαστρο για λίγες μέρες νομίζω είναι καλύτερα να νοικιάσεις θήλαστρο μιας και του εμπορίου δεν είναι και ότι καλύτερο...

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμιζα και εγώ ότι θα έπρεπε να έχω προμηθευτεί θήλαστρο μέχρι τη γέννα για παν ενδεχόμενο, αλλά μετά από συζητήσεις με άλλες μανούλες με έπεισαν ότι δεν είναι κάτι απαραίτητο και ότι μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω καν. Οπότε δεν έχω πάρει...ελπίζω να μην το χρειαστώ....είδομεν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι θηλαστρο παρα μονο αν χρειαστει το μωρακι σου μετα το μαιευτηριο να παει στο παιδων οπως εγινε μεμενα....τοτε επειδη το εβλεπα μονο δυο ωρες στο 24ωρο πηρα ηλεκτρικο θηλαστρο να αντλω για να μην μου κοπει... αλλα μολης γυρισαμε στο σπιτι παλι κανονικα αρχισα το θηλασμο...οποτε μην χαλας τζαμπα τα χρηματα αν χρειαστει ψαξε τωρα ποιο θελεις και αν χρειαστει μετα παει κ το αγοραζει ο αντρας σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντος κορίτσια το χρειάστηκα και με το παραπάνω στο πρώτο μου παιδί,είχα τόσο πολύ γάλα που έπρεπε απαραιτήτως να βγάζω έως ότου το παιδί πήγε 2 μηνών και έτρωγε αρκετά ώστε να μην το χρειάζομαι. Θήλασα 13 μήνες.

 

Τώρα να πω την αλήθεια δεν ξερω αν θα έχω τόσο γάλα, γιατί κάθε εγκυμοσύνη και λεχονιά είναι διαφορετική,αλλά θα νοικιάσω το ίδιο που είχα νοικιάσει και τότε για πα ενδεχόμενο....

 

το βασανιστήριο του πετρώματος του στήθους και της απίστευτης ταλαιπωρίας που πέρασα το πρώτο δεκαήμερο μετά την γεννα...δεν το ξαναπερνάω με τίποτε....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι σκέφτομαι πως καλό είναι να πάρω έτσι ώστε το βράδυ να διευκολύνομαι και να ταϊζω το μωρό με το μπιμπερό και να μην κάθομαι να το θηλάζω. Έτσι έκανε και η μία από τις κουμπάρες μου με αποτέλεσμα ο θηλασμός να μην την κουράσει καθόλου. Τί λέτε;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια δεν μπορω να καταλαβω πως σας κουραζει ο θηλασμος που το μονο που κανεις ειναι να κρατας το μωρακι σου, απο το να αντλεις το γαλα να αποστειρωνεις το μπιμπερο του μικρου και μετα να το ζεστενεις και να του το δινεις...ποτε δεν το καταλαβα,,, δεν ειναι πιο ευκολο να ξαπλωνεις και να το θηλαζεις..απο το να κανεις ολα τα παρακατω????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια δεν μπορω να καταλαβω πως σας κουραζει ο θηλασμος που το μονο που κανεις ειναι να κρατας το μωρακι σου, απο το να αντλεις το γαλα να αποστειρωνεις το μπιμπερο του μικρου και μετα να το ζεστενεις και να του το δινεις...ποτε δεν το καταλαβα,,, δεν ειναι πιο ευκολο να ξαπλωνεις και να το θηλαζεις..απο το να κανεις ολα τα παρακατω????

 

Χε χε πραγματι. Οταν θηλαζα οι ωρες αυτες ηταν οι πιο ξεκουραστες για μενα. Μπορουσα να καθομαι ξαπλωμενη και να μην κανω τιποτα με...δικαιολογια! :-D

Φτανει να εχεις βρει το ρυθμο σου βεβαια και ο θηλασμος να εχει μπει σε μια σειρα.

Παντως κ για μενα το θηλαστρο πηγε χαμενο. Το χα παρει για να κραταω μπουκαλια αν χρειαζοταν να λειψω καποιες ωρες αλλα κ παλι καμια 10αρια μερες το χρησιμοποιησα κ το παρατησα.Αλλα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο και παιζει ρολο και το στηθος, η ποσοτητα γαλατοε κλπ

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα χειροκινητο αλλα στο μονο που ου χρησιμευσε ηταν για να βγαινουν εξω οι θηλες και να τις πανει ευκολοτρα το μωρο. και αργοτερα οταν μου ειχε κανει πληγες εβγαζα το γαλα για περιπου μια βδομαδα που δε μπορουσα να θηλασω για να μην παθω καμια μαστιτιδα.

δυστυχως δεν καταφερα να θηλασω πανω απο 7 εβδομαδες. πιστευω τωρα στο δευτερο μωρο να μην κανουμε τα ιδια λαθη και αν εχω γαλα να θηλαζει αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. η χρηση (ακαταλληλου) θηλαστρου μπορει να μειωσει την παραγωγη

2. το να αντλω για να δινω το βραδυ ειναι πολυ πιο κουραστικο (αποστειρωση,πλυσιμο,ζεσταμα) απο το να τοποθετησεις απλα το μωρο σου..επισης δεν ενδεικνυεται για τον θηλασμο καθως για ορισμενες γυναικες ειναι απαραιτητος ο νυχτερινος θηλασμος καθως τον διατηρει..το να μενει ολο το βραδυ χωρις ερεθισμα το στηθος δεν ειναι και οτι καλυτερο

το εαν ενα μωρο θα ξυπνησει το βραδυ ειναι σχεδον σιγουρο..το στομαχι τους τον πρωτο καιρο ειναι παρα πολυ μικρο και οτι και να φανε δεν φτανει για να τα κρατησει χορτατα ολο το βραδυ..οποτε ξυπνανε γιατι ειναι θεμα επιβιωσης και πρεπει να φανε..το καθε μωρο με το δικο του ωραριο.το πιο ευκολο πραγμα ειναι να το βαλεις στο στηθος και ακομα καλυτερα να κοιμασαι μαζι του ωστε να μην χρειαζεται να πηγαινοερχεσαι ολο το βραδυ.

3. Ο ερεθισμος που κανει το μωρο στο στηθος δεν συγκρινεται και ουτε προκειται ΠΟΤΕ να συγκριθει με τον ερεθισμο που κανει το θηλαστρο..επιπλεον ο θηλασμος ειναι και ψυχολογικος (η μαμα βλεπει το μωρο και μεσω ορμονων παραγει γαλα) κατι που δεν βοηθαει με το θηλαστρο

4. εαν τυχον χρειαζεται να επιστρεψεις στην δουλεια, θα μπεις στην ενοτητα ''θηλασμος'' και θα σε βοηθησουν τα κοριτσια για το ποιο ειναι το καταλληλο θηλαστρο για την περιπτωση που το θες..κι αυτο παλι ειναι αναλογα του ποσο μηνων θα ειναι το παιδι σου μεχρι τοτε καθως και ποσες ωρες θα λειπεις απο το σπιτι.

5.υπαρχουν νοσοκομειακα θηλαστρα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα.

6.εαν εχεις πολυ γαλα υπαρχει τροπος να το αντιμετωπισεις χωρις θηλαστρο..κατι που γινοταν και εκατομμυρια χρονια πριν τα θηλαστρα..

7. αντι να ψαχνεις και να προβληματιζεσαι για το θηλαστρο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ενημερωθεις ΣΩΣΤΑ για τον θηλασμο οσο προλαβαινεις..γιατι δυστηχως η παραπληροφορηση ξεκιναει απο το μαιευτηριο με μαιες και γυναικολογους και συνεχιζει με τους παιδιατρους (ολοι ειναι υπερ του θηλασμου , αλλα κανεις δεν ειναι ενημερωμενος σωστα και δινουν οδηγιες αποθηλασμου)..απο το μαιευτηριο θα σου δωσουν το χαρτι με το γαλα που σου προτεινουν -ακομα κι αν θηλαζεις- ωστε σε περιπτωση που το μωρο δεν χορταινει, να εχεις κατι να το ταισεις..και η πρωτη χρηση ξενου γαλακτος ειναι και ενα βημα μακρια απο τον θηλασμο..σκεψου λοιπον και αποφασισε απο τωρα εαν πραγματικα θες να θηλασεις..εαν το θες,ενημερωσου..

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας έλεγα να μη πάρετε θήλαστρο ειδικά πριν να γεννήσετε!!! Μπορεί να είστε τυχερές κ να καταφέρετε να θηλάσετε απο την πρώτη στιγμή με μεγάλη ευκολία (που το εύχομαι σε ΟΛΕΣ τις μανούλες) Το κάθε ένα από αυτά είναι για άλλη δουλειά... Εγώ είχα πάρει ένα χειροκίνητο (είχα κάνει κ έρευνα αγοράς, τρομάρα μου) κ τελικά ήταν μεγάλο λάθος γιατί αν δεν είχα ήδη πάρει θα έπαιρνα μετά που γέννησα κάποιο κατάλληλο για έμενα κ δεν θα έχανα τον θηλασμό-την γαλουχία μου μετά από 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια αν θελετε να θηλασετε μην κανετε το λθος που καναμε εμεις, μη δωσετε καθολου ξενο γαλα στο μωρο, ακομα κι αν στην αρχη χρειαζεται να θηλαζετε καθε 2 ωρες. αν μαθει και με μπιμπερο μετα θα δυσκολευεται/βαριεται να ξαναθηλασει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια δεν μπορω να καταλαβω πως σας κουραζει ο θηλασμος που το μονο που κανεις ειναι να κρατας το μωρακι σου, απο το να αντλεις το γαλα να αποστειρωνεις το μπιμπερο του μικρου και μετα να το ζεστενεις και να του το δινεις...ποτε δεν το καταλαβα,,, δεν ειναι πιο ευκολο να ξαπλωνεις και να το θηλαζεις..απο το να κανεις ολα τα παρακατω????

 

ισως εννοει οτι θα ξερει την ποσοτητα και θα το πινει πιο γρηγορα το μωρακι. αλλα παλι.... εχω ακουσει πως στην αρχη ειδικα δε βοηθαει κατι τετοιο. ουτε το μωρο το οποιο μαθαινει στο μπιμπερο ουτε τη μαμα γιατι οσο θηλαζει τοσο μαθαινει το στηθος να δουλευει σωστα. τι να πω.. επισης τωρα τελευταια διαβασα πως ειναι και αναλογα το θηλαστρο. καιγω ειχα παρει της chicco το χειροκινητο και δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι και το καλητερο. ειδικα για αρχη..

εγω τοχα παρει στο 2ο παιδι μου το θηλαστρο. λοιπον ενα αλλο θεμα ειναι πως οπως ειπα στην αρχη θελει υπομονη και επιμονη με το θηλασμο κατι που δεν ειχα. αποτελεσμα εβγαζα και με το θηλαστρο για την ευκολια να το εχω οποτε θελω σε τριτα ατομα και να μη θηλαζω,εβγαζα ομως λιγο σχετικα (που λογικα αν θηλαζα θαχα πιο πολυ) οποτε πιστεψα οτι δεν εχω γαλα.. δε ξερω ειναι αναλογα. πολλα παιζουν. εγω απλα λεω ολες τις πλευρες που ειδα. τωρα με το καλο ελπιζω να εχω την υπομονη που ελεγα και να θηλαζω χωρις μπιμπερα και τετοια.

α! ισως βεβαια το να ταιζεις με μπιμπερο το βραδυ και να ειναι πραγματι ξεκουραστο να σημαινει οτι δε θα το ταιζεις εσυ αλλα ο μπαμπας..ενδιαφερον αυτο..χαχαχα :;

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

QUOTE=supermama;1991808]ισως εννοει οτι θα ξερει την ποσοτητα και θα το πινει πιο γρηγορα το μωρακι. αλλα παλι.... εχω ακουσει πως στην αρχη ειδικα δε βοηθαει κατι τετοιο. ουτε το μωρο το οποιο μαθαινει στο μπιμπερο ουτε τη μαμα γιατι οσο θηλαζει τοσο μαθαινει το στηθος να δουλευει σωστα. τι να πω.. επισης τωρα τελευταια διαβασα πως ειναι και αναλογα το θηλαστρο. καιγω ειχα παρει της chicco το χειροκινητο και δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι και το καλητερο. ειδικα για αρχη..

εγω τοχα παρει στο 2ο παιδι μου το θηλαστρο. λοιπον ενα αλλο θεμα ειναι πως οπως ειπα στην αρχη θελει υπομονη και επιμονη με το θηλασμο κατι που δεν ειχα. αποτελεσμα εβγαζα και με το θηλαστρο για την ευκολια να το εχω οποτε θελω σε τριτα ατομα και να μη θηλαζω,εβγαζα ομως λιγο σχετικα (που λογικα αν θηλαζα θαχα πιο πολυ) οποτε πιστεψα οτι δεν εχω γαλα.. δε ξερω ειναι αναλογα. πολλα παιζουν. εγω απλα λεω ολες τις πλευρες που ειδα. τωρα με το καλο ελπιζω να εχω την υπομονη που ελεγα και να θηλαζω χωρις μπιμπερα και τετοια.

α! ισως βεβαια το να ταιζεις με μπιμπερο το βραδυ και να ειναι πραγματι ξεκουραστο να σημαινει οτι δε θα το ταιζεις εσυ αλλα ο μπαμπας..ενδιαφερον αυτο..χαχαχα :;

 

καλη μου supermama, θα ηθελα -με ολη την καλη διαθεση που εχω- να σου διευκρινησω μερικα πραγματα..δεν ειμαι ο απολυτος γνωστης του θηλασμου (υπαρχουν μακραν εμπειροτερες μανουλες εδω μεσα) αλλα ενα χρονο τωρα ημουν αρκετα καλη μαθητρια και εχω διαβασει πολυ! θα ηθελα λοιπον -και παλι φιλικα, το τονιζω- να σου ''εξηγησω'' μερικα πραγματα καθως βλεπω οτι εχεις διαβασει και εχεις ακουσει / βιωσει διαφορα...

θεωρωντας οτι μιλαμε για τελειομηνο υγιεστατο μωρο (και οχι για μωρο που χρειαζεται να νοσηλευτει κλπ) ,τις πρωτες 40 μερες ας πουμε οτι ''απαγορευεται'' οποιαδηποτε επαφη με πιπιλα ή θηλη μπιμπερου καθως μπορει να προκληθει συγχηση θηλων. οποτε ναι,δεν βοηθαει ειδικα στην αρχη το να αντλεις και να ταιζεις.''ουτε το μωρο το οποιο μαθαινει στο μπιμπερο ουτε τη μαμα γιατι οσο θηλαζει τοσο μαθαινει το στηθος να δουλευει σωστα'' και αυτο ειναι ακριβως οπως το λες..το στηθος λειτουργει μακραν καλυτερα με το μωρο παρα με το θηλαστρο..ας μην προσθεσουμε το ποσο ψυχοφθορο ειναι για την μαμα η χρηση του (θα βγαλω?,δεν θα βγαλω?,γιατι εβγαλα λιγο?,κι αυτο φτανει?μηπως μου τελειωσε? κλπ).

οσον αφορα το θηλαστρο που αναφερεις αν θυμαμαι καλα ειναι απο τα χειροτερα που κυκλοφορουν (δεν το λεω με απολυτη σιγουρια).το σιγουρο ομως ειναι οτι τα καλυτερα θηλαστρα ειναι τα νοσοκομειακα και η επιλογη του θηλαστρου εξαρταται απο αρκετους παραγοντες,οποτε πρεπει να ειμαστε προσεκτικες στο τι θα επιλεξουμε..σημειωνω οτι υπαρχουν πολλες γυναικες που θηλασαν με επιτυχια και με το θηλαστρο δεν εβγαλαν ουτε σταγονα.. οποτε πρεπει να το ψαξουμε αρκετα κι οχι να παμε σε ενα απο τα κλασσικα καταστηματα και να αγορασουμε βασει της μαρκας που προτειμαμε..ειναι λιγο πιο συνθετη η αναζητηση και ευτυχως στο αντιστοιχο τοπικ του θηλασμου,οι κοπελες ειναι πολυ ενημερωμενες για να βοηθησουν!!!;)

τωρα οσον αφορα τα τριτα ατομα,βαζεις ενα σεντονακι ή πας σε αλλο δωματιο και ταιζεις..στην τελικη οποιος εχει προβλημα να μην κοιταει..το οτι δεν εβγαζες με το θηλαστρο γαλα δεν σημαινε απολυτως τιποτα για τον θηλασμο σου!να φανταστω οτι με τον τροπο που μιλας εισαι εγκυος ή σκοπευεις να κανεις και τριτο παιδακι? εαν ναι, με το καλο! ευκαιρια να ενημερωθεις περισσοτερο γιατι περα απο τον επιμονη και υπομονη που θελει ο θηλασμος,αλλα και τα παιδια γενικοτερα,χρειαζεται και γνωσεις για να μπορεσεις να τον ''χειριστεις'' καλυτερα..

οσο για τον μπαμπα???? δεν τον βαζεις να ταιζει το βραδυ, τον βαζεις να κανει τις δουλειες του σπιτιου,για να κοιμασαι!!! γενικοτερα, ασχολεισαι πρωτα με το μωρο σου (οσο μπορεις φυσικα) και τις δουλειες ας τις κανει καποιος αλλος!

-με ολη την καλη διαθεση και παλι - :-)

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μην αγοράσω καθώς ίσως να μη χρειαστώ, αλλά να δανειστώ, ωστε να το έχω εαν τελικά χρειαστεί. Είναι καλή ιδέα λέτε??

 

πως ή που πιστευεις οτι μπορει να σου χρειαστει?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπάρχει λόγος να αγχώνεσε.Ετσι κι αλλιώς τους πρώτους 2-3 μηνες (μεχρι να εδραιωθει γαλουχία) δεν υπάρχει λόγος, και δεν πρέπει,να χρησιμοποιησεις.

Μετα ανάλογα με τις ανάγκες σας.

Κι εγώ βιάστηκα και αγόρασα το Mendela Swing.Μια χαρά θήλαστρο για περιστασιακη άντληση, αλλά τελικά μου φάνηκε χρήσιμο μόνο για 2 γάμους που έπρεπε να πάω(στον ένα κουμπάρα) και δεν μπορούσα να πάρω το μωρό μαζί.

Επίσης ποτέ δεν μπορεσα να αντλήσω πάνω απο 40-50ml.Πολύ άχαρο και "βαβουριάρικο".Θαυμάζω το κουράγιο των μαμάδων που αντλούν αποκλειστικά για κάποιο λόγο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι εγκυος στο 3ο και θαθελα πολυ να θηλασω αυτη τη φορα περισσοτερο αποτι στα αλλα. Η αληθεια το θηλαστρο το πηρα καθαρα λογω μαρκας οπως λες. δεν ειχα ψαξει καποια πληροφορια. ουτε το σκεφτηκα να το ψαξω. και αυτα που ειπα τωρα τα διαβαζω γιατι οπως ειπα θελω να μαθω καποια πραγματα. οσο για το θηλασμο με ατομα ναι σιγουρα με ενα σεντονακι η κατι αλλο πανω μου ειναι οκ. αλλα ξερεις τοτε ημουν πιο μικρη και ζοριστηκα. δεν τοχα παρει και πολυ ζεστα το ολο θεμα. τεσπα μην αλλαζουμε θεμα. τωρα θα προσπαθησω τουλαχιστον μεχρι 2 μηνες να μη χρησιμοποιησω καθολου θηλαστρο να μπω καιγω και το μωρο σε ενα προγραμμα. μετα δεν ξερω..

 

παντως η αποψη μου στο αρχικο θεμα ειναι οτι σιγουρα δε χρειαζετε απο την αρχη ενα θηλαστρο. πολυ αργοτερα αν πχ θα δουλευει η μαμα. (εκτος βεβαια στην περιπτωση που λεει μια κοπελα παραπανω που επρεπε να βγαζει γαλατακι γιατι πονουσε)

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια παρηγγειλα της medela το ηλεκτρικο. αυριο γενναω και σε ενα μηνα θα παω στη δουλεια, γιαυτο και το χρειαζομαι. νωριτερα θα κοιταξω να μην το χρησιμοποιησω, εκτος αν πρεπει να λειψω καποια στιγμη.

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites

με το καλο Ιωαννα μου!!!!!! να εχεις ενα γερο μωρακι που να πινει πολυ γαλατακι απο τη μανουλα! ολα τα αλλα θα γινουν! φιλια!

 

ευχαριστω παρα πολυ supermama!!!ωχ αρχιζω κι αγχωνομαι αρκετα...:shock:

δεν μπορω να πιστεψω πως σημερα εχω κοιλια, κι αυριο θα εχω το παιδι μου στην αγκαλια μου!!

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ supermama!!!ωχ αρχιζω κι αγχωνομαι αρκετα...:shock:

δεν μπορω να πιστεψω πως σημερα εχω κοιλια, κι αυριο θα εχω το παιδι μου στην αγκαλια μου!!

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Πιστεψε το!Πιστεψε το!:D:D:D:D

Τωρα αρχίζουν τα ωραία!!!!!!!

Με το καλό το μωρακι σου!:-D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...