Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποκλιση ΠΗΤ στον υπερηχο!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!

 

Βασει της τελευταιας περιοδου ο γιατρος αρχικα μου ειχε δωσει ΠΗΤ για 29/04..στους τελευταιους υπερηχους μου λεγε οτι εχουμε μια αποκλιση 7-10 ημερων....στον τελευταιο υπερηχο μου ειπε αν δεν γεννησω μεχρι την παρασκευη να μπουμε με προκληση στις 16/04 γιατι θα ημαστε μια χαρα!

 

με προβληματιζει αυτο γιατι δεν ξερω ουσιαστικα σε ποια βδομαδα κυησης βρισκομαι!!!!!

 

καμια γνωμη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιατρός σου μάλλον θέλει να λείπει το Πάσχα οπότε θα σε βάλει να γεννήσεις την Κυριακή και μέχρι την Τεταρτη θα σε έχει στείλει σπιτάκι σου να πάει και αυτός να χαλαρώσει...Λυπάμαι αλλά οι καλοί μας οι γιατροί το συνιθίζουν αυτό....

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η εβδομαδα κυησης παει με βαση την περιοδο (29/4 δλδ η ΠΗΤ). Ο υπερηχος μετραει τις διαστασεις κεφαλιου, κοιλιας και το κοκκαλο του ποδιου απο το γονατο μεχρι τον αστραγαλο (δε θυμαμαι πως λεγεται αυτο το κοκκαλο). Με βασει αυτες τις διαστασεις βγαζει ενα μεσο ορο γενικων "διαστασεων" του παιδιου. Απο αυτο αντιστοιχιζεται -ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ- η ηλικια του εμβρυου. Δλδ, ενα εμβρυο χ διαστασεων ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειναι στην ψ εβδομαδα κυησης. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι η πραγματικη εβδομαδα. (λιγο μπερδεμενα τα λεω...)

 

Ενα παραδειγμα! Το παιδι μου γεννηθηκε 4800 με ΠΗΤ 20/4. Επειδη ηταν μεγαλο παιδι, ο υπερηχος μου εδινε ΠΗΤ 28/3. Σχεδον ενα μηνα νωριτερα!

 

Ξαναλεω, οτι η 28η/3 δεν ηταν η πραγματικη ΠΗΤ. Απλα, αν κατα μεσο ορο ενα παιδι στην ΠΗΤ γεννιεται 3200, ο υπερηχος σου λεει -κατα προβλεψη- ποτε θα ειναι 3200 το εμβρυο.

 

Αυτο που λεει ο γιατρος σου, πρωτη φορα το ακουω. Να πηγαινει με βαση τον υπερηχο. :shock: (ο οποιος υπερηχος επειδη γινεται με χειροκινητες μετρησεις, ουτως ή αλλως δεν ειναι ακριβης). Και ακριβως επειδη ειστε μια χαρα, δε βλεπω το λογο να σε βαλει για προκληση. Εκτος αν συντρεχει αλλος λογος....Πασχα ποτε εχουμε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κι εγω,ο γιατρος σου θελει να ειναι ελευθερος για το πασχα...αν ειναι ολα καλα κοριτσακι,να επικοινωνησεις μαζι του μονο οταν σε πιασουν οι πονοι ή σου σπασουν τα νερα!!!!!

σου το λεω καμενη απο χερι....ετσι ακριβως την πατησα και εφαγα μια ωραιοτατη καισαρικη χωρις λογο.

με το καλο το μωρακι σου να ερθει στον κοσμο-οταν επιλεξει το ιδιο!!!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

 

Βασει της τελευταιας περιοδου ο γιατρος αρχικα μου ειχε δωσει ΠΗΤ για 29/04..στους τελευταιους υπερηχους μου λεγε οτι εχουμε μια αποκλιση 7-10 ημερων....στον τελευταιο υπερηχο μου ειπε αν δεν γεννησω μεχρι την παρασκευη να μπουμε με προκληση στις 16/04 γιατι θα ημαστε μια χαρα!

 

με προβληματιζει αυτο γιατι δεν ξερω ουσιαστικα σε ποια βδομαδα κυησης βρισκομαι!!!!!

 

καμια γνωμη???

 

Να σε βάλει να γεννήσεις 15 μέρες νωρίτερα;;;; Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Δεν το έχω ξανακούσει...Συμφωνώ με τα κορίτσια πιο πάνω που λένε ότι ο υπέρηχος δεν παρέχει ασφαλείς πληροφορίες αλλά παρουσιάζει συχνά σημαντικές αποκκλίσεις. Επίσης να λάβεις υπόψιν σου ότι η ΠΗΤ υπολογίζεται με βάση την τελευταια σου περίοδο, οπότε οι εβδομάδα κύησης που βρίσκεσαι δεν ανταποκρίνεται και στην εβδομάδα ανάπτυξης του εμβρύου. Πάντα η εβδομάδα ανάπτυξης του εμβρύου είναι μικρότερη από την εβδομάδα εγκυμοσύνης. Άρα πώς θα είστε εντάξει;;Δεν ξέρω τι να πω...Δεν θέλω να σε αγχώσω...Ξαναμίλα με το γιατρό σου και να δούμε και τι άλλο θα πούν τα κορίτσια εδώ....είναι πιο έμπειρα...Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τα κοριτσια

εγω ειχα πητ 25/12 και απο την αρχη ο υπερηχος εβγαζε μια εβδομαδα μεγαλυτερο το παιδι δηλ πητ 18/12

τελικα γεννησα 25/12 οταν ηρθε η ωρα του απο μονη της

γιατι δε λες οτι δε θες να κανεις προκληση; και να περιμενεις κανονικα οποτε ερθει;

 

φαντασου οτι κανονικα στην πητ προσθετουμε και αλλες 10 μερες!

εγω παντως τον ετρεχα χριστουγεννιατικα το γιατρο και ευτυχως δεν ειχε κανενα προβλημα

στο κατω κατω γυναικολογοι ειναι και αυτα ειναι μεσα στο επαγγελμα

γι' αυτο παιρνουν και ενα σωρο λεφτα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Η εβδομαδα κυησης παει με βαση την περιοδο (29/4 δλδ η ΠΗΤ). Ο υπερηχος μετραει τις διαστασεις κεφαλιου, κοιλιας και το κοκκαλο του ποδιου απο το γονατο μεχρι τον αστραγαλο (δε θυμαμαι πως λεγεται αυτο το κοκκαλο). Με βασει αυτες τις διαστασεις βγαζει ενα μεσο ορο γενικων "διαστασεων" του παιδιου. Απο αυτο αντιστοιχιζεται -ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ- η ηλικια του εμβρυου. Δλδ, ενα εμβρυο χ διαστασεων ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειναι στην ψ εβδομαδα κυησης. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι η πραγματικη εβδομαδα. (λιγο μπερδεμενα τα λεω...)

 

Ενα παραδειγμα! Το παιδι μου γεννηθηκε 4800 με ΠΗΤ 20/4. Επειδη ηταν μεγαλο παιδι, ο υπερηχος μου εδινε ΠΗΤ 28/3. Σχεδον ενα μηνα νωριτερα!

 

Ξαναλεω, οτι η 28η/3 δεν ηταν η πραγματικη ΠΗΤ. Απλα, αν κατα μεσο ορο ενα παιδι στην ΠΗΤ γεννιεται 3200, ο υπερηχος σου λεει -κατα προβλεψη- ποτε θα ειναι 3200 το εμβρυο.

 

Αυτο που λεει ο γιατρος σου, πρωτη φορα το ακουω. Να πηγαινει με βαση τον υπερηχο. :shock: (ο οποιος υπερηχος επειδη γινεται με χειροκινητες μετρησεις, ουτως ή αλλως δεν ειναι ακριβης). Και ακριβως επειδη ειστε μια χαρα, δε βλεπω το λογο να σε βαλει για προκληση. Εκτος αν συντρεχει αλλος λογος....Πασχα ποτε εχουμε?

 

Sorry, αλλά αυτά είναι λάθος! Στην μαιευτική υπάρχουν 2 ΠΗΤ. H ΠΗΤ που υπολογίζεται από την τελευταία περίοδο (ΤΕΡ) και η ΠΗΤ που υπολογίζεται από τις υπερηχογραφικές μετρήσεις (και όσο πιο νωρίς ο υπέρηχος τόσο μεγαλύτερης ακρίβειας η ηλικία κύησης και η ΠΗΤ- επομένως μεγαλύτερης ακρίβειας είναι η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου, συνήθως της αυχενικής διαφάνειας ή ΠΗΤ από CRL όπως λέγεται). Μεχρι πρόσφατα οι μαιευτήρες χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από ΤΕΡ εκτός και αν η ΠΗΤ από CRL διέφερε πάνω από 1 εβδομάδα οπότε χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από CRL. Πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι η ΠΗΤ από CRL είναι μεγαλύτερης ακρίβειας και οι διεθνείς συστάσεις είναι να αγνοείται η ΠΗΤ από ΤΕΡ και να χρησ/ποιείται αποκλειστικά η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου.

Επομένως κοίταξε την απάντηση από το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, διάβασε πάνω-πάνω τι γράφει για ''ΠΗΤ από CRL'' και θα ξέρεις αν έχει δίκιο ο γιατρός σου ή πάει να αποφύγει το Πάσχα.

Προσοχή η ΠΗΤ όμως δεν είναι παρά μια ενδεικτική ημερομηνία. Το 80% των κυήσεων γεννάει από μόνο του είτε νωρίτερα είτε αργότερα (άσχετα αν στη χώρα μας δεν αφήνουν οι μαιευτήρες να πάει αργότερα!)

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά αυτά είναι λάθος! Στην μαιευτική υπάρχουν 2 ΠΗΤ. H ΠΗΤ που υπολογίζεται από την τελευταία περίοδο (ΤΕΡ) και η ΠΗΤ που υπολογίζεται από τις υπερηχογραφικές μετρήσεις (και όσο πιο νωρίς ο υπέρηχος τόσο μεγαλύτερης ακρίβειας η ηλικία κύησης και η ΠΗΤ- επομένως μεγαλύτερης ακρίβειας είναι η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου, συνήθως της αυχενικής διαφάνειας ή ΠΗΤ από CRL όπως λέγεται). Μεχρι πρόσφατα οι μαιευτήρες χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από ΤΕΡ εκτός και αν η ΠΗΤ από CRL διέφερε πάνω από 1 εβδομάδα οπότε χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από CRL. Πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι η ΠΗΤ από CRL είναι μεγαλύτερης ακρίβειας και οι διεθνείς συστάσεις είναι να αγνοείται η ΠΗΤ από ΤΕΡ και να χρησ/ποιείται αποκλειστικά η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου.

Επομένως κοίταξε την απάντηση από το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, διάβασε πάνω-πάνω τι γράφει για ''ΠΗΤ από CRL'' και θα ξέρεις αν έχει δίκιο ο γιατρός σου ή πάει να αποφύγει το Πάσχα.

Προσοχή η ΠΗΤ όμως δεν είναι παρά μια ενδεικτική ημερομηνία. Το 80% των κυήσεων γεννάει από μόνο του είτε νωρίτερα είτε αργότερα (άσχετα αν στη χώρα μας δεν αφήνουν οι μαιευτήρες να πάει αργότερα!)

 

Τι ακριβως ειναι λαθος?

 

Μπορεις να μας παραθεσεις τις ερευνες στις οποιες αναφερεσαι? Δεν ειμαι γιατρος, οποτε καλο θα ειναι να ενημερωθουμε σχετικα με το θεμα που λες ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

 

Βασει της τελευταιας περιοδου ο γιατρος αρχικα μου ειχε δωσει ΠΗΤ για 29/04..στους τελευταιους υπερηχους μου λεγε οτι εχουμε μια αποκλιση 7-10 ημερων....στον τελευταιο υπερηχο μου ειπε αν δεν γεννησω μεχρι την παρασκευη να μπουμε με προκληση στις 16/04 γιατι θα ημαστε μια χαρα!

 

με προβληματιζει αυτο γιατι δεν ξερω ουσιαστικα σε ποια βδομαδα κυησης βρισκομαι!!!!!

 

καμια γνωμη???

 

κατα πασα πιθανοτητα ο γιατρος σου θελει να ξεμπερδευει πριν το πασχα, αλλιως θα σου το ελεγ απο τον πρωτο κιολας υπερηχο. μην κανεις το λαθος να μπεις με τεχνητους πονους πριν ερθει η ωρα να γεννησεις, και για σενα αλλα και για το μωρο ειναι καλυτερα να συμπληρωθουν οι 40 εβδομαδες.

εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη συνεβη το αντιθετο, η πητ ειχε αποκλιση απο τον υπερηχο γιατι συνελαβα οταν υποτειθεται θα μου ερχοταν περιοδος, (εν εχω σταθερο κυκλο) και γεννησα φυσιολογικα μετα την αναμενομενη ημ/νια. τωρα ειμαι στις 24 εβδομαδες αλλα το μωρακι μου συμφωνα με τους υπερηχους ειναι μια εβδομαδα παραπανω, δηλαδη εμεινα εγκυος αμεσως μετα την περιοδο μου, κι ο γιατρος μας ειπε να ειμαστε σε ετοιμοτητα τουλαχιστον μια βδομαδα πριν την πητ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ακριβως ειναι λαθος?

 

Μπορεις να μας παραθεσεις τις ερευνες στις οποιες αναφερεσαι? Δεν ειμαι γιατρος, οποτε καλο θα ειναι να ενημερωθουμε σχετικα με το θεμα που λες ....

δεν ειναι θεμα καποιας ερευνας. απλα καποιες γυναικες εχουν σταθερο κυκλο 28 ημερων. σ αυτες υπαρχουν πολυ περισσοτερες πιθαοτητες να εσει μεσα η πητ βασει τελευταιας περιοδου, καποιες αλλες οπως εγω δεν εχουμε σταθερο κυκλο, εμενα τη μια μου ερχεται περιοδος στις 40 μερες, την αλλη στις 22, οποτε πιο ασφαλης μεθοδος ειναι ο υπολογισμος βασει τους πρωτους υπερηχους, μετα επειδη τα εμβρυα εχουν διαφορετικη αναπτυξη δεν μπορεις να υπολογισεις ημ/νια τοκετου. οποτε για να ισχυει αυτο που σου ειπε ο γιατρος σημενει οτι εμεινες εγκυος την 1η μερα τυ κυκλου,δηλαδη ενω ειχες περιοδο. μπορει α συμβει κι αυτο αλλα σε εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις (να εχεις δηλαδη δυο φορες ωορηξια μεσα σ ενα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

χμ..μολις διαβασα τις απαντησεις σας και ομολογω οτι εχω προβληματιστει εντελως καθως ειναι ο τριτος γιατρος που εχω κατα σειρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης κ δεν εχω περιθωρια να αλλαξω παλι μιας και απο τη σελιδα εδω μεσα ακουσα για τον συγκεκριμενο απλα τα καλυτερα! ενας αλλος λογος που συχνα επικαλειται ο γιατρος ειναι οτι το εμβρυο καλα θα ηταν να μην μεγαλωσει κι αλλο ωστε να μπορεσω να το γεννησω γιατι αν υπερβει καποιες διαστασεις και βαρος θα παμε για καισαρικη επειδη ειμαι πρωτοτοκος! αυριο εχω ραντεβου μαζι του..

Link to comment
Share on other sites

χμ..μολις διαβασα τις απαντησεις σας και ομολογω οτι εχω προβληματιστει εντελως καθως ειναι ο τριτος γιατρος που εχω κατα σειρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης κ δεν εχω περιθωρια να αλλαξω παλι μιας και απο τη σελιδα εδω μεσα ακουσα για τον συγκεκριμενο απλα τα καλυτερα! ενας αλλος λογος που συχνα επικαλειται ο γιατρος ειναι οτι το εμβρυο καλα θα ηταν να μην μεγαλωσει κι αλλο ωστε να μπορεσω να το γεννησω γιατι αν υπερβει καποιες διαστασεις και βαρος θα παμε για καισαρικη επειδη ειμαι πρωτοτοκος! αυριο εχω ραντεβου μαζι του..

σ αυτο εχει ενα δικιο, αν το μωρο ειαι πανω απο 4 κιλα ή εχει αρκετα μεγαλο κεφαλι θα σε δυσκολεψει πολυ ο φυσιολογικος τοκετος, και θα χρειαστει να σου κανουν μεγαλες τομες κατω. κι αν δε βγαινει θα φας και επειγουσα καισαρικη (που αναρρωνεις πιο δυσκολα απο την προγραμματισμενη).

και παλι ομως μην εισαι απολυτα σιγουρη οτι με τους τεχνητους πονους θα πανε ολα καλα, τωρα σε τι βαρος το υπολογιζουν το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τα κοριτσια επειση δηλθελει να περασει το πασχα αυτος χαλαρα πρεπει εσυ να γεννησεις πιο μπροστα και μαλιστα με προκλιση?πρωτη φορα το ακουω αυτο να τον πεις οτι γιατρε εγω δεν θελω να γεννησω αν δεν εξαντλησω ολες τις μερες μου εγω αυτης της αποψης ειμαι να μην επεμβαινουμε στη φυση.

Link to comment
Share on other sites

σ αυτο εχει ενα δικιο, αν το μωρο ειαι πανω απο 4 κιλα ή εχει αρκετα μεγαλο κεφαλι θα σε δυσκολεψει πολυ ο φυσιολογικος τοκετος, και θα χρειαστει να σου κανουν μεγαλες τομες κατω. κι αν δε βγαινει θα φας και επειγουσα καισαρικη (που αναρρωνεις πιο δυσκολα απο την προγραμματισμενη).

και παλι ομως μην εισαι απολυτα σιγουρη οτι με τους τεχνητους πονους θα πανε ολα καλα, τωρα σε τι βαρος το υπολογιζουν το μωρο?

 

ειναι στα 3.300 βασει υπερηχου τωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ενα παραδειγμα! Το παιδι μου γεννηθηκε 4800 με ΠΗΤ 20/4. Επειδη ηταν μεγαλο παιδι, ο υπερηχος μου εδινε ΠΗΤ 28/3. Σχεδον ενα μηνα νωριτερα!

 

4800? Zωή να ' χει, φτου του μη το ματιάσω! Δεν έχω ξανακούσει τόσο μεγάλο παιδί. Μπράβο και σε σένα που άντεξες να το κουβαλάς και σ΄αυτό που είμαι σίγουρη πως ήταν κουκλί!!!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά αυτά είναι λάθος! Στην μαιευτική υπάρχουν 2 ΠΗΤ. H ΠΗΤ που υπολογίζεται από την τελευταία περίοδο (ΤΕΡ) και η ΠΗΤ που υπολογίζεται από τις υπερηχογραφικές μετρήσεις (και όσο πιο νωρίς ο υπέρηχος τόσο μεγαλύτερης ακρίβειας η ηλικία κύησης και η ΠΗΤ- επομένως μεγαλύτερης ακρίβειας είναι η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου, συνήθως της αυχενικής διαφάνειας ή ΠΗΤ από CRL όπως λέγεται). Μεχρι πρόσφατα οι μαιευτήρες χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από ΤΕΡ εκτός και αν η ΠΗΤ από CRL διέφερε πάνω από 1 εβδομάδα οπότε χρησ/ποιούσαν την ΠΗΤ από CRL. Πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι η ΠΗΤ από CRL είναι μεγαλύτερης ακρίβειας και οι διεθνείς συστάσεις είναι να αγνοείται η ΠΗΤ από ΤΕΡ και να χρησ/ποιείται αποκλειστικά η ΠΗΤ από το υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου.

Επομένως κοίταξε την απάντηση από το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, διάβασε πάνω-πάνω τι γράφει για ''ΠΗΤ από CRL'' και θα ξέρεις αν έχει δίκιο ο γιατρός σου ή πάει να αποφύγει το Πάσχα.

Προσοχή η ΠΗΤ όμως δεν είναι παρά μια ενδεικτική ημερομηνία. Το 80% των κυήσεων γεννάει από μόνο του είτε νωρίτερα είτε αργότερα (άσχετα αν στη χώρα μας δεν αφήνουν οι μαιευτήρες να πάει αργότερα!)

 

Active Member Το λάθος σου είναι ότι η αντιστοίχηση με την ΤΕΡ είναι περισσότερο ανακριβής παρά η αντιστοίχηση με τους υπερήχους! 'Εχει βρεθεί ότι ακόμα και σε γυναίκες με σταθερό κύκλο 28 ημερών και σίγουρες για την ΤΕΡ τους, οι αποκλίσεις στην ωορηξία και άρα στην πραγματική ηλικία σύλληψης και άρα και στην ηλικία κύησης και ΠΗΤ μπορεί να είναι αρκετά μεγάλες. Αντίθετα η μέτρηση του μήκους του εμβρύου στο 1ο τρίμηνο δίνει απόκλιση 3- 7 ημέρες περίπου και η μέτρηση κεφαλιού (BPD) στο 2ο τρίμηνο δίνει απόκλιση 7-10 ημερών.

Για περισσότερες πληροφορίες σε παραπέμπω σε οποιοδήποτε βιβλίο μαιευτικής.

Το γεγονός ότι η υπερηχογραφική εκτίμηση είναι περισσότερο ακριβής από την εκτίμηση με την ΤΕΡ είναι γνωστή από το 1999 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1469-0705.1999.14010023.x/abstract;jsessionid=B613BE977B4C7D64FC65A56E69C9A992.d01t03)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τα κοριτσια επειση δηλθελει να περασει το πασχα αυτος χαλαρα πρεπει εσυ να γεννησεις πιο μπροστα και μαλιστα με προκλιση?πρωτη φορα το ακουω αυτο να τον πεις οτι γιατρε εγω δεν θελω να γεννησω αν δεν εξαντλησω ολες τις μερες μου εγω αυτης της αποψης ειμαι να μην επεμβαινουμε στη φυση.

το εκανε και μια φιλη μου αυτο το λαθος, επειδη ηταν να γενησει κοντα στο 15αυγουστο φοβοταν μηπως ελειπε ο γιατρος που την παρακολουθουσε (πηγαινε σε δημοσιο νοσοκομειο) και του ζητησε μονη της να κανουν προκληση τοκετου νωριτερα. ε αφου εφαγε δυο μερες πονους στο τελος της εκαναν καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

ειναι στα 3.300 βασει υπερηχου τωρα..

μισο κιλο θα το παρει σιγουρα. εμενα η κορη μου δυο βδομαδες πριν τον τοκετο την υπολογιζε ο υπερηχος 2.050 και γενηθηκε 3 κιλα. δεν ξερω αν ηταν λαθος του υερηχου ή αν οντως πηρε τοσο βαρος.

οποια αποφαση κι αν παρεις σου ευχομαι να εχεις να υγιες μωρακι και να ταλαιπωρηθεις οσο το δυνατον λιγοτερο στον τοκετο!

Link to comment
Share on other sites

μισο κιλο θα το παρει σιγουρα. εμενα η κορη μου δυο βδομαδες πριν τον τοκετο την υπολογιζε ο υπερηχος 2.050 και γενηθηκε 3 κιλα. δεν ξερω αν ηταν λαθος του υερηχου ή αν οντως πηρε τοσο βαρος.

οποια αποφαση κι αν παρεις σου ευχομαι να εχεις να υγιες μωρακι και να ταλαιπωρηθεις οσο το δυνατον λιγοτερο στον τοκετο!

 

Eυχαριστω παρα πολυ!!! σημερα πηγα στο γιατρο και ο γιοκας μου ειναι ηδη 3.500 που σημαινει οτι θα ειναι σιγουρα 3 κιλα..και ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να ειναι και 4...οποτε αν παρατεινω την κυηση θα εχω αυξημενες πιθανοτητες μιας καισαρικης δεδομενου οτι ειμαι σχετικα μικροσωμη..συμφωνησα να μπω το Σαββατο τελικα με προκληση..του εκανα ολες τις σχετικες ερωτησεις και μου ειπε οτι ολα ειναι ενδεχομενα ακομα και σε ενα τοκετο που ξεκινα απο μονος του..γενικα τον ειδα αισιοδοξο..εκανα καρδιοτοκογραφο και κολπικη εξεταση και φανηκε οτι εχω ελαφρες συσπασεις και μαλακο τραχηλο, δεδομενα ενθαρρυντικα για μια πιθανως θετικη εκβαση της προκλησης..Το σημαντικο ειναι οτι μου ειπε οτι θα περιμενει εως 24 ωρες και δεν θα προχωρησει σε καισαρικη αμεσως..ειδομεν..

Link to comment
Share on other sites

ο υπερηχος παντως δε δειχνει το πραγματικο βαρος και εμενα μου τον εβγαζε 3600 και βγηκε 3130 και η αδερφη μου που εχει κοριτσακι την εβγαζε 3400 και γεννηθηκε 3090

πιστευω και εγω οτι πασχα θελει να κανει ο γιατρος σου γιατι σε βαζει με προκληση πριν τη μεγαλη βδομαδα χωρις αιτια.ξερω μωρα που γεννηθηκαν 4 κιλα με φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα πολυ γρηγορα.

παρε και 2η γνωμη γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να γεννηθει με προκληση ενα μωρο και μαλιστα 15 μερες πριν την ωρα του.αλλο αν εχει περασει η ΠΗΤ τοτε οκ.

εχεις ακουσει για τον βρεφικο τρομο?η προκληση ειναι βιαιος τροπος για το μωρο

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος σου ειναι φως φαναρι οτι θελει να παει σπιτι του να κανει πασχα..και οχι να τρεχει στα μαιευτηρια...φυσικα και ΔΕΝ θα τον ακουσεις γιατι το να σε βαλει μεσα με τεχνητους πονους μπορει να καταληξεις να γεννησεις με καισαρικη...Εγω στην θεση σου πραγματικα θα αλλαζα γιατρο με την κοιλια στο στομα που λενε..και εμενα γεννηθηκε 3800τι σημαινει αυτο??οτι επρεπε να γεννησω νωριτερα...??

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Θα δειξω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι ξερω απο εσας τις ιδιες εδω μεσα οτι ειναι πανω απο ολα ανθρωπος..εξαλλου μετα απο τις δικες σας συστασεις τον βρηκα.... οσο για το ενδεχομενο καισαρικης δεν πειραζει ειναι το ιδιο με το να γεννησω ενα παιδι 4 κιλα που δεν θα το βγαζα με τιποτα λογω ανατομιας και επειδη ειμαι πρωτοτοκος...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Θα δειξω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι ξερω απο εσας τις ιδιες εδω μεσα οτι ειναι πανω απο ολα ανθρωπος..εξαλλου μετα απο τις δικες σας συστασεις τον βρηκα.... οσο για το ενδεχομενο καισαρικης δεν πειραζει ειναι το ιδιο με το να γεννησω ενα παιδι 4 κιλα που δεν θα το βγαζα με τιποτα λογω ανατομιας και επειδη ειμαι πρωτοτοκος...

 

καλησπερα και ολα καλα να σου πανε!γνωμη μου ειναι να τον ακουσεις γιατι και εγω λογω του βαρους του παιδιου,μου το εβγαζε στην 37η βδομαδα 3200,μπηκα με προκληση ασχετα που γεννησα με καισαρικη γιατι δε κατεβαινε γεννηθηκε 3800 στην 38η βδομαδα!το οτι θα μπεισ για προκληση δε σημαινει οτι θα κανεις καισαρικη γιατι μια αλλη κοπελα που μπηκαμε μαζι για προκληση γεννησε φυσιολογικα 4 κιλα μωρο!και εννοειται οτι δε δημιουργειται κανενα προβλημα στο μωρο απο την προκληση!

Link to comment
Share on other sites

sofiasid σου εύχομαι τα καλύτερα.

Κορίτσια καλό είναι να λέμε τη γνώμη μας αλλά μην το τραβάμε και στα άκρα. Η πρόκληση τοκετού δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου και κάποιες φορές δεν είναι και θέμα γιατρού. Και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πιθανή ημερομηνία τοκετού 22/7 και μου έσπασαν τα νερά το βράδυ στις 21/7 αλλά πόνοι πουθενά.

Περίμενε ο γιατρός 8 ώρες μήπως έρθουν οι πόνοι μόνοι τους αλλά... τίποτα. Ετσι αναγκάστηκε να μου χορηγήσει ορό για πρόκληση γιατί υπήρχε φόβος να στεγνώσει το μωρό.

Ολα πήγαν καλά και γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Επομένως μην τα καταδικάζουμε όλα και η πρόκληση είναι πολλές φορές απαραίτητη. Ισως όχι σε αυτή την περίπτωση αλλά αν ο γιατρός αυτό προτείνει και η sofia τον εμπιστεύεται είναι σίγουρο ότι όλα θα πάνε καλά.

Sofia να έχεις μόνο θετικές σκέψεις. Πολλές πολλές ευχές!!!

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...