Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πετρωνει η κοιλια-πιθανος τοκετος?


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια διανυω τη 38η εβδομαδα χωρις κανενα προβλημα.ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη συνεπως ειμαι αρκετα αγχωμενη!γενικοτερα ειχα κατα καιρους τα γνωστα πετρωματα στη κοιλια(συσπασεισ δηλαδη)σημερα ομως ειδικα τωρα το απογευμα εχω εντονα πετρωματα.ειναι πιθανος κοντινος τοκετος η τυχαιο γεγονος.τα πετρωματα ειναι μεν συχνα αλλα ακανονιστα και οχι επωδυνα δηλαδη οπως ηταν και τις αλλες φορες!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να είσαι σίγουρη.Τώρα από προσωπική αποψη μπορεί να είναι απλά συσπάσεις της μήτρα που προετοιμάζουν τον οργανισμό για τοκετό.Εάν είναι σε συγκερκριμένα χρονικά διαστήματα τότε μπορεί να είναι και έναρξη τοκετου αλλά καλου κακού μίλα με τον γιατρό.Αντε με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά και με έναν πόνο.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον γιατρό σου καλύτερα για να είσαι σίγουρη. Οι συσπάσεις τοκετού όμως συνήθως είναι τακτές και επώδυνες. Αν βλέπεις ότι είναι πολύ συχνές να τις χρονομετράς. Με το καλό να ερθει το μωράκι σου!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδια..συσπασεις ασκετα συχνα..αλλα οχι ιδιαιτερα επωδυνες.Μαλιστα πριν κατι μερες τις ειχα ανα δεκαλεπτο και για αρκετες ωρες...οχι ομως οπως ειπα επωδυνες..απλα μου προκαλουσαν μικρη δυσφορια οταν εσφιγγε η κοιλια και πετρωνε.Το επομενο πρωι ημουν καλυτερα..και σημερα παλι εχω αλλα οχι σε τακτα διαστηματα.Δεν εχω ενοχλησει το γιατρο..πιστευω ειναι απλα προπαρασκευαστικες συσπασεις.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι να πω...περασανε!εχω και το αγχος που εφτασε ο καιρος.....!δε ξερω και πως θα το καταλαβω....τι αναμονη κι αυτη.απο τη μια θελω να γεννησω συντομα και απο την αλλη φοβαμαι!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το καταλάβεις.Εμένα αν και οι πόνοι ήταν πονάκια το κατάλαβα μια χαρά.Οταν έρθει η ώρα θα ξέρεις απο ένστικτο οτι ήρθε.:mrgreen:

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

με το καλοοοοο!!!αχ τι μου θυμισεσ!!τον Σεπτεμβρη ειχα κι εγω τις ιδιεσ αγωνιεσ και τωρα ο μπεμπησ μου ειναι ηδη 4μηνων!!εμενα εσπασαν τα νερα ενα βραδυ μετα απο μια πολυ ησυχη μερα!χωρισ πετρωματα και εμενα με πολυυυυ αγχοσ μπροστα στον η/υ να διαβαζω τα παντα!!οσο μπορεισ μην αγχωνεσαι ολα θα πανε τελεια!!!!κι εγω ρωταγα τον γιατρο πωσ θα το καταλαβω και τελικα μου εσπασαν τα νερα και αμεσωσ μετα 2λεπτουσ πονουσ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! γεννησα πριν λιγες μερες οποτε εχω να σου πω πως αυτα τα πετρωματα ειναι απλες συσπασεις της μητρας. οταν ερθει η ωρα να γεννησεις θα το καταλαβεις! θα ειναι κατι παραπανω απο μικρα πονακια ή πετρωματα. με το καλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω διανυω τον 8ο, την 33η εβδομαδα και νιωθω την κοιλια μου να πετρωνει κατα διαστηματα μες στη μερα. ειναι φυσιολογικο να το νιωθω απο αυτο το μηνα?ποσες φορες πρεπει να το νιωθω μες στη μερα για να μην ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Ήπιες συπάσεις χωρίς να είναι επώδυνες είναι φυσ/κες. ''Επικύνδινες'' είναι όταν είναι ανα τακτά χρονικα διαστήματα(ανα δεκάλεπτο πεντάλεπτο κλπ). Αν κάτι βέβαια σε ανησυχεί καλύτερα να ενημερώσεις και τον γιατρό σου ;)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...