Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΑΣΠΙΡΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΥΟΦΟΡΕΙΣ ΑΓΟΡΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΑΝΙΚΑΝΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

 

ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΓΟΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


επαναφέρω το θέμα που είχε ανοιχτεί παλιότερα, γιατί παίρνω ασπιρίνη λόγω πίεσης και αγχώθηκα. Επίσης, ψάχνοντας στο ιντερνετ (άτιμο google, μας έχεις καταστρέψει) βρήκα και αυτό::shock:

 

http://www.eumedline.eu/post/SOS-gia-ta-paysipona-kata-thn-egkymosynh

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω παιρνω μια σαλοσπιρ την ημερα κ εχω ακομη δρομο...ας ελπισουμε ολα να πανε καλα!ειμαστε πολλες παντως που παιρνουμε ασπιρινουλα κυριως λογο θρομβοφιλιας.οι γιατροι παντως λενε πως δεν ειναι επικινδυνο.αλλα ποιος ξερει .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανακουσει ουτε ξαναδιαβασει (ειμαι φαρμακοποιος) για κατι τετοιο (απο εγκυρη πηγη τουλαχιστον). τωρα τα διαβαζω στα διαφορα σαιτ που βρηκα αλλα σε κανενα απο αυτα δεν αναφερεται ο τροπος με τον οποιο γινεται αυτο.μονο οτι (με καποιον αγνωστο ισως?) τροπο επηρεαζεται η παραγωγη ? η η δραση ? των ανδρογονων που ειναι υπευθυνα για την καθοδο των ορχεων στο οσχεο.

εδω και 30 λεπτα σκεφτομαι τι μπορει να συνδεει την ασπιρινη και την τεστοστερονη. η ασπιρινη ειναι αναστολεας της βιοσυνθεσης των προσταγλανδινων. οι προσταγλανδινες ναι μεν παραγονται στον προστατη αλλα δεν εχουν καμια σχεση ουτε με την καθοδο των ορχεων στο εμβρυο ουτε με την συνθεση τεστοστερονης σε οποιοδηποτε σταδιο της ζωης του αντρα. οπως καταλαβαινετε δεν βρηκα την συνδεση. (το λεω ομως με καθε επιφυλαξη, η επιστημη τρεχει γρηγορα σαν το νερακι και ειναι δυσκολο ολοι οσοι ασχολουμαστε μ αυτη να την ακολουθουμε καταποδας).

 

στην αντιπερα οχθη ομως, ασπιρινη σε μικρες ποσοτητες δινονται σε εγκυους για να αποφευχθει εκλαμψια η οποια ειναι πολυ πιο επικινδυνη απο ο,τι η πιθανοτητα να γεννηθει ενα μωρο με κρυψορχια (αν δεχτουμε οτι συνδεονται τελικα η ασπιρινη με την κρυψορχια).

 

το μονο που φερει εναν βαθμο επικινδυνοτητας ειναι η ληψη μεγαλων ποσοτητων ΜΣΑΦ το οποιο μπορει να προκαλεσει διαφορες επιπλοκες αναλογα με το ειδος μσαφ την δοση την αλληλεπιδραση με αλλα φαρμακα την διαρκεια ληψης και το σταδιο εγκυμοσυνης.

 

το σιγουρο ειναι πως οποιαδηποτε γυναικα λαμβανει θεραπεια με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φαρμακο για οποιονδηποτε λογο, ΜΟΛΙΣ μεινει εγκυος (η καλυτερα μολις αποφασισει να μεινει εγκυος) πρεπει να ζητησει επανεξεταση της καταστασης της και αναπροσαρμογη της δοσης η της ιδιας της θεραπευτικης αγωγης συμφωνα με τα νεα δεδομενα. σε καθε περιπτωση τον τελικο λογο εχει ο υπευθυνος για σας και το μωρο σας μαιευτηρας.

 

σε καθε περιπτωση ζυγιζονται τα υπερ και τα κατα και παντα αποφασιζεται (ιδανικα) να γινει αυτο του οποιου το οφελος ειναι μεγαλυτερο απο την βλαβη που θα προκαλεσει.

 

δηλαδη στην περιπτωση μιας μανας με υπερταση (πολυ επικινδυνη στην εγκυμοσυνη) ο κινδυνος να γεννηθει ενα μωρο με κρυψορχια ειναι κατα πολυ υποδεεστερος του οφελους. ετσι κι αλλιως η κρυψορχια διαγνωσκεται τις πρωτες ωρες της ζωης του νεογνου και αποκαθισταται με τεραστια επιτυχια στο πλειστο των περιπτωσεων.

 

μην αγχωνεστε, ζητατε παντα την εμπεριστατωμενη γνωμη και δικαιολογια του γιατρου σας οταν σας χορηγει οποιοδηποτε φαρμακο.

καλο ειναι να αναζητατε στο ιντερνετ λυσεις για τις αποριες η τις ανυσηχιες σας αλλα και παλι αυτος στον οποιο πρεπει να καταθεσετε τις νεες σας ανακαλυψεις πρεπει να ειναι ο γιατρος σας.

 

καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολες σας!!:)

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι για το μεγαλο ποστ, και να επισημανω ξανα οτι ΔΕΝ μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν ισχυει ο συσχετισμος. μακαρι να μην ισχυει αλλα κι αν ισχυει μακαρι να το μαθουμε συντομα.

οτι καινουριο μαθω θα φροντισω να το γραψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...