Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ,ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???? (γραφειοκρατικά θέματα)


ELE

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Στο ληξιαρχείο του δήμου σας και δηλώνετε το παιδάκι με το ονοματάκι του :D:D:D

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο ληξιαρχείο του Δήμου σας, στο ληξιαρχείο όπου έχει δηλωθεί η γέννηση του παιδιού (εκτός αν συμπίπτει) κι εκεί θα σας δώσουν αντίγραφο που θα καταθέσετε στο Δήμο σας. Για παράδειγμα, ο γιός μου γεννήθηκε στο ΜΗΤΕΡΑ και η γέννηση δηλώθηκε στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου. Εκεί θα πάμε να καταθέσουμε το χαρτί της βάφτισης. :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

AAAA!!!MALISTA!!

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ? ?

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ 3ΜΕΡΕΣ???ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ????

ΙΣΧΥΕΙ????

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.....

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι 3 μέρες καλέ! :D

3 μήνες έχεις περιθώριο (90 μέρες για την ακρίβεια) και μετά πληρώνεις παράβολο (ας το πούμε "πρόστιμο").

Δες π.χ. εδώ τι λέει ο Δήμος Αθηναίων (το ίδιο ισχύει σε όλους τους Δήμους):

http://www.cityofathens.gr/katoikoi/dikaiologitika/liksiarxeio/dilosi-baptisis

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΑΑΑ!!!!

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΥΤΩ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...ΣΕ ΠΙΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΠΑΩ???ΜΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΙΟ ΝΑ ΠΑΩ???

ΤΟ ΛΥΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ

???? :?::?:?

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι διαβασα οτι πρεπει να δηλωθει στο ληξιαρχειο του τοπου βαφτισης και αυτοι το προωθουν εκει που πρεπει......δλδ εμεις που θα βαφτισουμε σε καποιο νησι, θα το δηλωσουμε εκει και αυτοι θα το προωθησουν......ετσι καναμε και στο γαμο μας.......μαλιστα αν θελουμε ληξιαρχικες πραξεις γαμου τους παιρνουμε τηλεφωνο να μας στειλουν......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η απάντηση στο τι κάνουμε μετά τη βάπτιση είναι : ΗΣΥΧΑΖΟΥΜΕ, (από τις ετοιμασίες, τις διαφωνίες, το ποιους θα καλέσουμε, ποιούς θα τραπεζώσουμε, αν μας κάνουν τα ρούχα, αν θα προλάβουμε να χτενιστούμε κτλ.)

 

ΑΑΑΑ!!!!

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΥΤΩ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...ΣΕ ΠΙΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΠΑΩ???ΜΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΙΟ ΝΑ ΠΑΩ???

ΤΟ ΛΥΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ

???? :?::?:?

Το χαρτί που σου έδωσαν κανονικά πρέπει να γράφει. Πρέπει να έχει στοιχεία του ληξιαρχείου και ένα χαρτί που αναφέρει τι πρέπει να κάνετε.

Τη διαδικασία την έκανα την Παρασκευή, πήγα στο Ληξιαρχείο Αμαρουσίου (γέννησα στο Ιασώ), γράφτηκε στο βιβλίο (στη ληξιαρχική πράξη γέννησης) το όνομα του παιδιού και μετά πήγα ακριβώς δίπλα στο ΚΕΠ και δήλωσα τη μικρή στην οικογενειακή μας μερίδα στο Δήμο Αθηναίων.

Τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι που δινει ο παπας το πας στο ληξιαρχειο που δηλωθηκε η γεννηση του παιδιου.

Απο εκει παιρνεις τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης και τη καταθετεις στο δημο που ειναι η οικογενειακη μεριδα.

Μην ακους οτι τα στελνουν αρμοδιως εστω και καθυστερημενα.

Εμενα ετσι μου ειπαν στο Ληξιαρχειο Θεσσαλονικης. Και θεωρησα οτι εγινε. Οταν ζήτησα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ενα χρονο μετα παρακαλω το παιδι φαινοταν αβαπτιστο!

Παντως πηγα στο ΚΕΠ στην Αθηνα πλεον και τα τακτοποιησαν σε 2 μερες.

Και χωρις προστιμο, παρολο που αναφερεται κατι για παραβολο των 15€ για καθυστερηση μεγαλυτερη των 90 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

OK...AYTO ΘΑ ΚΑΝΩ!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΛΕΙΒΑΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΟΙΚ.ΜΕΡΙΔΑ,ΑΛΛΟ ΑΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ.

 

ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ...ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ??? :?

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΚΑΙ, ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ Η ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΚΟΛΙΑ ΑΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΤΙ.

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ, ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΗ ΠΡΑΞΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

οκ για το ληξιαρχείο...τα υπόλοιπα "πατροπαράδοτα" τα ακολουθείτε? δηλ.,τί θα κάνετε τη λαμπάδα της βάφτισης? θα την πάτε στην εκκλησία ή καμία σχέση? το νερό για το μπάνιο του μωρού τρείς μέρες μετά,θα το ρίξετε στις γλάστρες? :roll: τί άλλο λένε πως γίνεται κορίτσια? πέρα βέβαια απο το τρεις συνεχόμενες Κυριακές στην εκκλησία για κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη λαμπαδα της βαφτισης την κρατας και αφου κοινωνήσεις το παιδι για 3 Κυριακες (δεν ειναι αναγκη να ειναι συνεχόμενες αλλα το κανουμε ετσι συνήθως για να τελειωνουμε μια ωρα αρχιτερα απο αυτα) την αφηνεις στην εκκλησία.. Οταν πας να κοινωνήσεις το παιδι την κρατας μαζι σου (και της τρεις φορες) και την κραταει καποιος αναμενη την ωρα που κοινωναει. Την τελευταια φορα βγαζεις τα στολίδια από πανω .. της προηγουμενες την κρατας οπως ειναι στολισμενη.

Τα λαδοπανα πας στην πλησιεστερη παραλία και τα ξεπνενεις με θαλασσινο νερο (δεν τα πλένεις.. απλα τα βουτας στη θαλασσα και τα ξεπλένεις...) Μετα τα ξεπλένεις και με ενα νερακι σκετο και τα φυλας.. αλλωστε το παιδι δεν προκειτε να τα ξαναφορεσει ποτε στη ζωη του.. ετσι παραμένει πανω στα λαδοπανα το αρωμα απο το μυρο το οποιο δεν φευγει ποτε (φαντασου οτι εχω τα δικα μου και ακομα μυριζουν μυρο).

Το νερακι αυτο καθως και το νερακι απο το πρωτο μπανιο του παιδιου τα ριχνεις σε μια γλαστρουλα ή στο χωμα (οχι παντως στην αποχετευση )και σε καμια περιπτωση μην αφησεις μονο σου τον αντρα σου γιατι εγω τον δικό μου για ενα λεπτο τον αφησα και σκεφτηκε να αδειασει το νερο απο το μπανακι επειδη ειχε γεμισει λαδια και να βαλει καθαρο... οποτε θελοντας και μη κατεληξε στην αποχευετση :lol::lol::lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια γεννησα στην Αθηνα στο Μητερα και το χαρτι που εδωσε ο παπας στον αντρα μου το πήγε στο Ληξιαρχειο στην χαλκιδα εδω που μένω δηλαδη θα το στειλουν αυτοι του ειπαν στην Αθήνα :roll: τι να σας πω αν δεν εκανε σωστα θα μας το πουν καποια στιγμη :lol:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν τα εχω ξεπλύνει και η θαλασσα ειναι κατω απο το σπίτι μου . :lol: Τα λαδοπανα ηταν ενα σαν φορεματακι ενα παντελονακι και ενα καπελο και το σεντονι που ηταν για την νονα . εγω θα ξεπλυνω στην Θαλλασα και μετα στο πλυντυριο θα τα βαλω γιατι θα τα ξαναχρησιμοποιησω ολα εκτος απο το καπελο και το βρακακι τα οποια δεν θα τα ξεπλύνω στην Θαλλασα θα τα αφήσω να μοιρίζουν λαδακι.

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διεύθυνση Ληξιαρχείου' date=' Μητρώων & Δημοτολογίου

 

Διεύθυνση : Μητροπόλεως 60

 

Τηλέφωνo: 210 3240541, 210 3240856

 

(από το link που παρέθεσα παραπάνω)[/quote']

Εχω καποιες αποριες, οποια ξερει ας μου απαντηση.

 

Συμφωνα με την ιστοσελιδα του παραπανω link, τη βαφτιση στο ληξιαρχειο μπορει να τη δηλωση ή οι γονεις ή ο αναδοχος ή συγγενης μεχρι 3ου βαθμου. Σωστα?

 

1. Πηγε η πεθερα μου στο δημο να δηλωση τη βαφτιση και της ειπαν μονο οι γονεις μπορουν. Γιατι στο ληξιαρχειο μπορουν και αλλοι εκτος των γονιων?

2. Ειχα ακουσει οτι η δηλωση της βαφτισης στο δημο γινεται υπηρεσιακα. Τελικα δεν ισχυει αυτο?

 

Για να καταλαβετε λιγακι τι εχει γινει.

Εμεις βαφτισαμε τον Ζαχαρια και πηγε ο αντρας μου να δηλωσει τη βαφτιση στο ληξιαρχειο. Ολα καλα μεχρι εδω.

Μετα πηγε και στο δημο για να δηλωση τη βαφτιση και να τον δηλωσει και στο αρρενων και του ειπαν οτι θελουν μια φωτογραφια του μικρου και μια αιτηση που δεν ξερω και εγω που θα την στειλουν , μετα να ερθει πισω η αιτηση , να ξαναπαει ο αντρας μου να υπογραψει.

Εμεις ομως (καθως το αφησαμε τελευταια στιγμη δεν ειχαμε χρονο γιατι φευγαμε για Καναδα μετα απο τρεις μερες).

Ειπε και στον υπαλληλο για να δηλωσει και τη βαφτιση και αυτος ειπε να τα κανουμε ολα μαζι. Ε τ'αφησαμε και εμεις και ειπαμε στην πεθερα μου να παει.

Ομως στο αρρενων μπορει λεει μονο ο πατερας (η μανα δηλαδη δεν μπορει?) να το δηλωσει και η βαφτιση πρεπει να δηλωθει απο τους γονεις.

 

Γιατι τα μπερδευουν ολα? Γιατι δεν υπαρχει καποια σειρα? Γιατι δεν ξερουν τι τους γινετε?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου ζήτησαν και τις ταυτότητές μας.

Πάρτες μαζί σου καλού κακού!

Οποτε ερθουμε ξανα Ελλαδα (ποιος ξερει ποτε θα'ναι αυτο) θα τις εχουμε τις ταυτοτητες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο ληξιαρχείο του Δήμου σας' date=' στο ληξιαρχείο όπου έχει δηλωθεί η γέννηση του παιδιού [/b'](εκτός αν συμπίπτει) κι εκεί θα σας δώσουν αντίγραφο που θα καταθέσετε στο Δήμο σας. Για παράδειγμα, ο γιός μου γεννήθηκε στο ΜΗΤΕΡΑ και η γέννηση δηλώθηκε στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου. Εκεί θα πάμε να καταθέσουμε το χαρτί της βάφτισης. :wink:

Εγω πάντως γέννησα σε αλλο δήμο και ήρθαν κατευθειαν τα χαρτια απο τον ενα δήμο στον άλλο και ενημερόνονται αυτόματα (αυτο τουλαχιστον συμβαινει εδω που είμαι εγώ. :wink:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...