Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωρη απωλεια μαμας...


mkatsanevaki

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι...

Σε μια φιλικη μας οικογενεια συνεβη κατι πραγματικα τραγικο. Ένας κουκλος 11 μηνων εχασε τη μανουλα του ξαφνικα και τωρα ολο το βαρος της φροντιδας του εχει πεσει στον μπαμπα. Το παληκαρι εχει αρχισει και ψαχνεται για ψυχολογικη υποστηριξη και συμβουλευτικη, ώστε να διαχειριστει και το βαρος της απωλειας, αλλα να βοηθησει και το παιδι να βιωσει την απωλεια της μητρικης φιγουρας και στοργης ομαλα.

Έχετε καποιον δοκιμασμενο ειδικο να μου προτεινετε, ωστε να του τον συστησω?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:cry::cry::cry:

Μη χειροτερα Παναγια μου!! Τι γινεται ρε παιδια;; Που θα σταματησει επιτελους αυτο το κακο;;

 

Η Μαρια ισως μπορει να βοηθησει. Στειλε της ενα πμ... Θερμα συλληπητηρια, δεν ξερω τι να πω... Η Παναγια να του δωσει κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

Μη χειροτερα Παναγια μου!! Τι γινεται ρε παιδια;; Που θα σταματησει επιτελους αυτο το κακο;;

 

Η Μαρια ισως μπορει να βοηθησει. Στειλε της ενα πμ... Θερμα συλληπητηρια, δεν ξερω τι να πω... Η Παναγια να του δωσει κουραγιο...

 

:cry:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

τι μερα και αυτη............ολο δυσαρεστα γεγονοτα ...

κουραγιο και δυναμη και στους 2.ελπιζω να εχει βοηθεια το παλλικαρι..

και να πω και κατι αλλο που ισως ακουστει σκληρο?

ευχομαι καποια στιγμη να βρεθει μια γυναικα και να αγαπησει αυτο το παιδι σαν δικο της..

νεο παλλικαρι ειναι ..ισως θελησει να συνεχισει την ζωη του με καποια αλλη στο πλευρο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... δυστυχως ολοι οι παππουδες ειναι στην επαρχια... περα απο φιλους και καποιους συγγενεις το παληκαρι δεν εχει αλλη βοηθεια.

Το σκεφτηκα και γω Demi αυτο ...ειναι πολυ νεος. Πρεπει να ξαναφτιαξει τη ζωη του και να δωσει και στον μπεμπη τη χαρα του να φωναζει μαμα , εστω και αν δε φωναζει τη φυσικη του μανουλα...

δυστυχως η ζωη ειναι πολυ μα πολυ αδικη... :(

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολες καταστάσεις. Ειδικό δεν ξέρω να προτείνω, αλλά όσο μπορείς στήριξε τον φίλο σου, γιατί σ'αυτές τις περιπτώσεις οι φίλοι χρειάζονται. Κρίμα πάντως..πολύ αδικο :cry:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

απλα μου ηρθε στο μυαλο τωρα κατι...και συγχωρεστε με αν το κανω πιο μακαβριο το θεμα απο οτι ηδη ειναι.

ξερετε το σκεφτομαι και εγω συχνα αυτο το θεμα ιδιως τωρα που εγινα μανα.και το μονο μου αγχος ειναι το παιδι μου..τι θα απογινει το παιδι μου.

Σιγουρα επειδη το παιδι ειναι μικρο ειναι πιο ευκολο να γνωρισει μια αλλη γυναικα για να το προσεχει..ισως οχι να την φωναζει μαμα αν δεν θελει το ιδιο η ο πατερας αλλα να αισθανθει αγαπη και τρυφεροτητα.

οντως η ζωη ειναι αδικη ..και πολυ μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάμε παιδίατρο και μπορώ να ρωτήσω τη γνώμη του έχει τεράστια εμπειρία και είναι πολύ γνωστός. Σε ποιά περιοχή μένει ο μπαμπάς?

 

 

Βλέποντας όλα αυτά κορίτσια συνειδητοποιώ οτι δεν πρέπει να αφήνουμε τα μικρά μας προβλήματα να χαλάνε το νόημα της ζωής μας. Να προσπαθούμε να περνάμε καλά με τους συντρόφους μας και τα παιδιά μας γιατί δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί την αμέσως επόμενη στιγμή.

ήδη σήμερα σκέφτομαι να πάρω τον άντρα μου να πάμε ένα ταξιδάκι οι δυό μας. Αυτά μένουν!

Θα του το κάνω έκπληξη....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΙΚΥ και εγώ το σκέφτομαι όλο και πιο συχνά ότι οι κακιούλες και οι μικροπαρεξηγήσεις δεν είναι καλά για αναμνήσεις! καλύτερα να είμαστε αγαπημένοι και ας κάνουμε και τα στραβά μάτια που και που και ας χτίσουμε όμορφες αναμνήσεις γιατί αυτά μένουν να θυμόμαστε...ακόμη κι όταν γεράσουμε αυτά θα έχουμε να θυμώμαστε!!! :wink:

Καλά να περάσετε Βίκυ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο παλικάρι που έμεινε μόνο του ξαφνικά έχω να το συμβουλεύσω δια πείρας (ναι και εγώ χήρα είμαι από τον πρώτο μου γάμο αλλά δεν είχαμε παιδιά), ότι πρέπει να αφήσει τον εαυτό του να θρινήσει , να κλάψει, να εκτονοθεί και να συνεχίσει την ζωή του κοιτόντας μπροστά και κρατώντας το παιδάκι του σφιχτά στην αγκαλιά του, θα την βρει την δύναμη...οι άνθρωποι φαινόμαστε εύθραυστοι αλλά όταν ειδικά έχουμε παιδιά γινόμαστε πολύ δυνατοί...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικυ σε ευχαριστω... το παιδι μενει στο Γαλατσι.

 

Ειναι πραγματικα σοκαριστικο. Και γω απο την πρωτη στιγμη που το εμαθα σκεφτομαι συνεχεια αυτο το πραγμα. Οτι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει και οτι πρεπει να ζουμε καθε μερα σαν να ναι η τελευταια μας... αλλα δυστυχως το θυμομαστε μονο οταν ακουσουμε κατι σαν κι αυτο και ταρακουνηθουμε λιγο.... Γιατι η πραγματικοτητα ειναι οτι και ο μπαμπας και ο μικρος θα ζησουν χαρες ο ενας με τον αλλο. Ο χρονος θα τους μαλακωσει τον πονο, αλλα ... η κοπελα; Δεν προλαβε να χαρει το μωρο της και να ζησει τη ζωη της.

Καμια φορα -τη λεω την αμαρτια μου- σκεφτομαι ποσο αδικο ειναι να ζουν κατι χουφταλα σαν να τους εχει ξεχασει ο θεος και νεοι ανθρωποι και παιδακια να χανονται αδικα ή να βασανιζονται. Ειναι εξοργιστικο. :x

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να κάνουμε διαθήκη για το τι θα απογίνει το παιδί σε περίπτωση που πάθουμε κάτι και οι δυο! Μας συγκλόνισε ένα γεγονός στα μέρη μας σκοτώθηκαν και οι δυο γονείς και το κοριτσάκι το διεκδικούσαν οι παππούδες και ήταν μπαλάκι για καιρό. Οι φίλοι μας βέβαια μας βρίζουν γιατι τους έχουν φάει οι χαζοπρολήψεις τους. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει νέος και να αφήσει παιδιά μικρά πίσω τους. Από τότε που γέννησα μου έφυγε ο εγωισμός και η μαγκιά. Δεν θέλω να πεθάνω για εκείνη πια. Θέλω να την δω να μεγαλώνει. Να με ζητάει στις στεναχώριες της, να την παίρνω αγκαλιά να γελάμε, να κάνουμε rollers, να πάμε εκδρομές, να βλέπυμε τα αστέρια να πέφτουν και αν όλα πάνε καλά να της κάνω άλλα 3 αδέρφια όπως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου και νοερά σε έκεινη!! ¨Ομως προσωπικά εγώ δεν έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο με τον θεο και τις βουλές του. Θα κάνω οτι περνάει από το χέρι μου για να την βοηθήσω ακόμα και αν φύγω νωρίς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να κάνουμε διαθήκη για το τι θα απογίνει το παιδί σε περίπτωση που πάθουμε κάτι και οι δυο! Μας συγκλόνισε ένα γεγονός στα μέρη μας σκοτώθηκαν και οι δυο γονείς και το κοριτσάκι το διεκδικούσαν οι παππούδες και ήταν μπαλάκι για καιρό. Οι φίλοι μας βέβαια μας βρίζουν γιατι τους έχουν φάει οι χαζοπρολήψεις τους. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει νέος και να αφήσει παιδιά μικρά πίσω τους. Από τότε που γέννησα μου έφυγε ο εγωισμός και η μαγκιά. Δεν θέλω να πεθάνω για εκείνη πια. Θέλω να την δω να μεγαλώνει. Να με ζητάει στις στεναχώριες της, να την παίρνω αγκαλιά να γελάμε, να κάνουμε rollers, να πάμε εκδρομές, να βλέπυμε τα αστέρια να πέφτουν και αν όλα πάνε καλά να της κάνω άλλα 3 αδέρφια όπως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου και νοερά σε έκεινη!! ¨Ομως προσωπικά εγώ δεν έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο με τον θεο και τις βουλές του. Θα κάνω οτι περνάει από το χέρι μου για να την βοηθήσω ακόμα και αν φύγω νωρίς!!

Συμφωνώ και εμείς ήδη αυτό κοιτάμε ... να του εξασφαλίσουμε ένα μέλλον για όταν δεν υπάρχουμε πια ... είτε κοντά είναι αυτό είτε μακριά :wink: , γιατί σε μας μάλλον κανένας δεν θα τον θέλει αφού ήδη οι συγγενής μας τον βλέπουν σαν "μπελά"!!!! :shock::oops::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να κάνουμε διαθήκη για το τι θα απογίνει το παιδί σε περίπτωση που πάθουμε κάτι και οι δυο! Μας συγκλόνισε ένα γεγονός στα μέρη μας σκοτώθηκαν και οι δυο γονείς και το κοριτσάκι το διεκδικούσαν οι παππούδες και ήταν μπαλάκι για καιρό. Οι φίλοι μας βέβαια μας βρίζουν γιατι τους έχουν φάει οι χαζοπρολήψεις τους. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει νέος και να αφήσει παιδιά μικρά πίσω τους. Από τότε που γέννησα μου έφυγε ο εγωισμός και η μαγκιά. Δεν θέλω να πεθάνω για εκείνη πια. Θέλω να την δω να μεγαλώνει. Να με ζητάει στις στεναχώριες της, να την παίρνω αγκαλιά να γελάμε, να κάνουμε rollers, να πάμε εκδρομές, να βλέπυμε τα αστέρια να πέφτουν και αν όλα πάνε καλά να της κάνω άλλα 3 αδέρφια όπως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου και νοερά σε έκεινη!! ¨Ομως προσωπικά εγώ δεν έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο με τον θεο και τις βουλές του. Θα κάνω οτι περνάει από το χέρι μου για να την βοηθήσω ακόμα και αν φύγω νωρίς!!

 

Εχω ακούσει, δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια ισχύει, πως στη Γερμανία αυτόν ακριβώς το ρόλο έρχεται να καλύψει ο νονός. Η επιλογή νονού θεωρείται πολύ σημαντική απόφαση, έτσι οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να αποφασίσουν ποιος θέλει να αναθρέψει το παιδί τους στην περίπτωση που θα "φύγουν" και οι δυο και ο νόμος δίνει την επιμέλεια κατευθείαν στον νονό.

Για φανταστείτε πόσο ίσως διαφορετικές επιλογές κάναμε αν είχαμε κατά νου αυτό το κριτήριο :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά εχεις ακούσει ... στο εξωτερικό αυτός είναι ο ρόλος του νονού!!!

Εμείς που ρωτήσαμε τους νονούς μας.... :shock: να μη σας πω πόσες δικαιολογίες βγήκαν για να μη...#$%@^!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...