Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικος θηλασμος και κακακια σπανια...


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!θηλαζω τον μικρο μου που ειναι 4,5 μηνων αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...Εδω και περιπου 3 βδομαδες, ενω εκανε κακακια καθε μερα (μπορει και 2 η τρεις φορες) τον τελευταιο καιρο αργει παρα πολυ να κανει!κανει καθε 4-5 μερες και αυτο αφου του κανω μασαζ και του δωσω 20-30 γραμμαρια ζεστουτσικο τσαγακι.Βεβαια τα κακακαι του ειναι κανονικα και οχι σφιχτα.Επισης το μωρο ειναι πολυ κεφατο και δεν δειχνει να ζοριζεται.Α, και να σημειωσω πως αεριζεται πολυ και εχουν μυρωδιτσα...:oops:Πηρα το γιατρο και μου ειπε στις 3 μερες να ερεθιζω το ποπουδακι του και αν δεν κανει τιποτα να του βαλω στις 4 μερες υποθετακι!!εγω δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια για να μην "καλομαθει" το εντερακι του!Επισης μου ειπε να τρωω καλα και να προσπαθω να τρωω οσο μπορω φρουτα και να πινω υγρα.Η διατροφη μου επηρεαζει το γαλα?τι μπορω να κανω????Πειτε μου καμια ιδεα γιατι αγχωνομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά ειναι φυσιολογικο μετα τις πρώτες 30 μέρες να κάνουν κακα και μια φορα την εβδομαδα χωρίς να σημαίνει οτι έχουν δυσκοιλιοτητα. Στο φόρουμ έχει αναφερθεί περίπτωση απο την Αγλαια που έκανε 10 μέρες να ενεργηθει κάποιο μωρο. Αν το μωρο σου δεν δείχνει να πονάει, δεν έχει σχηματισμενα και σκληρά κακα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κατι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι αν το μωράκι δεν κάνει συστηματικά κακά, επειδή το μητρικό γάλα δεν προκαλεί δυσκοιλιότητα, είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να μην παίρνει αρκετή ποσότητα γάλακτος. Φαίνεται ικανοποιημένο και χαρούμενο; Παίρνει κανονικά βάρος;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι αν το μωράκι δεν κάνει συστηματικά κακά, επειδή το μητρικό γάλα δεν προκαλεί δυσκοιλιότητα, είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να μην παίρνει αρκετή ποσότητα γάλακτος. Φαίνεται ικανοποιημένο και χαρούμενο; Παίρνει κανονικά βάρος;

 

Διάβασε εδω μια μικρη παράγραφο που λεει "κάθε ποτε θα κάνει κακα" απο παιδιατρο-σύμβουλο θηλασμου

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/386-ta-kaka-tou-morou.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω απο τον Παπαβεντση

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/ούρα-και-κόπρανα-φυσιολογικών-βρεφών/

Εκει που γράφει για τα κόπρανα μετα τις 3-6 εβδομάδες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξέρω ότι αν το μωράκι δεν κάνει συστηματικά κακά, επειδή το μητρικό γάλα δεν προκαλεί δυσκοιλιότητα, είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να μην παίρνει αρκετή ποσότητα γάλακτος. Φαίνεται ικανοποιημένο και χαρούμενο; Παίρνει κανονικά βάρος;

 

αυτό ισχύει μεχρι τον 3ο μήνα

από εκει και μετα δεν ανησυχούμε ακομα και αν περασουν 10 ημερες. το μητρικό γάλα απορροφάται πλήρως και δεν εχει υπολειμματα να απορριφθούν

αν το μωρο παιρνει ικανοποιητικό βάρος, δεν υπαρχει προβλημα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Ειναι πολυ χαρουμενο παιζει γελαει, κλαιει μονο για να φαει η οταν θελει αγκαλιτσα!το βαρος του ειναι 5320 ενω γεννηθηκε 2720.Αυτο το μηνα δεν πηρε πολυ βαρος (μονο 320 γραμμαρια) αλλα ο γιατρος ειπε δεν υπαρχει προβλημα γιατι ψηλωσε αρκετα και μεγαλωσε και το κεφαλακι.Ισως να ειναι ο σωματοτυπος του παιδιου.Παντως γενικα τρωει καλα,απλα ψαχνει πολυ συχνα να φαει(καθε μια ωρα).Τον ακουω παντως να καταπινει απλα τωει μονο για 10 λεπτα μετα παιζει και ψαχνει ξανα στη μια ωρα.Ειναι κουρατσικο για μενα αλλα ειπα θα κανω υπομονη..Ολοι μου λενε να ξεκινησω να του δινω ξενο γιατι ειναι αδυνατο..Μονο η μαμα μου και ο αντρας μου με υποστηριζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Ειναι πολυ χαρουμενο παιζει γελαει, κλαιει μονο για να φαει η οταν θελει αγκαλιτσα!το βαρος του ειναι 5320 ενω γεννηθηκε 2720.Αυτο το μηνα δεν πηρε πολυ βαρος (μονο 320 γραμμαρια) αλλα ο γιατρος ειπε δεν υπαρχει προβλημα γιατι ψηλωσε αρκετα και μεγαλωσε και το κεφαλακι.Ισως να ειναι ο σωματοτυπος του παιδιου.Παντως γενικα τρωει καλα,απλα ψαχνει πολυ συχνα να φαει(καθε μια ωρα).Τον ακουω παντως να καταπινει απλα τωει μονο για 10 λεπτα μετα παιζει και ψαχνει ξανα στη μια ωρα.Ειναι κουρατσικο για μενα αλλα ειπα θα κανω υπομονη..Ολοι μου λενε να ξεκινησω να του δινω ξενο γιατι ειναι αδυνατο..Μονο η μαμα μου και ο αντρας μου με υποστηριζουν...

 

Έχει ήδη διπλασιάσει βάρος γέννησης και ειναι στην καμπύλη του! Δεν έχουν όλα τα μωρα προδιαγραφες για να παχυνουν ειδικα όταν έχουν γεννηθει στις μικρές καμπυλες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη διπλασιάσει βάρος γέννησης και ειναι στην καμπύλη του! Δεν έχουν όλα τα μωρα προδιαγραφες για να παχυνουν ειδικα όταν έχουν γεννηθει στις μικρές καμπυλες!

 

Kαι εγω πιστευω πως το μωρο ειναι μια χαρα!!απλα ειναι αδυνατουλης επειδη ειναι ψηλος!!Ευχαριστω που με ενθαρυνετε στην προσπαθεια μου και μου δινετε συμβουλες γιατι διαφορετικα θα ημουν με ενα μπιμπερο στο χερι!!!χαχαχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια η διατροφη μου παιζει ρολο?

 

Όχι.

Εκτός αν έχει αλλεργία σε κατι που τρως κι έχει ως συνέπεια χαμηλη πρόσληψη βαρους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε κάνει ρεκόρ σε αυτό. Ή κόρη μου όταν ήταν βρέφος έκανε 13 μέρες μια φορά για να κάνει κακά. Στις 13 μέρες της κάναμε μικροκλίσμα για να κάνει. Συνήθως έκανε κάθε 5 μέρες. Μόλις ξεκίνησε στερεές μετά έκανε κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά ειναι φυσιολογικο μετα τις πρώτες 30 μέρες να κάνουν κακα και μια φορα την εβδομαδα χωρίς να σημαίνει οτι έχουν δυσκοιλιοτητα. Στο φόρουμ έχει αναφερθεί περίπτωση απο την Αγλαια που έκανε 10 μέρες να ενεργηθει κάποιο μωρο. Αν το μωρο σου δεν δείχνει να πονάει, δεν έχει σχηματισμενα και σκληρά κακα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κατι!

 

Αυτό ακριβώς! Μην κάνεις χωρίς λόγο παρεμβάσεις! Σου τα έγραψα και στο "τι άλλο θ' ακούσω!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα σημερα εχει 7!και σκεφτομαι να του βαλω υποθετακι!13 μερες??δεν ειναι πολλες?ο γιατρος τι ελεγε?

Ο γιατρός είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά και να της κάνουμε το μικροκλίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αντιμετωπίσω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (έγραψα σχετικό ερώτημα χθες αλλά δεν πήρα καμία απάντηση) μόνο που εμάς είναι εντελώς νερουλά.Σαν διάρροια. Δεν είναι δηλ όπως ήτανε στην αρχή πιο στερεά κάπως σαν πολτός (συγνώμη για την λεπτομερή περιγραφή..).Αλλά ακριβώς αυτό, δεν φαίνεται να τον ενοχλεί κάτι γενικώς και παίρνεις βάρος κανονικα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αντιμετωπίσω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (έγραψα σχετικό ερώτημα χθες αλλά δεν πήρα καμία απάντηση) μόνο που εμάς είναι εντελώς νερουλά.Σαν διάρροια. Δεν είναι δηλ όπως ήτανε στην αρχή πιο στερεά κάπως σαν πολτός (συγνώμη για την λεπτομερή περιγραφή..).Αλλά ακριβώς αυτό, δεν φαίνεται να τον ενοχλεί κάτι γενικώς και παίρνεις βάρος κανονικα..

 

Και του μικρου μου οταν κανει συχνα ειναι νερουλα!δεν νομιζω να ειναι καποιο προβλημα..αλλα για σιγουρια εγω ρωταω παντα και το γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αντιμετωπίσω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (έγραψα σχετικό ερώτημα χθες αλλά δεν πήρα καμία απάντηση) μόνο που εμάς είναι εντελώς νερουλά.Σαν διάρροια. Δεν είναι δηλ όπως ήτανε στην αρχή πιο στερεά κάπως σαν πολτός (συγνώμη για την λεπτομερή περιγραφή..).Αλλά ακριβώς αυτό, δεν φαίνεται να τον ενοχλεί κάτι γενικώς και παίρνεις βάρος κανονικα..

 

Oneiraki αφου δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα μην ανησυχείς!

Πάντως σε γενικές γραμμές, όσο μεγαλώνει το μωρο (με αποκλειστικό θηλασμο) οι κενωσεις μειωνονται σε συχνοτητα, αυξάνονται σε ποσότητα και φαίνονται πιο νερουλες. Εμένα 5-6 μηνών έκανε 1 φορα την ημέρα μεγάλη ποσότητα και νερουλα κι έκανε τον τόπο χάλια! Ο παιδιατρος είχε πει οτι έτσι γίνεται με σχεδον όλα τα μωρα, γίνονται πιο νερουλες οι κενωσεις και τα σπορακια συνήθως ειναι τους 2 πρώτους μήνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki αφου δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα μην ανησυχείς!

Πάντως σε γενικές γραμμές, όσο μεγαλώνει το μωρο (με αποκλειστικό θηλασμο) οι κενωσεις μειωνονται σε συχνοτητα, αυξάνονται σε ποσότητα και φαίνονται πιο νερουλες. Εμένα 5-6 μηνών έκανε 1 φορα την ημέρα μεγάλη ποσότητα και νερουλα κι έκανε τον τόπο χάλια! Ο παιδιατρος είχε πει οτι έτσι γίνεται με σχεδον όλα τα μωρα, γίνονται πιο νερουλες οι κενωσεις και τα σπορακια συνήθως ειναι τους 2 πρώτους μήνες.

 

Σ'ευχαριστώ καλή μου!Όλο λέω να το πω στην παιδίατρο,να ρωτήσω και όλο το ξεχνάω!:oops::oops:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

πριν απο καποιους μηνες ειχα και εγω την ιδια απορια.

ο μικρος μου εκανε κακα μια φορα την εβδομαδα! ειχα τρελαθει! αλλα εψαξα ,ρωτησα και εμαθα οτι ειναι φυσιολογικο στα μωρα που θηλαζουν.μολις αρχισαμε τις στρερεες ολα αλλαξαν,κανει κακα σχεδον καθε φορα που τρωει!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει περισσότερο που είναι τόσο νερουλά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι... Εξακολουθουμε να κανουμε κακακια πολυ σπανια (1 φορα την εβδομαδα),απλα τωρα το θεμα μου ειναι το εξης...αεριζεται παρα πολυ συχνα και μυριζουν αρκετα.Δεν δειχνει να ζοριζεται απλα μερικες φορες σφιγγεται και απλα αεριζεται..Συγγνωμη για τις λεπτομερειες..Ειναι κατι ανησυχητικο?Μπορει καποια να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δε μου φαίνεται κατι περιεργο, κινειται το εντεράκι και αεριζεται, οπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι ;) ρωτα και τον γιατρό σας για καλό και για κακό

θυμαμαι ο γιος μου αεριζοταν τοσο δυνατα, που τρόμαζε και ο ίδιος :lol:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...