Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Γειά σας κ από μένα...κ πάλι! ;) Εγω έχω το εξής θέμα με την μικρή μου...δεν κοιμάται! Καθόλου! 5 μηνών. Ξυπνάει πότε 05:30 πότε 06:00 πότε 07:00 το πρωί΄. Προσπαθώ να την κοιμίσω κατά τις 10:30 χωρις αποτέλεσμα. Μπορεί να την γυρνάω αγκαλιά 40 λεπτά να μη κοιμηθεί ή κ να κοιμηθεί να ξυπνήσει μόλις την αφήσω. Με καρότσι δεν κοιμάται. Μόνη δεν κοιμάται. Αγκαλιά δεν κοιμάται πάντα. Συνήθως μου κάνει 2 20λεπτου ύπνους. Μου νυστάζει κατά τις 17:30 οπου δεν την κοιμίζω γιατι το μοναδικό στάνταρ που έχει είναι ότι κατά τις 19:30-20:00 κοιμάται για βράδυ. Εννοείται ξυπνά μέσα στη νύχτα. Πότε 3 πότε 5 φορές. Πότε μένει ξύπνια 2 κ 3 ώρες. Δεν μπορω με τίποτα να της βάλω ένα πρόγραμμα!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ! Είμαι κατά της μεθόδου του κλάμματος. Κ όμως την άφησα κανα δύο φορές. Αποτέλεσμα; Να περάσει μια ώρα ασταμάτητου κλάματος κ μετά να είναι ακόμα πιο ανήσυχη! Να σημειώσω ότι θηλάζουμε. Τώρα ξεκινήσαμε κ φρούτο κ ρυζάλευρο. Ούτε στο στήθος κοιμάται. Μόνο την νύχτα κ πάλι όχι πάντα!

 

Thumber καλησπερα και να σου ζησει!

 

Συνεχισε να προσπαθεις για τους ημερησιους υπνους, εκει ειναι το κλειδι! Δεν μπορει να μη νυσταζει ποτε! Με το που νυσταζει, σβησε φωτα, κανε ησυχια και προσπαθησε να την κοιμισεις. Κατι θα βρεις που την ηρεμει, δεν μπορει! Το σημαντικο ειναι να μην ειναι υπερκουρασμενη οταν προσπαθεις να την κοιμισεις. Λογικα σε αυτη την ηλικια καθε 2-3 ωρες το πολυ νυςταζουν.

 

Εγώ αντεξα μια παρομοια κατασταση για 2 μηνες, μετα εφαρμοσα μεθοδο κλαματος γιατι ειχα δοκιμασει τα παντα. Εχω ανοιξει σχετικο θεμα, ελπιζω να μην κλειδωθει γιατι εχει αρχισει αντιπαραθεση.

 

Αν την αφησες να κλαψει ενω βρισκοταν ηδη σε ενταση μετά απο προσπαθεια να κοιμηθει , λογικο ειναι να μην μπορουσε να ηρεμησει. Δεν θελω να σου προτεινω μεθοδο κλαματος γιατι δεν την θες η ιδια, μπορεις να δοκιμασεις το put up/put down, δηλαδη την ξαπλωνεις με το που νυσταζει, οταν κλαψει την σηκωνεις, την ξαναβαζεις οταν ηρεμει αλλά πριν κοιμηθει και παει λεγοντας. Ειναι χρονοβορο και κουραστικο, αλλα αν εισαι συνεπης θα δεις διαφορα σε καποιες μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κ από μένα...κ πάλι! ;) Εγω έχω το εξής θέμα με την μικρή μου...δεν κοιμάται! Καθόλου! 5 μηνών. Ξυπνάει πότε 05:30 πότε 06:00 πότε 07:00 το πρωί΄. Προσπαθώ να την κοιμίσω κατά τις 10:30 χωρις αποτέλεσμα. Μπορεί να την γυρνάω αγκαλιά 40 λεπτά να μη κοιμηθεί ή κ να κοιμηθεί να ξυπνήσει μόλις την αφήσω. Με καρότσι δεν κοιμάται. Μόνη δεν κοιμάται. Αγκαλιά δεν κοιμάται πάντα. Συνήθως μου κάνει 2 20λεπτου ύπνους. Μου νυστάζει κατά τις 17:30 οπου δεν την κοιμίζω γιατι το μοναδικό στάνταρ που έχει είναι ότι κατά τις 19:30-20:00 κοιμάται για βράδυ. Εννοείται ξυπνά μέσα στη νύχτα. Πότε 3 πότε 5 φορές. Πότε μένει ξύπνια 2 κ 3 ώρες. Δεν μπορω με τίποτα να της βάλω ένα πρόγραμμα!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ! Είμαι κατά της μεθόδου του κλάμματος. Κ όμως την άφησα κανα δύο φορές. Αποτέλεσμα; Να περάσει μια ώρα ασταμάτητου κλάματος κ μετά να είναι ακόμα πιο ανήσυχη! Να σημειώσω ότι θηλάζουμε. Τώρα ξεκινήσαμε κ φρούτο κ ρυζάλευρο. Ούτε στο στήθος κοιμάται. Μόνο την νύχτα κ πάλι όχι πάντα!

 

Τι βλεπουν τα 2 μεγαλα πρασινα ματια μου??? παλι εδω γλυκια μου thumber??? ...ας πιασουμε δουλεια ομως για να σε βοηθησουνε οσο μπορουμε...!!!

 

Καταρχην, γενικα σε τι φαση ειστε??? μηπως ειστε σε φαση αρχης οδοντοφυιας??? ρωταω γιατι αν ειστε σε τετοια φαση ειναι βασικος παραγοντας στην ψυχολογικη κατασταση που μπορει να βρισκεται ενα βρεφος!!! Θα σου προτεινα να μην αρχισεις καμια "σκληρη" μεθοδο εκπαιδευσης υπνου αν ειστε σε φαση οδοντοφυιας και ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια!!!

 

Γραφεις οτι κανει 2 20λεπτους υπνους, τι ωρα τους κανει??? για την ηλικια που ειστε ειναι ιδανικοι (οσον αφορα τη διαρκεια), διοτι εγκεφαλικα δεν μπορει να πεσει σε βαθυ υπνο, γιαυτο θα σου συνιστουσα να βρεις καποιον τροπο να αυξησεις τους ημερησιους υπνους, οχι σε διαρκεια, αλλα σε φορες που κοιμαται. Αν το μωρακι σου ηταν πιο μεγαλο θα σου προτεινα ενα τρικ προκειμενου να κοιμηθει παραπανω απο 20λεπτα, αλλα σε αυτη την ηλικια συνηθως τοσο ειναι η διαρκεια του υπνου, το θεμα ειναι να αυξησεις τις φορες!!!

 

Σχετικα τωρα με τον βραδυνο υπνο, καθιερωσε μια ρουτινα (καθως τα μωρα ειναιι πλασματα της συνηθειας) και με επιμονη και υπομονη ακουλουθησε εναν ηπιο τροπο προσαρμογης σε οτι αφορα το βραδυ σας, δλδ, υιοθετησε βασικα στοιχεια απο ορισμενες μεθοδους (χαιδεμα πλατουλα, μουσικουλα, σταδιακη αποχωρηση απο το δωματιο αφου θηλαζετε κιολας, κουνημα κλπ...) και ετσι σιγα σιγα θα ομαλοποιηθει η κατασταση, η οποια καπου παρακατω θα διαταραχθει για διαφορους λογους (δοντια, ιωσεις, αγχος αποχωρισμου πιθανον κλπ...), κατι που δεν πρεπει ουτε να σε φοβησει αλλα ουτε και να σε κανει να πισωγυρισεις (ασχετα αν το κανει το μωρο το πισωγυρισμα), εσυ δεν θα ξεχασεις τον ρολο σου, ΕΙΣΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ!!!

 

Σημ: εμενα το δικο μου μωρακι δεν κοιμοταν με τιποτα το βραδυ, οσο και να προσπαθησα, καταφερα ομως να την βαλω σε ενα προγραμμα (μετα το ετος) το οποιο εξακολουθει να διατηρει ακομα και τωρα (2μιση ετων) με ευλαβεια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και βολτα βεβαια απο ενος χρονων εχουμε κοψει και καροτσι και μαρσιπο και μονο ποδια θελει! Πολυ κυνηγητο!

Αυτο που μου εχει δειξει τελικα ειναι οτι αν δεν περασουν 7 ωρες απο το μεσημεριανο ξυπνημα οτι και να κανω δε θα κοιμηθει! Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ειμαστε εξω κι οταν γυρναμε για το μεσημεριανο υπνο εχει υπερενταση κ δεν κοιμαται με τιποτα οποτε παει ολο το προγραμμα πιο αργα!

Επισης, μιας και εχεις κι εσυ παιδακι που θηλαζει απο οτι βλεπω, τι γνωμη εχεις για τη συνδεση θηλασμου- υπνου που εχει; Πιστευεις οτι της φερνει εκνευρισμο;

 

 

Πολλα μωρά αλλάζουν συνήθειες και συμπεριφέρονται περίεργα οταν ειναι έτοιμα για ενα παραπέρα βήμα. Σε εσάς αυτό το βήμα μπορεί να ειναι το κόψιμο του μεσημεριανου ύπνου.

 

Εμεις αποθηλασαμε! Τι εννοείς εκνευρισμό; Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα προβλημα με τον υπνο της γιατι εκανα το εξης "κακο" που ολοι λενε να μην τολμησεις να το κανεις: η μικρη αποκοιμιοταν θηλαζοντας.

Και ναι, κοιμαται ολη νυχτα απο 2,5-3 μηνων, ειναι πολυ ηρεμη, εχει φτιαξει προγραμμα μονη της, δεν χαλαω χρονο για να την "κοιμιζω" και ειμαστε ολοι χαρουμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μωρά αλλάζουν συνήθειες και συμπεριφέρονται περίεργα οταν ειναι έτοιμα για ενα παραπέρα βήμα. Σε εσάς αυτό το βήμα μπορεί να ειναι το κόψιμο του μεσημεριανου ύπνου.

 

Εμεις αποθηλασαμε! Τι εννοείς εκνευρισμό; Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

Νωρις δεν ειναι για να κοψει τον μεσημεριανο;

Στην υπογραφη σου φαινεται οτι θηλαζεις γι αυτο το ειπα, με συγχωρεις!

Λεω μηπως εκνευριζεται που δεν μπορει να κοιμηθει μονη της και εχει αναγκη το στηθος! Τι να πω ολα τα χω σκεφτει πια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν ειχα προβλημα με τον υπνο της γιατι εκανα το εξης "κακο" που ολοι λενε να μην τολμησεις να το κανεις: η μικρη αποκοιμιοταν θηλαζοντας.

Και ναι, κοιμαται ολη νυχτα απο 2,5-3 μηνων, ειναι πολυ ηρεμη, εχει φτιαξει προγραμμα μονη της, δεν χαλαω χρονο για να την "κοιμιζω" και ειμαστε ολοι χαρουμενοι.

 

Κι εμεις ετσι κοιμομαστε αλλα και ξυπναμε και αργουμε να κοιμηθουμε! Το καθενα τα δικα του κανει μου φαινεται!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα προβλημα με τον υπνο της γιατι εκανα το εξης "κακο" που ολοι λενε να μην τολμησεις να το κανεις: η μικρη αποκοιμιοταν θηλαζοντας.

Και ναι, κοιμαται ολη νυχτα απο 2,5-3 μηνων, ειναι πολυ ηρεμη, εχει φτιαξει προγραμμα μονη της, δεν χαλαω χρονο για να την "κοιμιζω" και ειμαστε ολοι χαρουμενοι.

 

 

Να ξερεις οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο... Το οτι το δικο σου παιδι κοιμαται τοσο καλα, δεν σημαινει οτι αυτη η τεχνικη πιανει σε ολα... Δυο παιδια εχω κανει, τους συμπεριφερθηκα το ιδιο, το πρωτο κοιμοταν δωδεκαωρο σερι στους τεσσερις μηνες, το δευτερο ειναι εφταμιση μηνων και ξυπναει καθε τρεις ωρες.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα σε ολα τα παιδια, εγω απλα το προτεινω γιατι δουλεψε στη δικη μας περιπτωση και γενικα ειναι κατι που πολλοι συμβουλευουν να μην κανεις.

Μερικες φορες και η δικια μου αργει να κοιμηθει, ομως θα αργησει και να ξυπνησει. 'Η μπορει και να μην κοιμηθει σερι αλλα να ξυπνησει τα χαραματα, οπου και σε λιγα λεπτα ξανακοιμαται με θηλασμο ή και μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

 

λοιπον με την μικρη μου δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τον υπνο,,,κοιμοταν παντοτε χωρις νανουρισμα και για πολλες ωρες σερι χωρις πολλα ενδιάμεσα ξυπνήματα στα οποια της ξαναεδινα την πιπιλα της και την κουβερτα της και τελος,,,τωρα εχει μια εβδομαδα που όταν τη βαζω στο κρεβατακι της αρχιζει να κλαιει τρομαγμενη και δεν καθεται με τιποτα:shock:παλευει να σηκωθεί (της φοραω υπνοσακο )σπαραζοντας:shock::shock:οποτε τη νανουρίζω αγκαλια και την αφηνω σταδιακα στο κρεβατι ,,,,το ιδιο επαναλαμβανεται 1-2 φορες μεσα στην νυχτα (κοιμαται αποτις 8 μμ μεχρι τις 8:30 πμ)

 

 

να προσθεσω ότι αυτο γινοταν σποραδικα σε περιοδους οδοντοφυΐας,,αρρώστιας κτλ αλλα μονο για 1-2 ημερες ενώ τωρα κλεινουμε εβδομαδα,,,τι λετε? που μπορει να οφείλεται αυτό?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

 

λοιπον με την μικρη μου δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τον υπνο,,,κοιμοταν παντοτε χωρις νανουρισμα και για πολλες ωρες σερι χωρις πολλα ενδιάμεσα ξυπνήματα στα οποια της ξαναεδινα την πιπιλα της και την κουβερτα της και τελος,,,τωρα εχει μια εβδομαδα που όταν τη βαζω στο κρεβατακι της αρχιζει να κλαιει τρομαγμενη και δεν καθεται με τιποτα:shock:παλευει να σηκωθεί (της φοραω υπνοσακο )σπαραζοντας:shock::shock:οποτε τη νανουρίζω αγκαλια και την αφηνω σταδιακα στο κρεβατι ,,,,το ιδιο επαναλαμβανεται 1-2 φορες μεσα στην νυχτα (κοιμαται αποτις 8 μμ μεχρι τις 8:30 πμ)

 

 

να προσθεσω ότι αυτο γινοταν σποραδικα σε περιοδους οδοντοφυΐας,,αρρώστιας κτλ αλλα μονο για 1-2 ημερες ενώ τωρα κλεινουμε εβδομαδα,,,τι λετε? που μπορει να οφείλεται αυτό?

Μηπως ειναι παλι κανενα δοντι που την ταλαιπωρει αρκετα κ αργει να βγει;;; κ εμενα, οπως εγραψα πιο κατω μου το κανει αυτο για αρκετα μεγαλα διαστηματα, αλλα τελικα νομιζω οτι τοτε ειναι κατι που την ενοχλει!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λογικα την ενοχλουν τα δοντακια γιατι βαζει συνεχεια το χερι στο στομα αλλα μου κανει εντυπωση η διαρκεια της φασης γιατι συνηθως το εκανε 1-2 μερες εκτος απο μια φορα που ηταν αρρωστη και κρατησε παραπανω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει η περίοδος του άγχους αποχωρισμού, η συμπεριφορά της λογικά οφείλεται σε αυτό και είναι φυσιολογική.

 

Αν σε φοβίζει το κοίμισμα στην αγκαλιά, μπορείς να δοκιμάσεις να μένεις απλά δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί, δηλαδή να την ξαπλώνεις όταν σηκώνεται, να την χαϊδεύεις, να την διαβεβαιώνεις ότι είσαι εκεί, να την παίρνεις λίγο αγκαλιά για παρηγοριά, αλλά να την βάζεις κάτω πριν κοιμηθεί κ.λπ.

 

Βέβαια, θα παραπονιέται και θα κλαίει, αλλά με τον καιρό θα νιώσει ασφάλεια και θα ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι βλεπουν τα 2 μεγαλα πρασινα ματια μου??? παλι εδω γλυκια μου thumber??? ...ας πιασουμε δουλεια ομως για να σε βοηθησουνε οσο μπορουμε...!!!

QUOTE]

 

Και ναι πάλι εδώ koalaki....κ όμως! Μύθος ότι τα δεύτερα είναι πιο ήσυχα!!!!!!!:lol: Είναι τσαούσα η μικρή δεν εξηγείται αλλιώς! Τώρα μου κάνει έναν 2 ώρο ύπνο κατά τις 10:30 κ μετά κοιμάται για βράδυ στις 19:30. Δεν κρατιέται παραπάνω με τίποτα. Κ η ώρα που θα ξυπνήσει ποικίλλει. Θέλω τώρα αν καταφέρω να την κάνω να κοιμηθεί λίγο το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα ώστε να κοιμάται πίο αργά για βράδυ. Ελπίζω να μη της χαλάσω το ένα κ μοναδικό στάνταρ που έχει. Ξυπνάει άκυρες ώρες κ δεν ξανακοιμάται ως τον πρωινό της ύπνο. Μπορει να σηκωθεί κ από τις 04:30 κ εννοείται ως εκείνη την ωρα δεν κοιμάται σερί...

Ωστόσο είναι δυνατόν να έχει άγχος αποχωρισμού από τώρα; Από 3 μηνών αν δεν την έχω πάνω μου χαλάει τον κόσμο κ με ψάχνει με το βλέμμα της. Μόλις την πάρω αγκαλιά ηρεμεί. Ούτε στον μπαμπά της δεν κάθεται πολλές φορες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει η περίοδος του άγχους αποχωρισμού, η συμπεριφορά της λογικά οφείλεται σε αυτό και είναι φυσιολογική.

 

Αν σε φοβίζει το κοίμισμα στην αγκαλιά, μπορείς να δοκιμάσεις να μένεις απλά δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί, δηλαδή να την ξαπλώνεις όταν σηκώνεται, να την χαϊδεύεις, να την διαβεβαιώνεις ότι είσαι εκεί, να την παίρνεις λίγο αγκαλιά για παρηγοριά, αλλά να την βάζεις κάτω πριν κοιμηθεί κ.λπ.

 

Βέβαια, θα παραπονιέται και θα κλαίει, αλλά με τον καιρό θα νιώσει ασφάλεια και θα ηρεμήσει.

 

το σκεφτηκα ότι μπορει να είναι κι αυτό,,,θα δοκιμασω να σταματήσω την αγκαλια (όταν με παιρνει) γιατι εχω και θεμα με την πλατη,,,,παντω κι εχθες το βραδυ τα ιδια είχαμε,,,,να δουμε γιατι με ειχε κακομαθει ,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα ότι μπορει να είναι κι αυτό,,,θα δοκιμασω να σταματήσω την αγκαλια (όταν με παιρνει) γιατι εχω και θεμα με την πλατη,,,,παντω κι εχθες το βραδυ τα ιδια είχαμε,,,,να δουμε γιατι με ειχε κακομαθει ,,,,,

 

Φιλενάδα έχεις βάλει τον πατέρα της να την κοιμησει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας!εχω εναν γιο 13 μηνων και θα ηθελα την βοηθεια σας...ενω λοιπον μεχρι τον εβδομο μηνα κοιμοταν παρα πολυ ωραια στο κρεβατι του και στο δωματιο του αρχισε να βρισκει την χαρα οτι σηκωνομαι ορθιος και πεφτω και φυσικα χτυπαγε συνεχεια τοκεφαλι του...αγχωθηκαμε και εμεις λοιπον και τον ξαναφεραμε στο δωματιο μας...και αργοτερα στο κρεββατι μας...και τωρα δεν φευγει απο εκει..το θεμα ειναι οτι ειμαι 6 εβδομαδων και ο μικρος καθε τοσο με κλωτσαει και αυτο με αγχωνει οπως καταλαβαινετε και θελω αμεσα να επιστρεψει στο κρεβαττι του...τι μου προτεινετε να κανω;;;;;;

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!εχω εναν γιο 13 μηνων και θα ηθελα την βοηθεια σας...ενω λοιπον μεχρι τον εβδομο μηνα κοιμοταν παρα πολυ ωραια στο κρεβατι του και στο δωματιο του αρχισε να βρισκει την χαρα οτι σηκωνομαι ορθιος και πεφτω και φυσικα χτυπαγε συνεχεια τοκεφαλι του...αγχωθηκαμε και εμεις λοιπον και τον ξαναφεραμε στο δωματιο μας...και αργοτερα στο κρεββατι μας...και τωρα δεν φευγει απο εκει..το θεμα ειναι οτι ειμαι 6 εβδομαδων και ο μικρος καθε τοσο με κλωτσαει και αυτο με αγχωνει οπως καταλαβαινετε και θελω αμεσα να επιστρεψει στο κρεβαττι του...τι μου προτεινετε να κανω;;;;;;

 

κι η δικια μου κουτουλουσε συνεχεια και ακομη δηλαδή γιατι μπουρδουκλώνεται με τον υπνοσακο αλλα δενε κανα τιποτα,,,,στο κρεβατι δεν την μπορω καθολου,,,ασε που μας βλεπει σαν παιχνίδια και αρχιζει το γλεντι.......

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ενα μωράκι 3,5 μηνων που θηλάζει αποκλειστικά. Ενώ τελευταία κοιμόταν σχετικά καλα το βραδυ κοιμόταν και 5 ωρες συνεχόμενες ξαφνικά εδω και κατι μερες ξυπνάει και ξανα κοιμαται μετα απο 3 ωρες και δεν δέχεται σα αυτές τις ωρες τιποτα αλλα δεν δείχνει να ποναει δεν διαμαρτύρεται. Και χθες δεν ειχα κοιμηθει καθόλου ολη τη μερα άρα δεν ήταν πτι ηταν χορτάτος απο υπνο. Μονο τον περπαταω και καποια στιγμή δέχεται να περπαταω και να θηλαζω και οταν γλαρωσει καθόμαι. Καμία ιδεα τι μπορει να τον βοηθήσει; Εχω σκεφτεί μηπως ζεσταίνεται η κρυώνει αλλα δεν φαινεται να ειναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ενα μωράκι 3,5 μηνων που θηλάζει αποκλειστικά. Ενώ τελευταία κοιμόταν σχετικά καλα το βραδυ κοιμόταν και 5 ωρες συνεχόμενες ξαφνικά εδω και κατι μερες ξυπνάει και ξανα κοιμαται μετα απο 3 ωρες και δεν δέχεται σα αυτές τις ωρες τιποτα αλλα δεν δείχνει να ποναει δεν διαμαρτύρεται. Και χθες δεν ειχα κοιμηθει καθόλου ολη τη μερα άρα δεν ήταν πτι ηταν χορτάτος απο υπνο. Μονο τον περπαταω και καποια στιγμή δέχεται να περπαταω και να θηλαζω και οταν γλαρωσει καθόμαι. Καμία ιδεα τι μπορει να τον βοηθήσει; Εχω σκεφτεί μηπως ζεσταίνεται η κρυώνει αλλα δεν φαινεται να ειναι αυτό.

 

Λίζα καλησπέρα.

 

Στους 4 μήνες περίπου υπάρχει η λεγόμενη πρώτη κρίση ύπνου (4month sleep regression), ψάξε το στο google και θα δεις. Εν ολίγοις, σε αυτή την ηλικία περίπου τα μωρά αρχίζουν και κοιμούνται περισσότερο σαν ενήλικες, δηλαδή έχουν εναλλαγές στους κύκλους ύπνου και κατά τις εναλλαγές αυτές ξυπνούν και αναζητούν τις συνθήκες υπό τις οποίες αποκοιμήθηκαν στην αρχή της νύχτας, ώστε να ξανακοιμηθούν. Κάπως έτσι ο ύπνος γίνεται άνω κάτω. Θέλει προσοχή αυτή η φάση, γιατί είναι πιθανόν να εκγαθιδρυθούν συνήθειες που δυσκολεύουν τους γονείς στο μέλλον, π.χ. αγκαλιά, κούνημα, στήθος κ.λπ.

 

Εικάζω ότι ο μικρός σου κοιμάται στο στήθος, κάνε μια προσπάθεια να αρχίζεις να τον κοιμίζεις με άλλο τρόπο, όχι τόσο για να ξεπεράσεις το παρόν πρόβλημα, όσο για το μέλλον, για να αποφύγεις π.χ. να ξυπνάει συνέχεια αναζητώντας στήθος, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα εδώ στην ενότητα του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα καλησπέρα.

 

Στους 4 μήνες περίπου υπάρχει η λεγόμενη πρώτη κρίση ύπνου (4month sleep regression), ψάξε το στο google και θα δεις. Εν ολίγοις, σε αυτή την ηλικία περίπου τα μωρά αρχίζουν και κοιμούνται περισσότερο σαν ενήλικες, δηλαδή έχουν εναλλαγές στους κύκλους ύπνου και κατά τις εναλλαγές αυτές ξυπνούν και αναζητούν τις συνθήκες υπό τις οποίες αποκοιμήθηκαν στην αρχή της νύχτας, ώστε να ξανακοιμηθούν. Κάπως έτσι ο ύπνος γίνεται άνω κάτω. Θέλει προσοχή αυτή η φάση, γιατί είναι πιθανόν να εκγαθιδρυθούν συνήθειες που δυσκολεύουν τους γονείς στο μέλλον, π.χ. αγκαλιά, κούνημα, στήθος κ.λπ.

 

Εικάζω ότι ο μικρός σου κοιμάται στο στήθος, κάνε μια προσπάθεια να αρχίζεις να τον κοιμίζεις με άλλο τρόπο, όχι τόσο για να ξεπεράσεις το παρόν πρόβλημα, όσο για το μέλλον, για να αποφύγεις π.χ. να ξυπνάει συνέχεια αναζητώντας στήθος, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα εδώ στην ενότητα του ύπνου.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Μου φαινεται απίστευτο αυτο που λες δεν περίμενα να εχει τέτοια επιρροή. Ειχα διαβάσει οτι αναστατώνονται οταν κοιμούνται αλλού και τα μεταφέρουμε οπως εμείς να κοιμηθούμε στο σαλόνι και να ξυπνήσουμε στη κρεβατοκάμαρα. Δυστηχως δεν ξερω ποτε ειναι να κοιμηθει ειναι αρκετές ώρες στο στηθος και εκει τον παιρνει ο ύπνος. Έχω δοκιμάσει να το κουνάω στο καρότσι αλλα δεν έπιασε. Σημερα κοιμήθηκε το μεσημερι για λιγο στο αυτοκινητο τον μετέφερα με το κάθισμα στο σπιτι όπου κοιμηθηκε αλλα 20 λεπτα συνολικά μια ωρα και μεχρι το βραδυ ηταν γκρίνια και δεν δεχόταν τίποτα. Δεν ξερω τι συμβαίνει εκανα εξετασεις ουρων και βρήκαμε μικρόβιο αλλα οχι μεγάλη ποσοτητα αλλα ξεκινήσαμε αντιβιωση.

Να ρωτήσω κατι ακομα πως γινεται καποια παιδια να κοιμούνται εκει που κάθονται και αλλα να εχουν ανάγκη απο κούνημα πιπίλισμα;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβάσει οτι αναστατώνονται οταν κοιμούνται αλλού και τα μεταφέρουμε οπως εμείς να κοιμηθούμε στο σαλόνι και να ξυπνήσουμε στη κρεβατοκάμαρα

 

 

H ίδια λογική ισχύει και για τον τρόπο που κοιμούνται. Σκέψου π.χ. έναν ενήλικα που έχει συνηθίσει να κοιμάται στο κρεβάτι του με το αγαπημένο του μαξιλάρι να ξυπνήσει στην μέση της νύχτας στο πάτωμα, φυσικά θα θέλει να ξαναπάει στο κρεβάτι για να κοιμηθεί. Κάπως έτσι λειτουργούν και τα μωρά, με πολλή παραπάνω δυσκολία φυσικά γιατί δεν γεννιούνται με την ικανότητα να κοιμούνται μόνα τους.

 

....ξερω ποτε ειναι να κοιμηθει ειναι αρκετές ώρες στο στηθος και εκει τον παιρνει ο ύπνος. Έχω δοκιμάσει να το κουνάω στο καρότσι αλλα δεν έπιασε. Σημερα κοιμήθηκε το μεσημερι για λιγο στο αυτοκινητο τον μετέφερα με το κάθισμα στο σπιτι όπου κοιμηθηκε αλλα 20 λεπτα συνολικά μια ωρα και μεχρι το βραδυ ηταν γκρίνια και δεν δεχόταν τίποτα

 

Λιζάκι, επειδή παρακολουθούσα και την ιστορία σου στην ενότητα του θηλασμού, νομίζω ότι δυσκολεύεσαι και από το ότι ο μικρός τρώει ακόμα συνεχώς χωρίς ένα υποτυπώδες πρόγραμμα, οπότε δεν μπορείς να διαχωρίσεις την γκρίνια της πείνας από την γκρίνια της νύστας. Πάντως, σε αυτή την ηλικία συνήθως τα μωρά αντέχουν το πολύ 1,5 - 2 ώρες ξύπνια. Με αυτό στο μυαλό σου, καλό είναι να προσπαθήσεις να φτιάξεις σιγά - σιγά ένα πρόγραμμα ημερήσιων ύπνων (όχι γευμάτων), όπου σκοπός σου θα είναι να αποκοιμιέται το μωρό όχι στο στήθος ή στην αγκαλιά, αλλά οπουδήποτε αλλού, π.χ. ρηλάξ, καρότσι, ιδανικά στην κούνια του. Φρόντιζε να το απομακρύνεις από το στήθος πριν αποκοιμηθεί και προετοιμάσου για αρκετή αντίδραση. Αν επιμείνεις για λίγες μέρες και αντέξεις και λίγο κλαματάκι θα τα καταφέρεις. Το κλειδί για καλό βραδυνό ύπνο είναι αρκετοί ημερήσιοι ύπνοι και κοίμισμα για βράδυ νωρίς, πριν τις 21.00.

 

ρωτήσω κατι ακομα πως γινεται καποια παιδια να κοιμούνται εκει που κάθονται και αλλα να εχουν ανάγκη απο κούνημα πιπίλισμα;

 

Εν μέρει είναι στο παιδί, επειδή όμως ακόμα και το πιο καλόβολο παιδί δεν γεννιέται ξέροντας πώς να κοιμάται μόνο του, εγώ νομίζω ότι το κυριότερο είναι το πώς συνηθίζει αναλόγως με τις συνθήκες. Εγώ για παράδειγμα όταν γέννησα τον γιο μου (2,5 ετών σήμερα), δεν διανοούμουν να τον αφήσω μόνο του να κοιμηθεί, τον είχα συνεχώς μαζί μου, τον κουνούσα, του τραγουδούσα να κοιμηθεί κ.λπ. Έφτασε 18 μηνών να καταφέρουμε να κοιμάται μόνος του, μετά από πολλή προσπάθεια. Στην μπέμπα μου τώρα (3 μηνών) οι συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές : είχα λιγότερες αντοχές και περισσότερο επιβαρυμένη ψυχολογία, κυρίως δε, δεν είχα την πολυτέλεια να την κοιμίζω π.χ. στο σαλόνι (καθώς ο μεγάλος έκανε φυσικά πολλή φασαρία), αλλά ούτε και την πολυτέλεια να την κρατάω αγκαλιά, με κούνημα, τραγούδι κ.λπ. μέχρι να κοιμηθεί. Μέχρι να πάρω απόφαση να την βάζω στην κούνια στο δωμάτιό της για τους ημερήσιους ύπνους, πολύ απλά το παιδί δεν κοιμόταν ΚΑΘΟΛΟΥ. Από τότε όμως που το τόλμησα και αφού υπέμεινα κάποιες μέρες γκρίνιας και κλάματος, έμαθε να κοιμάται έτσι, χωρίς να μένω καν μαζί της στο δωμάτιο. Οι συνθήκες ήταν πολυ διαφορετικές και το παιδί μάλλον προσαρμόστηκε. Και τώρα που σου γράφω είμαι με τον μικρό στο σαλόνι και βλέπουμε παιδικά και η μπέμπα στην κούνια της στριφογυρίζει για να κοιμηθεί. Ψιλοκλαίει αλλά δεν μπορώ να πάω μέσα, έτσι και κάνω να σηκωθώ από τον καναπέ και πλησιάσω την πόρτα της, θα αρχίσει η επανάσταση από τον γιο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλι σε ευχαριστώ για το κόπο που κανεις να μου απαντήσεις. Εχεις δίκιο οτι δεν καταλαβαίνω ποτε πείναει και πότε θελει να κοιμηθει. Σημερα το μεσημερι τον κοιμησα στο καρότσι δεν ηθελε να φαει ετσι καταλαβα οτι νύσταζε. Αλλα οχι κάθεται παρα πανω απο 1,5-2 ώρες ξυπνιος. Ξερω οτι στο πρώτο ειμαστε πιο φοβισμένοι. Όσο ήμουν φοιτήτρια πρόσεχα για 3,5 χρόνια ενα κοριτσάκι απο 3,5 μηνων δεν ειπε καμία σχέση. Δεν ξερω αν εχει σχέση οτι έπεινε ξενο αλλα ήξερα τι ήθελε καθε φορα και είχαμε ενα τυπικό πρόγραμμα. Στην αρχή κοιμόταν στο καρότσι μετα στο κρεβατακι της με εμενα απο πανω να τη χτυπαω ελαφριά το ποπο και να κανω σσσς ή να τραγουδάω. Αργότερα κοιμόταν μονη της χωρίς ποτε να εχει πιπίλα. Θα δοκιμάσω αύριο οταν καταλαβω οτι νυστάζει και δεν θελει στηθος αυτο που μου λες ξερω οτι θα δυσκολευτώ. Σε ευχαριστω πάρα πολυ και παλι να σου ζήσουν τα παιδακια σου!

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου διανυει τον 11ο μηνα. Γενικά κοιμαται στο στηθος με λίκνισμα και νανουρισμα σχετικά γρηγορα. Μεχρι προσφατα κοιμοταν περιπου στις 21.00 μμ και ξυπνουσε μετα από περιπου 11 ωρες με μερικα ξυπνήματα ενδιάμεσα αλλα επειδή την εχω στο κρεβατι μαζί μας δεν με καταπονουν. Στη συνεχεια κοιμοταν περιπου στις 11 πμ για περιπου 1 ωρα και εκανε και έναν απογευματινο πιο συντομο υπνο γυρω στις 16.00 μμ. Εδώ και τρεις μερες ενώ διατηρεί τους ημερησιους υπνους της κανει το εξης...κοιμαται πχ στις 21.00 για κανενα μισαωρο και στην συνεχεια ξυπνα και θεέι να παιξει μεχρι περιπου τα μεσάνυχτα!! Τελικα κοιμαται μετα χιλια ζορια και ξυπνα περιπου στις 10 πμ οποτε και οι ημερήσιοι της υπνοι ελαφρως μετατοπίζονται!! Μπορει να φταιει η οδοντοφυία της?? Και αυριο που θα εχουμε θερινη ωρα τι ωρς θα κοιμηθεί?? Μετα τα μεσάνυχτα??? Τι να κανω?? Δοκιμασα να την κοιμησω στις 20.30 και παλι εκανε το ιδιο. Σημερα δοκιμασα να την κοιμησω κατά τις 22.00 και παλι είμαστε ξύπνιες και φωνάζουμε!!:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...