Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίτηση για Δημοτικό Παιδικό Σταθμό


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

θέλω να στείλω το γιό μου σε παιδικό σταθμό του δήμου, από Σεπτέμβρη. Θα είναι 2 κ 8 μηνών. Δεν εργάζομαι, εργάζεται μόνο ο σύζυγος, κι έχω κι ένα μικρότερο παιδί (που δεν θα το στείλω). Θα μου το πάρουν ή θα μείνουμε εκτός επειδή είμαι δεν εργάζομαι? Διάβασα ένα τόπικ αλλά είναι πριν χρόνια, απʼοτι είδα προηγούνταν οι πολύτεκνες, εργαζόμενες κλπ. και γενικά γίνονταν σφαγή για τις θέσεις. Ισχύει το ίδιο τώρα που υπάρχει και το ΕΣΠΑ ή είναι καλύτερα τα πράγματα?

 

Υπολόγισα και τα μόρια μέσω ΕΣΠΑ και είναι πολύ λίγα, 30 μόρια, όταν οι τελευταίες κοπέλες στο Δήμο μου φέτος είχαν 29-30 μόρια. Οπότε είμαστε τσίμα τσίμα και από κεί. Όποια κοπέλα μπορεί να με διαφωτίσει γιατί τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω και είμαι λίγο στα χαμένα. Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ισχύει ότι έχεις διαβάσει. Προτεραιότητα στις εργαζόμενες, παίζει ρόλο αν είσαι δημότης ενώ στο ΕΣΠΑ και πάλι έχουν προτεραιότητα οι εργαζόμενες. Δεν έχει αλλάξει κάτι με το ΕΣΠΑ καθώς ΚΑΙ οι δημοτικοί σταθμοί τις περισσότερες θέσεις τις δίνουν μέσω του προγράμματος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το λογικό ειναι να έχουν προτεραιότητα οι εργαζόμενες αλλα εγω θα σας πω ότι όλα σε αυτή την χώρα είναι μετέωρα. όταν εγώ έκανα αίτηση για την κόρη μου πέρυσι , μετά την ανακοίνωση των αποτελεσματων ( εσπα) διαπίστωσα οτι ανεργες μητέρες είχαν περισσότερα μόρια από μένα .πήραν τα παιδιά τους στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό και μένα που εργάζομαι ,στον δημόσιο. οπότε βγάλε ακρη!!ε΄π'ιζω να είσαι τυχερή παντως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το λογικό ειναι να έχουν προτεραιότητα οι εργαζόμενες αλλα εγω θα σας πω ότι όλα σε αυτή την χώρα είναι μετέωρα. όταν εγώ έκανα αίτηση για την κόρη μου πέρυσι , μετά την ανακοίνωση των αποτελεσματων ( εσπα) διαπίστωσα οτι ανεργες μητέρες είχαν περισσότερα μόρια από μένα .πήραν τα παιδιά τους στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό και μένα που εργάζομαι ,στον δημόσιο. οπότε βγάλε ακρη!!ε΄π'ιζω να είσαι τυχερή παντως.

 

Οι εργαζόμενες έχουν περισσότερα μόρια , είναι λογικό. Μια άνεργη μπορεί να είχε περισσότερα μόρια συνολικά λόγω εισοδήματος. Κάθε χρόνο στην προκήρυξη του ΕΣΠΑ , αναφέρονται αναλυτικά τα μόρια.

 

Επίσης , υπάρχει διαφορά στα μόρια ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση.

Οπότε μην το κρίνεις τόσο γενικά ότι πήραν των ανέργων στους ιδιωτικούς και των εργαζομένων στον δημόσιο......γιατί δεν ισχύει.

 

Εννοείς , ότι είχες βάλει στην αίτηση σου , ως πρώτη επιλογή ιδιωτικό αλλά το πήραν σε επόμενη επιλογή που ήταν δημόσιος ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

θέλω να στείλω το γιό μου σε παιδικό σταθμό του δήμου, από Σεπτέμβρη. Θα είναι 2 κ 8 μηνών. Δεν εργάζομαι, εργάζεται μόνο ο σύζυγος, κι έχω κι ένα μικρότερο παιδί (που δεν θα το στείλω). Θα μου το πάρουν ή θα μείνουμε εκτός επειδή είμαι δεν εργάζομαι? Διάβασα ένα τόπικ αλλά είναι πριν χρόνια, απʼοτι είδα προηγούνταν οι πολύτεκνες, εργαζόμενες κλπ. και γενικά γίνονταν σφαγή για τις θέσεις. Ισχύει το ίδιο τώρα που υπάρχει και το ΕΣΠΑ ή είναι καλύτερα τα πράγματα?

 

Υπολόγισα και τα μόρια μέσω ΕΣΠΑ και είναι πολύ λίγα, 30 μόρια, όταν οι τελευταίες κοπέλες στο Δήμο μου φέτος είχαν 29-30 μόρια. Οπότε είμαστε τσίμα τσίμα και από κεί. Όποια κοπέλα μπορεί να με διαφωτίσει γιατί τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω και είμαι λίγο στα χαμένα. Ευχαριστώ.

 

 

Αν υποθέσουμε ότι θα έχει και φέτος ΕΣΠΑ (πράγμα που ελπίζω), καταρχήν πρέπει

 

- να έχεις κάρτα ανεργίας σε ισχύ , που σημαίνει να έχει εκδοθεί πριν την προκύρηξη του ΕΣΠΑ. Η άνεργη μητέρα αν θυμάμαι καλά , έχει 10 μόρια, αν επιδοτείσαι 20.Αν δεν υπάρχει κάρτα ανεργίας η αίτηση είναι εξαρχής άκυρη.

-Το όριο του οικογενειακού εισοδήματος πέρσι ήταν 27000

Από κει και πέρα , χρειάζεται πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και αντίστοιχα έγγραφα για διαζευγμένες κλπ

 

Στους δημόσιους σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ δεν πληρώνεις τροφεία, στους ιδιωτικούς πληρώνεις το σχολικό αν θέλει να πηγαινοφέρνει το παιδί , συν τις έξτρα δραστηριότητες.

Στους δημόσιους , εφόσον το παιδί είναι πάνω από 2,5 πρέπει να έχει βγάλει την πάνα.

 

Ο γιος μου πάει για δεύτερη χρονιά σε δημόσιο παιδικό μέσω ΕΣΠΑ και εγώ είμαι άνεργη.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εργαζόμενες έχουν περισσότερα μόρια , είναι λογικό. Μια άνεργη μπορεί να είχε περισσότερα μόρια συνολικά λόγω εισοδήματος. Κάθε χρόνο στην προκήρυξη του ΕΣΠΑ , αναφέρονται αναλυτικά τα μόρια.

 

Επίσης , υπάρχει διαφορά στα μόρια ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση.

Οπότε μην το κρίνεις τόσο γενικά ότι πήραν των ανέργων στους ιδιωτικούς και των εργαζομένων στον δημόσιο......γιατί δεν ισχύει.

 

Εννοείς , ότι είχες βάλει στην αίτηση σου , ως πρώτη επιλογή ιδιωτικό αλλά το πήραν σε επόμενη επιλογή που ήταν δημόσιος ?

 

καλημερα.ναι αυτο εννοώ. επ'ισης γνωριζω παιδιατρο της περιοχησ μου με αντρα κοινωνικο λειτουργο που πηραν το παιδι τουτσ στον ιδιωτικο και φανταζομαι οτι αυτοι σαν ζευγαρι θα ειχαν περισσοτρο εισοδημα απο 13000? που εχω εγω με τον συζυγο μου. οποτε ναι νομιζω οτι καπου μπερδευεται το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ναι αυτο εννοώ. επ'ισης γνωριζω παιδιατρο της περιοχησ μου με αντρα κοινωνικο λειτουργο που πηραν το παιδι τουτσ στον ιδιωτικο και φανταζομαι οτι αυτοι σαν ζευγαρι θα ειχαν περισσοτρο εισοδημα απο 13000? που εχω εγω με τον συζυγο μου. οποτε ναι νομιζω οτι καπου μπερδευεται το θεμα.

 

 

Τι να πω....εγώ δεν έκανα καθόλου αίτηση για ιδιωτικούς. Ημουν και είμαι άνεργη και τις 2 φορές τον πήραν στην 1η επιλογή.

Απλά , λέω ότι για το ΕΣΠΑ μπορούν να κάνουν ολες οι μητέρες αίτηση είτε για ιδιωτικό ή δημόσιο παιδικό

 

Προφανώς το ζευγάρι που αναφέρεις , λογικά έχει μεγαλύτερο εισόδημα από τις 13000 , αλλά με κάποιο τρόπο , κάτω από 27000:shock:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πααααααααααλι ανοίγει το θέμα του ΕΣΠΑ... Η μοριοδότηση είναι σαφής όπως και ο τρόπος επιλογής. Σα τις πανελλήνιες είναι. Αν εγώ επιλέξω σταθμό ιδιωτικό με πολλές θέσεις και μικρή ζήτηση, θα μπω στην 1η μου επιλογή κι ας έχω 19 μόρια ενώ την ίδια στιγμή μια μητέρα με 40 μόρια μπορεί να μη μπει σε καμία της επιλογή αν έχει λάθος σκεπτικό.

Τώρα τα των εισοδημάτων και πως κάποιοι δηλώνουν λιγότερα απ όσα κερδίζουν είναι θέμα της εφορίας, όχι του parents και των μελών του :-P

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις. Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα, αν ξέρει κάποια, γιατί έπαιρνα σήμερα στο δήμο και δε μου το σήκωσαν, θα ξανακαλέσω βέβαια. Στην προκύρηξη του 2014 αναφέρετε το εξής:

 

«Εάν η ενδιαφερόμενη είναι μισθωτή, απαιτείται:

Βεβαίωση εργοδότη, η οποία θα έχει υποχρεωτικά ημερομηνία μεταγενέστερη της δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και από την οποία θα προκύπτει ότι συνεχίζεται η απασχόληση έως και σήμερα (δηλαδή ημερομηνία υπογραφής της βεβαίωσης), καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας που η ενδιαφερόμενη κατέχει, ΚΑΙ αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης ή εργόσημο (αντίγραφο εργόσημου και απόδειξη κατάθεσης σε τράπεζα τελευταίου έτους προ της υποβολής της αίτησης, που να αποδεικνύει εργασία τουλάχιστον πέντε (5) μηνών).»

 

Οι 5 μήνες εργασία προ της υποβολής της αίτησης αναφέρονται σε εργασία με εργόσημο, ή αφορά και τον ιδιωτ. Τομέα? Εκτός ΕΣΠΑ (απλή αίτηση στο Δήμο) χρειάζεται καρτέλα ενσήμων όπως είδα σε παλιότερο τόπικ ή αρκεί η βεβαίωση εργοδότη?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...