Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε παρει θηλαστρο?


Recommended Posts

μενα πονο ιωαννα...σε περιμενουμε γρηγορα μενα υγιες μωρακι....

 

ευχαριστω παρα πολυ ελενα!!γερο να 'ναι το μωρακι μου, κι ας πονεσω..

οταν επιστρεψω με το καλο θα σας γραψω την εμπειρια μου..ελπιζω να ειναι καλη..

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω παρα πολυ ελενα!!γερο να 'ναι το μωρακι μου, κι ας πονεσω..

οταν επιστρεψω με το καλο θα σας γραψω την εμπειρια μου..ελπιζω να ειναι καλη..

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

 

καλη θα ειναι!!!!:P και ο πονος γρηγορα θα ξεχαστει;)... θα σε περιμενουμε με υπεροχα νεα...:P;););):

τι ωραια που θα ειναι ιωαννα θα δεις θα εχεις επιτελους το μπεμπακι σου αγκαλιτσα και δεν θα το πιστεεις μην φοβασαι κθολου..ολα καλα θα πανε θα δεις...

Link to comment
Share on other sites

Ioanna με το καλό να κρατησεις αυριο ενα γερο μωράκι στην αγκαλιά σου...

 

Κορίτσια αυτό με το θήλαστρο ισχύει και για τα μπιμπερό;;;

Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά όλοι γύρω μου λένε οτι πρεπει να πάρω μπιμπερό έτσι κι αλλιώς για να υπάρχουν.Ισχύει;;

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ioanna με το καλό να κρατησεις αυριο ενα γερο μωράκι στην αγκαλιά σου...

 

Κορίτσια αυτό με το θήλαστρο ισχύει και για τα μπιμπερό;;;

Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά όλοι γύρω μου λένε οτι πρεπει να πάρω μπιμπερό έτσι κι αλλιώς για να υπάρχουν.Ισχύει;;

 

Και εμένα προσπαθούσαν να με πείσουν σε ένα κατάστημα να πάρω καμιά δεκαριά έτσι για να μου βρίσκονται και ας τους έλεγα ότι σκοπεύω να θηλάσω αποκλειστικά..:mad: τελικά πήρα 2 να έχω γιατί μου λέγανε ότι ίσως χρειαστεί λίγο χαμομήλι για κολικούς αλλά ακόμη δόξα τω Θεό σκονίζονται στο ντουλάπι..

Γενικώς ο θηλασμός δε συμφέρει ούτε τα καταστήματα (γιατί δεν θα αγοράσεις μπιμπερό, αποστειρωτές κλπ) ούτε τους γιατρούς.. Η παιδίατρος στο νοσοκομείο μου έγραψε να πάρω ξένο γάλα σε περίπτωση που δεν έχω να δώσω στο παιδί να φάει.. Εννοείται δεν πήρα..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εγω ειχα αγορασει ενα θηλαστρο το οποιο το χρησιμοποιησα 10 φορες στους 6 μηνες.Και 1 μπιμπερο.Δν θεωρω οτι πηγαν χαμενα τα λεφτα που εδωσα γιατι αν δεν το ειχα αναγκαστηκα θα δινα ξενο γαλα στο μωρο μου και δεν ηθελα κ αθολου.Πρωτη φορα το χρησιμοποιησα στις 35 μερες για να δω αν το μωρο θα πιασει το μπιμπερο οταν θα πηγαινα στον γιατρο μετα απο 10 μερες,μετα ειχα κανει μια μικρη αποθηκη γαλακτος απο 10-15 βαζακια γαλα στην καταψυξη για παν ενδεχομενο.Αν χρειαζονταν να λειψω για καποια ωρα τι θα ετρωγε το μωρο?Ευτυχως δεν λειψαμε σχεδον ποτε(1 φορα πηγα στη θαλασσα οταν ηταν 2 μηνων 2 βηματα απο το σπιτι και ηπιε σε 1 ωρα 2 μπουκαλακια...)και σ ενα γαμο οταν ηταν 5 μηνων...Αλλα οπως και να χει ενιωθα σφαλεια με το γαλα μου στην καταψυξη!Το οποιο τελικα του το εδωσα για να μην το πεταξω...

Να συμπληρωσω οτι στο ντουλαπι μου μετα τον 1 μηνας ειχα ανα κουτι σκονη γαλα το οποιο δεν χρησιμοποιησα,αλλα ειχα απιστευτη ανασφαλεια οτι αν συμβει κατι και λειψω?το μωρο μεχρι 3 μηνων εκανε απο 12-16 γευματα τη μερα ,και μετα τους 4 μπηκε σρ προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια παρηγγειλα της medela το ηλεκτρικο. αυριο γενναω και σε ενα μηνα θα παω στη δουλεια, γιαυτο και το χρειαζομαι. νωριτερα θα κοιταξω να μην το χρησιμοποιησω, εκτος αν πρεπει να λειψω καποια στιγμη.

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

 

Mε το καλό Ιωάννα μου. Μ'ένα πόνο!!! :P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα παρει μεχρι την μερα που γεννησα γιατι ειχα καλες θηλες και ηθελα να θηλασω...ελα μου ομως που με το που μπηκα στο νοσοκομειο να γεννησω οι θηλες εξαφανίστηκαν....απο τοτε εχω παει σε 2 γιατρους, εχω δοκιμασει τα παντα και τελικα εχω καταληξει με το θηλαστρο στα 4 για να μπορει να σταζει το γαλα μεσα γιατι η θηλη δεν ξερω που βρισκεται και τα έχυνα ολα απο εξω... χειροκίνητο το πηρα και εγω γιατι τα αλλα ειναι πολυ ακριβα...ασε που δεν θα ειναι για πολυ...ετσι οπως παω απο τα 20ml που αντλω καθε 8-10 ωρες παω σιγα σιγα προς τα 10 Ml...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ioanna με το καλό να κρατησεις αυριο ενα γερο μωράκι στην αγκαλιά σου...

 

Κορίτσια αυτό με το θήλαστρο ισχύει και για τα μπιμπερό;;;

Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά όλοι γύρω μου λένε οτι πρεπει να πάρω μπιμπερό έτσι κι αλλιώς για να υπάρχουν.Ισχύει;;

 

καλη μου, θα πρεπει να ενημερωθεις απο τωρα για τον θηλασμο,εαν πραγματικα θες να θηλασεις..δηστυχως θα ακουσεις παρα πολλα απο γνωστους,συγγενεις και κυριως απο μαιες και γιατρους, γι αυτο θα πρεπει να ενημερωθεις απο τωρα ΣΩΣΤΑ, για να ξερεις τι θα κανεις..

ενα μωρο που θηλαζει ΔΕΝ χρειαζεται μπιμπερο!!!

ενα μωρο που θηλαζει ΔΕΝ πινει χαμομηλι,τσαι,ζαχαρονερο..

ΔΕΝ πινει τιποτα αλλο, γιατι ΔΕΝ χρειαζεται τιποτα αλλο..εαν χρειαζοταν κατι αλλο θα ειχε φροντισει η φυση γι αυτο! εαν χρειαζοταν και χαμομηλι,το ενα στηθος θα εβγαζε γαλα το αλλο χαμομηλι..ειναι τοσο απλο!!! μην ακουσετε ΚΑΝΕΝΑΝ ''ειδικο'' που θα σας πει το αντιθετο,οσα πτυχια κι αν εχει.. απευθυνθειτε σε συμβουλους θηλασμου, ψαξτε στο ιντερνετ,αγοραστε το βιβλιο της Α. Πατσουρου ''θηλασμος μια υπεροχη σχεση'' και διαβαστε το..απλα ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ..ειναι ο μονος τροπος για να μπορεσετε να θηλασετε με επιτυχια..δηστυχως υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση απο μαιες,ιατρους και παιδιατρους (δεν μιλαω για μαμαδες,πεθερες και θειτσες:?) που λενε συνεχως λαθος πραγματα και μπερδευουν τις μαμαδες..ο θηλασμος υπομονευετε διαρκως καθως τα συμφεροντα των εταιρειων ειναι μεγαλυτερα! το μητρικο γαλα ειναι η ιδανικοτερη τροφη και προτεινετε και ως η αποκλειστικη τροφη μεχρι τους 6 πρωτους μηνες της ζωης του..οποια κοπελα θελει ας μπει στο τοπικ του θηλασμου,οπου θα βρει πολλα αρθρα και μπορει να ενημερωθει κανοντας οποια ερωτηση θελει σχετικα με τον θηλασμο..

 

με το σκεπτικο λοιπον οτι ενα μωρο δεν χρειαζεται τιποτα αλλο για να τραφει, ΟΧΙ δεν χρειαζονται μπιμπερο..ουτε χαμομηλι για τους κολικους,ουτε ζαχαρονερο για τις πρωτες ημερες/ωρες..ολα αυτα ειναι ψεμματα και μυθοι , για να εμποδιζουν τις μαμαδες να θηλασουν..

 

οσον αφορα το θηλαστρο,εξαρταται για ποιον λογο το θες..μπορει να χρειαζεται , μπορει και οχι..εξαρταται..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι εγκυος στο 3ο και θαθελα πολυ να θηλασω αυτη τη φορα περισσοτερο αποτι στα αλλα. Η αληθεια το θηλαστρο το πηρα καθαρα λογω μαρκας οπως λες. δεν ειχα ψαξει καποια πληροφορια. ουτε το σκεφτηκα να το ψαξω. και αυτα που ειπα τωρα τα διαβαζω γιατι οπως ειπα θελω να μαθω καποια πραγματα. οσο για το θηλασμο με ατομα ναι σιγουρα με ενα σεντονακι η κατι αλλο πανω μου ειναι οκ. αλλα ξερεις τοτε ημουν πιο μικρη και ζοριστηκα. δεν τοχα παρει και πολυ ζεστα το ολο θεμα. τεσπα μην αλλαζουμε θεμα. τωρα θα προσπαθησω τουλαχιστον μεχρι 2 μηνες να μη χρησιμοποιησω καθολου θηλαστρο να μπω και γω και το μωρο σε ενα προγραμμα. μετα δεν ξερω..

 

παντως η αποψη μου στο αρχικο θεμα ειναι οτι σιγουρα δε χρειαζετε απο την αρχη ενα θηλαστρο. πολυ αργοτερα αν πχ θα δουλευει η μαμα. (εκτος βεβαια στην περιπτωση που λεει μια κοπελα παραπανω που επρεπε να βγαζει γαλατακι γιατι πονουσε)

 

αρχικα με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!

ειναι απολυτα λογικο να πηρες ενα θηλαστρο ,επειδη εμπιστευτηκες την μαρκα (ειμαι κι εγω παθουσα:wink:). Δηστυχως ομως τα θηλαστρα δεν λειτουργουν ετσι..υπαρχουν μαμαδες που πηραν θηλαστρα και τους πληγωσαν τις θηλες καθως ηταν ακαταλληλα,που δεν μπορουσαν να βγαλουν ουτε μια σταγονα γαλα και μπηκαν σε μια ταλαιπωρια και σε ενα εξοδο που θα μπορουσαν να αποφυγουν..

 

αναλογα με την χρηση που θες το θηλαστρο, θα γινει και η επιλογη του καταλληλου για εσενα. Το καλυτερο βεβαια ειναι να το αποφυγεις εαν δεν υπαρχει λογος..η λειτουργια του επισης δεν ειναι τοσο απλη οσο νομιζουμε ''αντε το πηρα,παω να βγαλω γαλα,να το αφησω στην γιαγια να το ταισει..'' το θηλαστρο θελει μια ''διεργασια'' , αν μπορουσαμε να το πουμε αυτο..

σε καμια περιπτωση επισης δεν δειχνει το ποσο γαλα εχουμε..τις πρωτες φορες μπορει να βγαζει απο ελαχιστο εως καθολου γαλα, οποτε για να μπορεσουμε να το δουλεψουμε θελει λιγο χρονο και κυριως γνωση (κατι που επισης μπορειτε να βρειτε στο τοπικ με τον θηλασμο και να λυσετε τις αποριες σας).. Το να παρει μια μαμα θηλαστρο για να βγαζει γαλα επειδη ποναει ,δεν ειναι κατι που προτεινεται καθως μπορει να προκαλεσει αθελα της μεγαλυτερη ζημια..υπαρχουν και αλλοι τροποι αντιμετωπισης..

θα σου προτεινω παλι να ενημερωθεις ΣΩΣΤΑ για τον θηλασμο, αφου σε ενδιαφερει να θηλασεις! και φυσικα για οποια απορια σου μην διστασεις να μου στειλεις πμ και να σου προτεινω καποια βιβλιογραφια ή σελιδες στο ιντερνετ που μπορεις να ενημερωθεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

-x τελικά πήρα 2 να έχω γιατί μου λέγανε ότι ίσως χρειαστεί λίγο χαμομήλι για κολικούς αλλά ακόμη δόξα τω Θεό σκονίζονται στο ντουλάπι..

Γενικώς ο θηλασμός δε συμφέρει ούτε τα καταστήματα (γιατί δεν θα αγοράσεις μπιμπερό, αποστειρωτές κλπ) ούτε τους γιατρούς.. Η παιδίατρος στο νοσοκομείο μου έγραψε να πάρω ξένο γάλα σε περίπτωση που δεν έχω να δώσω στο παιδί να φάει.. Εννοείται δεν πήρα..

 

να ξερεις οτι οσο δινεις οποιοδηποτε υγρο στο μωρο, τοσο γαλα κοβεις απο εσενα.. οσο λοιπον του δινεις χαμομηλι τοσο κοβεις το γαλα σου αθελα σου..

ειναι αληθεια αυτο που λες, οτι δεν συμφερει κανεναν αλλα ουτε και τους ιατρους..

επισης πρεπει να ξερεις οτι οταν στο μαιευτηριο ο παιδιατρος σου δωσει το χαρτακι που συνταγογραφει το ξενο γαλα, απο κατω θα πρεπει να υπογραψει και να αιτιολογησει για ποιον λογο δινει συνταγη για ξενο γαλα, για ποιον λογο το παιδι δεν μπορει να θηλασει..ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το κανουν αυτο (να δινουν δηλαδη συνταγη για ξενο γαλα, σε μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα!!!)..και γι αυτον τον λογο ΚΑΝΕΝΑΣ παιδιατρος σε κανενα μαιευτηριο δεν υπογραφει απο κατω!!!!!

κι αυτο το ''σε περιπτωση που δεν εχω να δωσω στο παιδι να φαει'' ειναι ο μεγαλυτερος μυθος! το γαλα δεν κοβεται ξαφνικα..το γαλα κοβεται οταν ακολουθουμε λανθασμενες οδηγιες..γι αυτο πρεπει να ενημερωνομαστε..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ξερεις οτι οσο δινεις οποιοδηποτε υγρο στο μωρο, τοσο γαλα κοβεις απο εσενα.. οσο λοιπον του δινεις χαμομηλι τοσο κοβεις το γαλα σου αθελα σου..

ειναι αληθεια αυτο που λες, οτι δεν συμφερει κανεναν αλλα ουτε και τους ιατρους..

επισης πρεπει να ξερεις οτι οταν στο μαιευτηριο ο παιδιατρος σου δωσει το χαρτακι που συνταγογραφει το ξενο γαλα, απο κατω θα πρεπει να υπογραψει και να αιτιολογησει για ποιον λογο δινει συνταγη για ξενο γαλα, για ποιον λογο το παιδι δεν μπορει να θηλασει..ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το κανουν αυτο (να δινουν δηλαδη συνταγη για ξενο γαλα, σε μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα!!!)..και γι αυτον τον λογο ΚΑΝΕΝΑΣ παιδιατρος σε κανενα μαιευτηριο δεν υπογραφει απο κατω!!!!!

κι αυτο το ''σε περιπτωση που δεν εχω να δωσω στο παιδι να φαει'' ειναι ο μεγαλυτερος μυθος! το γαλα δεν κοβεται ξαφνικα..το γαλα κοβεται οταν ακολουθουμε λανθασμενες οδηγιες..γι αυτο πρεπει να ενημερωνομαστε..

 

Έτσι είναι! Ευτυχώς έμαθα γρήγορα αυτό που λες για το χαμομήλι κλπ και για αυτό το λόγο βρίσκονται ακόμη στο ντουλάπι... Στο μαιευτήριο με είχαν τρελάνει να δώσω συμπλήρωμα στο παιδί γιατί ανέβαζε ίκτερο.. Εγώ επέμεινα και του έδωσαν αναγκαστικά μόνο όταν είχε ανέβει πολύ, είχε μια ολόκληρη μέρα σχεδόν να κάνει τσίσα και το βράδυ 11 η ώρα μπήκε σε εντατική φωτοθεραπεία.. Μόνο για το βράδυ καθώς ούτε θήλαστρο προλάβαινα ούτε τίποτα. Από το επόμενο πρωί εννοείται συνέχισα αποκλειστικά να θηλάζω, πήγαινα εκεί που το είχαν στη μονάδα νεογνών, και έτσι συνεχίσαμε χωρίς προβλήματα το θηλασμό... Αν κάτσεις και τους ακούσεις, εκτός του ότι δεν θα βγάλεις άκρη γιατί ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό, δεν πρόκειται να τα καταφέρεις.. Εγώ είχα δική μου μαία και μόνο αυτή άκουγα και συμβουλευόμουν...

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις και τους ακούσεις, εκτός του ότι δεν θα βγάλεις άκρη γιατί ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό, δεν πρόκειται να τα καταφέρεις.. Εγώ είχα δική μου μαία και μόνο αυτή άκουγα και συμβουλευόμουν...

γι αυτο καλο ειναι να εισαι οσο γινεται ενημερωμενος για να μην σε πιασουν αδιαβαστο!

καμια φορα και η δικη σου μαια -δηστυχως- δεν σημαινει απαραιτητα οτι γνωριζει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο καλο ειναι να εισαι οσο γινεται ενημερωμενος για να μην σε πιασουν αδιαβαστο!

καμια φορα και η δικη σου μαια -δηστυχως- δεν σημαινει απαραιτητα οτι γνωριζει..

 

Τη συγκεκριμένη γυναίκα η αλήθεια ειναι ΄ότι την εμπιστεύομαι πάρα πολύ.. Και συγκρίνοντας όσα έχω διαβάσει και όσα μου λει βλέπω ότι ταιριάζουν....

 

Κοίταξα από περιέργεια αυτό που είπες ότι δεν υπογράφουν και όντως δεν έχει βάλει το όνομά της.. Εγώ τη θυμάμαι βέβαια γιατί ήταν ξινή και καθόλου προσιτή, κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου γιατί και εγώ σαν νέα μαμά χωρίς καμία πείρα με μωρά είχα ανάγκη κάποιες συμβουλές...Δεν πειράζει. Καλύτερα τελικά από κάποιους ανθρώπους να μην παίρνουμε καθόλου συμβουλες.

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα από περιέργεια αυτό που είπες ότι δεν υπογράφουν και όντως δεν έχει βάλει το όνομά της...

''Παρέχουν υποκατάστατα μητρικού γάλακτος στο νεογνό, χωρίς την απαιτούμενη από το Υπουργείο Υγείας, τον ΠΟΥ και την Unicef, ιατρική γνωμάτευση, με τους λόγους για τους οποίους το νεογνό δεν μπορεί να θηλάσει τη μητέρα του.''

http://pediatros-thes.gr/?page_id=97

 

παρακατω μπορεις να βρεις ενα σωρο καταγγελιες απο μητερες που θηλαζαν αποκλειστικα και τους εδωσαν ακομα και οδηγιες για χαμομηλι :evil:http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/03/blog-post_5679.html

ανυπογραφα φυσικα!!!!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σχετικα με το θυλαστρο.Εγω το χρειαστεικα λογο του παιδιου που ειταναι στο Παιδον και δεν ηθελα να κοψω το γαλα μου!Το εχω ακομι και ειναι της Μεδελα το ηλεκτρικο.Με εχει βολεψει παρα πολυ και οποιαδοιποτε στιγμη το χρειαστω θα το ξαναχρησιμοποησω.Ειναι πολυ ανετο και δεν με ταλεπωρουσε καθολου!Η παραγωγη αυξανεται και με θυλαστρο οσο πιο συχνα το χρισιμοποιις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω να μην αγοράσω καθώς ίσως να μη χρειαστώ, αλλά να δανειστώ, ωστε να το έχω εαν τελικά χρειαστεί. Είναι καλή ιδέα λέτε??

 

 

Νομίζω ότι στα θήλαστρα του εμπορίου δεν μπορούν να αποστειρωθούν όλα τα μέρη, σε αντίθεση με τα νοσοκομειακά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα παρει μεχρι την μερα που γεννησα γιατι ειχα καλες θηλες και ηθελα να θηλασω...ελα μου ομως που με το που μπηκα στο νοσοκομειο να γεννησω οι θηλες εξαφανίστηκαν....απο τοτε εχω παει σε 2 γιατρους, εχω δοκιμασει τα παντα και τελικα εχω καταληξει με το θηλαστρο στα 4 για να μπορει να σταζει το γαλα μεσα γιατι η θηλη δεν ξερω που βρισκεται και τα έχυνα ολα απο εξω... χειροκίνητο το πηρα και εγω γιατι τα αλλα ειναι πολυ ακριβα...ασε που δεν θα ειναι για πολυ...ετσι οπως παω απο τα 20ml που αντλω καθε 8-10 ωρες παω σιγα σιγα προς τα 10 Ml...

 

Έχεις δει τις οδηγίες περί επαναγαλακτισμού; Αν σε ενδιαφέρει, στην ενότητα του θηλασμού θα βρεις πολύτιμες πληροφορίες.

Η ενοικίαση ενός νοσοκομειακού θήλαστρου για τη μαμά που χρειάζεται να εγκαταστήσει τη γαλουχία συμφέρει μακροπρόθεσμα πολύ περισσότερο από την εσαεί κατανάλωση υποκατάστατων γάλακτος.

Επίσης, θα μπορούσε πολύ καλύτερα να σε βοηθήσει μια σύμβουλος θηλασμού από κοντά για την τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, όταν υπάρχει πρόβλημα με τις θηλές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?cPath=244_545&products_id=9663&language=gr απο εδω το εχω παρει και ειναι το ποιο οικονομικο απο ελληνικο σαιτ ερχετεστο σπιτι σου σε 3-4 εργασιμεσ ειμαι πολυ ευχαριστημενη και εφαρμοζουν και τα μπουκαλια τισ νυκ πανω του κ εστι αντλω και το εχω στο ψυγειο ετοιμο για το μωρο

υπαρχει και στο αμαζον με 80 ευρω περιπου ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω πετρωνε το στηθος μου γιατι ο μπεμπης μου δεν μπορει να τα αδειασει και τα δυο και αναγκαστικα να παρω θηλαστρο ετσι πηρα της NUK ειναι χειροκινητο και το βγαζω τι να κανω δεν γινεται διαφορετικα ειπα θα το αποφυγω αλλα δεν γινοταν τελικα πονανε λιγο οι ρ...ς αλλα πρεπει και για το δικο μου καλο και του παιδιου προς το παρον ειμαι ευχαριστημενη.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. ειμαι 39w, και δεν εχω παρει ακομα θηλαστρο, σκεφτομουν να κοιταξω αυριο, ή να παρω μεσω internet. ελεγα για ηλεκτρικο.εσεις ποτε το πηρατε?τι μαρκα πηρατε και ποσο??

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Ιωάννα μου εγώ αγόρασα ήδη από τον έβδομο το θήλαστρο της Medela swing που είναι ηλεκτρικό και μιμείται τις κινήσεις του μωρού. Στην Ελλάδα το έβρισκα πάνω από 160 ευρώ, αλλά τελικά το αγόρασα από την baby security από Αγγλία 104 ευρώ (μαζί με τα έξοδα αποστολής). Ελπίζω να μου φανεί χρήσιμο... Θέλω πολύ να θηλάσω, αλλά επειδή θα ήθελα να πηγαίνω και λίγο στη δουλειά, δεν θέλω το μικρό μου να μείνει χωρίς φαγάκι! Από ότι μου έχουν πει φίλες, ήταν πολύ χρήσιμο. Θα δούμε στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...