Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νιωθω ενα τραβηγμα στο κατω μερος της κοιλιας


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι στην 29w+6d, απο εχθεσ νιωθω οταν ειμαι ορθια ενα τραβηγμα στο κατω μερος της κοιλιας μου....δηληαδη οταν ειμαι ορθια μονο νιωθω οτι με τραβαει προσ τα κατω και 8ελω να εχω συνεχεια το σωμα μου μαζεμενο γιατι φοβαμαι και νιωθω ασφαλης.........το εχει νιωσει καμια?τι να ειναι παλι αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όταν το νιώθεις μήπως είναι σκληρή η κοιλιά σου?

Όταν περπατήσεις σε πιάνει παλι?

Κι εγώ το ένιωθα και τελικά ήταν συσπάσεις που είχα από τον τρίτο κι όλας μήνα!

Ξεκούρραση θέλει, εξάλλου έχεις μπει στο τρίτο τρίμηνο.

 

Ρώτα όμως και τον γιατρό σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενιωθα εκεινη την στιγμη την κοιλια μ να ειναι πιο σφιχτη...λεσ να ηταν συσπασεις ε?

απο τον τριτο μηνα...........κουραγιο κουκλιτσα μου

ευτυχως 25/2 σταματαω την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι εγω το ιδιο αισθανομουν τραβηγμα στο κατω μερος, η κοιλια μου σφιχτη και λες και ανεβαινε πιο ψηλα. Τελικα πηγα εχθες στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι συσπασεις, μου εδωσε περισσοτερο μαγνησιο και φυσικα ξεκουραση. τωρα ειμαι στην 31 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εχω συσπασεις απο τον 2ο μηνα και επαιρνα μαγνησιο, στην 24η εβδομαδα μπηκα στο ΙΑΣΩ και εκανα ενδοφλεβια για να μην γεννησω προωρα και μεχρι την 36η εβδ επαιρνα yutupar και 6 μαγνησια την ημερα!

Ολα πηγαν καλα το σημαντηκοτερο ειναι νομιζω να ξεκουραζεσται σε αναπαυτικη θεση και να πινετε πολλα πολλα νερα!

Α και καλη ψυχολογια!

Τωρα περιμενω μερα με την μερα να γεννησω και ειμαι 37η εβδ οποτε κουραγιο και ηρεμια δεν αξιζει τιποτα περισσοτερεο απο τα μωρακια μας!

Εγω δεν ειχα και βοηθεια αλλα να ειναι καλα τα ντελιβερι και ο αντρας μου!

Καλη και ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια εχω συσπασεις απο τον 2ο μηνα και επαιρνα μαγνησιο, στην 24η εβδομαδα μπηκα στο ΙΑΣΩ και εκανα ενδοφλεβια για να μην γεννησω προωρα και μεχρι την 36η εβδ επαιρνα yutupar και 6 μαγνησια την ημερα!

Ολα πηγαν καλα το σημαντηκοτερο ειναι νομιζω να ξεκουραζεσται σε αναπαυτικη θεση και να πινετε πολλα πολλα νερα!

Α και καλη ψυχολογια!

Τωρα περιμενω μερα με την μερα να γεννησω και ειμαι 37η εβδ οποτε κουραγιο και ηρεμια δεν αξιζει τιποτα περισσοτερεο απο τα μωρακια μας!

Εγω δεν ειχα και βοηθεια αλλα να ειναι καλα τα ντελιβερι και ο αντρας μου!

Καλη και ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ σε ολες!

 

με το καλο να φτασεις στο τέλος !!! Πόσο να ξεκουραστείς ειδικα εαν εχεις ηδη μικρο παιδι, εισαι ιδιωτικος υπαλληλος και ο ανδρας σου ειναι ελεθερος επαγγελματίας??? Τι ψυχολογία να έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι στην 29w+6d, απο εχθεσ νιωθω οταν ειμαι ορθια ενα τραβηγμα στο κατω μερος της κοιλιας μου....δηληαδη οταν ειμαι ορθια μονο νιωθω οτι με τραβαει προσ τα κατω και 8ελω να εχω συνεχεια το σωμα μου μαζεμενο γιατι φοβαμαι και νιωθω ασφαλης.........το εχει νιωσει καμια?τι να ειναι παλι αυτο?

 

 

και γω το νιωθα συχνα πυκνα αυτο το τραβηγμα κ μου χε πει ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο απλα μεγαλωνει η μητρα κ τεντωνεται κ νιωθεις ετσι

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο αν το τράβηγμα αρχίσει να συνοδεύεται από πόνο σαν να έχει αέρια η κοιλιά...

Αυτό σημαίνει ότι γεννάτε!

Εγώ από τα τραβήγματα δεν έδινα πια σημασία, είχα και θέμα με το έντερο (σπαστική κολίτιδα), με έπιασαν οι πόνοι με τις συσπάσεις μαζί και τελικά κατάλαβα ότι γεννάω όταν οι πόνοι είχαν φτάσει σε συχνότητα ανά τρία λεπτά! Και είχα παρακολουθήσει και σεμινάρια τοκετού κλπ. τρομάρα μου.

Το μαγνήσιο πάντως δεν είναι αποδεδειγμένη θεραπεία για τις συσπάσεις, ξεκούραση κυρίως και υπομονή.

Κι εμένα μου έλεγαν ότι η μήτρα τεντώνεται, αλλά μου φαινόταν περίεργο να τεντώνεται μόνη της για κάποια ώρα σε κατάσταση ηρεμίας και τελικά επιβεβαίωσα ότι ήταν συσπάσεις στο ιατρείο όπου με έπιασαν

Link to comment
Share on other sites

εγω στο τριτο παιδι ειχα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τραβηγματα και πανω απο 5 φορες την ημερα.αν ξαπλωνα ανασκελα αν σηκωνωμουν η καθομουν πολυ αποτομα αν ημουν πολυ ωρα ορθια ειδικα μετα για να σηκωθω η για να συνεχισω το περπατημα ηθελα κανενα 5λεπτο το λιγοτερο μεχρι να μου περασει.ειναι πολυ επωδυνο ειδικα μερικες φορες ουτε ανασα δε μπορουσα να παρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...