Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΑΣ?


Recommended Posts

γεια σας.....είμαι εγκυος για πρωτη φορά στην 14η εβδομάδα κ πραγματικά το αγχος μου ειναι πολύ μεγαλο....

συγκεκριμένα ο γιατρος μου εδωσε συμπληρώματα διατροφής: μαγνήσιο , σίδηρο με φυλλικό και ασβέσιο παράλληλα παίρνω και Τ4 θυροξίνη των 50 καθε πρωι νυστική γιατι εμφανίστηκε υποθυροειδισμός στην εγκυμοσύνη.

το προβλημά μου είναι το εξής διαβαζω σε διάφορα site πως πρέπει να παιρνουμε τα συμπληρώματα με κάποιες ώρες διαφοράς μεταξύ τους 3-4 πχ το σίδηρο από το μαγνήσιο, το σίδηρο από το Τ4 διαφορά 4 ωρών....

εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι πρεπει να παίρνω το Τ4 κ το σίδηρο νηστική, εάν ισχύουν όλα αυτά δε θα με φτάνει το 24ωρο με τόσα χάπια που πρέπει να παρω.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

naiada μην πανικοβαλεσαι χωρις λογο ..ακριβως τα ιδια χαπια πηρα κι εγω.Τωρα σε 3 μερες σταματαω το μαγνησιο ... απλα για να τα θυμαμαι ειχα βαλει για καθε ωρα υπενθυμιση στο κινητο.. ποσες φορες τα ειχα ξεχασει αστα να πανε...

Εγω τα ειχα ως εξης: μολις ξυπναγα {οταν δουλευατα επινα στις 7:30 τωρα τα πινω στης 9:00} το Τ4 κατευθειαν,μετα απο 30 λεπτα το 1ο χαπι μαγνησιου....στις 11:00 το ασβεστιο, 30 κεπταπριν φαω επινα το σιδηρο,μετα στις 16:00 μαγνησιο και φυλλικο οξυ,αν ξεχναγα το πρωι το ασβεστιο ή ηταν πολυ κοντα στο πρωινο και μεσημεριανο μαγνησιο το επινα της 19:00 tο απογευμα και τελος τις 23:00 το βραδυ επινα το τελευταιο μαγνησιο

 

Απλα λιγο προγραμμα θελει και υπομονη 9 μηνες...;)

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

η αλήθεια ειναι πως ειδικα το ασβέστιο το αμελούσα πάαααρα πολύ ωσπου μια μέρα στα καλά καθούμενα μου σπασε στα 2 ενα γερότατο δόντι! απο κει και μετα το επερνα. φοβαμαι το γειρας...σιδηρο το επερνα σχεδον τακτικα αλλα και παλι ο αιματοκρίτης χάλια. εκανα πολυ υγιεινη διατροφή μακαρι να με σώσει αυτό. πήρα περίπου 11 κιλά (ημουν ηδη 64 με 1.62 οταν εμεινα εγγυος) αλλα στον θηλασμό του δωσα και κατάλαβε απο φαι...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς φάρμακα δεν παίρνω. Από ηλίθια άποψη, έλλειψη προγραμματισμού και για κανέναν άλλο λόγο. Εχω δυο γεμάτα ακόμα μπουκαλάκια Calcioral (ασβέστιο), σίδηρο πήρα για κάποιο διάστημα, τώρα όχι, μαγνήσιο δεν πήρα καθόλου - όμως στο μόνο που είμαι συνεπής είναι το φυλλικό οξύ, λόγω προϋπάρχοντος στίγματος μεσογειακής αναιμίας. Πράγμα που θα πει ότι πρέπει να πίνω 2-3 χαπάκια filicine την ημέρα. Και, πίστεψέ με, αν δεν πάρω, η έλλειψή του είναι αισθητή.

 

Ελπίζω να με σώσει η σωστή διατροφή και το πολύυυυυυυυ γάλα (το ρουφάει κυριολεκτικά ο οργανισμός μου). Αλλά σε καμία περίπτωση δε θα ισχυριστώ ότι πράττω σωστά που δεν παίρνω τα χάπια.

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια τα θυμαμαι ολα τα χαπια και τα παίρνω καθημερινά. Το θυμάμαι βεβαια είναι μία κουβέντα, γιατι τελευταία δεν θυμάμαι καλα καλα ούτε το όνομα μου, πλήρη αμνησία (ελπίζω λόγω εγκυμοσύνης) απλα πήρα απο το τζαμπο το κουτακι με θηκουλες με τις ημερες γραμμενες πανω και καθε ΣΚ καθομαι και βαζω ολα τα χαπακια τις εβδομαδας μέσα,οποτε το μονο που πρεπει να κανω είναι κοιτάζω το κουτάκι μου πρωι-μεσημερι-βραδυ...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω εχω κανει αυτο που κανει η zitamar και βοηθαει.

βεβαια δεν τα ξεχναω, θυμαμαι οτι πρεπει να τα παρω τα χαπια μου..

 

παιρνω Μαγνησιο, φιλικο οξυ και ουτροτζεσταν προς το παρον!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΔΗΛ ΜΑΓΝΗΣΙΟ, fILICINE ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ, ΦΕΤΑ, ΚΑΣΕΡΙ ΚΛΠ.

 

ΥΓ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΜΝΗΣΙΑ, ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΡΙΝ 5 ΛΕΠΤΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...!

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια τα θυμαμαι ολα τα χαπια και τα παίρνω καθημερινά. Το θυμάμαι βεβαια είναι μία κουβέντα, γιατι τελευταία δεν θυμάμαι καλα καλα ούτε το όνομα μου, πλήρη αμνησία (ελπίζω λόγω εγκυμοσύνης) απλα πήρα απο το τζαμπο το κουτακι με θηκουλες με τις ημερες γραμμενες πανω και καθε ΣΚ καθομαι και βαζω ολα τα χαπακια τις εβδομαδας μέσα,οποτε το μονο που πρεπει να κανω είναι κοιτάζω το κουτάκι μου πρωι-μεσημερι-βραδυ...

Αυτα εχει και η γιαγια μου:D:DΘα επαιρνα κι εγω αλλα ολα εκτος του φιλλικου ειναι αναβραζοντα και αμπουλες:rolleyes:

Κι εγω τα ξεχναω δυστυχως...Ασβεστιο εχω να παρω πανω απο μηνα,τα αλλα μερα παρα μερα τα παιρνω αν θυμαμαι...

Η αμνησια ειναι της εγκυμοσυνης...και αμα γεννησουμε εκει να δειτε τι γινεται!Μονο οτι εχει να κανει με το μωρο θα θυμομαστε!Εγω αυτο ειχα παθει!Καθε μερα εκαιγα το φαγητο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Εγω παλι ξεκινησα κανονικα απο τον 1ο μηνα να παιρνω τα χαπακια μου με υπενθημηση στο κινητο φυσικα συγκεκριμενη ωρα κ καθημερινα κανω κ ενεσεις οποτε ολα μαζι τα επαιρνα.Στη μεση του 2ου τριμηνου ομως ειχα προβλημα απο τα χαπια. Μου εκαναν πολυ μικρα σπιθουρακια στα ποδια, στην αρχη διπλα στα νυχια μετα ενδιαμεσα στα δαχτυλα μετα ολη η πατουσα κ τελος μεχρι τον αστραγαλο, το ιδιο κ στα χερια!η φαγουρα απλα δε περιγραφεται.περπατουσα κ με φαγουριζαν με ακουμπουσε το σεντονι κ τρελαινομουν 1 1/2 μηνα τα βραδια δ κοιμομουν εκλαιγα στο μπανιο με τα ποδια σε μια λεκανη με κρυο νερο αυτο με ηρεμουσε λιγακι.αργησα να καταλαβω απο τι ειναι κ οταν ειπα να τα σταματησω απλα σε 3μερες ηρεμησα. Ο γιατρος μου ειπε πως δ υπαρχει προβλημα που τα σταματησα εκανα αλλη μια προσπαθεια να τα παρω μετα απο καιρο βεβαια αλλα παλι τα ιδια οποτε τωρα μονο σιδηρο παιρνω.ειχε καμια σας κατι παρομοιο απτα χαπια?γιατι ο γιατρος μου μου ειπε πως ειναι πολυ πολυ σπανιο...επαιρνα μαγνησιο καλλιο κ σιδηρο

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έπαθα αλλεργία απο τον Σεπτεμβριο η γιατρός μου είπε να παω και δερματολόγο με ρώτησε τι έπαιρνα (μαρκες) και μετα μου εδωσε κρεμες,αφρόλουτρο μονο απο το φαρμακείο κ.α. φαντασου δεν άντεχα την φαγουρα και έπαιρνα αντισταμινικα και κρεμα κορτιζόνης στην αρχή,και φυσικά μου έκοψε μέχρι και σήμερα καποια φαγητά. Παντως συνηθως κοβουμε ένα ενα το χαπι για να δουμε πιο μας πειράζει.Προσωπικα μου είπε ότι μαλλον έφαιγε εξωτερικός παραγοντας και μεχρι να γεννησω και μερικες μερες μετα θα το έχω σε λιγότερο βαθμό βεβαια. Παντως κοψε σοκολατα, αυγο,ψαρι (αυτα είανι τα πιο ΣΟΣ) ,χοιρινο,φραουλες..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω πηγα σε δερματολογο μου εδωσε κρεμες να βαζω αλλα δε με βοηθησαν καθολου μετα πηγα στο δερματολογικο αφροδιασιακο νοσοκομειο κ μολις ειδε τις κρεμες που μου εδωσε ο 1ος δερματολογος η γιατρος τρελαθηκε. Μου ειχε δωσει την πιο κορτιζονουχα αλοιφη των φαρμακειων κ ηξερε κιολας πως ημουν εγκυος κ μου ειπε να τη σταματησω αμεσως , μου εδωσε μια αλλη με πολυ λιγη κορτιζονη μεσα.Αλλα κ παλι μονο οταν σταματησα τα χαπια ηρεμησα κ εφυγαν κ τα σπυρακια.Απο τροφες τρωω τα παντα δ με ενοχλει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω την αληθεια ηπια το πολυ 3 χαπια ασβεστιο και 4 σιδηρο σε ολη την εγκυμοσυνη..!!!!!!δεν ηθελα να τα παιρνω.χα φαει σκαλωμα....το μωρο μου υγιεστατο και ο αι...ειματοκριτης φουλ...!!!!!!ειχα κολλησει γιατι εχω εναν γυναικολογο ο οποιος με καταπιεζε αρκετα.συνεχεια μη ηταν...και με κουρασε και αντεδρασα με τα χαπια..δεν ξερω αν εκανα καλα....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω πάλι τα παιρνω ανελλιπως! ουτε ενα χαπι δεν εχω ξεχασει- κ παιρνω μπολικο πραμα!! με υπενθυμιση στο κινητο πρωι μεσημερι βραδυ.

δεν μου επετρεπε το χάλι μου να μην τα πάρω βεβαια!

OZDdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού οι εξετάσεις σου είναι καλές καλά κάνεις και δεν παίρνεις.

Εγώ στην πρώτη πήρα μόνο φυλλικό οξύ και τίποτα άλλο.Χρειάστηκα κάποια στιγμή και σίδηρο γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης μου αλλά έκανα δυσανεξία και έτσι δεν πήρα παρά μόνο 2 μέρες σε όλη την εγκυμοσύνη.Όταν γέννησα είχα αιματοκρίτη 27 έχασα πολύ αίμα αλλά είμαι μια χαρά όπως βλέπεις.Ασβέστιο στην εγκυμοσύνη δεν πήρα καθόλου διότι μου εξήγησε η γιατρός ότι το μωρό δεν έχει κόκαλα αλλά χόνδρους τα κόκαλα τα φτιάχνει μετά τη γέννα οπότε είναι περιττό και συν της άλλης το ασβέστιο προκαλεί και συσπάσεις πράγμα το οποίο δεν θέλουμε.

Τελικά ήθελα να πω ότι μόνο με φυλλικό και καλές εξετάσεις γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι.Και σε αυτή την εγκυμοσύνη μόνο φυλλικό παίρνω προς το παρόν και για σίδηρο μου είπε από τον πέμπτο και μετά βλέπουμε.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΘΑ συμφωνήσω οτι πρεπει να παιρνουμε , μετά απο εξετάσεις αυτά που μας δίνουν οι γιατροί. εγω ειχα αιματοκριτη 37,6 και ξεκινησα σιδηρο μετα το 1ο τριμηνο. Ασβέστιο μου εδωσε στον 5ο μηνα κι αυτό γιατι πονουσαν φοβερα οι καρποι στα χέρια ......τόσο που νομιζα οτι θα σπασουν. εεε...με το ασβέστιο συνήλθα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ την ανησυχία μου με τα συμππληρώματα διατροφής. Εμένα ο γιατρός μου μου έγραψε ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα που τα έχει όλα μέσα (όλες τις βιταμίνες, σίδηρο, μαγνήσιο, φυλλικο 200mg και άλλα) και μου είπε να παίρνω 1 κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα. Η φαρμακοποιός μου είπε να παίρνω 2 τη μέρα με το φαγητό μιας και αυτή είναι η συνιστώμενη ποσότητα στις οδηγίες. Εγώ κάνω αυτό που μου σύστησε ο γιατρός. Αλλά προβληματίστηκα όταν διάβασα ότι δεν κάνει να παίρνεις βιταμίνες για πάνω από 3 μήνες κι όταν είδα ότι η ποσότητα του φυλλικού είναι σχετικά μικρή... Ο γιατρός μου είπε να τα παίρνω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μιας και τα έχουν όλα.Είμαι στην 9η εβδομάδα περίπου, υπάρχει άλλη κοπέλα που παίρνει παρόμοιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σιδηρα-ασβεστια-μαγνησια-φιλικα οξεα μου εχουν σπασει τα νευρα!

Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ομολογω πως σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν τα επερνα τακτικα,τωρα πλεον δεν τα περνω καθολου.

Η μπεμπα ειναι μια χαρουλα,εχει φτσασει τα 3κιλα το καμαρι μου!

Εσεις τα περνετε τακτικα?

Εγώ είμαι στην 25 εβδομάδα κύησης και πέραν του fillicine δεν έχω λάβει άλλο σκεύασμα και οι τιμές όλων των εξετάσεων μου είναι εξαιρετικές!Είναι και θέμα λοιπόν οργανισμού!Βέβαια κάνω σωστή διατροφή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω ξεκινησα στην αρχη με φυλλικο οξυ πρωι-βραδυ. μετα τις πρωτες εξετασεις, περιμου 2,5 μηνων ημουν, ξεκινησα σιδηρο κι ασβεστιο ενα τη μερα. απο τον 5-6 καιμετα, συνεχισα ολα τα παραπανω με 2 φορες τη μερα σιδηρο και δυο φορες μαγνησιο.τωρα ειμαι στον 7ο και συνεχιζω τα ιδια κανονικα.δεν παραλειπω κανενα φαρμακο.κι εσεις λοιπον καντε οτι σας συνιστει ο γιατρος σας..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι από τις "τακτικές". Ξεκίνησα το φυλλικό οξύ λίγο πριν την εγκυμοσύνη σε μικρή περιεκτικότητα (1 χάπι των 100mg/ημέρα).

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης:

- το πρώτο 3μηνο 1 x folidex 400mg

- μετά το πρώτο τρίμηνο 1 x folidex 400mg (χάπι φυλλικού οξέως), 1 x calciform 500mg (αναβράζον ασβέστιο) και 1 x ferrosanol 100mg (χάπι σιδήρου)

- από τον 6ο μήνα και μετά πρόσθεσα στα παραπάνω και 2ο χάπι σιδήρου λόγω χαμηλού αιματοκρίτη που έδειξαν οι αιμοτολογικές.

 

Μέχρι στιγμής οι εξετάσεις καλές και ο αιματοκρίτης (αν και λίγο κάτω από το όριο) σταθερός!

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν εξαιρεσουμε το φυλλικο οξυ, που αποδεδειγμενα χρειαζεται και βοηθαει κατα το πρωτο τριμηνο και κυριως κατα τη συλληψη του εμβρυου, ολα τα αλλα ειναι απο αχρηστα εως και επικινδυνα οταν λαμβανονται χωρις εξετασεις και αποδεδειγμενη ελλειψη.

 

εαν δεν εχεις ελλειψη σιδηρου και παιρνεις συμπληρωμα, εχεις κακιστες επιπτωσεις στο συκωτι σου.

 

εαν δεν εχεις ελλειψη ασβεστιου και παιρνεις συμπληρωμα, εχεις κακιστες επιπτωσεις στα νεφρα σου.

 

τοσες εξετασεις κανουν οι γιατροι στην εγκυμοσυνη.

ας μπουνε στον κοπο να γραψουν και δυο παραπανω (σιδηρο - ασβεστιο) και αναλογα να χορηγησουν ή μη τα συμπληρωματα.

 

Μην τα παιρνετε χωρις λογο σαν καραμελες, δεν ειναι αθωα!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το 3ο μηνα παιρνω 2 φιαλακια legoger και 1 χαπι φυλλικο οξυ απο τον 5ο και μετα παιρνω 500mg ασβεστιο calciform πραγματα που δεν τα παραλειπω ποτε αυτα και μερι να γεννησω αυτα θα παιρνω αυριο μπαινω στον 8ο μηνα....

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν τυπικη.

τωρα στην δευτερη συνηθως τα ξεχναω...

τι συνηθως δηλαδη σχεδον μονιμα.

μονο στις τελευταιες εξετασεις βγηκε χαμηλος σιδηρος και φροντιζω να παιρνω τουλαχιστον ενα φιαλακι την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...