Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια,3ο παιδί καισαρική???????οχιιιιιιιιιι


Recommended Posts

Λενανεκ, να σου ζήσουν όλα σου τα παιδάκια και να τα καμαρώσεις όπως επιθυμούν!

 

Να σε ρωτήσω κάτι?Από την 30η εβδομάδα που το μωρό σου είχε γυρίσει ισχιακά, δεν ξαναγύρισε μέχρι τέλους με κεφαλική προβολή?

 

Στο τελευταίο ραντεβού με το γιατρό μου, 30 εβδομάδων, το μωρό ήταν ισχιακά, πολύ ψηλά. Εγώ πανικοβλήθηκα, μιας και η μικρή μου από πολύ πολύ νωρίς είχε πάρει θέση. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, ότι θα γυρίσει και αν όχι, θα μου το γυρίσει αυτός-εκτός βέβαια και αν δεν συντρέχει λόγος ιατρικός όπως περίεργη θέση πλακούντα, κοντός λώρος κτλ. (το περίεργο είναι ότι μέχρι το τέλος εκείνου του ραντεβού με το γιατρό, είδαμε στον υπέρηχο να γυρνάει κανονικά!)

 

Της αδερφής μου θυμάμαι είχε γυρίσει ανάποδα στις 32 βδομάδες και με ειδικές ασκήσεις το είχε γυρίσει στην 36η εβδομάδα.

 

Πάω για μεγάλο μωρό και "ρούφηξα" το θέμα σου με την ελπίδα να γέννησες με φτ. Αλλά είδα με καισαρική. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι αποτυχία, σημασία έχει ότι γέννησες ένα υγιές μωρό, αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί δεν ήθελες καισαρική. Ούτε εγώ θέλω, με την καμία!

 

Οπότε αν μπορείς να μου πεις τι προσπάθειες έκανες εσύ, θα το εκτιμούσα!

 

(κορίτσια, σας παρακαλώ, μην σπεύσετε να μου πείτε να μην το πάρω κατάκαρδα αν γεννήσω με κτ, γιατί θα το πάρω!Πώς να το κάνουμε!Όταν το πρώτο το γέννησα τόσο γλυκά και όμορφα, στο δεύτερο δε θέλω καισαρική!Θέλω να ξαναζήσω όλη τη μαγεία του φυσιολογικού τοκετού. Εννοείται πως σημασία έχει η υγεία μας, αλλά ό,τι μπορώ να κάνω για να γυρίσει το μωρό (αν μπορεί) και να γεννήσω φυσιολογικά, θα το κάνω...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να πω ότι είμαι ψηλή και ότι για κάποιο λόγο ο γιατρός μου αυτό το θεωρεί "υπερ" για να γυρίσει το μωρό, γιατί λέει έχει πολύ χώρο εκεί μέσα-με ψηλάφισε σε όλη τη μήτρα και έβγαλε αυτό το πόρισμα...Έχεις ακούσει κάτι τέτοιο?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...